Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-09-10, 21:08
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τίποτα δεν πρέπει να το αφήσεις τόσο πάνω! Η ζημιά που θα προκληθεί ενδέχεται να είναι μεγαλύτερη και από αυτή της κουτσουλιάς!

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι, καταρχάς να πλύνεις το αυτοκίνητό σου κανα 2 φορές, μαλακώνοντας τις κουτσουλιές με αρκετό σαμπουάν αυτοκινήτου και αφαιρώντας τες, αφού έχουν μουσκέψει καλά, με πολύ απαλό τρίψιμο. Έτσι αποφεύγεις γρατζουνιές που προκαλούνται από την άτσαλη αφαίρεση της κουτσουλιάς.

Αν η στάμπα είναι πολύ έντονη τώρα, θα πάρεις χοντρή γυαλιστική αλοφή (πχ τη χρυσή 1Ζ) και θα περάσεις τοπικά τη στάμπα, τρίβοντας για αρκετή ώρα και με σχετική πίεση. Πέρασε 2-3 χέρια. Η κατάσταση θα βελτιωθεί αρκετά. Ότι έχει απομείνει βγαίνει μόνο με wetsanding (και όχι στάνταρ), κάτι όμως που πρέπει να το πας σε επαγγελματία να στο κάνει αφού χρειάζεται εμπειρία, αρκετές αλοιφές, αλοιφαδόρο κλπ.

Όσον αφορά στο ρετσίνι τώρα, η καλύτερα δοκιμασμένη λύση είναι καθαρό οινόπνευμα. Ρίχνουμε σ'ένα πανί αρκετό οινόπνευμα, με αυτό σκεπάζουμε το ρετσίνι και μόλις αρχίσει να μαλακώνει (μετά από κανά 10λεπτο για να είμαστε σίγουροι), με ένα άλλο πανί με οινόπνευμα αφαιρούμε το ρετσίνι με απαλό πάλι τρίψιμο. Έπειτα, πλένουμε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ την περιοχή με σαμπουάν αυτοκινήτου διότι το οινόπνευμα και κυρίως η βενζίνη έχουν την τάση να ξεθωριάζουν το χρώμα.

Επίσης, για όλα αυτά υπάρχουν και ειδικά καθαριστικά, ορισμένα από τα οποία κάνουν πολύ καλή δουλειά, κυρίως για τις κουτσουλιές. Επειδή όμως κι αυτά είναι πολύ ισχυρά, χρειάζεται μετά καλό πλύσιμο.

Γι'αυτό, πολύ προσοχή παιδιά με ρετσίνια και κουτσουλιές, αφού και τα δυο αν δεν καταπολεμηθούν άμεσα μπορεί να προκαλέσουν ανεπανόρθωτες ζημιές στο χρώμα του αυτοκινήτου.
Ethylacetate / butylacetate και συνδυασμοί τους με κετόνες, είναι τα διαλυτικά των
λούστρων αυτοκινήτου..
Συνεπώς, δεν υπάρχει πιο διαβρωτικό υλικό απο το οινόπνευμα.
Η βενζίνη δεν αποτελεί πλέον συμβατό παράγοντα διάβρωσης όπως παλιά..
Στα παλιά χρόνια, οι διαλύτες είχαν βάση τουλουόλη και ξυλόλη, οπότε η βενζίνη ήταν διαβρωτική..
Βαζελίνη, ορυκτέλαιο και πετρέλαιο, δεν προκαλούν διάβρωση ή αλλοίωση..
Αυτά ξέρω, αν έχουμε έναν χημικό μηχανικό, περιμένω τα φώτα του...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-09-10, 21:36
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ethylacetate / butylacetate και συνδυασμοί τους με κετόνες, είναι τα διαλυτικά των
λούστρων αυτοκινήτου..
Συνεπώς, δεν υπάρχει πιο διαβρωτικό υλικό απο το οινόπνευμα.
Η βενζίνη δεν αποτελεί πλέον συμβατό παράγοντα διάβρωσης όπως παλιά..
Στα παλιά χρόνια, οι διαλύτες είχαν βάση τουλουόλη και ξυλόλη, οπότε η βενζίνη ήταν διαβρωτική..
Βαζελίνη, ορυκτέλαιο και πετρέλαιο, δεν προκαλούν διάβρωση ή αλλοίωση..
Αυτά ξέρω, αν έχουμε έναν χημικό μηχανικό, περιμένω τα φώτα του...
Δεν αντιλέγω πως και το οινόπνευμα δεν κάνει καλό (αν και συνιστάται από τα detailing forums περισσότερο από βενζίνη και κυρίως πετρέλαιο), γι'αυτό και είπα πως πρέπει να πλυθεί γρήγορα το αυτοκίνητο. Απλά το ρετσίνι, δύσκολα βγαίνει με κάτι άλλο, συμπεριλαμβανομένης και της βενζίνης η οποία έχει κι αυτή την τάση να θολώνει το χρώμα (το έχω δει στην πράξη), αν δεν αφαιρεθεί πολύ γρήγορα.
Δεν ξέρω τι λένε τα βιβλία χημείας και ούτε θέλω να τα αμφισβητήσω, απλά μερικές φορές η θεωρία από την πράξη απέχει, αφού πιθανόν οι βενζίνες, το οινόνευμα, το πετρέλαιο κλπ να έχουν έξτρα πρόσθετα που δε γνωρίζουμε.

