Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 15-08-07, 12:04
Το avatar του χρήστη pvalavan
pvalavan Ο χρήστης pvalavan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2006
Μηνύματα: 145
pvalavan is on a distinguished road
Ρε παιδιά το κοπάνημα μου το κάνει και εμένα κυρίως σε σαμαράκια και όχι πάντα.
Ακούγεται από μπροστά δεξιά. Θα έλεγα για το φλοτέρ...αλλά προέρχεται από μπροστά.
Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο?

Τελευταία έχω και το τρίξιμο στα παράθυρα.

Σιγά Σιγά μπαίνω και εγω στο club

Επίσης ύστερα από αλλαγή λαδιών που έκανα στα 11000 χλμ. (παρόλο που μου έδειχνε για τα 19.000χλμ), δεν μου μηδενίζεται η ένδειξη αλλαγής λαδίών της ημ/νιας. Εξακολουθεί να δείχνει 03/08 παρόλο το reset (bc+χιλιομετρητής). Ξέρει κανείς πως αλλάζει η ημ/νία?
__________________
116 Sport
  #42  
Παλιά 16-08-07, 11:32
Το avatar του χρήστη kyriakos33
kyriakos33 Ο χρήστης kyriakos33 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Μηνύματα: 64
kyriakos33 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pvalavan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά το κοπάνημα μου το κάνει και εμένα κυρίως σε σαμαράκια και όχι πάντα.
Ακούγεται από μπροστά δεξιά. Θα έλεγα για το φλοτέρ...αλλά προέρχεται από μπροστά.
Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο?

Τελευταία έχω και το τρίξιμο στα παράθυρα.

Σιγά Σιγά μπαίνω και εγω στο club

Επίσης ύστερα από αλλαγή λαδιών που έκανα στα 11000 χλμ. (παρόλο που μου έδειχνε για τα 19.000χλμ), δεν μου μηδενίζεται η ένδειξη αλλαγής λαδίών της ημ/νιας. Εξακολουθεί να δείχνει 03/08 παρόλο το reset (bc+χιλιομετρητής). Ξέρει κανείς πως αλλάζει η ημ/νία?
1) Για το κοπάνημα του floter πρέπει να σου ακούγεται από πίσω και συνήθως όταν είναι σε μεσαίες καταστάσεις η στάθμη της βενζίνης. Επίσης δεν ακούγεται σε λακούβες και σαμαράκια αλλά σε επιταχύνσεις και επιβρανδύσεις με μικρές ταχύτητες. Από μπροστά αριστερά έχω και εγώ ένα θέμα με λακούβες και σαμαράκια αλλά ο θόρυβος είναι μεταλλικός εκεί και έχει να κάνει 90% με το σύστημα των φρένων και πιο συγκεκριμένα με το λαμάκι όπου βρίσκει και κάνει θόρυβο. Ο θόρυβος από το floter είναι ένα "γκουπ" και δεν είναι μεταλλικός.

2) Για τα τζάμια και το τρίξιμο έχω να προτείνω καλό πέρασμα με βρεγμένο πανί σε όλα τα λάστιχα των πορτών μετά το πλύσιμο. Κάθε 2 πλυσίματα κάνω και το κομμάτι όπου εφάπτεται το τζάμι. Σε εμένα τουλάχιστον έχει μειωθεί κατά πολύ το φαινόμενο με αυτόν τον τρόπο.

