Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-02-12, 14:36
GEECO Ο χρήστης GEECO δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 134
GEECO is on a distinguished road
φίλοι σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες και την θερμή υποδοχη .


είμαι πολυ πεσμένος που αφήνω το αμαξάκι μου. έχουμε κάνει μαζί μεγάλες τρέλες. τώρα ας με συγχωρέσουν οι συνομίλικοι για το ανώριμο της στιγμής ... αλλά ταπεινώθηκαν και μερικοί ιάπωνες στα στοφιλίκια των δελφών και της επαρχιακής άρτας - ιωαννίνων.

τέλος πάντων τη τρίτη θα το παραδώσω σε έμπορο. ωστόσο αν ενδιαφέρεται κάποιος ευχαρίστως με pm

σχετικά με το e46 δεν είχα χρόνο να πάω σε επίσημη αντιπροσωπία καθώς σχολαω αργά.
όμως ένας μάστορας με εμπειρία (περιοχή κόκκινος μύλος) βρήκε το αυτοκίνητο οκ.
επίσης μου επιβεβαίωσε τα όσα γράψατε για τη συχνότητα των βλαβών χωρις αυτό να σημαίνει ότι και το συγκεκριμένο θα βγάλει όλα αυτά τα προβλήματα.

αυτό που με ενδιαφέρει περιστότερο είναι η ροπή. στα χαρτιά είναι ίδια με το Ν46.
2μισάρι δεν θα γίνει ποτέ. τουλάχιστον που και που να μας κάνει και κανένα γλέντι.
να μας κεράσει και καμμια δίπλα...

γιαυτό δεν έχουμε μπέμπες ?




Υ.Γ. έχω ήδη έτοιμη λίστα με τις πρώτες εγκαταστάσεις για να ανοίξω σχετικό θέμα από τρίτη πρώτα ο θεός. ( ζάντες 18 αντί των 19 που φοράει, αμορτισερ, φιλτρο αερος, και κάτι ψιλολοίδια )

Γιώργος


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 24-02-12 στις 15:02
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-02-12, 14:49
Το avatar του χρήστη timos 318i
timos 318i Ο χρήστης timos 318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 232
timos 318i is on a distinguished road
εχω δει απο αρκετους να λενε για (1) αισθητηρες εκεντροφορων (2)αισθητηρες στροφαλων (3)πολλαπλασιαστες (4)το παγουρακι που ειναι σιγουρο οτι μετα απο 80 με 100 χιλιαδες θα σου ανοιξει και θα ψαχνεις τα νερα σου κ τα ψυκτικα σου στο δρομο( αν το προλαβεις εγκαιρα και δεν καψεις καμια φλαντζα οπως στην περιπτωση του ερμου του πατερα μ που δεν το πηρε πρεφα.(5) την φλαντζα απο το καπακι της μηχανης που χανει λαδια στο πισω μερος της μηχανης και σταζουν πανω στο χταποδι κ γινεται χαμος απο καπνα.εκατσα και μετρησα ποσα ατομα μου τα ειπαν αυτα.γνωρισα 14 ατομα με ν42 κηνιτηρα και πολλα απο αυτα τυχανε και σε μενα..τωρα αν εχεις ενα αμαξι του 2002 η εκει κοντα με 75000χλμ ε λογικο ειναι να μην εχεις ζησει πολλα μιας και το οχημα ειναι ακομα ΑΠΕΡΠΑΤΗΤΟ..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-02-12, 14:50
GEECO Ο χρήστης GEECO δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 134
GEECO is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis E46 Cabrio Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες στην μεγάλη παρέα....
Θα χαρούμε πολύ να μάθουμε και το ονοματάκι σου!!!!!

Έχω στην κατοχή μου Ε46 Cabrio F/L με τον Ν42Β20 κινητήρα εδώ και τρία χρόνια...(δες γκαράζ)...
Οπότε θα χαρώ πολύ να σε βοηθήσω σε ότι έχει να κάνει με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο...
Διάβασε προσεκτικά το κείμενο που έγραψε ο Dim77 νομίζω ήταν κατατοπιστικός σε ότι αφορά το συγκεκριμένο μοτέρ μιας και έχει κι αυτός το ίδιο....(με βγάζεις απο τον κόπο να τα ξαναγράψω)...

