Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 10-01-11, 16:32
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Update στον εγκεφαλο ειχε γινει το καλοκαιρι με την πιο ενημερωμενη και προσφατη. Το προβλημα εξακολουθησε να υπαρχει και οι επομενες διαγνωσεις που εγιναν σε αλλα δυο διαφορετικα και αγνωστα μεταξυ τους συνεργεια ολες εδειξαν οτι υπαρχει καποιο μονιμο σφαλμα στον εγκεφαλο κι αυτος χρειαζεται αλλαγη. Καυσαερια εχω καλα, τωρα δεν εχω κρατησει καρτες περασμενων ετων ωστε να συγκρινω ακριβως τιμες, αλλα παντα εβγαζα καρτα. Μαλιστα πριν λιγες μερες το περασα ΚΤΕΟ και δεν ειχα κανεναν θεμα με τα καυσαερια, ξαναβγαλε καρτα κανονικα.
Πριν λιγο το αφησα στο εξουσιοδοτημενο για τη μεταμοσχευση. Θα γινει δοκιμη με εναν μεταχειρισμενο κι αν πετυχει η εγχειρηση' θα τη βγαλω καθαρη με 'μολις' 700€ περιπου. Αλλιως παμε για εντελως καινουριο και η τιμη εκτοξευεται στα 1300€ περιπου.
Με τις υγειες μου...

Γιάννη, εύχομαι τα καλύτερα και από εδώ, από την πλευρά μου θα σας ενημερώσω για κάθε εξέλιξη...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-01-11, 20:42
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ ακόμα δεν τον άλλαξες τον εγκέφαλο Bob???
έγινε κόμπλα, μάλλον στον τρόπο που δηλώθηκε η βλάβη στο puma, και πρέπει να ξανασταλεί εκ νέου το σήμα στα κεντρικά.
σύντομα πάντως θα τον αλλάξω και εγώ...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-01-11, 20:45
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Update στον εγκεφαλο ειχε γινει το καλοκαιρι με την πιο ενημερωμενη και προσφατη. Το προβλημα εξακολουθησε να υπαρχει και οι επομενες διαγνωσεις που εγιναν σε αλλα δυο διαφορετικα και αγνωστα μεταξυ τους συνεργεια ολες εδειξαν οτι υπαρχει καποιο μονιμο σφαλμα στον εγκεφαλο κι αυτος χρειαζεται αλλαγη. Καυσαερια εχω καλα, τωρα δεν εχω κρατησει καρτες περασμενων ετων ωστε να συγκρινω ακριβως τιμες, αλλα παντα εβγαζα καρτα. Μαλιστα πριν λιγες μερες το περασα ΚΤΕΟ και δεν ειχα κανεναν θεμα με τα καυσαερια, ξαναβγαλε καρτα κανονικα.
Πριν λιγο το αφησα στο εξουσιοδοτημενο για τη μεταμοσχευση. Θα γινει δοκιμη με εναν μεταχειρισμενο κι αν πετυχει η εγχειρηση' θα τη βγαλω καθαρη με 'μολις' 700€ περιπου. Αλλιως παμε για εντελως καινουριο και η τιμη εκτοξευεται στα 1300€ περιπου.
Με τις υγειες μου...
ειλικρινά σου έυχομαι επιτέλους λύση. που θα σημάινει αυτομάτως λύση και για πολλούς άλλους
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-01-11, 21:01
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ευχαριστω πραγματικα τους συμφορουμιτες για τη συμπαρασταση. Ηταν μεγαλη αποφαση και σε δυσκολη οικονομικα εποχη, θα μπορουσα να τ αφηνα ετσι αλλα μ επιασε τρελλα και την πηρα την αποφαση να τον αλλαξω τελικα. Μακαρι μετα να πιασουν τοπο τα λεφτα γιατι αλλιως με βλεπω να το πουλαω και να παιρνω μικρο Γιαπωνεζο-Κορεατη με πολυ χαμηλα κυβικα!
Για οτι νεοτερο θα ενημερωσω
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-01-11, 15:31
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους και ιδίαίτερα τον halkida116mpack (ειλικρινά ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ, ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ - ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ).....

