Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-02-10, 15:30
angel4 Ο χρήστης angel4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-10-2009
Μηνύματα: 35
angel4 is on a distinguished road
Το μόνο που έχω είναι το έγγραφο της εγγυήσεως το οποίο κ αυτό είναι στα Γερμανικά αν και δεν λέει κ πολλά.Τέλος πάντων κ εγώ Γιάννη λέω καλύτερα σε μη εξουσιοδοτημένο κ όχι μόνο για τέτοιες ζημιές αλλά κ για τα απλά σέρβις του αυτ/του γιατί οι αντιπροσωπείες κ εκεί χτυπάνε λίγο με την δικαιολογία ότι το βάζουν στον υπολογιστή για προγραμματισμό του εγκεφάλου κτλ. λες κ τα άλλα συνεργεία μη εξουσιοδοτημένα δεν έχουν την εξειδίκευση η τα κατάλληλα μέσα να το κάνουν..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-02-10, 15:43
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Σωστος!



Και ειδικοτερα αν εισαι και εκτος εγγυησης, ε, τοτε δε το συζηταμε για αντιπροσωπειες πλεον.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-03-10, 18:10
angel4 Ο χρήστης angel4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-10-2009
Μηνύματα: 35
angel4 is on a distinguished road
Μετά τη τοποθέτηση των αισθητήρων λάμδα χρειάζεται προγραμματισμός του αυτοκινήτου στον έλεγχο ? ή παραμύθια μου είπαν στην αντιπροσωπεία για να δικαιολογήσουν το μεγάλο ποσό αντικατάστασης που μου ζητούν ? γύρο στα 650 ευρώ για αντικατάσταση κ προγραμματισμό μου είπαν
Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει , Ευχαριστώ !
+ Τι προβλήματα μπορεί να παρουσιάσει το αυτοκίνητο λόγο αισθητήρων βλάβης αισθητήρων λάμδα ?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-04-10, 16:20
kpapus Ο χρήστης kpapus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 23-10-2009
Μηνύματα: 20
kpapus is on a distinguished road
Σχετικά με τον αισθητήρα λ..Έχω μια 116ι 122hp του 2009 με 4500χλμ.. Πήγα προχθές να βγάλω κάρτα καυσαερίων σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ και δεν μου έβγαλαν γιατί πρόλο που τα καυσαέρια ήταν φυσιολογικά ο αισθητήρας λ ήταν εκτός ορίων.. Πήγα στην αντιπροσωπεία και δεν βρέθηκε κάτι στο διαγνωστικό.. Μου έβγαλαν και κάρτα γιατί προβλέπεται ότι ο λ θα πρέπει να είναι εντός των προκαθορισμένων ορίων ή ανάλογα με το τι προβλέπει ο κατασκευαστής.. Μου έδειξαν και ένα χαρτί το οποίο περιμένω να μου το στείλουν κιόλας.. Δυστυχώς τιμές δε θυμάμαι αλλά θα τις ποστάρω αργότερα.. Έχει αντιμετωπίσει κανείς ίδια κατάσταση?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-04-10, 18:09
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ειχε παρομοιο θεμα αλλο ενα μελος του φορουμ ο Nikos120i με 120i με τα 170 PS με την καρτα καυσαεριων. Κατι απλα δεν παει καλα στον τροπο μετρησης των καυσαεριων σε σχεση με αυτους τους κινητηρες αμεσου ψεκασμου. Στειλε του πμ για να σου δωσει περισσοτερες πληροφοριες.
Οταν το πηγες να στο μετρησουν την 1η φορα μηπως δεν ηταν καλα ζεσταμενο τ αμαξι;..
Τι βενζινη βαζεις;
Το αυτοκινητο μηπως το ζεσταινεις στασιμο ή το βαζεις μπροστα και το ζεσταινεις εν κινησει με χαμηλες στροφες στο μοτερ για λιγα χιλομετρα;.. Υπαρχει λογος που ρωταω αυτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis 116 : 07-04-10 στις 18:14
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-04-10, 16:21
kpapus Ο χρήστης kpapus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 23-10-2009
Μηνύματα: 20
kpapus is on a distinguished road
Φίλε Γιάννη,όπως φαίνεται και από τα λίγα χλμ το αυτοκίνητο δεν το κινώ και πολύ. Βενζίνη βάζω πάντα απλή και το ζεσταίνω εν κινήσει με χαμηλές στροφές.Όταν το είχα πάει πρέπει να ήταν οριακά ζεστό. Εξήγησέ μου το λόγο γιατί πραγματικά με ενδιαφέρει.Θα πρέπει να το ψάξω περισσότερο??
