Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 29-10-14, 12:59
Το avatar του χρήστη ks50:50
ks50:50 Ο χρήστης ks50:50 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2004
Μηνύματα: 269
ks50:50 is on a distinguished road
εγώ έχω εδώ και 2 χρόνια και 20000χλμ τα Continental Sportcontact 5 σε αυτή τη διάσταση και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος
__________________
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ,
ΚΑΙ ΟΛΟ Ο ΑΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ,
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΟΛΟ ΘΕΛΩ ΣΤΡΟΦΙΛΙΚΙΑ,
ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-10-14, 14:19
spyros e46 Ο χρήστης spyros e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-05-2013
Μηνύματα: 172
spyros e46 is on a distinguished road
Για διάσταση 225/40-18 εχει κανενας κάποια άποψη-εμπειρία; Για dunlop πάντα..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-04-15, 21:27
theosevag Ο χρήστης theosevag δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 05-04-2015
Μηνύματα: 5
theosevag is on a distinguished road
Καλησπέρα κι από μένα. 1ο ποστ !!
Κάτοχος μιας καλοδιατηρημένης 316i Ε46 που διανύει καθε μέρα 250km.

Τα Michelin Pilot Sport 3, που φέρει στον πίσω άξονα διαστάσεων 225/45/R17 91 Υ, κράτησαν μόλις 22000km/9 μήνες με γρήγορη οδήγηση στην εθνική (μ.ο. 140km). Είναι βάση της δική σας εμπειρίας φυσιολογική φθορά? Δεν το βάζω σε στροφιλίκια/αναβάσεις κλπ... απλά γρήγορα σε εθνική.

Το αυτοκίνητο έφερε ιδίων διαστάσεων ελαστικά κατά την αγορά του, μάρκας Accelera που είχαν αρκετά μεγαλύτερη ζωή. Εξαιτίας του ότι θα αλλάξω τετράδα τώρα θα ήθελα την γνώμη σας/εμπειρία σας. Προτεραιότητα η ασφάλεια με μέσο όρο ζωής ελαστικών που να μην ανεβάζει υπερβολικά το κόστος κίνησης (κάθε 9 μήνες lol)

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-04-15, 22:09
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theosevag Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κι από μένα. 1ο ποστ !!
Κάτοχος μιας καλοδιατηρημένης 316i Ε46 που διανύει καθε μέρα 250km.

Τα Michelin Pilot Sport 3, που φέρει στον πίσω άξονα διαστάσεων 225/45/R17 91 Υ, κράτησαν μόλις 22000km/9 μήνες με γρήγορη οδήγηση στην εθνική (μ.ο. 140km). Είναι βάση της δική σας εμπειρίας φυσιολογική φθορά? Δεν το βάζω σε στροφιλίκια/αναβάσεις κλπ... απλά γρήγορα σε εθνική.

Το αυτοκίνητο έφερε ιδίων διαστάσεων ελαστικά κατά την αγορά του, μάρκας Accelera που είχαν αρκετά μεγαλύτερη ζωή. Εξαιτίας του ότι θα αλλάξω τετράδα τώρα θα ήθελα την γνώμη σας/εμπειρία σας. Προτεραιότητα η ασφάλεια με μέσο όρο ζωής ελαστικών που να μην ανεβάζει υπερβολικά το κόστος κίνησης (κάθε 9 μήνες lol)

Ευχαριστώ
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.Πράγματι κράτησαν λίγο τα λάστιχα.Στην αλλαγή φύγε από δείκτη ταχύτητας Υ(300 Χλμ) και κατέβα σε V(240).Δε νομίζω πως ευθύνεται αυτό για την γρήγορη φθορά πάντως.
Λάστιχα δε σου προτείνω γιατί το κόστος είναι σεβαστό και δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου.Σε ίδιο αμάξι και με ίδια διάσταση φοράω dunlop sportmaxx και παρότι είναι η τρίτη φορά που βάζω τα συγκεκριμένα λάστιχα,αυτή τη φορά δεν είμαι ικανοποιημένος.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-04-15, 23:05
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
με τετοιες ταχυτητες θα εβαζα δεικτη φορτιου 93 αυστηρα και μετα θα επελεγα μαρκα

αν και ειμαι μισελενακιας

τον δεικτη ταχυτητας δεν νομηζω να εχεις θεμα αν ειναι y,w,zr πυστευω οτι και τα τρια
καλα ειναι

ευχομαι τα επομενα σου ελαστικα να σου βγαλουν κατι παραπανω γιατι τα 22 χιλιαδες
ειναι λιγα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-04-15, 13:07
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ τα έβαλα σε άλλο αυτοκίνητο από BMW (Dunlop maxx RT) σε διάσταση 225-55-16 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Είναι όντως αθόρυβα.

