Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-09-10, 22:46
larisacity Ο χρήστης larisacity δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 24-08-2010
Μηνύματα: 2
larisacity is on a distinguished road
ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΣΕ 116

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ.
ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΑ 116 ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ 2005. ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ.
ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΗΓΑ Ο ΕΡΜΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΤΟ ΑΜΑΞΑΚΙ ΜΟΥ ΝΕΚΡΟ.ΚΙΧ...
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑΞΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΩΣ ΤΩΡΑ, Κ ΠΡΟΧΘΕΣ ΤΟ ΜΕΛΕΤΟΥΣΑ Ο ΕΡΜΟΣ, ΤΗΝ ΨΙΛΙΑΣΤΗΚΑ Κ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΜΕΣΩΣ ΠΩΣ ΜΕΙΝΑ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.
ΑΡΧΙΣΑ ΤΑ ΤΗΛ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥΣ. ΚΛΕΙΣΤΑ ΟΛΑ.
ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΦΙΛΟ Κ ΗΡΘΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΕ ΑΚΡΟΔΕΚΤΕΣ.
ΠΡΟΣΟΧΗΗΗΗΗΗΗΗ. Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΣΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΟΡΤ ΠΑΓΚΑΖ.... Κ ΤΟ ΠΟΡΤ ΠΑΓΚΑΖ ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ. ΕΥΤΥΧΩΣ Η ΜΑΜΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΣΤΟ ΚΑΠΟ 2 ΑΝΑΜΟΝΕΣ Κ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ. (ΔΕΙΤΕ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ). ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΛΑ ΟΚ. Κ ΜΩΛΙΣ ΚΛΕΙΝΩ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ. Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ Κ ΟΙ ΠΟΡΤΕΣ ΚΛΕΙΣΤΕΣ. Κ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΛΕΙΔΙ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ...ΧΙΧΙΧΙΧΙΧ ΓΕΛΙΑ ΛΕΜΕ. ΠΑΩ ΦΕΡΝΩ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΛΕΙΔΙ. ΑΝΟΙΓΩ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ Κ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑΚΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. Κ ΕΚΕΙ ΤΙ ΑΝΑΚΑΛΕΙΠΤΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙ 27000 Κ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΩΛΙΣ 46 ΜΙΛΙΑΜΠΕΟΡΕΣ. ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ.ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΦΟΡΕΣΑ ΒΕΒΑΙΩΣ 60ΑΡΑ Κ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΑ ΜΟΝΟΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ Κ ΤΕΤΟΙΑ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΥΘΜΙΣΤΗΚΕ ΤΟ ΡΟΛΟΓΑΚΙ. ΑΥΤΑ...
ΑΠΛΑ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑ 2 ΛΟΓΟΥΣ
1. ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΕΚ ΙΝ ΟΤΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΤΑΦΟ (ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ)...
2. ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΦΟΡΟΥΣΕ ΜΙΚΡΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. ( ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-10, 23:51
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Δες αν το αυτοκίνητο σου χρειάζεται ρύθμιση εγκεφάλου για την μπαταρία..
Γιατί αλλιώς, 46 Α θα τη φορτίζει και μετά θα κόβει ο εναλλάκτης...

Υ.Γ. δεν είναι μικρή η μπαταρία, μια χαρά είναι για 1600 αυτοκίνητο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-10, 02:14
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες αν το αυτοκίνητο σου χρειάζεται ρύθμιση εγκεφάλου για την μπαταρία..
Γιατί αλλιώς, 46 Α θα τη φορτίζει και μετά θα κόβει ο εναλλάκτης...

Υ.Γ. δεν είναι μικρή η μπαταρία, μια χαρά είναι για 1600 αυτοκίνητο..
Kατά τη γνώμη μου, η μπαταρία είναι μικρή.

