Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-10-10, 14:11
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Talking Τριγμός στον αεραγωγό-και πως να τον σταματήσετε!

Στη σειρά 1, είναι συνηθισμένο να τρίζει ο αεραγωγός του οδηγού ή του συνοδηγού στο ταμπλώ (στη δεξιά ή την αριστερή άκρη του ταμπλώ αντίστοιχα).

Για να σταματήσετε το τρίξιμο πρέπει να βγάλετε ολόκληρο τον αεραγωγό** (όχι μόνο το "καπάκι" του- ολόκληρο τον αεραγωγό, όπως φαίνεται στην φωτογραφία) και να βάλετε χαρτοταινία στα 4 ¨αυτάκια" του που συγκρατούν τον αεραγωγό (φαίνονται στο δεξί μέρος του αεραγωγού στην φωτογραφία-προσοχή, μη δώσετε προσοχή στα καλώδια, στη συγκεκριμένη φωτογραφία που ανέβασα από το διαδίκτυο διαφημίζουν μια οθονούλα που μπαίνει στο κάτω τμήμα του αεραγωγού, καλώδια δεν υπάρχουν εργοστασιακά)





Ο αεραγωγός τρίζει επειδή τα "αυτάκια" με τον καιρό μπορεί να τρίβονται στην "εσοχή" του αεραγωγού που υπάρχει στο ταμπλώ. Με την χαρτοταινία ο θόρυβος σταματά! (δεν έχουμε επαφή πλαστικού με πλαστικό!)

Έτσι απλά!


**για την αφαίρεση του αεραγωγού, αρχικά τραβάτε το πάνω μέρος (το καπάκι) και στη συνέχεια με τη βοήθεια ενός μαχαιριου- μεγάλη προσοχή μην κοπείτε- ή ενός ίσιου κατσαβιδιού στα αριστερά ή τα δεξιά του αεραγωγού, κλείνετε τα αυτάκια και τον τραβάτε και βγαίνει






Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 21-10-10 στις 14:19
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-10-10, 15:57
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Εγώ ακούω έναν τριγμό αλλά ακούγεται σαν να χτυπάς με δύναμη ένα πλαστικό στο πάτωμα... Δεν ξέρω αν είναι αυτό αλλά σίγουρα ακούγεται προς τον αεραγωγό του συνοδηγού... Επίσης ακούγεται σε ταξίδι 2 ωρών 1-2 φορές και αν τύχει...

Αλλά θα το δοκιμάσω να δω μπας και είναι αυτό...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-10-10, 16:39
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ακούω έναν τριγμό αλλά ακούγεται σαν να χτυπάς με δύναμη ένα πλαστικό στο πάτωμα... Δεν ξέρω αν είναι αυτό αλλά σίγουρα ακούγεται προς τον αεραγωγό του συνοδηγού... Επίσης ακούγεται σε ταξίδι 2 ωρών 1-2 φορές και αν τύχει...

Αλλά θα το δοκιμάσω να δω μπας και είναι αυτό...


Βγάλε ολόκληρο τον αεραγωγό και δες μήπως έχει πέσει κάτι μέσα σε αυτόν (κάποιο κέρμα ίσως?) .... και βάλε και την χαρτοταινία στα αυτάκια που τον συγκρατούν (όπως αναφέρθηκε στο πρώτο post)



Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-10-10, 02:20
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Δεν είναι τριγμός... Είναι σαν να σπάει ένα πλαστικό στυλό... Στιγμιαίος θόρυβος... Ή σαν να χτυπας τον υαλοκαθαριστήρα στο τζάμι... Απλά επειδή το κάνει πολύ σπάνια δεν ασχολήθηκα ποτέ... Θα ρίξω μια ματιά όμως στον αεραγωγό...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-10-10, 20:54
telamon Ο χρήστης telamon δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-11-2009
Μηνύματα: 32
telamon is on a distinguished road
kostastnt αν βρεις κατι για αυτο το θορυβο κανε ενα Post. τον παρατηρω και εγω σε εντελως τυχαιες στιγμες ακομα και κινουμενοσ σε καλο οδοστρωμα πχστην αττικη/εθνικη...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-10-10, 21:28
messi Ο χρήστης messi δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Μηνύματα: 41
messi is on a distinguished road
παιδια κ εγω εχω πολυ τριγμο απο τους αερογωγους,θα δοκιμασω αυτο το κολπο κ μακαρι να σταματησουν!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-10-10, 21:31
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Μη ελεγχόμενη ...Συστολή-Διαστολή..
Ακόμα και σταματημένο αν είναι, με σβηστό κινητήρα, χωρις να κάνεις τίποτε ακούς ένα κρακ..
Με μια λέξη.. QUALITY
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-10-10, 19:16
116sport Ο χρήστης 116sport δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-11-2007
Μηνύματα: 28
116sport is on a distinguished road
θα το δοκιμασω κ εγω μιας κ εχω το ιδιο προβλημα,αν κ δε καταλαβα καλα που ειναι τα αυτακια κ πως θα βαλω την χαρταοταινια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-10-10, 22:11
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 116sport Εμφάνιση μηνυμάτων
θα το δοκιμασω κ εγω μιας κ εχω το ιδιο προβλημα,αν κ δε καταλαβα καλα που ειναι τα αυτακια κ πως θα βαλω την χαρταοταινια
όπως βλέπεις την εικόνα που έχω ανεβάσει, στα δεξιά φαίνεται καθαρά το ένα "αυτάκι" που συγκρατεί τον αεραγωγό....

η ιδέα είναι ότι τα πλαστικά αυτάκια έρχονται σε επαφή με τα σημεία στα οποία "πιάνουν¨ στην εσοχή του ταμπλώ και ακούγεται τριγμός....

απλούστερα δεν γίνεται να γραφτεί, πάρε μια χαρτοταινία και κόλησέ την πάνω στα "αυτάκια¨ και κάλυψέ τα με αυτή έτσι ώστε να μην έρχονται σε άμεση επαφή τα "αυτάκια" με τη θέση στην οποία "κλειδώνουν" στο ταμπλώ, αλλά απλά να παρεμβάλεται η χαρτοταινία.... απλά κάλύψέ τα με χαρτοταινία .....

δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα, διάβασε αυτό και τα άλλα post σε αυτό το θέμα και θα αφαιρέσεις τον αεραγωγό, είναι πιο εύκολο αν απλά το δοκιμάσεις.......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-10-10, 22:51
116sport Ο χρήστης 116sport δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-11-2007
Μηνύματα: 28
116sport is on a distinguished road
αυτακι εννοεις αυτο ε?
http://img594.imageshack.us/i/420386...2f0d7b0cbx.jpg
το σκεπτικο σου το καταλαβα και θα το δοκιμασω αυριο κιολας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.