Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-08-10, 08:38
Το avatar του χρήστη EVERGET
EVERGET Ο χρήστης EVERGET δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2004
Μηνύματα: 414
EVERGET has a spectacular aura aboutEVERGET has a spectacular aura about
Θερμοκρασία λαδιού s54

Eρώτηση σχετικά με τη θερμοκρασία λαδιού στον s54: Προχτές, οδηγώντας μεσημέρι με 37C και σε ρυθμούς βόλτας (οδήγηση 2α - 3η μέχρι 5500rpm) παρατήρησα πως η θερμοκρασία λαδιού ανέβαινε ένα κλικ πάνω από τη μέση δηλαδή κοντά στους 105C, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως κάποια στιγμή έσβησα το αμάξι και μετά από κανά 15λεπτο που το έβαλα μποροστά η θερμοκρασία λαδιού ήταν ανεβασμένη κοντά στους 115C, και όταν έρχισα να κινούμαι έπεσε. Είναι νορμάλ να ανεβαίνει η θερμοκρασία λαδιού όταν σταματάς γιατί δεν το έχω ξαναπροσέξει στο δικό μου αμάξι.
__________________
You live only once. Be ///M -Powered.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-08-10, 08:46
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Ναι μαν

απολύτως λογικό

1. Μου κάνει εντύπωση πως δεν έχεις ΞΑΝΑ δεί θερμοκρασία πάνω από τους 100 ... είναι πολύ σύνηθες ειδικά με 37 βαθμούς έξωτερική θερμοκρασία .. ειδικά αν κινείσαι με πολύ χαμηλή ταχύτητα και δεν υπάρχει αρκετή ροή αέρα ώστε να ψύξει το λάδι

2. Είναι πολύ λογικό ΑΝ ΣΒΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ... το λάδι να ανεβάσει θερμοκρασία ... αφού ΔΕΝ ΨΥΧΕΤΑΙ το ψυγείο λαδιού και έτσι το λάδι απάγει όλη τη θερμοκρασία των μετάλλων ... το ίδιο συμβαίνει αν μένεις εν στάση και δεν περνάει κρύος αέρας από τις ψύκτρες του ψυγείου λαδιού

3. Για αυτό λέμε ΑΝ έχει ανέβει η θερμοκρασία λαδιού ... ΠΡΙΝ ΣΒΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ... να κάνεις μια χαλαρή βόλτα έτσι ώστε όταν σβήσεις το μοτέρ ή εν πάσει περιπτώση ακινητοποιήσεις το αμάξι , να έχει πέσει κάτω από 100 η θερμοκρασία λαδιού

4. Αν δείς πάντως πάνω από 120-130 καλό είναι να χαλαρώσεις ... δηλαδή να οδηγήσεις λίγο με ΠΟΛΥ χαμηλές στροφές ώστε να πέσει η θερμοκρασία
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-08-10, 08:50
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Ένας επιπλεόν λόγος είναι ότι με σβηστό μοτέρ ΔΕΝ υπάρχει ροή του λαδιού ... συνεπώς μένει συνεχώς σε επαφή η ίδια ποσότητα με τα θερμά μέρη του μοτέρ ... και έτσι ανεβάζει παραπάνω θερμοκρασία ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-08-10, 08:52
Το avatar του χρήστη EVERGET
EVERGET Ο χρήστης EVERGET δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2004
Μηνύματα: 414
EVERGET has a spectacular aura aboutEVERGET has a spectacular aura about
Thanx Evangele για την άμεση απάντηση,

Τα ίδια έλεγε και η δική μου λογική απλά επειδή την προηγούμενη βδομάδα πέταξε κόκκινα στη θερμοκρασία νερού (λόγω χαλασμένου κόμπλερ ανεμιστήρα) πλέον έχω γίνει υπερευαίσθητος με θέματα θερμοκρασίας!
__________________
You live only once. Be ///M -Powered.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-08-10, 13:45
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Απόλυτα λογικό στην κίνηση ή σε στάση να ανεβάζει θερμοκρασία αφού ούτε υπάρχει ροή αέρα, αλλά και δεν λειτουργεί η τρόμπα λαδιού με σβηστό μοτέρ.

Στα 335 για να βελτιώσουν την ψύξη, έχουν τοποθετήσει δύο ηλεκτρικές αντλίες λαδιού που λειτουργούν όταν έχεις σβηστό το αμάξι ώστε να υπάρχει ροή στο λάδι και να μην ανεβαίνει η θερμοκρασία πάνω από κάποιο όριο. Αντίστοιχη λύση είχαν εφαρμώσει πρώτα στα 996 turbo.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-08-10, 14:53
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
οδηγώντας μεσημέρι με 37C και σε ρυθμούς βόλτας (οδήγηση 2α - 3η μέχρι 5500rpm)
2α και 3η μεχρι τις 5500 στροφες για τον S54 δεν ειναι και πολυ ρυθμος βολτας,ειναι ετοιμο να φερει σβουρες το Μ3,η 3η μεχρι τις 5500 αν θυμαμε καλα ειναι πανω απο 100 χλμ στο κοντερ(ας με διορθωσετε οι περισσοτερο γνωστες) οποτε και με αυτες τις εξωτερικες θερμοκρασιες το καις εσυ δεν φταιει αυτο.
Ρυθμοι βολτας για εμενα και για ενα Μ3 ειναι 5η και 6η μεχρι δυο τρεις χιλιαδες στροφες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-08-10, 11:06
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
έτσι είναι οι θερμοκρασία λαδιού το καλοκαίρι...
απόλυτα λογικά τα νουμερα που λές και κανένας λόγος να ανυσηχείς...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-08-10, 14:04
Το avatar του χρήστη pilot_1000RR
pilot_1000RR Ο χρήστης pilot_1000RR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-02-2010
Μηνύματα: 137
pilot_1000RR is on a distinguished road
συμφωνώ με τους από πάνω, τα ίδια νούμερα βλέπω και εγώ στην κίνηση.

+1000 στον Βαγγέλη,ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα με το λάδι.
__________________
''we keep them up and safe!''
Association of Licensed Aircraft Engineers.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-01-11, 20:40
SAKIS_M3 Ο χρήστης SAKIS_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 26-12-2010
Μηνύματα: 3
SAKIS_M3 is on a distinguished road
Υπαρχει μια καλη και πολυ φτηνη λυση να ριξετε 5-10 βαθμους την θερμοκρασια λαδιου του μοτερ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-01-11, 20:41
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SAKIS_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει μια καλη και πολυ φτηνη λυση να ριξετε 5-10 βαθμους την θερμοκρασια λαδιου του μοτερ.
Που δεν τη σκέφτηκε η BMW ???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.