Στο 207 που έχω το οποίο είναι 1400 κ.εκ., η μπαταρία είναι 650άρα (αν θυμάμαι καλά, πάντως σίγουρα πάνω από 600).
Ο άσσος που είναι πολύ ακριβότερο αυτοκίνητο και πιθανόν να έχει και περισσότερα ηλεκτρικά (πχ ηλεκτρικά καθίσματα κλπ), θα έπρεπε να έχει οπωσδήποτε μεγαλύτερη μπαταρία, ακόμα και αν δεν τη χρειάζεται απαραίτητα, ώστε να ζορίζεται λιγότερο και να αντέξει περισσότερο καιρό.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-10, 02:54
Το avatar του χρήστη Sp!ros G
Sp!ros G Ο χρήστης Sp!ros G δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2006
Μηνύματα: 1.153
Sp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of light
Παντως στον καταλογο της σειρας 1 ,

δινει 80 Ah σε ολα τα μοντελα ,εκτος του 130 και σε οσα φορανε 6αρι Steptronic που δινει 70 Ah .

http://www.bmw.com/com/en/newvehicle..._catalogue.pdf
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-10, 06:23
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Kατά τη γνώμη μου, η μπαταρία είναι μικρή.

Στο 207 που έχω το οποίο είναι 1400 κ.εκ., η μπαταρία είναι 650άρα (αν θυμάμαι καλά, πάντως σίγουρα πάνω από 600).
Ο άσσος που είναι πολύ ακριβότερο αυτοκίνητο και πιθανόν να έχει και περισσότερα ηλεκτρικά (πχ ηλεκτρικά καθίσματα κλπ), θα έπρεπε να έχει οπωσδήποτε μεγαλύτερη μπαταρία, ακόμα και αν δεν τη χρειάζεται απαραίτητα, ώστε να ζορίζεται λιγότερο και να αντέξει περισσότερο καιρό.
650 CCA???
Νταλίκα είναι???
Πόσο περισσότερο απο 5 χρόνια να πάει μια μπαταρία??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-09-10, 06:24
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sp!ros G Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως στον καταλογο της σειρας 1 ,

δινει 80 Ah σε ολα τα μοντελα ,εκτος του 130 και σε οσα φορανε 6αρι Steptronic που δινει 70 Ah .

http://www.bmw.com/com/en/newvehicle..._catalogue.pdf
Αυτλα όμως αναβοσβήνουν με κάθε ευκαιρία..
Δεν είναι το ίδιο.. ετσι δεν ειναι??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-09-10, 10:35
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από larisacity Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ.
ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΑ 116 ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ 2005. ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ.
ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΗΓΑ Ο ΕΡΜΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΤΟ ΑΜΑΞΑΚΙ ΜΟΥ ΝΕΚΡΟ.ΚΙΧ...
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑΞΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΩΣ ΤΩΡΑ, Κ ΠΡΟΧΘΕΣ ΤΟ ΜΕΛΕΤΟΥΣΑ Ο ΕΡΜΟΣ, ΤΗΝ ΨΙΛΙΑΣΤΗΚΑ Κ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΜΕΣΩΣ ΠΩΣ ΜΕΙΝΑ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.
ΑΡΧΙΣΑ ΤΑ ΤΗΛ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥΣ. ΚΛΕΙΣΤΑ ΟΛΑ.
ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΦΙΛΟ Κ ΗΡΘΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΕ ΑΚΡΟΔΕΚΤΕΣ.
ΠΡΟΣΟΧΗΗΗΗΗΗΗΗ. Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΣΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΟΡΤ ΠΑΓΚΑΖ.... Κ ΤΟ ΠΟΡΤ ΠΑΓΚΑΖ ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ. ΕΥΤΥΧΩΣ Η ΜΑΜΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΣΤΟ ΚΑΠΟ 2 ΑΝΑΜΟΝΕΣ Κ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ. (ΔΕΙΤΕ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ). ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΛΑ ΟΚ. Κ ΜΩΛΙΣ ΚΛΕΙΝΩ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ. Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ Κ ΟΙ ΠΟΡΤΕΣ ΚΛΕΙΣΤΕΣ. Κ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΛΕΙΔΙ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ...ΧΙΧΙΧΙΧΙΧ ΓΕΛΙΑ ΛΕΜΕ. ΠΑΩ ΦΕΡΝΩ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΛΕΙΔΙ. ΑΝΟΙΓΩ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ Κ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑΚΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. Κ ΕΚΕΙ ΤΙ ΑΝΑΚΑΛΕΙΠΤΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙ 27000 Κ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΩΛΙΣ 46 ΜΙΛΙΑΜΠΕΟΡΕΣ. ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ.ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΦΟΡΕΣΑ ΒΕΒΑΙΩΣ 60ΑΡΑ Κ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΑ ΜΟΝΟΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ Κ ΤΕΤΟΙΑ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΥΘΜΙΣΤΗΚΕ ΤΟ ΡΟΛΟΓΑΚΙ. ΑΥΤΑ...
ΑΠΛΑ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑ 2 ΛΟΓΟΥΣ
1. ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΕΚ ΙΝ ΟΤΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΤΑΦΟ (ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ)...
2. ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΦΟΡΟΥΣΕ ΜΙΚΡΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. ( ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ)
ανοιγει...ριξε τις πισω θεσεις...και οταν φτασεις στο πορτ παγκαζ απο μεσα εχει ενα πλαστικακι που το βγαζεις και εμφανιζεται ενα σχοινακι...το τραβας και τσουπ ...ανοιξε σουσαμι....
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-09-10, 12:00
Το avatar του χρήστη Sp!ros G
Sp!ros G Ο χρήστης Sp!ros G δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2006
Μηνύματα: 1.153
Sp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτλα όμως αναβοσβήνουν με κάθε ευκαιρία..
Δεν είναι το ίδιο.. ετσι δεν ειναι??
Aυτο δε το σκεφτηκα ,δικιο εχεις ... ΕD

