Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 05-07-11, 15:07
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Θάνο, έχει δίκαιο ο rapid fast.

Καταρχάς οι ζάντες (τροχοί) είναι το σημείο με το οποιο ''ακουμπά'' το αυτοκίνητο πάνω στο δρόμο.

Είναι στοιχείο ασφάλειας πρωτίστως και πολύ δευτερεύοντως στοιχείο αισθητικής (άσχετα αν το έχουμε ξεχάσει).

Αν εσύ νιώθεις άνετα (ψυχολογικά) βάλτες και μη μας ρωτάς. Αλλά μην περιμένεις να σου πούν όλοι εδώ ''βάλτες θα είναι τούμπανο'' ''πολυ εντυπωσιακό θα δείχνει'' παρκαρισμένο. Κάποιοι δεν μπορούν να το πούν, αλλά και δεν μπορούν και να μη μιλήσουν για να μη χαλάσει η ...ευφορία του ...μπαξίματος.

Θα πρόσθετα ότι θα δείχνει πολύ εντυπωσιακό το αμάξι, με ένα ''συμβάν'' σε κάποιο τροχό με 150χλμ/ώρα.


Όσο για το ότι επισκευάζονται κλπ κλπ...ναι ρε παιδιά. Για λύση ανάγκης. π.χ. μου ράγισε η ΗΔΗ δική μου ζάντα και θα επισκευάσω με 20 ευρώ για να κάνω τη δουλειά μου εν γνώση μου ότι είναι επισκευασμένη....

Αλλά βελτιώσεις με ....τέτοια αξεσουάρ ε όχι... Έχεις τις 72Μ ζάντες της BMW που είναι φοβερές και γερές με τα στάνταρ ποιότητας της BMW.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-07-11, 15:18
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Δυστυχώς συνονόματε, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.

Βάζεις που βάζεις ρέπλικα (άρα εν γνώση σου αμφιβόλου αντοχής) μην είναι και ραγισμένη πριν την πάρεις... (ασε που, λογικά αν το δεις, δεν μπορεί να του ράγισε μόνο μία και οι αλλες να είναι κομπλέ, κανα στραβωματάκι θα το έχουν)

Λίγα τετραγωνικά εκατοστά είναι αυτά που μας κρατάνε στον δρόμο, ας τα σεβαστούμε..
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-07-11, 15:21
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θάνο, έχει δίκαιο ο rapid fast.

Καταρχάς οι ζάντες (τροχοί) είναι το σημείο με το οποιο ''ακουμπά'' το αυτοκίνητο πάνω στο δρόμο.

Είναι στοιχείο ασφάλειας πρωτίστως και πολύ δευτερεύοντως στοιχείο αισθητικής (άσχετα αν το έχουμε ξεχάσει).

Αν εσύ νιώθεις άνετα (ψυχολογικά) βάλτες και μη μας ρωτάς. Αλλά μην περιμένεις να σου πούν όλοι εδώ ''βάλτες θα είναι τούμπανο'' ''πολυ εντυπωσιακό θα δείχνει'' παρκαρισμένο. Κάποιοι δεν μπορούν να το πούν, αλλά και δεν μπορούν και να μη μιλήσουν για να μη χαλάσει η ...ευφορία του ...μπαξίματος.

Θα πρόσθετα ότι θα δείχνει πολύ εντυπωσιακό το αμάξι, με ένα ''συμβάν'' σε κάποιο τροχό με 150χλμ/ώρα.


Όσο για το ότι επισκευάζονται κλπ κλπ...ναι ρε παιδιά. Για λύση ανάγκης. π.χ. μου ράγισε η ΗΔΗ δική μου ζάντα και θα επισκευάσω με 20 ευρώ για να κάνω τη δουλειά μου εν γνώση μου ότι είναι επισκευασμένη....