Άρα, με τίποτα δεν πρέπει να αφήνουμε τέτοια υγρά για μια μέρα πάνω στο χρώμα. Το ίδιο ισχύει και για τα ειδικά υγρά, εκ των οποίων το 1Ζ που ανέφερε ο φίλος προηγουμένως είναι από τα καλύτερα.

Συνεπώς, αμέσως μόλις καθαριστεί το ρετσίνι ή η κουτσουλιά (για την οποία δε χρειάζεται επουδενί οινόπνευμα ή βενζίνη), χρειάζεται πολύ καλό πλύσιμο στην περιοχή με σαμπουάν αυτοκινήτου και στο καπάκι κέρωμα (αν γενικά έχουμε το αυτοκίνητο κερωμένο), αφού ό,τι κερί είχαμε θα έχει σίγουρα φύγει.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-09-10, 21:51
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αντιλέγω πως και το οινόπνευμα δεν κάνει καλό (αν και συνιστάται από τα detailing forums περισσότερο από βενζίνη και κυρίως πετρέλαιο), γι'αυτό και είπα πως πρέπει να πλυθεί γρήγορα το αυτοκίνητο. Απλά το ρετσίνι, δύσκολα βγαίνει με κάτι άλλο, συμπεριλαμβανομένης και της βενζίνης η οποία έχει κι αυτή την τάση να θολώνει το χρώμα (το έχω δει στην πράξη), αν δεν αφαιρεθεί πολύ γρήγορα.
Δεν ξέρω τι λένε τα βιβλία χημείας και ούτε θέλω να τα αμφισβητήσω, απλά μερικές φορές η θεωρία από την πράξη απέχει, αφού πιθανόν οι βενζίνες, το οινόνευμα, το πετρέλαιο κλπ να έχουν έξτρα πρόσθετα που δε γνωρίζουμε.

Άρα, με τίποτα δεν πρέπει να αφήνουμε τέτοια υγρά για μια μέρα πάνω στο χρώμα. Το ίδιο ισχύει και για τα ειδικά υγρά, εκ των οποίων το 1Ζ που ανέφερε ο φίλος προηγουμένως είναι από τα καλύτερα.

Συνεπώς, αμέσως μόλις καθαριστεί το ρετσίνι ή η κουτσουλιά (για την οποία δε χρειάζεται επουδενί οινόπνευμα ή βενζίνη), χρειάζεται πολύ καλό πλύσιμο στην περιοχή με σαμπουάν αυτοκινήτου και στο καπάκι κέρωμα (αν γενικά έχουμε το αυτοκίνητο κερωμένο), αφού ό,τι κερί είχαμε θα έχει σίγουρα φύγει.
Εχει φόρουμ,
που λέει οτι το πετρέλαιο κάνει κακό στο χρώμα του αυτοκινήτου????
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-09-10, 22:55
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Για ρετσίνι που έπεσε σε όλο το αμάξι και έμεινε για πόλους μήνες ,οπότε κανένα πλυντήριο βενζινάδικου η οινόπνευμα η ζέστα λουτρά κλπ δεν μπορούσαν να το βγάλει τελικά βγήκε αμέσως με το ακολουθώ προϊόν που δίνει η bmw για καθαρισμό ρετσινιού και σκληρής βρωμιάς-κουτσουλιές σε υφασματινες οροφές της cabrio και roadster(μεταλίκη οροφή):

resin remover 200ml
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg image_24387_big.jpg (48,3 KB, 23 εμφανίσεις)
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-09-10, 23:10
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Αχ
και να είχαμε το tds απο αυτό το μαραφέτι...
Γλέντια που θα κάναμε...
Ωραίος Κυριάκο...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-09-10, 23:25
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει φόρουμ,
που λέει οτι το πετρέλαιο κάνει κακό στο χρώμα του αυτοκινήτου????
Παναγιώτη, δε θυμάμαι αν λέει κυρίως για το πετρέλαιο ή τη βενζίνη, ότι θολώνει ιδιαίτερα το χρώμα. Είχα διαβάσει στο cardetailing πως κάποιο από τα δύο είναι πολύ χειρότερο, δεν θυμάμαι αν ήταν η βενζίνη ή το πετρέλαιο. Εγώ πάντως έχω προσωπική εμπειρία από βενζίνη που θόλωσε το χρώμα (ήταν και μαύρο και φαινόταν πιο έντονα) και δεν έκανε και καλή δουλειά.
Τώρα αν το πετρέλαιο είναι πιο ακίνδυνο δεν ξέρω, ενδέχεται και να είναι.

