Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-02-10, 16:39
angel4 Ο χρήστης angel4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-10-2009
Μηνύματα: 35
angel4 is on a distinguished road
αισθητηρες λαμδα σερά 1

Καλησπερα παιδια ! εχει προκυψει το εξης προβλημα με το 116 μου,ειναι μοντελο 2006 115ps και εχω κανει περιπου 68000 χλμ. το αυτοκινητο ειναι αντιπροσωπιας Γερμανιας και εχει εγγυηση . Το προβλημα που προεκυψε ειναι οτι μου εχει βγαλει 2 φορες κιτρινη ενδειξη κινητηρα, την πρωτη φορα μου ειπαν στον ελεγχο οτι μπορει να ειναι απο κακο καυσημο την δευτερη φορα μου λενε οτι εδειξε γηρανση αισθητηρων λαμδα και η αλλαγη των αισθητηρων μαζι με τον προγραμματισμο στοιχιζει πανω-κατω 650 ευρω ! Εγω απλα θα ηθελα να ξερω ειναι δυνατων σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα κ με "λιγα" σχετικα χλμ. να εχει γηρανση αισθητηρων λαμδα ? κ ακομα θα θελα να ξερω αν η εγγυηση της γερμανιας europlus με καλυπτει σε αυτο το προβλημα κ τι χρειαζεται να κανω επειδη ειμαι λιγο ασχετος επι του θεματος Ευχαριστω εκ των προτερων !
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-02-10, 16:42
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Από την στιγμή που ο λ δεν θεωρείται αναλώσιμο, και έχεις Europlus, πρέπει να καλυφθεί κανονικά. Θα πρέπει να σιγουρευτείς όμως ότι είναι λ και δεν είναι μετρητής αέρα πχ ή κάτι άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-02-10, 16:53
angel4 Ο χρήστης angel4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-10-2009
Μηνύματα: 35
angel4 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την στιγμή που ο λ δεν θεωρείται αναλώσιμο, και έχεις Europlus, πρέπει να καλυφθεί κανονικά. Θα πρέπει να σιγουρευτείς όμως ότι είναι λ και δεν είναι μετρητής αέρα πχ ή κάτι άλλο.
Απ οτι μου ειπαν απο τον ελεγχο στον υπολογιστη στην αντηπροσωπια τησ bmw εδω στην κοζανη γηρανση αισθητηρων λαμδα εδειξε .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-02-10, 14:26
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Θα συμφωνησω με Νικο Κομπακτ και οπως σου ειχα πει κι εγω σε πμ να δεις αν ειναι σιγουρα λ κι οχι ΜΑΦ ή κατι αλλο. Τα χιλιομετρα ειναι λιγα για γηρανση λ εκτος κι αν καις βενζινη αθλιας ποιοτητας αλλα τοτε θα ειχες και αλλα προβληματα οπως μπεκ, αντλια βενζινης κλπ. Εγω εχω πανω απο 154.000χμ σε οχι και τοσο καλη χρηση και εχοντας βαλει και εγω σιγουρα κωλοβενζινες και απο εξατμιση, λ, καυσαερια ειμαι οκ. Μου χει αναψει ιδια ενδειξη με σενα 2 φορες σε 2 χρονια κι αυτο λογω βρωμικου MAF Sensor. Και εχουμε το ιδιο μοτερ..
Η κιτρινη ενδειξη κινητηρα μπορει να ναι απο διαφορους λογους. Δεν το πας και σε καμια αλλη αντιπροσωπεια να στο δουν μηπως παρεις και μια 2η γνωμη;..Σου αναψε κοντα τη μια φορα με την αλλη η ενδειξη;
Η εγγυηση ισχυει κανονικα που λες.
Τι βενζινη χρησιμοποιεις; Μηπως εχει τυχει ποτε να βαλεις καποιο χημικο προσθετο ή λαθος καυσιμο στο ρεζερβουαρ πχ βενζινη LRP?.. Το αυτοκινητο οταν το βαζεις μπροστα περιμενεις να ζεσταθει λιγο και μετα φευγεις ή φευγεις απ ευθειας και το ζεσταινεις εν κινησει πηγαινοντας με χαμηλες στροφες;..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-02-10, 19:31
angel4 Ο χρήστης angel4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-10-2009
Μηνύματα: 35
angel4 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνησω με Νικο Κομπακτ και οπως σου ειχα πει κι εγω σε πμ να δεις αν ειναι σιγουρα λ κι οχι ΜΑΦ ή κατι αλλο. Τα χιλιομετρα ειναι λιγα για γηρανση λ εκτος κι αν καις βενζινη αθλιας ποιοτητας αλλα τοτε θα ειχες και αλλα προβληματα οπως μπεκ, αντλια βενζινης κλπ. Εγω εχω πανω απο 154.000χμ σε οχι και τοσο καλη χρηση και εχοντας βαλει και εγω σιγουρα κωλοβενζινες και απο εξατμιση, λ, καυσαερια ειμαι οκ. Μου χει αναψει ιδια ενδειξη με σενα 2 φορες σε 2 χρονια κι αυτο λογω βρωμικου MAF Sensor. Και εχουμε το ιδιο μοτερ..
