Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 24-01-17, 11:02
FD3S Ο χρήστης FD3S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2010
Μηνύματα: 105
FD3S is on a distinguished road
Σε τιμές που έχω δει εξωτερικού τα νούμερα είναι παραπλήσια. Για να είμαι σωστός ο άνθρωπος μου είπε ότι το αμάξι θα χρειαστεί να μείνει 4 μέρες μέσα. Οπότε είναι αρκετή δουλειά φαντάζομαι. Επίσης ήταν εξυπηρετικότατος και η αλήθεια είναι ότι για να συντηρήσεις μια εταιρεία σήμερα με εκεί που έχει πάει η φορολογία πρέπει να έχει πιο ακριβές τιμές από τους τύπους στο εξωτερικό. ..

To θέμα είναι εάν αξίζει μια τέτοια επένδυση στο αυτοκίνητο ή είναι πεταμένα λεφτά???

Φίλε Rapid ότι έχει χρειαστεί για το αυτοκίνητο δεν το έχω τσιγουνευτεί. Του το παρέχω χαρούμενα και με το παραπάνω.

Καταλαβαίνω τι θες να πεις χωρίς να παρεξηγούμε απλά επειδή είναι ένα κεφάλαιο που καλός κακός θα απασχολήσει και άλλους μελλοντικά, νομίζω θα είχε νόημα να προσφέρουμε με γνώση και επιχειρήματα στο εάν αξίζουν ή όχι αυτά τα λεφτά σε σχέση με τις εργασίες που γίνονται. Για να μένει και κάτι ποιότητας στο forum.

Ελπίζω να με καταλαβαίνεις πως το λέω.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-01-17, 11:07
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FD3S Εμφάνιση μηνυμάτων

To θέμα είναι εάν αξίζει μια τέτοια επένδυση στο αυτοκίνητο ή είναι πεταμένα λεφτά???

Φίλε Rapid ότι έχει χρειαστεί για το αυτοκίνητο δεν το έχω τσιγουνευτεί. Του το παρέχω χαρούμενα και με το παραπάνω.

Καταλαβαίνω τι θες να πεις χωρίς να παρεξηγούμε απλά επειδή είναι ένα κεφάλαιο που καλός κακός θα απασχολήσει και άλλους μελλοντικά, νομίζω θα είχε νόημα να προσφέρουμε με γνώση και επιχειρήματα στο εάν αξίζουν ή όχι αυτά τα λεφτά σε σχέση με τις εργασίες που γίνονται. Για να μένει και κάτι ποιότητας στο forum.

Ελπίζω να με καταλαβαίνεις πως το λέω.
Δεν αξίζει ούτε 10 ευρώ πιά εκτός πολύ ιδιαίτερων περιπτώσεων και αυτοκινήτων για αυτό και στο έγραψε έτσι ο rapid fast.

Του κάνεις detailing και σε 10 μήνες ανακοινώνουν νέα μέτρα/τέλη/περιουσιολόγιο και το πουλάς τσάμπα...και έχεις χάσει και τα λεφτά της περιποίησης.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-01-17, 11:34
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Φίλε καλά κάνεις και δίνεις τα καλύτερα στο αυτοκίνητό σου,στα λάστιχα,τα φρένα,το γυάλισμα κτλ.
Να ξέρεις όμως εξαρχής ότι με αυτό τον τρόπο δυσκολεύει πολύ την μεταπώληση του και θα χάσεις παρά πολλά χρήματα μιας και απειροελάχιστο θα σου πληρώσουν ένα premium ποτέ όλα που έχεις δώσει,νόμος το τελευταίο.

Αν αντέχεις προχωρά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-01-17, 12:10
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Όλα εξαρτώνται από την αξία του αυτοκινήτου σου.

Αν το αυτοκίνητό σου έχει αξία απτή (εννοώ το πόσο πουλιέται στην αγορά) η προσωπική, παίρνεις δυο τρεις προσφορές και κάνεις αυτό που θέλεις ή πιστεύεις καλύτερο για το αυτοκίνητό σου.

Έχω φίλο ο οποίος περνά με κεραμικό τα εταιρικά του αυτοκίνητα γιατί έχει τρελό βίτσιο να τα βλέπει πάντα καθαρά και γυαλιστερά!
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-01-17, 12:48
FD3S Ο χρήστης FD3S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2010
Μηνύματα: 105
FD3S is on a distinguished road
Ρε παιδιά το σκεπτικό μου ήταν εξής. Το αμάξι την επόμενη εβδομάδα θα μπει συνεργείο για το προβλεπόμενο ετήσιο service . Επειδή θα κοστίσει κοντά στα 5 χιλιάρικα το service και κυρίως τα διάφορα καλούδια που του έχω παραγγείλει από το εξωτερικό, σκέφτηκα αντί να του κάνω το καθιερωμένο βιολογικό που του κάνω μια φορά το χρόνο που θα κοστίσει 100-120 δεν του ρίχνω και κάτι που θα το κάνει να είναι κούκλα απέξω μέσα. Έχοντας στο μυαλό μου ένα budget κοντά στα 300-500 ευρώ.

Πάω ακούω τα νούμερα που σας έγραψα οπότε πρέπει να το σκεφτώ πιο προσεκτικά. Εάν το σκεπτικό μου είναι λάθος τι να πω σταυρώστε με.