Θα ήθελες να μοιραστείς μαζί μας την πηγή απ'όπου ''ανακάλυψες'' το υποψήφιο αυτοκίνητο...Ποιός ξέρει ίσως να ξέρουμε κάτι γι'αυτό...

Καλή συνέχεια σου εύχομαι!!!!!
γεια σου βασίλη

γιώργος

πράγματι ο Dim έδωσε ρεσιτάλ ερμηνείας...

Αυτός ο Ν42 υποθέτω ότι δεν παίρνει και πολλά πολλά. στο φιλτροκούτι του τι έχει μέσα ?
αν θυμάμαι από του αδερφού μου που είχε Ε46 coupe είχε ένα κωνικό φίλτρο που έμοιαζε με φιλτροχοάνη, ( ίσως να με απατά η μνήμη μου).
ο Ν42 δέχεται κάποιο φίλτρο εντός του κουτιού ή θα αρχίσει τίποτα περίεργα ?

με την ευκαιρία το όχημα είναι αυτό

http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/2099796/


cheers
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-02-12, 14:57
GEECO Ο χρήστης GEECO δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 134
GEECO is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από timos 318i Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω δει απο αρκετους να λενε για (1) αισθητηρες εκεντροφορων (2)αισθητηρες στροφαλων (3)πολλαπλασιαστες (4)το παγουρακι που ειναι σιγουρο οτι μετα απο 80 με 100 χιλιαδες θα σου ανοιξει και θα ψαχνεις τα νερα σου κ τα ψυκτικα σου στο δρομο( αν το προλαβεις εγκαιρα και δεν καψεις καμια φλαντζα οπως στην περιπτωση του ερμου του πατερα μ που δεν το πηρε πρεφα.(5) την φλαντζα απο το καπακι της μηχανης που χανει λαδια στο πισω μερος της μηχανης και σταζουν πανω στο χταποδι κ γινεται χαμος απο καπνα.εκατσα και μετρησα ποσα ατομα μου τα ειπαν αυτα.γνωρισα 14 ατομα με ν42 κηνιτηρα και πολλα απο αυτα τυχανε και σε μενα..τωρα αν εχεις ενα αμαξι του 2002 η εκει κοντα με 75000χλμ ε λογικο ειναι να μην εχεις ζησει πολλα μιας και το οχημα ειναι ακομα ΑΠΕΡΠΑΤΗΤΟ..!!!
timos.... στα θετικα τι εχεις να γραψεις ?
η κορνα του θα παιζει σωστα ...?
πολυ με πικρανες...
δηλαδη τα Ν46 δε βγαλανε κανενα απο τα παραπανω προβληματα?

θενκς
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-02-12, 15:02
Το avatar του χρήστη timos 318i
timos 318i Ο χρήστης timos 318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 232
timos 318i is on a distinguished road
εγω εγραψα για εμπειριες δικες μου και 14 ακομα ατομων απο αυτον τον κινητηρα.ας πουμε αντε οτι ειμαστε η πλειονοτητα πεσαμε σε ελατοματηκα εμεις.!απο το αυτοκινητο σαν γενικη εικονα ειμαι πολυ ευχαριστημενος κ θα ελεγα ακομα ερωτευμενος με το αμαξι μου,αν γυριζα στο 2006 που το αγορασα θα επαιρνα παλι ε46,αλλα οχι ν42..!!!για τον ν46 δε γνωριζω και δεν ακουσα τπτ φιλε μου.!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-02-12, 17:52
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Τίμο συμφωνώ σ'ένα ποσοστό μαζί σου... ναι όντως βγάζει κάποια προβλημάτακια ο Ν42 (παγούρι ψυγείου, πολ/στές, vacuum pump, αισθητήρες εκκεντροφόρων, αισθητήρες στροφάλου και τα άλλα γνωστά...) και είμαι και παθών...... αλλά νομίζω ότι δεν είναι και τόσο σημαντικές βλάβες. Με σχετικά χαμηλό κόστος και φυσικά εκτός αντιπροσωπείας εύκολα τα αλλάζεις. Άλλωστε αμάξι είναι και όλα τα αυτοκίνητα ανεξαρτήτως μάρκας έχουν κάποια "κουσούρια".... Πάντως και γω είμαι θα έλεγα "ερωτευμένος" μετά από 5 χρόνια κατοχής του ci μου! Απλά νομίζω ότι στον Ν46 έχουν βελτιωθεί τα άνω "ελαττωματάκια".... και η συχνότητα εμφάνισής τους έχει μειωθεί....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-02-12, 18:34
BMW-Racing Ο χρήστης BMW-Racing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 373
BMW-Racing is on a distinguished road
Φιλοι ,ολα τα αυτοκινητα ανεξαρτητου μαρκας κ τυπου μετα τα 100000χλμ αρχιζουν να παρουσιαζουν τα προβληματακια τους ,σε αλλα πιο πολυ κ σε αλλα πιο λιγο.Αυτο οφειλονται λογω της χρησης αλλα κ της ηλικιας του χρονου.Αλλωστε τα περισσοτερα προβληματα ειναι ιδια στις ιδιες σειρες παραγωγης.Βεβαια οσο ανανεωνεται ενα μοντελο τοσο μειωνονται αυτα τα προβληματα μιας κ το εργοστασιο λαμβανει τα προβληματα αυτα απ τις αναφορες των αντιπροσωπων της κ ετσι στις ανανεωσεις των μοντελων τους βελτιωνουν κ τα προβληματικα μερη.Ομως ξαναλεω πως ειναι κ θεμα τυχης ....μπορει να σου βγει καλο μπορει κ να πινεις καφε συχνα στα συνεργεια...
__________________
Thomas BMW Racing Car
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-02-12, 19:07
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GEECO Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας φιλοι, 1ο ποστ, καλως σας βρηκα, κατοχος ε36 cabrio