Η κιτρινη ενδειξη κινητηρα μπορει να ναι απο διαφορους λογους. Δεν το πας και σε καμια αλλη αντιπροσωπεια να στο δουν μηπως παρεις και μια 2η γνωμη;..Σου αναψε κοντα τη μια φορα με την αλλη η ενδειξη;
Η εγγυηση ισχυει κανονικα που λες.
Τι βενζινη χρησιμοποιεις; Μηπως εχει τυχει ποτε να βαλεις καποιο χημικο προσθετο ή λαθος καυσιμο στο ρεζερβουαρ πχ βενζινη LRP?.. Το αυτοκινητο οταν το βαζεις μπροστα περιμενεις να ζεσταθει λιγο και μετα φευγεις ή φευγεις απ ευθειας και το ζεσταινεις εν κινησει πηγαινοντας με χαμηλες στροφες;..
φιλε Γιαννη η αληθεια ειναι οτι εβαλα μερικες φορες απο 2 βενζιναδικα τα οποια δεν ηταν και τοσο αξιοπιστα , απλη αμολυβδη βαζω, και που κ που βαζω 100 . Παντα περιμενω να ζεσταθει το αυτοκινητο πριν ξεκινησω . απλα νομιζω οτι και τις 2 φορες που αναψε η ενδειξη το ειχα πατησει το γκαζι λιγο παραπανω στην εκκινηση και ως συνηθως αφηνα την βενζινη να πιανει πατο , μαλακια μου αυτο . Τωρα που εχει σβησει απο μονη της η ενδειξη , αν το ξαναβαλω στον ελεγχο θα δειξει το τι υπαρχει ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-02-10, 23:44
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Κατι αλλο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι αν εχεις κανει καποια μετατροπη ή βελτιωση στο αμαξι, μοτερ, εξατμιση, φιλτρα αλλα προγραμματα κλπ.
Κι εγω το εχω αφησει πολλες φορες και εχει σχεδον στεγνωσει το ρεζερβουαρ κι εμενα μ@λ2κια μου αλλα ποτε μα ποτε δε μου εβγαλε προβλημα στους λ. Κι εγω 95αρα βαζω και πολυ σπανια 100αρα, επισης αν και προσεχω γενικα τα βενζιναδικα, δεν εμπιστευομαι κανενα. Αλλα ποτε προβλημα με τους λ...
Ισως να φταιει οτι το ζεσταινεις στατικο και οχι εν κινησει. Αν διαβασεις στο εγχειριδιο του, καπου μεσα λεει σιγουρα πως θα πρεπει να ξεκινας αμεσως ζεσταινοντας το εν κινησει με χαμηλες στροφες και οχι να το ζεσταινεις στασιμο τ αμαξι. Αυτο γιατι οταν ειναι κρυο ψεκαζει πολυ βενζινη στο μοτερ για να ζεσταθει, λειτουργει δηλαδη με πλουσιο σε καυσιμο μιγμα με αποτελεσμα τα καυσαερια να περιεχουν μεγαλες ποσοτητες ακαυστης βενζινης που αυτη με τη σειρα της 'δηλητηριαζει' τους καταλυτες και ισως και τους αισθητηρες 'λ'.
Αν κινειται αυτο με χαμηλες στροφες ζεσταινεται καλυτερα οχι μονο το μοτερ αλλα και ολο το συστημα της εξατμισης και δεν μενουν καταλοιπα βενζινης αφου λειτουργει υπο (χαμηλο) φορτιο.
Αυτο που ρωτας για το μυνημα, μπορει να μη σου εμφανιζεται αλλα ο εγκεφαλος κραταει στη μνημη του αυτα τα μυνηματα τα οποια φαινονται αν μπει τ αμαξι σε διαγνωστικο. Νομιζω ομως πως απ το διαγνωστικο αυτα σβηνονται. Αν στο εχουν σβησει σε καποιο συνεργειο, τοτε δεν θα υπαρχει κανενα μυνημα ουτε στον εγκεφαλο. Ρωτα παντως γι αυτο σε συνεργειο γιατι δεν ειμαι 100% σιγουρος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-02-10, 17:31
angel4 Ο χρήστης angel4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-10-2009
Μηνύματα: 35
angel4 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι αλλο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι αν εχεις κανει καποια μετατροπη ή βελτιωση στο αμαξι, μοτερ, εξατμιση, φιλτρα αλλα προγραμματα κλπ.