Σήμερα το πρωί πήγα σe ένα εξουδιοδοτημένο μετά από μήνυμα που έλαβα από τον halkida116mpack, ο οποίος είχε βρει λύση σε ανάλογο θέμα με το αυτοκίνητό του - και αφού το είχε ψάξει και αλλού χωρίς αποτέλεσμα.
Θα ήθελα να τονίσω ότι είμαι πολύ "ψείρας" με το αυτοκίνητο όσο δεν πάει.....
Στις 8.45 ακριβώς ήμουν εκεί (είχα κλείσει ραντεβού χθες), και αμέσως ασχολήθηκαν με το αυτοκίνητό μου.
Αρχικά, το έβαλαν στο διαγνωστικό και βρέθηκε η βλάβη 2α7 ή κάτι τέτοιο, η οποία σχετίζεται με το σύστημα βλαβητρόνικ (εεεε..... valvetronik ήθελα να γράψω :-) ).
Έγινε software update στην τελευταία έκδοση λογισμικού 12/2010 και στη συνέχεια παρατηρήθηκε ότι το πρόβλημα της "αρυθμίας" με λίγο γκάζι στις πολύ χαμηλές στροφές συνέχιζε να υπάρχει. Στην προσπάθεια να βρεθεί η αιτία και ενώ το διαγνωστικό έδειχνε τα πάντα οκ, ελέγχθηκε το ρουλεμάν στον εναλλάκτη το οποίο είχε κολλήσει(!). Το ρουλεμάν αυτό σχετίζεται με το ρεύμα που δίνεται στο βλαβητρόνικ. Το ρουλεμάν αντικαταστάθηκε (μου έδωσαν το κολλημένο ρουλεμάν πριν φύγω από το εξουσιοδοτημένο) με νέο και το πρόβλημα στις χαμηλές στροφές εξαφανίστηκε. Ο κινητήρας δουλεύει ομαλότατα τώρα σε όλο το φάσμα των στροφών,ενώ και η κατανάλωση στην κίνηση έχει μειωθεί αφού δεν χρειάζεται να δίνω λίγο παραπάνω γκάζι στην όταν ξεκινώ ή στις χαμηλές στροφές.
Στη συνέχεια υπήρχε ένας μικρός συντονισμός από το φιλτροκούτι, το αφαίρεσαν και είδαν ότι έλειπε ένα λαστιχάκι στο κάτω μέρος του το οποίο το σταθεροποιεί στην αντίστοιχη υποδοχή. Έβαλαν καινούργιο λαστιχάκι εκεί και ο μικρός συντονισμός-θόρυβος δεν υπάρχει πλέον.
Το μέλος του forum halkida116mpack δεν τον γνώριζα στο παρελθόν και στο συγκεκριμένο εξουσιοδοτημένο δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν. Νοιώθω μεγάλη υποχρέωση στον Παναγιώτη επειδή μου πρότεινε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο το οποίο βρήκε το πρόβλημα του αυτοκινήτου μου, το έλυσε γρήγορα, με εξυπηρέτησε αμέσως και δεν πλήρωσα πολλά.
Ευχαριστώ πολύ όλα τα μέλη που με βοήθησαν και γράφω με σκοπό να σας πληροφορήσω με το θέμα που άνοιξα και για να σας πω για την υποχρέωση που νοιώθω απέναντί σας.

@halkida116mpack : ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ - ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Υ.Γ για οποιαδήποτε εξέλιξη στο μέλλον να είστε σίγουροι ότι θα σας ενημερώσω

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ BMW-MOTORSPORT.GR!