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-04-10, 15:35
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τ ο οτι το ζεσταινεις εν κινησει με χαμηλες στροφες ειναι σωστο γιατι αν το ζεσταινες στασιμο θα ειχες 'δηλητηριασει' τους καταλυτες με ακαυστη βενζινη που θα περναγε μεσα απ τα καυσαερια. Οταν το μοτερ ειναι κρυο ο εγκεφαλος ρυθμιζει το μιγμα καυσιμου αερα να ειναι πλουσιο σε καυσιμο ωστε να πιασει θερμοκρασια λειτουργιας γρηγορα. Γι αυτο το λογο πρεπει να το ζεσταινουμε εν κινησει με χαμηλο φορτιο ωστε να υπαρχει ικανοποιητικη ροη καυσαεριων, να ζεσταινονται και οι καταλυτες και να μη μενει ακαυστη βενζινη σε αυτους καταστρεφοντας τους. Οποτε απο θεμα προθερμανσης ειμαστε οκ.
Τωρα απο θεμα ποιοτητας βενζινης που μπορει να εκανε κακο στους αισθητηρες, ας υποθεσουμε και πως κι εκει ειμαστε οκ αν εσυ βαζεις απο εμπιστα βενζιναδικα, βεβαια στη χωρα μας δεν εισαι ποτε σιγουρος ειδικα γι αυτο το θεμα.
Να ξερεις πως το μοτερ στο αυτοκινητο σου δουλευει με αμεσο ψεκασμο καυσιμου απ ευθειας στους θαλαμους καυσης και οχι στην εισαγωγη αερα οπως ειναι το γνωστο injection. Τετοια μοτερ δουλευουν σε συνηθεις συνθηκες και με νορμαλ φορτιο, με 'φτωχο' μιγμα καυσιμου-αερα για περισσοτερη οικονομια. Επισης να ξερεις πως για να μετρηθουν τα καυσαερια θα πρεπει το μοτερ να ειναι καλα ζεσταμενο εως ξεσκισμενο! Να φανταστεις μου ειχε τυχει προσφατα να παω για καρτα μετα απο μια διαδρομη 35 χιλιομετρων απο κρυο αμαξι, διαδρομη που περιελαμβανε εθνικη οδο και κινηση πολης. Επειδη περιμενα λιγακι μεχρι να μετρηθει τ αμαξι, αυτο φαινεται κρυωσε και η πρωτη μετρηση δεν ηταν καλη. Μετα απο κανα δυο καλα ξερογκαζα στο συνεργειο ξαναζεσταθηκε και μετα μετρησε καλα. Και σκεψου πως το δικο μου μοτερ ειναι το παλιοτερο με injection και οχι αμεσου ψεκασμου.
Ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι, για πιο πολλες πληροφοριες στειλε πμ στο μελος του φορουμ που ανεφερα πιο πριν που ειχε παρομοια περιπτωση με τη δικη σου.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-04-10, 15:20
kpapus Ο χρήστης kpapus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 23-10-2009
Μηνύματα: 20
kpapus is on a distinguished road
Για την ιστορία παραθέτω τα νούμερα από το ιδιωτικό ΚΤΕΟ:

λ: min0.97, max 1.03, δική μου μέτρηση 1.687
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-10-10, 18:37
angel4 Ο χρήστης angel4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-10-2009
Μηνύματα: 35
angel4 is on a distinguished road
Καλησπέρα σ όλους , Τελικά ο έλεγχος σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο έδειξε ότι ο ένας αισθητήρας έχει "πρόβλημα" κ όχι κ οι δύο όπως μου είχαν αρχικά στην αντιπροσωπεία αλλά με τον έλεγχο που το έκανε το οι αισθητήρες μετρούσαν κανονικά κ έβγαλα κ κάρτα καυσαερίου κ δεν έδειξε τίποτα , με λίγα λόγια δεν χρειάζονται ακόμα αλλαγή τελικά. Για τα μαγνητάκια οικονομίας καυσίμου τι γνώμη έχετε ??? Ευχαριστώ !
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-10-10, 19:06
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από angel4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σ όλους , Τελικά ο έλεγχος σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο έδειξε ότι ο ένας αισθητήρας έχει "πρόβλημα" κ όχι κ οι δύο όπως μου είχαν αρχικά στην αντιπροσωπεία αλλά με τον έλεγχο που το έκανε το οι αισθητήρες μετρούσαν κανονικά κ έβγαλα κ κάρτα καυσαερίου κ δεν έδειξε τίποτα , με λίγα λόγια δεν χρειάζονται ακόμα αλλαγή τελικά. Για τα μαγνητάκια οικονομίας καυσίμου τι γνώμη έχετε ??? Ευχαριστώ !
πεταμένα λεφτά,αρκετοί πήραν κανένας δεν είδε διαφορά
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.