Αντιλαμβανομαι οτι το ε46 cabrio F/L αναλογα το ετος και το μηνα κατασκευης μπορει να φοραει Ν23 η Ν46

Τελικα τι διαφορα εχουν οι δυο κινητηρες?
ο Ν46 δινει καλυτερη τελικη ταχυτητα λογω επιπλεον 7 ιππων?
η ροπη ειναι ιδια ?

εχω βρει δυο ε46 F/L που με ενδιαφερουν
το Ν42 εχει λιγοτερα χλμ και πιο πολλα εξτρα. αξιζει να στραφω προς το Ν46 η προκειται για διαφορες μη αντιληπτες στο δρομο παρα μονο σε πιστα με χρονομετρα...?

cheers
Γιώργο το θέμα είχε ξανασυζητηθεί -->http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=29635 ....ρίξε μια ματιά
το αυτοκίνητο μια χαρα μου φαινεται..κ η τιμούλα καλή..οπότε αφού το έλενξες....δεν βλέπω ομίχλη στο τούνελ να μην προβείς στην αγορά του!Εξάλλου όπως είπαν κ τα παιδιά μην αγχώνεσαι γ τυχόν προβλήματα.....όλα τα αυτοκινητα βγαζουν μερικά....ειδικα στο συγκεκριμένο που δεν είναι κ τόσο δαπανηρά...no problem!Εξάλλου σε όλα τα μεταχειρισμένα υπάρχει πάντα το ρίσκο.......

Y.Γ Το μόνο που χρειάζεται αλλαγή στο αυτοκίνητο που σκέπτεσαι...είναι οι εξωτερικοί καθρέπτες!Ή με ΟΕΜ απο απλό Ε46 ή με ΟΕΜ Μ3 Ε46!Αυτοί που φορά είναι κάπως "άκυροι"(+ ότι έχουν οι replica κ προβλήματα ρυθμίσεων ο δεξής, καλής ορατότητας)....κατα την άποψη μου....είναι σαν του- ομολογουμένως εξαίσιου χρώματος- επισυναπτόμενου αυτοκινητου...που ενώ δόθηκαν τόσα χρήματα για να μετατραπεί πλήρως εξωτερικά σε Μ3 Ε46 ο ιδιοκτητης του δεν έδωσε 100-200 ευρώ παραπάνω να βάλει ΟΕΜ Μ3 Ε46 mirrors τη στιγμή που το καπώ της Μ3 που έβαλε κοστίζει σίγουρα 500 ευρώ..μετάχειρο!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 2165360_0_b.jpg (260,7 KB, 14 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 2165360_3_b.jpg (63,5 KB, 19 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 2165360_1_b.jpg (162,6 KB, 14 εμφανίσεις)
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ditris : 24-02-12 στις 19:13
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-02-12, 19:13
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GEECO Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου βασίλη

γιώργος

πράγματι ο Dim έδωσε ρεσιτάλ ερμηνείας...

