Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-06-11, 10:55
Το avatar του χρήστη AvRiLtedy
AvRiLtedy Ο χρήστης AvRiLtedy δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-09-2009
Μηνύματα: 47
AvRiLtedy is on a distinguished road
Εγκέφαλος!!!!!!

Χαιρετώ όλη την παρέα, δυστυχώς πάλι με προβλήματα, πανάκριβα. Πήγα σε συνεργείο και απ'ότι φαίνεται θα αλλάξω εγκέφαλο. Θα ήθελα να μάθω , πόσο κοστίζει ένας εγκέφαλος; από που προήλθε το πρόβλημα; και τέλος χρειάζεται να τον αλλάξω αναγκαστικά; Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-06-11, 13:46
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Και γιατί φταίει ο εγκέφαλος; Δεν μας αναφέρεις καθόλου ούτε τα βασικά του προβλήματος, πόσο μάλλον λεπτομέρειες. ΠΟΛΥ δύσκολο να φταίει ο εγκέφαλος όμως από μόνος του γιατί αν όντως χαλάσει δεν θα παίρνει μπροστά το αυτοκίνητό σου!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-06-11, 14:14
Το avatar του χρήστη AvRiLtedy
AvRiLtedy Ο χρήστης AvRiLtedy δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-09-2009
Μηνύματα: 47
AvRiLtedy is on a distinguished road
Λοιπόν όλα ξεκίνησαν κάπως έτσι...
Μου άναψε το λαμπάκι για μηχανικό πρόβλημα, εκείνο το κίτρινο. Πήγα στο bmw service στο Ηράκλειο και μου είπαν ότι έχουν καεί οι αισθητήρες Λ. Άσχετο αλλά μου βρήκαν και μισοφαγωμένο συμπλέκτη με 130K χλμ. Μου λένε μια τιμή κοντά στα 1200+++ και μου φάνηκε τεράστιο το ποσό. Γύρισα σπίτι και είχα γράψει εδώ και με βοηθήσατε μου είχατε βρει links που πουλούσαν και Λ και συμπλέκτη. Παρόλα αυτά εγώ είχα άλλα τρεχάματα εκείνον τον καιρό και δεν μπόρεσα να αποκαταστήσω τη βλάβη του αυτοκινήτου. Το χρησιμοποιούσα καθημερινά στις μετακινήσεις μου χωρίς κανένα πρόβλημα. Μετά απο 9 μήνες αν δεν κάνω λάθος (σήμερα) , στράφηκα προς το πρόβλημα του αυτοκινήτου και είπα να το πάω σε συνεργείο στην Δράμα. Αυτός μου είπε ότι δεν έχει το πρόβλημα ο αισθητήρας Λ αλλά παίζει κάτι με έναν εξαγωγέα καυσίμου/αερίου. Μου λέει όλα μαζί με συμπλέκτη και εργατικά 850. Χωρίς πολλά πολλά δέχτηκα. Τα έκανε όλα κομπλέ , αλλά σήμερα το πρωί με πήρε τηλέφωνο και μου είπε οτι έχει πρόβλημα ο εγκέφαλος και ότι φταίει που το άφησα τόσο καιρό έτσι. Έχω ταξίδι για αύριο μέχρι Κοζάνη και επιστροφή δηλαδή 700-800χλμ περίπου και μου έδωσε τη μπεμπούλα λέγοντας ότι το πρόβλημα τώρα υπάρχει δεν πειράζει. Θα του το ξαναπάω την Δευτέρα. Τέλος μου είπε ότι 9/10 περιπτώσεις που έχουν αυτό το πρόβλημα διορθώνονται. Τι ΣΚ@Τ@ μπορεί να έχει ο εγκέφαλος; Του είχα πάει και το mercedes ( C 180 compressor 2006 ) πέρυσι χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και μου άλλαξε πάλι τον εγκέφαλο με έναν μεταχειρισμένο. Τα νεύρα μου.... Υποτίθεται ότι το παλικάρι κάνει άψογη δουλειά στον τομέα του. Περιμένω σχόλια..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-06-11, 14:37
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AvRiLtedy Εμφάνιση μηνυμάτων
...και μου είπε οτι έχει πρόβλημα ο εγκέφαλος και ότι φταίει που το άφησα τόσο καιρό έτσι.
Να του πεις ότι ο δικός του εγκέφαλος έχει πρόβλημα και χρειάζεται νευροχειρούργο.

Ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου δεν είναι κινητό μέρος για να χαλάσει "επειδή το άφησες έτσι". Είναι ηλεκτρονικό που πάει να πει ότι είτε δουλεύει είτε όχι και χωρίς καμία ενδιάμεση κατάσταση, συν το ότι αν χαλάσει το αυτοκίνητο δεν λειτουργεί καν αφού αυτός ελέγχει τα πάντα!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-06-11, 14:56
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Σχόλια??
Σίγουρα θές??
Καταρχήν σε κατακρεούργησε στην τιμή..
Ακολούθως, οσα χρόνια και να αφήσεις την dme, δεν αλλάζει κάτι, όπως σωστά λέει και ο GOD..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-06-11, 15:10
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AvRiLtedy Εμφάνιση μηνυμάτων
Του είχα πάει και το mercedes ( C 180 compressor 2006 ) πέρυσι χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και μου άλλαξε πάλι τον εγκέφαλο με έναν μεταχειρισμένο. Τα νεύρα μου.... Υποτίθεται ότι το παλικάρι κάνει άψογη δουλειά στον τομέα του. Περιμένω σχόλια..
μάλλον κάποια άκρη έχει να βγάζει χρήμα από εγκεφάλους

να δω τί άλλο θα ακούσουμε από τα ''μαστόρια''
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-06-11, 18:56
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
όντως ο εγκέφαλος ή δουλεύει ή δέν δουλεύει,δέν υπάρχει ενδοιάμεση κατάσταση,και απο ότι έχω δεί είναι το τελαιυτέο που κοιτάς,τώρα στη περιπτωσή σου θα σου έλεγα να το πάς και κάπου αλλού,πάρε μερικές γνώμες ακόμη κάπως πιό σίγουρες
πάντως με μεγάλη ευκολία σου λένε...αυτό είναι...χωρίς να είναι σίγουροι ότι όντως αυτό φταίει,αδιαφορώντας για το κόστος της μαντεψιάς τους,(καινούργιος εγκέφαλος 1500+)
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-06-11, 19:00
Το avatar του χρήστη fz21
fz21 Ο χρήστης fz21 δεν είναι συνδεδεμένος
turbo sucks....! ! !
 