Κι εγω το εχω αφησει πολλες φορες και εχει σχεδον στεγνωσει το ρεζερβουαρ κι εμενα μ@λ2κια μου αλλα ποτε μα ποτε δε μου εβγαλε προβλημα στους λ. Κι εγω 95αρα βαζω και πολυ σπανια 100αρα, επισης αν και προσεχω γενικα τα βενζιναδικα, δεν εμπιστευομαι κανενα. Αλλα ποτε προβλημα με τους λ...
Ισως να φταιει οτι το ζεσταινεις στατικο και οχι εν κινησει. Αν διαβασεις στο εγχειριδιο του, καπου μεσα λεει σιγουρα πως θα πρεπει να ξεκινας αμεσως ζεσταινοντας το εν κινησει με χαμηλες στροφες και οχι να το ζεσταινεις στασιμο τ αμαξι. Αυτο γιατι οταν ειναι κρυο ψεκαζει πολυ βενζινη στο μοτερ για να ζεσταθει, λειτουργει δηλαδη με πλουσιο σε καυσιμο μιγμα με αποτελεσμα τα καυσαερια να περιεχουν μεγαλες ποσοτητες ακαυστης βενζινης που αυτη με τη σειρα της 'δηλητηριαζει' τους καταλυτες και ισως και τους αισθητηρες 'λ'.
Αν κινειται αυτο με χαμηλες στροφες ζεσταινεται καλυτερα οχι μονο το μοτερ αλλα και ολο το συστημα της εξατμισης και δεν μενουν καταλοιπα βενζινης αφου λειτουργει υπο (χαμηλο) φορτιο.
Αυτο που ρωτας για το μυνημα, μπορει να μη σου εμφανιζεται αλλα ο εγκεφαλος κραταει στη μνημη του αυτα τα μυνηματα τα οποια φαινονται αν μπει τ αμαξι σε διαγνωστικο. Νομιζω ομως πως απ το διαγνωστικο αυτα σβηνονται. Αν στο εχουν σβησει σε καποιο συνεργειο, τοτε δεν θα υπαρχει κανενα μυνημα ουτε στον εγκεφαλο. Ρωτα παντως γι αυτο σε συνεργειο γιατι δεν ειμαι 100% σιγουρος.
Δεν το εχω κανει φιλε Γιαννη καμια μετατροπη κτλ το αμαξι ειναι απειραχτο εντελως κ αυτο ειναι που μου κινει την περιεργεια κ ποσταρα το ερωτημα ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-02-10, 18:10
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Το μονο που μπορω να σκεφτω πλεον ισως ειναι η προθερμανση του κινητηρα χωρις να κινειται τ αμαξι σε συνδυασμο με κακες βενζινες. Αλλα καλυτερα παρε και καμια αλλη γνωμη απο αλλο συνεργειο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-02-10, 14:45
angel4 Ο χρήστης angel4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-10-2009
Μηνύματα: 35
angel4 is on a distinguished road
Μίλησα με Γερμανία για το θέμα των λαμδα και τελικά δε καλύπτονται από την εγγύηση euro plus γιατί είναι ηλεκτρονικό μέρος κ όχι μηχανικό.Λέω να τους αλλάξω σε
απλό συνεργείο και όχι σε αντιπροσωπεία για κοστίζει πολύ φθηνότερα σε μη εξουσιοδοτημένο,
προς το παρών δεν τους αλλάζω ακόμα γιατί δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα τ αυτοκίνητο.
Εσείς τι προτείνετε η ακόμα τι μπορεί να παρουσιάσει ?? ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-02-10, 14:57
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Περιεργο μου φαινεται να μη καλυπτει αισθητηρες η Europlus. Μπορει να ειναι στα ψιλα γραμματα της εγγυησης. Εχεις καποιο χαρτι ή μπορεις να βρεις κατι που να γραφει αναλυτικα τις καλυψεις αυτης της εγγυησης για να σιγουρευτεις;
Αν δε βγαλεις ακρη τελικα με την εγγυηση, καλα θα κανεις να πας σε μη εξουσιοδοτημενο παρα να πας στους 'γδαρτες' των αντιπροσωπειων!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.