Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-09, 21:41
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Γνώμες για αλοιφαδόρο

Παιδιά θέλω τη γνώμη σας για ένα αλοιφαδόρο που είδα χτες στο πράκτικερ. Πρόκειται για rotary αλοιφαδόρο της Einhell και πιο συγκεκριμένα για το εξής μοντέλο:

http://www.einhell.com/scripts/produ...4039|4079|3626

Και ρωτάω. Μιας και δεν θέλω να δώσω πάνω από 100 ευρώ για την αγορά αλοιφαδόρου και το συγκεκριμένο μοντέλο στο πράκτικερ έρχεται στα 70 ευρώ, αξίζει να προχωρήσω στην αγορά του? Υπάρχουν κάποια ιδιαίτερα μειονεκτήματα?

Εκτός αυτού περιλαμβάνει και πλήρες σε από pads τα οποία ωστόσο είναι μάλλον αμφιβόλου ποιότητας. Μπορώ να βάλω άλλα από άλλη εταιρεία (πχ meguiars)? Απλά λέω προκαταβολικά ότι δεν θέλω μεν κάτι επαγγελματικό, αλλά θέλω να κάνει δουλειά. Αλλιώς να καταφύγω σε κάτι άλλο αν έχετε να προτείνετε (μέχρι +- 100 ευρώ).

Περιμένω γνώμες !
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-09, 10:01
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
γνωμη μου ειναι οτι ειναι πεταμενα λ7.εχω παρει εναν,οχι τον ιδιο,αλλα στο τελος παντα καταληγω να καθαριζω-γυαλιζω το τελευταιο σταδιο με τα χερια .οτι και να κανω με τον αλοιφαδορο,σαν το χερι δεν εχει.ασε που στο τελος πρεπει να πλενεις καλα και τα υφασματα του,ωστε την επομενη φορα να ειναι ετοιμος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-09, 10:44
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
H γνωμη μου ειναι να ΜΗΝ παρεις rotary αλοιφαδορο εαν δεν εισαι εμπειρος και σιγουρα οχι στην τιμη που αναφερεις.

Εγω χρησιμοποιω random orbit και ολα μου τα pads ειναι της Sonus απο το www.thepolishingcompany.com.

H meguiars μπορει να πουλα τον g220 στην Ελλαδα, δεν ξερω ποσο τον εχει, μπορεις να ρωτησεις και το ξανασυζηταμε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-09, 10:44
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
ο συγκεκριμενος αλοιφαδορος για εντελος ερασιτεχνικη δουλεια ειναι μια χαρα δεν θα εχεις προβλημα!!!αι φυσικα μπορεις να βαλεις σφουγκαρια και γουνες απο αλλες εταιρειες απλα να ξερεις οτι ενδεικτικα της meguiars μιας και το ανεφερες οι τιμες ειναι 30-40ε το καθε σφουγκαρι(χρειαζεσαι 2) και 50-60ε η βαση με το velcro που κολλανε επανω τα σφουγκαρια-γουνες!!!! οποτε απ οτι καταλαβαινεις φτανεις αισιως τα 200ε+ και βαλε και το κοστος των αλοιφων που ειναι 30ε εκαστη (στο συνολο2) + τι κερι 20-50ε αναλλογα ποιο θα επιλεξεις!!!!! οποτε βλεπεις οτι χοντρα χοντρα το κοστολογιο φτανει τα 300+!!!

αυτα ολα για να κανεις σωστα ολη την διαδικασια (χοντρη ψιλη κερι) και επιλεων βαλε σε ολο το κοστος + τα διαφορα πανακια που θα χρειαστεις γυρω στα 20ε αν δεν παρεις μαρκας δλδ 3Μ meguiars λπ
οποτε οπως βλεπεις δεν ειναι μονο το εξοδο του αλοιφαδορου!!!!!!

Αυτα για να εχεις μια γενκη εικονα του ολου θεματος!!!!!!!!
__________________
Το πάθος
Το λάθος
Και οι γυναίκες
Πληρώνονται!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-09, 10:47
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zed Εμφάνιση μηνυμάτων
H γνωμη μου ειναι να ΜΗΝ παρεις rotary αλοιφαδορο εαν δεν εισαι εμπειρος και σιγουρα οχι στην τιμη που αναφερεις.

Εγω χρησιμοποιω random orbit και ολα μου τα pads ειναι της Sonus απο το www.thepolishingcompany.com.