Αλλά βελτιώσεις με ....τέτοια αξεσουάρ ε όχι... Έχεις τις 72Μ ζάντες της BMW που είναι φοβερές και γερές με τα στάνταρ ποιότητας της BMW.
Δημητράκη , δέν λέω οτι δε θέλεις να βοηθήσεις και εσύ και ο καθένας εδω μέσα, αλλα έχει χαράξει η κεφάλα μου... Να μου πείς "ρε φίλε αφού έχεις χαράξει να τις βάλεις, γιατί μας τα πρίζεις(τα συκώτια) "?απλά θέλω να ξέρω τί κινδύνους μπορεί να κρύβει κάτι τέτοιο. οι ζάντες θα μπουν δοκιμαστικά στο αυτοκίνητο και μετά απο διάνυσμα μερικών χιλιομέτρων θα ελεγχθούν προσεκτικά μία μία... ότι είναι να γίνει θα γίνει στον πρώτο μήνα...όσο για τις ζάντες μου, ρε φίλε το ξέρεις οτι μου αρέσουν , αλλα θα τις προτιμούσα 8.5άρες και με 35offset... άν ήταν έτσι δέ θα τις άλλαζα ποτέ και με τίποτα. Δέν προκειται να τις πουλήσω όμως, θα μείνουν στο υπόγειο καβάτζα....να βγούν οι προσθήκες και να έρθει το αυτοκίνητο στη σωστή του θέση επιτέλους!!!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-07-11, 15:38
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημητράκη , δέν λέω οτι δε θέλεις να βοηθήσεις και εσύ και ο καθένας εδω μέσα, αλλα έχει χαράξει η κεφάλα μου... Να μου πείς "ρε φίλε αφού έχεις χαράξει να τις βάλεις, γιατί μας τα πρίζεις(τα συκώτια) "?απλά θέλω να ξέρω τί κινδύνους μπορεί να κρύβει κάτι τέτοιο. οι ζάντες θα μπουν δοκιμαστικά στο αυτοκίνητο και μετά απο διάνυσμα μερικών χιλιομέτρων θα ελεγχθούν προσεκτικά μία μία... ότι είναι να γίνει θα γίνει στον πρώτο μήνα...όσο για τις ζάντες μου, ρε φίλε το ξέρεις οτι μου αρέσουν , αλλα θα τις προτιμούσα 8.5άρες και με 35offset... άν ήταν έτσι δέ θα τις άλλαζα ποτέ και με τίποτα. Δέν προκειται να τις πουλήσω όμως, θα μείνουν στο υπόγειο καβάτζα....να βγούν οι προσθήκες και να έρθει το αυτοκίνητο στη σωστή του θέση επιτέλους!!!!!
Θάνο, λυπάμαι, μα έχουν δίκιο οι προλαλήσαντες. Επίσης και δυστυχώς, αυτό που είπε ο Rapid για "σπάσιμο και χάσιμο του αέρα -> χωράφια και λιβάδια" δεν απέχει καθόλου από την πραγματικότητα. Εάν σπάσει ζάντα εν κινήσει ή που θα αγοράσεις οικόπεδο ή που θα διαλύσεις ολόκληρο τον πίσω άξονα. Υπάρχει βέβαια και η εναλλακτική του να σου πεταχτεί κανένα δέντρο μέσα στον δρόμο αλλά ευτυχώς ο πληθυσμός των δέντρων έχει μειωθεί δραματικά.

Μία ζάντα, ακόμα και να κάλυπτε τα στάνταρ του κατασκευαστή, όταν έχει 2 σπασίματα και κολληθεί δεν υπάρχει περίπτωση να τα καλύπτει πλέον ούτε κατά 70%. Οι αντοχές μειώνονται πάρα πολύ. Τώρα φαντάσου ότι ήδη η ζάντα αυτή έχει 2 σπασίματα και σκέψου το πως τα απέκτησε, γιατί είναι πολύ πιθανόν να είναι "φυσιολογική φθορά" μίας πολύ κακής ποιότητας ζάντας. Τα στάνταρ των κατασκευαστών είναι πάρα πολύ υψηλά, εξού οι ακριβές ζάντες. Δεν είναι περίεργο που μερικοί έχουμε ζάντες 20-ετίας και όχι απλά δεν σπάνε αλλά ούτε καν στραβώνουν;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-07-11, 15:46
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
ραγισμα εχουν οκ.

αλλα μηπως ειναι ηδη στραβες? το ραγισμα πως εγινε?

εχω πεσει σε κατι λακουβες ΝΑΑΑΑ με το συμπαθειο και αν οι ζαντες μου δεν ηταν original η θα ειχαν σπασει η θα ειχαν στραβωσει. Επειδη μενω αθηνα και το βλεπω συχνα το σηριαλ θεωρω πως αν κυκλοφορεις σε κακους δρομους πρεπει να εχεις οριτζιναλ ζαντες με σωστα υλικα. Εμενα οι δικες μου (einkei) μετα απο 10+ χρονια στους δρομους της αθηνας δεν εχουν στραβωσει στο ελαχιστο.

Οσο μεγαλωνει η διασταση της ζαντας αυξανονται τα κενα (αρα και η ομορφια) ομως οι ακτινες δεχονται μεγαλυτερα φορτια. Αν παλι οι ακτινες ειναι λιγες και απο κακης ποιοτητας μεταλλο τοτε ο κυνδινος για να στραβωσουν η και να σπασουν ειναι πιο εντονος. Εκει πασχουν οι ρεπλικες

Θα ειναι κριμα να τις βαλεις και να νιωθεις τρεμουλο στο τιμονι-αμαξι η σε καμια λακουβα να ψαχνεις καποια ιδια γιατι εσπασε μια. Στην αθηνα παιζει συχνα το σεναριο, οι λαστιχαδες το ξερουν και το κανουν γαργαρα, το ιδιο και οσοι βαζουν ρεπλικες.