3)Μπορεί να χρειάζεται να πας σε καμία αντιπροσωπεία να στο μηδενίσουν, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Κάποια από αυτά τα θέματα θα προσπαθήσω να τα φτιάξω στο service που έρχεται εντώς των ημερών , οπότε και θα ποστάρω για τις εξελίξεις.
  #43  
Παλιά 10-10-07, 12:12
Το avatar του χρήστη Alf_116i
Alf_116i Ο χρήστης Alf_116i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 173
Alf_116i is on a distinguished road
πρόβλημα στο διαφορικό

Προσθέτω ένα ακόμα αλλά πλέον σημαντικό πρόβλημα στα προηγούμενα που έχω αναφέρει παραπάνω.
Εδω και 4 μήνες άκουγα επαναλαμβανόμενο ήχο από το πίσω μέρος σαν να ήταν μια πέτρα σε κάποιο λάστιχο. Η ένταση του ήχου συνεχώς αυξανόταν με την πάροδο των ημερών αντί να σταματήσει.
Τελικά η διάγνωση είναι πρόβλημα διαφορικού.
Κόστος αντικατάστασης 1450 € στην αντιπροσωπεία (εκτός εγγύησης)
Τελικά ανέλαβε η BMW το κόστος του ανταλλακτικού(πρόγραμμα καλής θελήσεως της bmw) και εγώ της εργασίας (125€)
προσεχώς η αντικατάσταση.
__________________
Πού είναι ο Αλέξης? Ο_Ε_Ο....
Έχει πέσει επιδημία. Όλοι παντρεύονται. Ακόμη και οι γατούληδες!
  #44  
Παλιά 28-10-07, 18:04
nirou Ο χρήστης nirou δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 17-10-2007
Μηνύματα: 2
nirou is on a distinguished road
Για χαρά σε όλους. Εγώ έχω 116 χρονολογία 07/05. Αυτή τη στιγμή έχω κάνει 22.000km και το αμάξι μου έχει βγάλει τα εξής προβλήματα:
  • Πρόβλημα στη κολώνα τιμονιού – αλλαγή στην εγγύηση.
  • Πρόβλημα στη τρόμπα τιμονιού – αλλαγή στην εγγύηση.
  • Τρίξιμο στις πόρτες – βάλε λάδι κι έλα βράδυ
  • Πειράκια – Αλλαγή εγκεφάλου – καλωδιώσεων, update software το πρόβλημα παραμένει.
Τώρα πλέον είμαι εκτός εγγύησης. Θέλω να αλλάξω μπουζί μόνος μου μήπως μειωθεί το πρόβλημα αλλά δεν ξέρω πως (αν πρέπει) να ενημερώσω τον εγκέφαλο για την αλλαγή των μπουζί.
  #45  
Παλιά 31-10-07, 08:27
Το avatar του χρήστη citty
citty Ο χρήστης citty δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 22-10-2007
Μηνύματα: 14
citty is on a distinguished road
Θόρυβος & μηδενισμός

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pvalavan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά το κοπάνημα μου το κάνει και εμένα κυρίως σε σαμαράκια και όχι πάντα.
Ακούγεται από μπροστά δεξιά. Θα έλεγα για το φλοτέρ...αλλά προέρχεται από μπροστά.
Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο?

Τελευταία έχω και το τρίξιμο στα παράθυρα.

Σιγά Σιγά μπαίνω και εγω στο club

Επίσης ύστερα από αλλαγή λαδιών που έκανα στα 11000 χλμ. (παρόλο που μου έδειχνε για τα 19.000χλμ), δεν μου μηδενίζεται η ένδειξη αλλαγής λαδίών της ημ/νιας. Εξακολουθεί να δείχνει 03/08 παρόλο το reset (bc+χιλιομετρητής). Ξέρει κανείς πως αλλάζει η ημ/νία?