Οινόπνευμα όμως έχω χρησιμοποιήσει και δεν είχα πρόβλημα, γι'αυτό και το προτείνω. Απλά δεν κάνει να μείνει πολύ ώρα πάνω στο χρώμα.
Παρόμοιες θετικές εμπειρίες είχαν και άλλα μέλη του φόρουμ, απ'όπου πήρα και την ιδέα να το χρησιμοποιήσω: http://www.cardetailing.gr/phpBB3/vi...c.php?f=8&t=11 Αναφέρεται και το πολύ καλό 1Ζ που μάλλον είναι η καλύτερη και η πιο κατάλληλη λύση, παρότι δεν το έχω δοκιμάσει.
Σε κουτσουλιές, πολύ καλό είναι και το insect remover της armorall. Σε ρετσίνια πάλι, πιο μέτρια τα πράγματα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 19-09-10 στις 23:29
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-09-10, 00:07
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ
και να είχαμε το tds απο αυτό το μαραφέτι...
Γλέντια που θα κάναμε...
Ωραίος Κυριάκο...
tds =Διαλυτά στερεά

ωχ λες να είναι ιδιαίτερα βλαβερό.
Παντός ο φίλος που του το έδωσα και το εφάρμοσε σε δυο mercedes που είχαν ξεραθεί τα ρετσινιά για πόλους μήνες δεν μου παραπονέθηκε για το χρώμα του (χαχαχα)
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-09-10, 03:35
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιώτη, δε θυμάμαι αν λέει κυρίως για το πετρέλαιο ή τη βενζίνη, ότι θολώνει ιδιαίτερα το χρώμα. Είχα διαβάσει στο cardetailing πως κάποιο από τα δύο είναι πολύ χειρότερο, δεν θυμάμαι αν ήταν η βενζίνη ή το πετρέλαιο. Εγώ πάντως έχω προσωπική εμπειρία από βενζίνη που θόλωσε το χρώμα (ήταν και μαύρο και φαινόταν πιο έντονα) και δεν έκανε και καλή δουλειά.
Τώρα αν το πετρέλαιο είναι πιο ακίνδυνο δεν ξέρω, ενδέχεται και να είναι.

Οινόπνευμα όμως έχω χρησιμοποιήσει και δεν είχα πρόβλημα, γι'αυτό και το προτείνω. Απλά δεν κάνει να μείνει πολύ ώρα πάνω στο χρώμα.
Παρόμοιες θετικές εμπειρίες είχαν και άλλα μέλη του φόρουμ, απ'όπου πήρα και την ιδέα να το χρησιμοποιήσω: http://www.cardetailing.gr/phpBB3/vi...c.php?f=8&t=11 Αναφέρεται και το πολύ καλό 1Ζ που μάλλον είναι η καλύτερη και η πιο κατάλληλη λύση, παρότι δεν το έχω δοκιμάσει.
Σε κουτσουλιές, πολύ καλό είναι και το insect remover της armorall. Σε ρετσίνια πάλι, πιο μέτρια τα πράγματα.
Η βενζίνη σίγουρα καταστρέφει το χρώμα. Ειδικά τα παλιά, που είχαν σαν διαλύτες
ενώσεις πολύ κοντά στην βενζίνη.
Στα καινούρια οικολογικά χρώματα όμως, που δεν έχουν ξυλόλες και τουλουόλες,
ο διαλύτης είναι κατά βάση, πολύ κοντά στο οινόπνευμα.. Σε αυτά, επηρεάζει λιότερο
η βενζίνη, και περισσότερο το οινόπνευμα..
Εχω δεί κατά καιρούς, κόσμο να μπερδευει το petrol με το πετρέλαιο..
Αν πλύνεις με βενζίνη τα χέρια σου, ή με εξάνιο, θα δείς, ότι θα μείνουν άσπρα..
Αυτό είναι που θολώνει το χρώμα, με καλό καθάρισμα φευγει όμως...
(Η βαζελίνη πάντως, μόνο καλό κάνει, όπου και να την βάλεις!!!!)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-09-10, 03:37
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
tds =Διαλυτά στερεά

ωχ λες να είναι ιδιαίτερα βλαβερό.
Παντός ο φίλος που του το έδωσα και το εφάρμοσε σε δυο mercedes που είχαν ξεραθεί τα ρετσινιά για πόλους μήνες δεν μου παραπονέθηκε για το χρώμα του (χαχαχα)
Οχι ρε Κυριάκο..
Tds=technical data sheet..
Εκεί έχει όλες τις πληροφορίες για τα συστατικά..
Και φυσικά, το βασικό συστατικό, θα το αναφέρει με μια trademarked ονομασία,
για να μην καταλάβεις τι είναι!!!
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-09-10, 13:16
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Συμφωνω έτσι κ αλλιώς ένα γύαλισμα κ καιρόμα χρειάζονται μια φορά στο τόσο για να διατηρηθεί σε καλή κατάσταση το χρώμα στα καμάρια μας
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.