Απλά έχουν μικρό δείκτη treadwear (λογικά για 30-35000χλμ το πολύ) που όμως κάνω σε 5-6 χρόνια με αυτό το αυτοκίνητο, οπότε δεν πειράζει.
Αφού στα 3 χρόνια το λάστιχο γίνεται ακατάλληλο... !!!!!
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-04-15, 13:36
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
το λαστιχο παιδια ειναι για 40.000χλμ η' 3-3,5 χρονια (οτι ερθει πρωτο απο τα 2) δεν μπα να ειναι και το ακριβο λαστιχο της αγορας...
μετα τις διακοπες παω και γω για λαστιχα..(απο νοεμβρη 2011 ειναι πανω με μονο 20 χιλ χλμ).εμφανιακα ειναι οκ αλλα θα εχουν αρχισει να γινονται κουτσουρα μετα απο 3,5 χρονια και ας μην εχω κανει χλμ πολλα...εχουν ημερομηνια ληξης σαν τα λαδια (που λεμε το πολυ 12 μηνες και μετα πεταμα) και ας μην τα χρησιμοποιεις συνεχεια...
παντως τα conti sp con 5 δεν τα αλλαζω για κανενα..δινω 50ε παραπανω στην 4αδα απο τα αλλα λαστιχα αλλα εχω το κεφαλι μου υσηχο...(ετσι και αλλιως καθε 3-4 χρονια αλλαζουμε σιγα τα οα) .σε οτι συνθηκες και αν επεσα εμεινα ικανοποιημενος σε ολους τους τομεις..
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-04-15, 13:51
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εντάξει, εγώ τα αυτοκίνητα τα έχω κατά κύριο λόγο (98% του χρόνου) σε κλειστό υπόγειο πάρκινγκ. Κρατάνε άνετα 5 ετία...

Για αυτό και δε με απασχολεί πάντως το treadwear γιατί η λήξη τους έρχεται λόγω χρόνου.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-04-15, 18:33
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
@ theosevag : καλησπερα καλως ηρθες. διαβασε λιγο παραπανω τι εχει γραφτει κ σε προηγουμενη σελιδα...2 σελιδες ειναι ολο κ ολο αυτο το θρεντ που εγραψες. εχεις 316ι κ εβαλες ελαστικο με δεικτη "Υ" ? δεν ξερω τινος ιδεα ηταν αυτη η επιλογη αλλα μαλον μιλαμε για το πλεον ακαταλληλο ελαστικο που θα μπορουσες να βαλεις στο αμαξι σου...επισης, κατ' εμε, δεν θεωρειται "γρηγορη" μια οδηγηση με 140χλμ/ωρα σταθερη ταχυτητα. το ελαστικο σου θα πρεπει να εχει αυστηρα δεικτη "Η" αν ειναι σκληρο πελμα ή και "V" σε μαλακο (απο εργοστασιο η 320ι μου εχει δεικτη "V" ) ...αν θες μας λες πως εγιναν και ακαταλληλα τα ελαστικα σε 9 μηνες γτ κανονικα με τη χρηση που κανεις θα επρεπε να βγαλουν ανετα 2 χρονια.. φροντιζες τον αερα τους συχνα?
και μιας κ αναφερθηκαν τα σπορτκοντακτ5 να πω οτι δεν με ευχαριστουν, θα προτιμουσα το κατι παραπανω..ισως φταιει το γεγονος οτι δεν ειναι για να στροφαρονται απο κινητηρες μπαμιες οπως αυτος της 320ι...μαλλον θα παω σε πιο ταπεινο ελαστικο (οταν τα επελεγα δεν ειχαν βγαλει τα πριμιουμκοντακτ5, ενω τωρα νομιζω ειναι διαθεσιμα).

οτι γραφω το λεω τελειως φιλικα..
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-04-15, 19:09
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Δεν υπαρχει κανα θεσφατο οτι τα λαστιχα κρατανε 3ετια.
Αλλα κρατανε και 5ετια και ισως και λιγο παραπανω αν δεν τα χτυπαει συνεχεια ο ηλιος και δεν μενουν σε ακινησια για μεγαλα διαστηματα ωστε να ξεραινονται.
Ιδιως αν το λαστιχο ειναι σχετικα μαλακο, τοτε ξεραινεται και πιο δυσκολα.

Προσωπικα το χρονο δεν κανω ουτε 10.000χλμ γιατι εχω 2 αυτοκινητα και στην 320 μου τα potenza s001 (που δεν ειναι καν μαλακο ελαστικο) ειναι 4ετιας και με καμια 20αρια χιλιαδες χλμ και ειναι σαν καινουρια και ειμαι σιγουρος οτι για πανω απο 1 χρονο, μην πω και παραπανω, ακομα δεν προκειται να ξεραθουν τοσο ωστε να μην θεωρουνται επαρκη.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.