Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #171  
Παλιά 18-04-15, 17:51
Το avatar του χρήστη Α8hnaios
Α8hnaios Ο χρήστης Α8hnaios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-11-2005
Μηνύματα: 637
Α8hnaios will become famous soon enough
Lightbulb Step-by-Step E46 3-Series BMW Sunroof Repair

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομαι μεχρι να παραγγειλω τα εξαρτηματα αυτα και να κανω μια προσπαθεια να το φτιαξω και μονος μου ακομα καθως απ οτι βλεπω θα χρειαστω μονο το δεξι κλιπ-γλιστρα και τη δεξια φυσουνα. Εκει που κολλαω ειναι πως δεν ξερω πως να βγαλω το σκιαδιο για να αλλαξω το κλιπ! Απ οτι το παρατηρησα, ειναι μηχανισμος με ελατηριο και σα να ειδα και σαν κουμπωματα που λογικα αυτο θα κουμπωνει και θα ξεκουμπωνει. Μπορει καποιος με περισσοτερες γνωσεις απο μενα να δωσει καμμια ιδεα γι αυτο;..Αλλιως αν ειναι τοσο επιφοβο κι επικινδυνο να του κανω χειροτερη ζημια, θα το παω συνεργειο και θα δουμε κι εκει τι θα μου πουν....
Eπειδη σε καταλαβαινω (σε σχεση με το οικονομικο) Δες στο παρακατω λινκ αν μπορεις να την ανοιξεις..

Εγω το ανακαλυψα αφοτου ειχα κανει την επισκευη στο εξουσιοδοτημενο..

http://www.lincomatic.com/e46sunroof/e46sunroof.html

Νομιζω ο μηχανισμος και η φιλοσοφια ειναι ιδια σε 46 και σε 87..

Καλη επιτυχια....
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 18-04-15, 21:06
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Eυχαριστω για την απαντηση και για τη βοηθεια.
Του εριξα μια ματια, εχει καποιες διαφορες με του ασσου συν οτι μου φαινεται μανικι και επιφοβη η διαδικασια μην κανω καμμια λαλακια! Θα περασω απο βδομαδα απο καποιο συνεργειο να δω τι θα μου πουν κι εκει...
Θενξ και παλι!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis 116 : 18-04-15 στις 21:20
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 21-04-15, 02:22
Το avatar του χρήστη fourna7
fourna7 Ο χρήστης fourna7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2014
Μηνύματα: 81
fourna7 is on a distinguished road
Σφυριγμα στα φρενα

Καλησπερα, σχεδον καθε φορα που παταω φρενα (ειτε ηρεμα ειτε πιο βιαια) ακουγεται ενα ελαφρυ (ΟΧΙ το γνωστο οξυ διαπερασικο και ακρως εκνευριστικο) σφυριγμα. Η πρωτη μου σκεψη ηταν για τακακια, ωστοσο ο υπολογιστης λεει οτι αντεχουν ακομα 5000 κμ. καμια αλλη ιδέα μεχρι να το παω για κοιταγμα?
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 21-04-15, 16:03
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Δεν ειναι πολλα τα 5.000χλμ για να μην σφυριζουν τα τακακια.
Ουτε ειναι θεσφατο οι ενδειξεις του αισθητηρα.

Αρα οντως μαλλον τακακια ειναι ή εχουν κανει δοντι οι δισκοι.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 30-04-15, 17:09
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Με την ηλιοροφη μαλλον φτηνα θα τη γλιτωσω καθως σα να εβγαλα ακρη σημερα κι ηταν καλα τα νεα απ το συνεργειο.Οπως φαινεται δεν ειναι κατι, θα αλλαχτει η λαστιχενια τσιμουχα-φυσουνα, θα ελεγχθει και το σκιαδιο και γενικα η οροφη και δε νομιζω να θελει τιποτα αλλο. Ο μηχανισμος διαπιστωθηκε οτι λειτουργει κανονικα σε ολες τις λειτουργιες.
Λογω φορτου εργασιας του συνεργειου, μαλλον βλεπω να το φτιαχνω απ την παραλλη βδομαδα, δεν ειναι κατι επειγον ομως εφοσον η ηλιοροφη λειτουργει κανονικα και στεγανοποιει χωρις καποιο αλλο θεμα.

Ομως...
Μου εκανε κατι κολπακια τ αμαξι σημερα που με παραξενεψε και μ εβαλε παλι σε προβληματισμους...