Εγγραφή: 22-10-2007
Μηνύματα: 751
fz21 will become famous soon enoughfz21 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AvRiLtedy Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν όλα ξεκίνησαν κάπως έτσι...
Μου άναψε το λαμπάκι για μηχανικό πρόβλημα, εκείνο το κίτρινο. Πήγα στο bmw service στο Ηράκλειο και μου είπαν ότι έχουν καεί οι αισθητήρες Λ. Άσχετο αλλά μου βρήκαν και μισοφαγωμένο συμπλέκτη με 130K χλμ. Μου λένε μια τιμή κοντά στα 1200+++ και μου φάνηκε τεράστιο το ποσό. Γύρισα σπίτι και είχα γράψει εδώ και με βοηθήσατε μου είχατε βρει links που πουλούσαν και Λ και συμπλέκτη. Παρόλα αυτά εγώ είχα άλλα τρεχάματα εκείνον τον καιρό και δεν μπόρεσα να αποκαταστήσω τη βλάβη του αυτοκινήτου. Το χρησιμοποιούσα καθημερινά στις μετακινήσεις μου χωρίς κανένα πρόβλημα. Μετά απο 9 μήνες αν δεν κάνω λάθος (σήμερα) , στράφηκα προς το πρόβλημα του αυτοκινήτου και είπα να το πάω σε συνεργείο στην Δράμα. Αυτός μου είπε ότι δεν έχει το πρόβλημα ο αισθητήρας Λ αλλά παίζει κάτι με έναν εξαγωγέα καυσίμου/αερίου. Μου λέει όλα μαζί με συμπλέκτη και εργατικά 850. Χωρίς πολλά πολλά δέχτηκα. Τα έκανε όλα κομπλέ , αλλά σήμερα το πρωί με πήρε τηλέφωνο και μου είπε οτι έχει πρόβλημα ο εγκέφαλος και ότι φταίει που το άφησα τόσο καιρό έτσι. Έχω ταξίδι για αύριο μέχρι Κοζάνη και επιστροφή δηλαδή 700-800χλμ περίπου και μου έδωσε τη μπεμπούλα λέγοντας ότι το πρόβλημα τώρα υπάρχει δεν πειράζει. Θα του το ξαναπάω την Δευτέρα. Τέλος μου είπε ότι 9/10 περιπτώσεις που έχουν αυτό το πρόβλημα διορθώνονται. Τι ΣΚ@Τ@ μπορεί να έχει ο εγκέφαλος; Του είχα πάει και το mercedes ( C 180 compressor 2006 ) πέρυσι χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και μου άλλαξε πάλι τον εγκέφαλο με έναν μεταχειρισμένο. Τα νεύρα μου.... Υποτίθεται ότι το παλικάρι κάνει άψογη δουλειά στον τομέα του. Περιμένω σχόλια..
με λιγα λόγια το παλικαρι ασχολειται με λαδια-φιλτρα-μπουζί-εγκεφάλους...!
αυτα ειναι,ισως να φτιάχνει κανενα σπιτάκι και να ειναι στα μπετα αλλιως δεν εξηγηται οτι μπαινει εκει μεσα να θελει εγκεφαλο...
"μακρια και αλλαργα" που λενε και στο χωριο μου....δηλαδη τρεχα και οχι μονο δεν κανει αψογη δουλεια αλλα πρεπει να ειναι και απατεωνας Αλφα ποιότητας !!!!!!!!!!!
δρομο και οπου σταθεις και βρεθεις στολιζετον για το ποσο "επαγγελματιας" ειναι,μπας και σωσεις και καναν αλλον ανθρωπακο απο τα δοντια του..............!
__________________
Πωλούνται Πίσω φρένα απο Ε46 330...! :http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27897
avatar:production and design originally by E36Rules!! ..........! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-06-11, 23:03
Το avatar του χρήστη AvRiLtedy
AvRiLtedy Ο χρήστης AvRiLtedy δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-09-2009
Μηνύματα: 47
AvRiLtedy is on a distinguished road
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Νέα θα έχετε από Τρίτη , Τετάρτη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-06-11, 23:40
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AvRiLtedy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Νέα θα έχετε από Τρίτη , Τετάρτη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!
Φίλε,
αν θές άκουσε με..
Αν έχει βλάβη ο εγκέφαλος, βγάζει συγκεκριμένο κωδικό σφάλματος (1211 νομίζω)..
Μη τυχόν και αλλάξεις εγκέφαλο αν δεν σου βγάλει το συγκεκριμένο κωδικό..
Και αν τον βγάλει, κάνεις ρεσέτ, και βάζεις μπρός το όχημα.
Περιμένεις 30 δευτερόλεπτα, σβήνεις, περιμένεις άλλα 30 δευτερόλεπτα με το ρολόι..
Αν στο βγάλει ξανα, αλλάζεις εγκέφαλο..
Αν όχι, δεν ειναι εγκέφαλος..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.