Ωραιο το ζαντικο που θες αλλα εγω δεν νομιζω να το κανα ειδικα αμα ειναι ηδη ραγισμενες.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-07-11, 15:53
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Οι πιο φθηνες ρεπλικα, καινουργιες, με 500 ευρω ειναι στη πορτα σου.. (για θεμα βαρους δεν γνωριζω)

http://www.ebay.co.uk/itm/18-CSL-STY...item415a310b16
http://www.ebay.co.uk/itm/18-CSL-STY...item3f0a4e959e
http://www.ebay.co.uk/itm/18-BMW-Z4-...item4159db54aa
Αυτες ειναι και 8,5 και ειναι και σχεδιο ασυνηθιστο, που μ'αρεσει.. http://www.ebay.co.uk/itm/18-SPIDER-...item45fadeb8d8

Το ξερω οτι δεν ειναι BBS CH style, αλλα ειναι τουλαχιστον καινουργιες..

Μετα υπαρχει και η λυση της γνησιας σε μεταχειρο..

Μπορεις να βαλεις και γνησιες απο Μ3 Ε46 18αρες με στενο λαστιχο πισω.. βρισκεις και με 400-450 ευρω..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-07-11, 17:25
Το avatar του χρήστη HULK
HULK Ο χρήστης HULK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2009
Μηνύματα: 151
HULK is on a distinguished road
Η ζαντα που εβαλες στην φωτογραφια ειναι η ch-r οπου ειναι το νεο σχεδιο που αντικαθιστα την ch το γραφω απλα προς ενημερωση επειδη τα σχεδια διαφερουν λιγο.Απο εκει και περα θα σου πω το εξης γιατι εχω εμπειρια πανω στο θεμα.Τα σπασιματα πολυ τα ονομαζουν και ραγισματα για να τα υποβαθμισουν.Δεν ξερω αν στα εδειξε αλλα γινονται στο στεφανι απο την εσωτερικη πλευρα της ζαντας.Ειμαι σιγουρος οτι τα εχουν οι μπροστινες που τρωνε και τις λακουβες παντα.Τωρα υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο να εχεις 2 θεματα.Πρωτον ειναι σιγουρο οτι και να στα κολλησουν θα ξανασπαει στο ιδιο σημειο και θα καθεσαι να βγαζεις την ζαντα και να τρεχεις να την κολλας.Και δευτερον δεν θα το παιρνεις χαμπαρι αμεσως αλλα θα βλεπεις να εχει χασει το λαστιχο αερα.Θα πηγαινεις μετα στο λαστιχα σου νομιζοντας οτι φταιει το λαστιχο και θα σου λεει φιλαρακο η ζαντα σου εχει σπασει στο ιδιο σημειο που την εχεις κολλησει..Η ταλαιπωρια θα πηγαινει συννεφο.Θα σου προτεινα να μην ασχοληθεις και να αγοραεις ρεπλικα με κανα 500-600αρι.Εγω ειχα βαλει καποτε και δεν ειχα θεμα για 2 χρονια μεχρι που πουλησα και το αμαξι.Παντως θα μπορουσε να τις κολλησει και να τις βαψει και να στις πουλησει για περισσοτερα χρηματα,τυχερος εισαι που σου ειπε οτι εχουν σπασιματα-ραγισματα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-07-11, 18:50
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
ρε πατριοτ αφου ηξερες τι θα απαντουσαμε....
-ρεπλικα του κουτιου 18αρες οτι σχεδιο θελεις.(450-500ε)
-γνησιες bbs,ac schnitzer,bmw στα ιδια λεφτα (μπορει και πιο λιγο με την πεινα που πεφτει)
τοσες επιλογες εχεις.τι πας να μπλεξεις.τοσες επιλογες εχεις.
τωρα αμα εχεις φαει κολλημα βαλτες και μη ρωτας κανεναν.
αντε ρε αναμενουμε....
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-07-11, 00:43
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
τοση στεναχωρια δε μου εδωσε ποτε το μοτορσπορτ. Το ξερω οτι ειναι για το καλο μου,...ευχαριστω γιατις απαντησεις οοοολους σας παιδια, θα αναμεινω προς ανευρεση της ιδανικης ζαντας....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-07-11, 00:59
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Φίλε, στεναχώρια σου δίνουν οι φίλοι σου, όταν σε κρατάνε από το να μην κάνεις λάθος επιλογές (που εσύ θέλεις εναγωνίως να κάνεις).

Για μένα πιο στενάχωρο είναι το ''βάλτα, πάρτες, μπάξε, δώσε, χώσε κλπ'' και μετά εσύ θα πληρώνεις το μάρμαρο (το οποιοδήποτε μάρμαρο).

Και για να ηρεμήσεις...την ιδανική ζάντα την φοράς ήδη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.