Δεν με ενοχλεί να πληρώσω μια τιμή για κάτι αρκεί να υπάρχει κάποιος λόγος ουσίας. Η μεταπώληση του αυτοκινήτου κτλ είναι κάτι που ξέρω ότι δεν πρόκεται να πάρεις ευρώ πίσω για αυτό και δεν το βάζω στην εξίσωση. Δεν υπάρχουν πλέον τιμές για αυτά τα αυτοκίνητα. Καταλαβαίνω πως το λεεί ο φίλος rapid σε φάση ρε αδερφέ δεν έχεις κανένα ferrari για να το πουλήσεις μετά και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω ή για να θεωρήσε άνετος. Σου λέει κράτα τα λεφτά και μην τα πετάς σε λαλακίες. Λογικό.

Όπως επίσης σωστό αυτό που λέει ο φίλος Dim77 ότι με 200 ευρώ παίρνεις τα υλικά και μπορείς να αφιερώσεις ένα σαββατοκύριακο για να έχεις ένα παραπλήσιο αποτέλεσμα στο 70%, είναι κάτι που αξίζει να το σκεφτείς.Πόσο κάνουν τα υλικά, τι χρόνο θέλω για να μάθω να το κάνω και βγάζεις εάν σε συμφέρει. Με βασική προϋπόθεση πάντα δεν έχει ρίσκο ότι μπορεί να κάνεις ζημιά στο αμάξι, με τον αλοιφαδόρο κτλ.

Εάν επίσης υπάρχουν άλλες λύσεις ή μαγαζιά με πιο ανταγωνιστικές τιμές καλό είναι να το ξέρουμε.

Ακόμα είναι το ερώτημα ότι σχετικά με την κεραμική επίστρωση ποια επιλέγεις? Την μόνιμη ή την 2ετίας?
Υπάρχει περίπτωση με το που βρομίζει το αυτοκίνητο να το πλένεις και να φύγει η επίστρωση και να είναι απλά σαν να είναι καλοπλυμένο?
Σχετικά με την επεξεργασία της κουκούλας καλά τα βίντεο που δείχνουν την αδιαβροχοποίηση της, αλλά μήπως τα χημικά επηρεάζουν την μακροζωία της?

Απλά ερωτήματα για να καταλήξεις σε ένα ναι αξίζει ή όχι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FD3S : 24-01-17 στις 12:51
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-01-17, 12:52
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FD3S Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως επίσης σωστό αυτό που λέει ο φίλος Dim77 ότι με 200 ευρώ παίρνεις τα υλικά και μπορείς να αφιερώσεις ένα σαββατοκύριακο για να έχεις ένα παραπλήσιο αποτέλεσμα στο 70%, είναι κάτι που αξίζει να το σκεφτείς.Πόσο κάνουν τα υλικά, τι χρόνο θέλω για να μάθω να το κάνω και βγάζεις εάν σε συμφέρει. Με βασική προϋπόθεση πάντα δεν έχει ρίσκο ότι μπορεί να κάνεις ζημιά στο αμάξι, με τον αλοιφαδόρο κτλ.
Ο peter79 στα είπε αυτά. Εγώ είπα ότι δεν αξίζουν τα γυαλίσματα. Βέβαια το να το κάνεις μόνος σου, είναι και λίγο διαφορετικό, από άποψη hobby, οπότε έχει μια δόση λογικής.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-01-17, 12:55
FD3S Ο χρήστης FD3S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2010
Μηνύματα: 105
FD3S is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο peter79 στα είπε αυτά. Εγώ είπα ότι δεν αξίζουν τα γυαλίσματα. Βέβαια το να το κάνεις μόνος σου, είναι και λίγο διαφορετικό, από άποψη hobby, οπότε έχει μια δόση λογικής.
Ναι συγγνώμη μπερδεύτηκα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-01-17, 12:57
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FD3S Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι συγγνώμη μπερδεύτηκα.
Έλα βρε τι συγνώμη, απλά μην κλέψουμε και τα λόγια του peter
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-01-17, 14:36
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
κάποτε η κεραμική επίστρωση είχε 500 ευρώ αφού είχε προηγηθεί και ολική διόρθωση χρώματος. όσοι είχαν ασχοληθεί στις αρχές με το θέμα το ξέρουν καλα.
τώρα το πως φτάσαμε να ζητάμε 1500+ αυτό δεν το καταλαβαίνω.

εγώ το μόνο που μπορώ να σε συμβουλέψω μιας και τα χρήματα συμφωνα με τα λεγόμενα σου δεν είναι το πρόβλημά σου, οτι το μαγαζί αυτό κάνει πολύ καλή δουλειά.

αν με ρωτήσεις αν θα τα έδινα η απάντηση είναι όχι για παρα πολλούς λόγους αλλά κυρίως γιατί δεν είναι value for money

value for money ειναι αυτό που σου πρότεινα (αν φυσικά θες να ασχοληθείς ο ίδιος)

επίσης ακόμα και τα 500 ευρώ για ολική επαναφορά και προστασία χρώματος είναι πολλά για μένα και σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι στο χώρο που σου δίνουν αυτές τις τιμές.

ενδεικτικά μια τίμια τιμή που κυκλοφορεί για γυάλισμα αυτοκινήτου σήμερα είναι περίπου 150- 200 ευρώ

αν θεωρείς οτι θα δώσεις απο πάνω άλλα 1000+ για να κάνεις μια κεραμική επίστρωση αυτό είναι δική σου απόφαση. ο άνθρωπος που ρώτησες πάντως είναι ο άνθρωπός σου!
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-01-17, 19:36
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Εγω πιστευω οτι το καλυτερο σε αυτα τα λεφτα ειναι το βαψιμο!το βαφεις ολο οπως το εργοστασιο κ διορθωνεις τυχον λακουβακια κ σημαδια που δεν φτιαχνοντε αλλιως..εγω παντος θα το εβαφα..
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.