Παντως και στο bmwfans.info για ασσο του 2005

δινει απο 46 Ah εως 90 Ah. Φανταζομαι αναλογα τον εξοπλισμο θα παιζει και το νουμερο.

http://bmwfans.info/parts/catalog/E8...attery_filled/
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-09-10, 22:08
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες αν το αυτοκίνητο σου χρειάζεται ρύθμιση εγκεφάλου για την μπαταρία..
Γιατί αλλιώς, 46 Α θα τη φορτίζει και μετά θα κόβει ο εναλλάκτης...

Υ.Γ. δεν είναι μικρή η μπαταρία, μια χαρά είναι για 1600 αυτοκίνητο..
Θα συμφωνησω και μια που και στο δικο μου εχει αλλαχτει η 'μικρη' εργοστασιακη μπαταρια με αλλη μεγαλυτερη, δε θυμαμαι ακριβως Ah, θα πρεπει μεσω διαγνωστικου να 'ενημερωθει' ο εγκεφαλος του αυτοκινητου για το τι μπαταρια εχει μπει επανω τωρα, οποτε μια επισκεψη σε εξειδικευμενο συνεργειο BMW ειναι επιτακτικη.
Παντως για το θεμα μπαταρια, αναλογα με τις καταναλωσεις λογικα το εργοστασιο βαζει και την καταλληλη μπαταρια, εμενα πχ που η μοναδικη σοβαρη εξτρα καταναλωση ειναι η ηλιοροφη, πλην των στανταρ οπως φωτα (αλογονου), ηλεκτρικα παραθυρα και κλιματισμος, ειχε τοποθετημενη απ το εργοστασιο μικρη μπαταρια. Με εβγαλε ομως 6 χρονια χωρις ιδιαιτερα προβληματα ουτε καν στα τελευταια της. Ο μηχανικος προτεινε και εβαλα μια μεγαλυτερη μπαταρια. Δεν εχω ομως ουτε θερμαινομενα καθισματα, ουτε ενισχυτες και ηχεια, ουτε καν συναγερμο και πακετο φωτισμου να τραβανε ολα αυτα πολυ ρευμα!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-09-10, 22:45
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
650 CCA???
Νταλίκα είναι???
Πόσο περισσότερο απο 5 χρόνια να πάει μια μπαταρία??
65άρα ήθελα να πω...
Και μη λες για νταλίκες και φορτηγά αυτό τον καιρό...είναι δύσκολα τα πράγματα..
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.