Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 22-12-09, 16:20
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Δε συγκρίνω με κανένα άλλο αυτοκίνητο.
Ε28, με Ε46.
Δύο αυτοκίνητα του ιδίου κατασκευαστη, με 20+ χρόνια διαφοράς σε σχεδίαση.
Ανώτερη σειρά το παλιο (σειρά 5), κατώτερη σειρά το νέο (σειρά 3).
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-12-09, 16:31
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τι είχες, ούτε με νοιάζει να σου πώ την αλήθεια. Γερός να είσαι να έχεις.
Εγώ είχα ένα Ε28 και είχα αυτοκίνητο, έχω ένα Ε46 και δεν έχω αυτοκίνητο.
Είχα μία δεδομένη ποιότητα κατασκευής, και έχω μια εντελώς διαφορετική υποβαθμισμένη κατά την δική μου κρίση, ποιότητα.
Γιατί το να πατάς την εταζιέρα με το χέρι, και να τρίζει όλο το αυτοκίνητο δεν είναι ποιότητα.
Το να έχεις πλαστικό πετάλ συμπλέκτη, που φθείρεται στην βάση και παίζει δεξιά αριστερά, δεν είναι ποιότητα.
Το να παίζει όλη η κονσόλα του χεροφρένου με ελαφριά πίεση, δεν είναι ποιότητα.
Το να κάνει γκλάγκα γλούκα απο τα ημιαξόνια, δεν είναι ποιότητα.
Το να καίει λάδια μετά απο 200.000 χιλιόμετρα δεν είναι ποιότητα.
Το να πέφτουν τα παράθυρα κάτω, δεν είναι ποιότητα.
Το να τρίζουν ασύστολα τα παράθυρα επάνω στις τριμούχες, δεν είναι ποιότητα.
Θα τα γράψω κάποια στιγμή...
Απο ποιότητα οδήγησης, και θέση οδήγησης σε σχέση με το Ε28, το Ε46 είναι πολύ πίσω.
Είχες ποτέ Ε28?
Εμένα με το Ε46 στα μεγάλα ταξίδια με πονάνε τα γόνατα, εκτός και αν εμπλέξω το cruise control.
Στο Ε28 δεν είχα ποτέ τη διάθεση να εμπλέξω το cruise control.
Την καταλαβαίνεις τη διαφορά?
Eπειδή έχω αλλάξει αρκετές παλιές και νέες bmw,να είσαι σίγουρος οτι αν είχες πάρει Ε39 αντί της Ε46 δεν θα είχες κανένα παράπονο στο θέμα την ποιότητας.
Εγώ μόλις πρίν δυο μήνες πούλησα την Ε39,και ειλικρινά δεν υπάρχει κάτι εφάμιλο της μέχρι στιγμής
Αναφέρομαι μόνο στο θέμα ποιότητας.

edit
Γενικότερα η 5αρες,ήταν-είναι και θα είναι καλύτερες ποιοτηκά από τις αντιστοιχης χρονολογίας 3άρες.
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Action Man : 22-12-09 στις 16:34
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-12-09, 17:01
Το avatar του χρήστη fanisk
fanisk Ο χρήστης fanisk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μηνύματα: 650
fanisk has a spectacular aura aboutfanisk has a spectacular aura aboutfanisk has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τι είχες, ούτε με νοιάζει να σου πώ την αλήθεια. Γερός να είσαι να έχεις.
Εγώ είχα ένα Ε28 και είχα αυτοκίνητο, έχω ένα Ε46 και δεν έχω αυτοκίνητο.
Είχα μία δεδομένη ποιότητα κατασκευής, και έχω μια εντελώς διαφορετική υποβαθμισμένη κατά την δική μου κρίση, ποιότητα.
Γιατί το να πατάς την εταζιέρα με το χέρι, και να τρίζει όλο το αυτοκίνητο δεν είναι ποιότητα.
Το να έχεις πλαστικό πετάλ συμπλέκτη, που φθείρεται στην βάση και παίζει δεξιά αριστερά, δεν είναι ποιότητα.
Το να παίζει όλη η κονσόλα του χεροφρένου με ελαφριά πίεση, δεν είναι ποιότητα.
Το να κάνει γκλάγκα γλούκα απο τα ημιαξόνια, δεν είναι ποιότητα.
Το να καίει λάδια μετά απο 200.000 χιλιόμετρα δεν είναι ποιότητα.
Το να πέφτουν τα παράθυρα κάτω, δεν είναι ποιότητα.
Το να τρίζουν ασύστολα τα παράθυρα επάνω στις τριμούχες, δεν είναι ποιότητα.
Θα τα γράψω κάποια στιγμή...
Απο ποιότητα οδήγησης, και θέση οδήγησης σε σχέση με το Ε28, το Ε46 είναι πολύ πίσω.
Είχες ποτέ Ε28?
Εμένα με το Ε46 στα μεγάλα ταξίδια με πονάνε τα γόνατα, εκτός και αν εμπλέξω το cruise control.
Στο Ε28 δεν είχα ποτέ τη διάθεση να εμπλέξω το cruise control.
Την καταλαβαίνεις τη διαφορά?
Αν θες καποια στιγμη ξεκινα ενα τοπικ με ολα τα προβληματα που σου εβγαλε, γιατι στο δικο μου 46αρι δεν βγηκε τιποτα απο τα παραπανω, ακομα.
124.000 χλμ, 2ο χερι.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-12-09, 17:07
Το avatar του χρήστη fanisk
fanisk Ο χρήστης fanisk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μηνύματα: 650
fanisk has a spectacular aura aboutfanisk has a spectacular aura aboutfanisk has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris777 Εμφάνιση μηνυμάτων
+1 και εγω περα απο κατι τριγμους τις καρεκλας του οδηγου που μου κανει τωρα τελευταια δεν εχει τπτ απο τα προβληματα ποιοτητας κατασκευης.
επισης να αναφερω οτι στην οικογενια ειχαμε ενα ε36 και τωρα εχουμε ενα ε46 και ενα ε92 και τα 3 δεν ειχαν καμια σχεση μεταξυ τους σε αισθηση παρολα αυτα το καθενα οταν πρωτοβγηκε δεν ειχε καμια σχεση σε εμφανηση και ποιοτητα απο αυτοκινητα αλλον εταιριων.
Αστερη παρε ενα 17αρι καρυδακι, μια καστανια, και ενα WD-40. Φερε το καθισμα εντελως μπροστα, και βγαλε τις δυο 17αρες βιδες στις ραγες, υστερα φερτο εντελως πισω, και βγαλε τις 2 βιδες που θα βρεις στις ραγες.
Βγαλε το καλωδιο που συνδεει το καθισμα με τον αεροσακο (ή συνδεει κατι αλλο? Δεν ξερω).
Ψεκασε με το WD-40 οτι βρεις απο κατω, μηχανισμους/ελατηρια/γραναζια/τα παντα εκτος απο την εισοδο του καλωδιου.
Συνδεσε το καλωδιο, βιδωσε τις βιδες και χοροπηδα στο καθισμα.