Ειχα να το κινησω περιπου μια βδομαδα, ειχε μεινει μεσα σε κλειστο γκαραζ.
Σημερα το πηρα, κινηθηκα μεσα στην πολη με καποια κινηση σε ορισμενα σημεια, ως εκει κανενα προβλημα, λειτουργουσε ρολοι, εβαλα και το κλιμα λογω ζεστης, μια χαρα κι αυτο.

Του εβαλα ενα 20ευρω βενζινη, απλη αμολυβδη απο τυχαιο Shell βενζιναδικο σε κεντρικη λεωφορο με αρκετη κινηση.

Συνεχισα κι εκανα καποια χιλιομετρα μεσα στην πολη παλι και σε καποια φαση το ενιωθα με οποιαδηποτε ταχυτητα, πιο πολυ με τις μικρες ταχυτητες, απο σταματημενος με 1η, εν κινησει με λιγα χιλιομετρα στην κινηση με 2α και 3η, ηταν σα να ηταν το μοτερ 'κουφιο', μπουκωμενο, η σα να εσυρα πισω τρεηλερ με βαριδια.
Δεν ανεβαζε στροφες με 'κεφι' οπως εκανε παντα, τις ανεβαζε με 'σκαλοπατια', διακοπτομενα, σα να εκοβε κατα το ανεβασμα και ακουγοταν απο το μοτερ ενα μουγκρητο που δε θυμαμαι να το εχω ακουσει κατα την αυξηση στροφων.
Απο ρελαντι εως και 4000 στροφες μιλαμε ηταν ταφος, σουρνοταν, δεν ανεβαζε το στροφομετρο, δεν επιταχυνε τ αμαξι.
Λες και καποια αορατη δυναμη το κραταγε ή λες κι οδηγουσα μοτερ 1400αρι ατμοσφαιρικο, σε αυτο το βαρος αμαξωματος. Εκλεισα το κλιμα μηπως ηταν η ιδεα μου και επιβαρυνε το κλιμα την κατασταση, αλλα και χωρις κλιμα τα ιδια..

Απο 4-4μιση χιλιαδες στροφες και πανω, το μοτερ τραβαγε ικανοποιητικα και του εκανα σε ανοιχτο δρομο και δοκιμη μεγιστης ταχυτητας και την επιανε και τη διατηρουσε χωρις προβλημα.

Να σημειωσω οτι κανενα λαμπακι, τσεκ εντζιν ή οποιαδηποτε αλλη ενδειξη δεν ειχα σε ολη αυτη τη διαρκεια, ουτε ντουμανια και καυσαερια απ την εξατμιση.
Σχεδον το φουλαρω επειτα σε αλλο βενζιναδικο που ξερω οτι ειναι αξιοπιστο, ΕΚΟ κατοσταρα κι επεστρεψα σπιτι.
Δεν εκανα αλλη δοκιμη.

Σιγουρα θα παει για διαγνωση να δω τι τρεχει, γιατι δεν...τρεχει, αλλα καμμια ιδεα απο εδω θα μου ηταν χρησιμη οπως παντα αλλωστε!
Παλι να με συγχωρειτε για ποστ σεντονι και σας ευχαριστω προκαταβολικα για τυχον απαντησεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 04-05-15, 02:24
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Tελικα ηταν θεμα βενζινης προφανως. Το δουλεψα σημερα αρκετα με την 100αρα ΕΚΟ και πηγε πολυ καλα. Μαλλον η 95αρα απ το συγκεκριμενο Shell πρεπει να ταν μαπα. Θα φαει καταγγελια αυριο.
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 29-05-15, 11:27
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Λοιπον, το προβλημα με την 'απροθυμια' του μοτερ επανηλθε, ακριβως οπως και την προηγουμενη φορα!
Το ρεζερβουαρ στο 1/4, δεν ειχε αναψει λαμπακι ακομα, ηταν γεμισμενο αρκετες φορες απο αποδεδειγμενα αξιοπιστο βενζιναδικο και στην αρχη μεσα στην κινηση κι επειτα σε πιο ανοιχτο δρομο κι ελαφρως ανηφορικο να μην ανεβαζει στροφες, να μουγκριζει και το αυτοκινητο να επιταχυνει λες κι ειχα 2 κυλινδρους λιγοτερους ή μισο τονο να τραβαω απο πισω.
Λαμπακι, τσεκ εντζιν, ρεταρισματα, τιποτα, καμμια αλλη ενδειξη ή συμπτωμα.
Δεν το ζορισα, ουτε το ετρεξα αυτη τη φορα, απλα γυρισα σπιτι και το κλειδωσα. Σημερα θα το ξαναγεμισω και καλη 100αρα βενζινη, παλι απ το ιδιο καλο βενζιναδικο, θα του ριξω και κανα προσθετο καθαριστικο στο ρεζερβουαρ και βλεπουμε.