Καλημέρα. Το κοπάνημα που αναφέρεις (μόνο όταν περνάς πάνω από σαμαράκια) το έχω αντιμετωπίσει και εγώ και σε εμένα τουλάχιστον λύθηκε πολύ ευκολά στο σέρβις: προερχόνταν από την βιδούλα που συγκρατεί το καπώ που βρίσκεται πάνω από τον αντίστοιχο θόλο του τροχού. Στο επόμενο σέρβις, πες τους να σου σφίξουν λίγο τη βίδα αυτή.
Όσον αφορά τον μηδενισμό των ενδείξεων (όλων): κρατώντας πατημένο το κουμπί που μηδενίζει τα χιλ. βάζεις το κλειδί και πατάς το start έως τη θέση που θα ανάψουν τα λαμπάκια. Μέτα θα σου εμφανήσει με κίτρινο ή κόκκινο αντίστοιχα που έχεις υπερβεί χλμ ή χρόνο για σέρβις. Όταν θα θές να μηδενίσεις κάποιο από αυτά, πατάς το κουμπί απο το board computer που μηδενίζει την κατανάλωση, τη μέση ταχύτητα κτλ. Εκεί πατάς το reset - πατημένο (θέλει λίγη εξάσκηση). Επαναλαμβάνεις για τους υπόλοιπους μηδενισμούς. ΠΡΟΣΟΧΗ: το κουμπί που μηδενίζει τα χιλ. πρέπει να είναι συνεχώς πατημένο, καθόλη την διαρκεια του μηδενισμού.
Καλούς μηδενισμούς.
  #46  
Παλιά 31-10-07, 21:59
Το avatar του χρήστη sotirisl
sotirisl Ο χρήστης sotirisl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-03-2007
Μηνύματα: 171
sotirisl is on a distinguished road
και στην περίπτωση που το ακούς από πίσω?
  #47  
Παλιά 15-11-07, 08:42
nikosdov116i Ο χρήστης nikosdov116i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Μηνύματα: 96
nikosdov116i is on a distinguished road
Angry

Παιδιά ΚΑΛΗΜΕΡΑ.Απο χτες το απόγευμα στο αυτοκινητό μου(116i)πρέπει να μπήκε ιός.
Ή τουλάχιστον κάτι παρόμοιο.Αρχισαν να ανάβουν όλες οι ενδείξεις στο κοντέρ,ανεβοκατέβενε το στροφόμετρο,στο κλιματισμό έδειχνε 64.0C,γενικά μια τρέλα.
Άν ξέρει κάποιος κάτι ας βοηθήσει.
  #48  
Παλιά 15-11-07, 11:47
nikosdov116i Ο χρήστης nikosdov116i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Μηνύματα: 96
nikosdov116i is on a distinguished road
Wink

Παιδιά όπως έχει γράψει και ο kkirios οι τεχνικοί στην BMW Τρικάλων είναι γάτες.Το πρόβλημα για να ξέρετε και εσείς ήταν ότι πήρε νερό ο εγκέφαλος απ΄το parktronic και δημιουργούσε αυτά τα προβλήματα.Τώρα γιατί είναι άλλη υπόθεση.Το κόστοσ είναι περίπου 250 ευρώ.Πιστεύω να στεγνώσει.Θα σας ενημερώσω.
  #49  
Παλιά 23-11-07, 15:31
Το avatar του χρήστη christosroma
christosroma Ο χρήστης christosroma δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-08-2007
Μηνύματα: 180
christosroma is on a distinguished road
Για δείτε λίγο...http://www.babybmw.net/forum/viewtopic.php?t=8295
__________________
onelikenoone!!
  #50  
Παλιά 23-11-07, 16:59
tzort Ο χρήστης tzort δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 96
tzort is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikosdov116i Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά ΚΑΛΗΜΕΡΑ.Απο χτες το απόγευμα στο αυτοκινητό μου(116i)πρέπει να μπήκε ιός.
Ή τουλάχιστον κάτι παρόμοιο.Αρχισαν να ανάβουν όλες οι ενδείξεις στο κοντέρ,ανεβοκατέβενε το στροφόμετρο,στο κλιματισμό έδειχνε 64.0C,γενικά μια τρέλα.
Άν ξέρει κάποιος κάτι ας βοηθήσει.
Το ίδιο παρουσίαζε και το δικό μου, ήταν από το GARMIN GPS Navigator,φορητό. Όταν το έβγαλα από το αυτοκίνητο ηρεμίσαν όλα.
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.