H meguiars μπορει να πουλα τον g220 στην Ελλαδα, δεν ξερω ποσο τον εχει, μπορεις να ρωτησεις και το ξανασυζηταμε.
Αν θυμαμαι καλα τον δινει με το βαλιτσακι του και την βαση για τα σφοουγκαρια 250ε και υπαρχει ενα αλλο σετ που περιλαμβανει και αλοιφες και σφουγκαρια (ερασιτεχνικο κιτ) στα 380!!! για την 2η τιμη δεν παιρνω ορκο!!!!!!!!!!!
__________________
Το πάθος
Το λάθος
Και οι γυναίκες
Πληρώνονται!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-09, 11:52
Το avatar του χρήστη billarassss
billarassss Ο χρήστης billarassss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 176
billarassss is on a distinguished road
Εγω θα σε πω το αλλο.Γιατι δεν πας σε καποιον που να ξερει απο αυτα για να γλυτωσεις και λεφτα και ταλαιπωρια,και το κυριοτερο να γινει σωστη δουλεια...Ενας φιλος πηγε αγορασε ενα αλοιφαδορο μαρκα δεν ξερω.Και οταν εκανε το αμαξι ειχε γινει....Χαλια...Ολο γραμμες λες και το ειχε κανει με γιαλοχαρτο..
Εγω παντως το δικο μου το ειχα παει σε εναν φιλο και μου ειχε κανει αγνωριστο..Ελαμπε το αμαξι....Εβλεπες την φατσα σου επανω..Τελεια δουλεια και με οχι πολλα λεφτα..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-09, 13:23
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Arrow

Όσον αφορά αλοιφές, έχω πλήρη σειρά από autoglym (paint renovator, srp και άλλη μια που δε θυμάμαι το όνομά της), την 80 της meguiars και τη σειρά της 1Ζ (κόκκινη, πράσινη, κίτρινη), ενώ κεριά έχω επίσης πολλά (collinite 845, meg NXT, turtlewax gloss, armorall paste wax) οπότε είμαι λίγο πολύ καλυμμένος. Εκτός αυτού ξέρω ότι ο rotary είναι πιο δύσκολος από τον orbital, αλλά αν δουλεύεται σε χαμηλές στροφές (μέχρι να του πάρω τον αέρα) δε νομίζω ότι υπάρχει ουσιαστικός κίνδυνος. Το θέμα μου λοιπόν δεν είναι ούτε αν θα πάρω orbital ή rotary ούτε αν είναι καλύτερο να το πάω για γυάλισμα (που κατά τη γνώμη μου δεν είναι, γιατί θα σκάσω 200 ευρώ για κάθε αμάξι χωρίς να είναι σίγουρο το καλό αποτέλεσμα αφού γίνονται και πατάτες και αν σκεφτούμε ότι έχω 3 αυτοκίνητα το κόστος εκτοξεύεται), ενώ με 100-150 ευρώ (βάζω μέσα και αγορά καινούριων pads) θα κάνω τη δουλειά μου μόνος μου και όποτε θέλω. Εκτός αυτού έχω παλιό αμάξι για πειραματισμό οπότε μπορώ να μάθω να δουλεύω καλά τον αλοιφαδόρο (δεν είμαι και εντελώς άσχετος άλλωστε).

Η μόνη μου ερώτηση έχει να κάνει με το συγκεκριμένο αλοιφαδόρο της einhell, http://www.einhell.com/res/imageresource.aspx/D635FE7C-DEB0-A42D-DD6E-3D4A7DD66BD5?width=1500&height=849&quality=90 αν είναι καλός για τη χρήση που τον θέλω και για τα λεφτά του.Γιατί και ρυθμιζόμενες στροφές έχει και 1100W έχει (αρκετή δύναμη) οπότε δε βρίσκω κάποιο ουσιαστικό μειονέκτημα σε σχέση με ακριβότερες λύσεις. Έχω άδικο?
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 12-11-09 στις 13:29
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-12-09, 21:39
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Εάν δεν έχεις καταλήξει και θες να πάρεις κάτι πιο σοβαρό από το μοντέλο που πουλάει το PRAKTIKER, έχω ολοκαίνουριο orbital FLEX με λιγότερο από 1/2 ώρα λειτουργίας, όπως στο παρακάτω link:

http://www.autogeek.net/flex-orbital-polisher.html

Τιμή χονδρικής στην Ελλάδα, 440-450 ευρώ, πρέπει να βρω το τιμολόγιο. Λιανική περίπου στα 550 αν θυμάμαι καλά. Δικός σου στα 200 ευρώ. Εάν σ ενδιαφέρει στείλε pm.
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-12-09, 10:45
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Να συμπληρώσω ότι οταν μιλάμε για FLEX μιλάμε για τους καλύτερους αλοιφαδόρους
Πολύ πολύ καλή τιμή Κώστα
Μην σου πώ ότι ενδιαφέρομαι και εγώ...

Υ.Γ:Γιατί τον δίνεις?
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-12-09, 00:33
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Να συμπληρώσω ότι οταν μιλάμε για FLEX μιλάμε για τους καλύτερους αλοιφαδόρους
Πολύ πολύ καλή τιμή Κώστα
Μην σου πώ ότι ενδιαφέρομαι και εγώ...

Υ.Γ:Γιατί τον δίνεις?
Ο αλοιφαδόρος είναι εντελώς.....άστρωτος. Τον πήρα για να 'σβήνω' τυχόν 'ολογράμματα' από σκούρα χρώματα στο τελευταίο 'χέρι' κεριού. Αλλά τώρα βρήκα λύση με νέο συνδιασμό σφουγγαριών & αλοιφών & στροφών rpm στον (άλλο) rotary flex που έχω.

Οπότε αυτός μπορεί να βρει ένα καινούριο σπίτι και να φύγει από το ντουλάπι που μου πιάνει και πολύτιμο χώρο.

__________________

E46 M3 Άλφα-Νι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.