Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-06-10, 01:16
Το avatar του χρήστη anna blue bmw
anna blue bmw Ο χρήστης anna blue bmw δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 14-06-2010
Μηνύματα: 3
anna blue bmw is on a distinguished road
Clima problem

Καλησπερα σας,

Εχω μια σειρα 1 12/05 εως τωρα χωρις καθολου προβληματα και δεν ειμαι κ ο πιο σχολαστικος ανθρωπος σε θεματα service και συντηρησης.

Απο χτες το βραδυ ξαφνικα αρχισε ν αναβει μονος του ο κλιματισμος, ειτε χωρις να πατιεται το κουμπι με τη νιφαδα ειτε πατημενο.

Το θεμα ειναι οτι το εκλεινα περναγε καποια ωρα, 5 λεπτα για παραδειγμα και μετα ξαναναβε μονο του! μαγικα!!

Εχει χαλασει; Δε κανει καλη επαφη καποιο καλωδιο;

Απλα σκεφτομαι μηπως ειναι κατι απλο κ το παω στο Σπανο και μου πουν κανενα τρελο ποσο για να το φτιαξουν...

Μετα σκεφτηκα οτι τοσα χρονια η αληθεια ειναι οτι δε κλεινω τον κλιματισμο η το ραδιοφωνο πριν βγαλω το κλειδι, απλα το βγαζω και κλεινουν ολα κ ισως τωρα που τα χει τα χρονακια της να μπλοκαρε....

Συγνωμη που πλατιαζω, θα εκτιμουσα πολυ καποιες συμβουλες...

Ευχαριστω πολυ
Αννα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-06-10, 11:35
Το avatar του χρήστη bmw318i
bmw318i Ο χρήστης bmw318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Μηνύματα: 150
bmw318i will become famous soon enoughbmw318i will become famous soon enough
Έλεγξες μήπως έχει κολήσει το κουμπάκι του ανεμιστήρα που ξεκινάει τον κλιματισμό;
Μήπως έχει πέσει τίποτα πάνω στο κουμπί και κολάει.
__________________
Η γυναίκα θέλει πολλά από έναν άνδρα, ενώ ο άνδρας θέλει μόνο ένα, αλλά από πολλές γυναίκες... ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-06-10, 11:55
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Μήπως έχει ενεργοποιηθεί κάποια λειτουργία Auto η οποία όταν "κρίνει" ότι η θερμοκρασία είναι υψηλή παίρνει την πρωτοβουλία να την ρίξει ;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-06-10, 12:34
melaslog Ο χρήστης melaslog δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-06-2010
Μηνύματα: 9
melaslog is on a distinguished road
Καλημέρα. Πρέπει να τ κλέινουμε εμείς πριν βγάλουμε το κλειδί;
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-06-10, 12:59
PanosB Ο χρήστης PanosB δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 82
PanosB is on a distinguished road
Για τον κλιματισμό με όσους ειδικούς έχω μιλήσει λένε οτι καλό είναι να τον κλείνουμε όχι πριν βγάλουμε το κλειδί αλλά ακόμα πριν σβήσουμε τη μηχανή.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-06-10, 15:28
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ο κλιματισμος ελεγχεται απ τον εγκεφαλο, οποτε μπορει να ειναι κατι πιο πολυπλοκο απο ενα μπλοκαρισμενο κουμπι. Καλυτερα να το πας στο συνεργειο να στο δουν. Κρατα μας ενημερους για το θεμα σου. Εμενα μου ειχε τυχει μετα απο software update στον εγκεφαλο να βαλω τον κλιματισμο και λειτουργουσαν ολα αψογα αλλα για κανα 2λεπτο περιπου αναβοσβηνε το λαμπακι του κουμπιου του συμπιεστη (νιφαδα) και μετα παρεμεινε αναμενο οταν αυτος δουλευε αλλιως εσβηνε κανονικα το φωτακι οταν εβγαζα τον συμπιεστη εκτος απ το κουμπι του, παραξενο! Μετα τιποτα ολα οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-06-10, 16:33
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anna blue bmw Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας,
Απο χτες το βραδυ ξαφνικα αρχισε ν αναβει μονος του ο κλιματισμος, ειτε χωρις να πατιεται το κουμπι με τη νιφαδα ειτε πατημενο.
Το θεμα ειναι οτι το εκλεινα περναγε καποια ωρα, 5 λεπτα για παραδειγμα και μετα ξαναναβε μονο του! μαγικα!!
Αννα
Αν έχεις κουμπί auto, ήταν πατημένο, η θερμοκρασία μέσα υψηλή, και έξω υψηλότερη από αυτήν που ζητούσες μέσα, λογικό μου ακούγεται...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-06-10, 17:03
Το avatar του χρήστη jim_pas
jim_pas Ο χρήστης jim_pas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-05-2009
Μηνύματα: 380
jim_pas is on a distinguished road
μου είχε συμβεί πριν λίγο καιρό αυτό.... http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=24721 διαβασε το μήπως έχεις πάθει κ εσύ το ίδιο...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-06-10, 22:36
Το avatar του χρήστη anna blue bmw
anna blue bmw Ο χρήστης anna blue bmw δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 14-06-2010
Μηνύματα: 3
anna blue bmw is on a distinguished road
Καλησπερα και παλι!

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Θελω να διευκρινισω οτι δεν εχω ανοιχτο το κουμπι του AUTO, το clima ειναι εντελως σβηστο και οταν αναβει καποιες φορες αναβει και το AUTO και το κουμπι με τη νιφαδα κ καποιες αλλες απλα αναβει. Δλδ. δειχνει την τελευταια θερμοκρασια που ειχα βαλει οταν το ειχα αναψει.

Πρεπει ουτως η αλλος να του κανω service συντομα, απλα δε θα θελα να ναι κατι απλο οπως πχ. να χει χαλαρωσει ενα καλωδιακι η να χει κολλησει το κουμπι (σημειωτεον δεν παιζει να χει πεσει κατι πανω στο κουμπι γιατι δεν κολλαει οταν το αγγιζω και δεν τρωω η πινω τπτ μεσα στο αμαξι) και επειδη 1ον δε ξερω απο αυτα και 2ον ειμαι κοπελα να μου βγαλουν ενα τρελο προβλημα πχ. αλλαγη ολου του συστηματος και παθω συγκοπη!!!!

σας ευχαριστω και παλι και περιμενω κ αλλα σχολια!!!

Υ.Σ. Σημερα εκανε τοση ζεστη που το αναψα εγω μονη μου και το εκλεισα μονη μου οποτε δε ξερω τι θα κανε...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-06-10, 22:45
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Εφ οσον δεν ειναι πλεον το αυτοκινητο στην εγγυηση γιατι δεν το πηγαινεις σε καποιο εξειδικευμενο αλλα οχι εξουσιοδοτημενο ωστε να γλιτωσεις αρκετα λεφτα, ασε που ισως ορισμενα μη εξουσιοδοτημενα στην Αθηνα ειναι καλυτερα απο ορισμενα εξουσιοδοτημενα.
Αν θες μπορω να σου προτεινω καποια συνεργεια ως εναλλακτικα των επισημων.
Παντως οπως και να εχει δε νομιζω να ειναι κατι σοβαρο.
Κρατησε μας ενημερους παντως για το προβλημα αυτο γιατι πρωτη φορα ακουω για τετοιο θεμα κι εγω εχω κλιματισμο σε προ facelift σειρα 1.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.