Υ.Γ 2. ίσως να θεωρηθεί διαφήμιση η αναφορά μου ονομαστικά στο εξουσιοδοτημένο (ειλικρινά συγνώμη-δεν το έκανα με κακό σκοπό), παραθέτω το μηνυμά μου χωρίς να αναφέρω καθόλου το όνομα του εξουσιοδοτημένου συνεργείου (για να μην χαθούν εντελώς αυτά που έγραψα)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 11-01-11 στις 15:43
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-01-11, 19:19
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
φιλε Ηλια (316e36compact) αν και δεν ειχες χρονο και για καφε...(σε καταλαβαινω και πλακα κανω) οπως σου ειπα σημερα,δεν χρειαζεται να με ευχαριστεις εμενα αλλα τους σοβαρους τεχνικους που ειδες, το οτι τους ανεφερες το ονομα μου μονο δεν αλλαξε κατι νομιζω ως προς τις υπηρεσιες που σου προσφεραν (απλα καλο ειναι στους συγκεκριμενους να το λες γιατι μεχρι και σ αυτους εχω κανει ψιλομανουρες, φαντασου ποσο ψειρας και αναποδος ειμαι με το αμαξι μου και απο τοτε με αποκαλουν φιλε παναγιωτη) γιατι εκει παω μετα απο πολυ ψαξημο και πραγματικα οι τεχνικοι ειναι και ειδικα ο υπευθηνος συνεργειου αστερια...
οσο χαρουμενος εισαι εσυ σημερα γιατι πραγματικα εισαι απο αυτα που ειπαμε ,αλλο τοσο ειμαι κι εγω που βρηκες λυσεις στα προβληματα σου με μικρο κοστος.πραγματικα χαρηκα που το παρελαβες το μωρο σου σε αριστη κατασταση

για σκεψου λιγο το κοστος απο προγραμματισμους-αλλαγη μοτερ που δινει θεση σους εκκεντροφορους-τον εγγεφαλο των εκκεντροφορων-ρελε -πολλαπλασιαστες
η σειρα μαλλον αυτη θα ηταν και λυση δεν θα ειχες γιατι η αιτια ηταν το ρουλεμενακι
δεν θελω ουτε εγω να το σκεφτω που δεν τα πληρωνω κι ολας,φαντασου εσυ?
ελπιζω ολα να πανε καλα με το αμαξι σου ,καλη χρονια και ευχαριστω για τα καλα σου λογια...την επομενη φορα θα τον πιουμε(τον καφε) για να τα πουμε καλυτερα
και οπως σου ειπα...αυτη ειναι η σωστη δουλεια του φορουμ...ανταλλαγη αποψεων και φιλιες...
αρα για αλλη μια φορα merci motorsport
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-01-11, 19:20
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους και ιδίαίτερα τον halkida116mpack (ειλικρινά ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ, ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ - ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ).....