Το μυαλο μου παει τωρα, ειτε στο φιλτρο βενζινης, ειτε στην αντλια βενζινης.
Το φιλτρο το εχω αλλαξει ηδη μια φορα, προληπτικα απο μονος μου, ενω το εχουν 'maintenance free', βεβαια τωρα πρεπει να χει πανω απο 100-150 χιλιαδες χιλιομετρα κι αυτο στην πλατη του.
Αντλια δεν εχει χρειαστει να αλλαξω ποτε, αυτη τη στιγμη ειναι σχεδον 11 χρονων με 268.000χλμ
Ομοιως μπεκ, δεν εχω αλλαξει ποτε κανενα κι ειναι ολα απ το εργοστασιο. Εαν ηταν μπεκ δε θα μου εκανε κι αλλα, οπως αδυναμια εκκινησης ενω κρυο, ρεταρισματα, τσεκ εντζιν κλπ;..

Δικη μου εκτιμηση, χωρις να το δει καποιος μηχανικος ακομα, οτι ειτε το φιλτρο εχει βουλωσει, το ρεζερβουαρ εχει πιασει πολυ μουργα-ιζημα κι οταν πεφτει η σταθμη του ρεζερβουαρ επιβαρυνεται κι αλλο η κατασταση. Ειτε η αντλια και λογω βρωμιας στο ρεζερβουαρ και βουλωμενου φιλτρου, εστω και μερικως, ζοριζεται κι ειναι ετοιμη να παραδωσει πνευμα.

Καπου ειχα διαβασει οτι γινεται να μετρησουν πιεση καυσιμου μετα την αντλια και πριν τα μπεκ. Αυτο ισχυει, γινεται, μπορω να το κανω ωστε να εχω μια πρωτη εικονα πριν ξεκινησουμε και ανοιγουμε ρεζερβουαρ;..

Καθε ιδεα, προταση σας θα μου ειναι πολυτιμη.
Ευχαριστω προκαταβολικα.
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 29-05-15, 13:13
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φιλτρο το εχω αλλαξει ηδη μια φορα, προληπτικα απο μονος μου, ενω το εχουν 'maintenance free', βεβαια τωρα πρεπει να χει πανω απο 100-150 χιλιαδες χιλιομετρα κι αυτο στην πλατη του.
Γιάννη δεν λέω ότι φταίει αυτό, αλλά είναι πάρα πολλά τα 100.000+ για αλλαγή φίλτρου.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 29-05-15, 17:02
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Κι εγω αυτο σκεφτομαι. Κατι να δουμε οτι φταιει αυτο, η αντλια η κατι αλλο; Να μετρησουμε πιεση καυσιμου στη μπεκιερα;.. Σημερα το εβγαλα μια βολτα, μιλαμε σουρνεται, ψοφιμι, δεν ανεβαζει στροφες στις μικρες μεσαιες καθολου καλα! Σα σαλιγκαρι ειναι! Χελωνα! Το μοτερ ειναι λες κι εχει βαριδια!
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 30-05-15, 09:37
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
δεν ειναι ετσι αφου το φιλτρο καυσιμου οπως σωστα λεει ο γιαννηες δεν θελει αλλαγη οπως στα ε46. τουλάχιστον ετσι υποστηριζει η bmw. εννοω με αυτο οτι δεν σημαινει ντε κ καλα να το αλλαζουμε πριν τα 100κ. οσον αφορα την αντλια καυσιμου της μετρουν πιεση συνηθως πρωι πρωι αφου το αμαξι εχει μεινει παρκαρισμενο αρκετες ωρες π.χ. απο προηγουμενο μεσημερι. με μπεκ δεν ξερω τι παιζει. μ ειχε πει εξειδικευμενο οτι ειναι ευαισθητα κ δεν πρεπει να τα ξεβουλωσεις με υπερηχους γτ παθαινουν ζημιες μετα. βαλε το στο dis μην τυχον βγει ακρη απο εκει βασικά. παντως να φταιει φτωχη καυση κανονικα οπως λες θα αναβε λαμπάκι. μπορει λοιπον οντως να τα εχει παιξει το φίλτρο σου. υπαρχουν καθαριστικα στο εμποριο που τα ρχινεις στη δεξαμενη καυσιμου. δες μηπως αυτα κανουν κατι αρχικα. προσεξε να παρεις αυτο που ειμαι π.χ. για μια φορα το χρονο κ οχι κατι πιο light που ειναι για καθε γεμισμα.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.