Αυτός ο Ν42 υποθέτω ότι δεν παίρνει και πολλά πολλά. στο φιλτροκούτι του τι έχει μέσα ?
αν θυμάμαι από του αδερφού μου που είχε Ε46 coupe είχε ένα κωνικό φίλτρο που έμοιαζε με φιλτροχοάνη, ( ίσως να με απατά η μνήμη μου).
ο Ν42 δέχεται κάποιο φίλτρο εντός του κουτιού ή θα αρχίσει τίποτα περίεργα ?

με την ευκαιρία το όχημα είναι αυτό

http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/2099796/


cheers
Σωστά υποθέτεις δεν είναι κινητήρας που σηκώνει βελτίωση...και αν τη σηκώσει αυτή θα είναι ανούσια...δεν κερδίζεις σε τπτ...Με Φ.Π.Ε. δηλαδή φίλτρο-πρόγραμμα-εξάτμιση θα κερδίσεις τουλάχιστον 20 άλογα,λίγα κιλά ροπής και πολλά ευρώ για na δουλέψει όλο αυτό....

Ναι το φίλτρο μοιάζει με κωνικό σχήμα και είναι τοποθετημένο μέσα στο φιλτροκούτι...
Με το ελεύθερο φίλτρο απλά να έχεις καλύτερη αναπνοή στο μοτέρ...μην περιμένεις να δεις βελτίωση και τα υποσχόμενα άλογα που αναγράφουν στα κουτιά τους +5...
Βάλς ένα Κ&Ν φίλτρο στα 70 ευρώ αν θυμάμαι καλα και θα είσαι κομπλέ....

Τέλος το συγκεκριμένο αυτοκίνητο το αναλύσαμε σε προηγούμενο thread...Εσύ το πήρες εν τέλη....http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=29635

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vassilis E46 Cabrio : 24-02-12 στις 19:16
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-02-12, 21:12
GEECO Ο χρήστης GEECO δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 134
GEECO is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο το θέμα είχε ξανασυζητηθεί -->http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=29635 ....ρίξε μια ματιά
το αυτοκίνητο μια χαρα μου φαινεται..κ η τιμούλα καλή..οπότε αφού το έλενξες....δεν βλέπω ομίχλη στο τούνελ να μην προβείς στην αγορά του!Εξάλλου όπως είπαν κ τα παιδιά μην αγχώνεσαι γ τυχόν προβλήματα.....όλα τα αυτοκινητα βγαζουν μερικά....ειδικα στο συγκεκριμένο που δεν είναι κ τόσο δαπανηρά...no problem!Εξάλλου σε όλα τα μεταχειρισμένα υπάρχει πάντα το ρίσκο.......

Y.Γ Το μόνο που χρειάζεται αλλαγή στο αυτοκίνητο που σκέπτεσαι...είναι οι εξωτερικοί καθρέπτες!Ή με ΟΕΜ απο απλό Ε46 ή με ΟΕΜ Μ3 Ε46!Αυτοί που φορά είναι κάπως "άκυροι"(+ ότι έχουν οι replica κ προβλήματα ρυθμίσεων ο δεξής, καλής ορατότητας)....κατα την άποψη μου....είναι σαν του- ομολογουμένως εξαίσιου χρώματος- επισυναπτόμενου αυτοκινητου...που ενώ δόθηκαν τόσα χρήματα για να μετατραπεί πλήρως εξωτερικά σε Μ3 Ε46 ο ιδιοκτητης του δεν έδωσε 100-200 ευρώ παραπάνω να βάλει ΟΕΜ Μ3 Ε46 mirrors τη στιγμή που το καπώ της Μ3 που έβαλε κοστίζει σίγουρα 500 ευρώ..μετάχειρο!
100% σωστός και συμφωνω μαζί σου.
αλλά προέχει ζάντα μικρότερη 18άρα, ελαστικα, , αμορτισερ ελατήρια , διότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης φοράει τα εργοστασιακά αμορτισερ με ελατήρια χαμηλα άγνωστης προέλευσης, και το όλο πακέτο μου φάνηκε ποιο άκυρο από τους καθρέπτες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.