Σήμερα το πρωί πήγα σe ένα εξουδιοδοτημένο μετά από μήνυμα που έλαβα από τον halkida116mpack, ο οποίος είχε βρει λύση σε ανάλογο θέμα με το αυτοκίνητό του - και αφού το είχε ψάξει και αλλού χωρίς αποτέλεσμα.
Θα ήθελα να τονίσω ότι είμαι πολύ "ψείρας" με το αυτοκίνητο όσο δεν πάει.....
Στις 8.45 ακριβώς ήμουν εκεί (είχα κλείσει ραντεβού χθες), και αμέσως ασχολήθηκαν με το αυτοκίνητό μου.
Αρχικά, το έβαλαν στο διαγνωστικό και βρέθηκε η βλάβη 2α7 ή κάτι τέτοιο, η οποία σχετίζεται με το σύστημα βλαβητρόνικ (εεεε..... valvetronik ήθελα να γράψω :-) ).
Έγινε software update στην τελευταία έκδοση λογισμικού 12/2010 και στη συνέχεια παρατηρήθηκε ότι το πρόβλημα της "αρυθμίας" με λίγο γκάζι στις πολύ χαμηλές στροφές συνέχιζε να υπάρχει. Στην προσπάθεια να βρεθεί η αιτία και ενώ το διαγνωστικό έδειχνε τα πάντα οκ, ελέγχθηκε το ρουλεμάν στον εναλλάκτη το οποίο είχε κολλήσει(!). Το ρουλεμάν αυτό σχετίζεται με το ρεύμα που δίνεται στο βλαβητρόνικ. Το ρουλεμάν αντικαταστάθηκε (μου έδωσαν το κολλημένο ρουλεμάν πριν φύγω από το εξουσιοδοτημένο) με νέο και το πρόβλημα στις χαμηλές στροφές εξαφανίστηκε. Ο κινητήρας δουλεύει ομαλότατα τώρα σε όλο το φάσμα των στροφών,ενώ και η κατανάλωση στην κίνηση έχει μειωθεί αφού δεν χρειάζεται να δίνω λίγο παραπάνω γκάζι στην όταν ξεκινώ ή στις χαμηλές στροφές.
Στη συνέχεια υπήρχε ένας μικρός συντονισμός από το φιλτροκούτι, το αφαίρεσαν και είδαν ότι έλειπε ένα λαστιχάκι στο κάτω μέρος του το οποίο το σταθεροποιεί στην αντίστοιχη υποδοχή. Έβαλαν καινούργιο λαστιχάκι εκεί και ο μικρός συντονισμός-θόρυβος δεν υπάρχει πλέον.
Το μέλος του forum halkida116mpack δεν τον γνώριζα στο παρελθόν και στο συγκεκριμένο εξουσιοδοτημένο δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν. Νοιώθω μεγάλη υποχρέωση στον Παναγιώτη επειδή μου πρότεινε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο το οποίο βρήκε το πρόβλημα του αυτοκινήτου μου, το έλυσε γρήγορα, με εξυπηρέτησε αμέσως και δεν πλήρωσα πολλά.
Ευχαριστώ πολύ όλα τα μέλη που με βοήθησαν και γράφω με σκοπό να σας πληροφορήσω με το θέμα που άνοιξα και για να σας πω για την υποχρέωση που νοιώθω απέναντί σας.

@halkida116mpack : ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ - ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Υ.Γ για οποιαδήποτε εξέλιξη στο μέλλον να είστε σίγουροι ότι θα σας ενημερώσω

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ BMW-MOTORSPORT.GR!



Υ.Γ 2. ίσως να θεωρηθεί διαφήμιση η αναφορά μου ονομαστικά στο εξουσιοδοτημένο (ειλικρινά συγνώμη-δεν το έκανα με κακό σκοπό), παραθέτω το μηνυμά μου χωρίς να αναφέρω καθόλου το όνομα του εξουσιοδοτημένου συνεργείου (για να μην χαθούν εντελώς αυτά που έγραψα)
του ρουλεμάν του εναλλάκτη που λές.... μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος???
καμμία φώτο?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-01-11, 19:27
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
απο οτι καταλαβα εγω απο τον εναλλακτη τραβαει ρευμα το βλαβητρονικ
και λογικα το κυριως ρουλεμαν του ηταν λιγο κουκουρουκου γι αυτο και τον ρωτησαν αν ειχε προβλημα ποτε με την μπαταρια,που ειχε πριν λιγο καιρο (αλλα τους το εκρυψε χαχαχαχα)γιατι δεν την φορτιζε καλα.αλλα νομιζω οτι ο ηλιας θα μας τα πει καλυτερα θαναση
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-01-11, 19:38
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Και τωρα η ασχετη ερωτηση! Το 120i E87 εχει μοτερ με Valvetronic?.. VANOS εχει;..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-01-11, 19:59
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τωρα η ασχετη ερωτηση! Το 120i E87 εχει μοτερ με Valvetronic?.. VANOS εχει;..
Εχει και Dual VANOS και Valvetronic,οπως και ο δικος σου Γιαννη.
Τα ED εχουν μονο DualVANOS...

Μπραβο μαγκες και μπραβο και στον halkida116mpack!
Tελος καλο,ολα καλα!
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.