Ειχα και εγω τριγμους, και 3 εβδομαδες τωρα δεν ακουγεται τιποτα..το πολυ πολυ αν φυγει η δραση του WD-40 να το ξαναψεκασω.

Προσοχη, αν βγαλεις το καθισμα εκτος του αυτοκινητου (εγω το εβγαλα, αλλα μπορεις να το ψεκασεις και χωρις να το βγαλεις), να το κανεις πολυ προσεκτικα και αργα γιατι υπαρχει περιπτωση με τη βαση του καθισματος να κανεις ζημια οπου ακουμπησει!
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-12-09, 18:18
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
Αστερη παρε ενα 17αρι καρυδακι, μια καστανια, και ενα WD-40. Φερε το καθισμα εντελως μπροστα, και βγαλε τις δυο 17αρες βιδες στις ραγες, υστερα φερτο εντελως πισω, και βγαλε τις 2 βιδες που θα βρεις στις ραγες.
Βγαλε το καλωδιο που συνδεει το καθισμα με τον αεροσακο (ή συνδεει κατι αλλο? Δεν ξερω).
Ψεκασε με το WD-40 οτι βρεις απο κατω, μηχανισμους/ελατηρια/γραναζια/τα παντα εκτος απο την εισοδο του καλωδιου.
Συνδεσε το καλωδιο, βιδωσε τις βιδες και χοροπηδα στο καθισμα.

Ειχα και εγω τριγμους, και 3 εβδομαδες τωρα δεν ακουγεται τιποτα..το πολυ πολυ αν φυγει η δραση του WD-40 να το ξαναψεκασω.

Προσοχη, αν βγαλεις το καθισμα εκτος του αυτοκινητου (εγω το εβγαλα, αλλα μπορεις να το ψεκασεις και χωρις να το βγαλεις), να το κανεις πολυ προσεκτικα και αργα γιατι υπαρχει περιπτωση με τη βαση του καθισματος να κανεις ζημια οπου ακουμπησει!
αυτο ακριβως δεν ειναι ποιοτητα κατασκευης.
αν ειναι να αφαιρουμε και να λαδωνουμε καθε εξαρτημα που τριζει ασ τα να πανε.
καποτε κοροιδευαμε τις φτηνες μαρκες αυτοκινητων για τα ιδια θεματα,δυστυχως εχουν ερθει πολλα συμπτωματα και στην bmw.
επισης μην ξεχναμε τα 3-4 κλασικα θεματα -μηχανικα εννοω- σε 4κυλινδρα βαλβοτρονικ και μη οπου το κοινοτυπο πια αστοχια υλικου ειναι για γελια η για κλαματα οταν τα πληρωνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-12-09, 19:02
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
ρε παίδες συγνώμη αλλά έτριξε κανένα αμάξι πριν κάνει τα χιλιόμετρα του, τις πάντες του και τα ταξίδια του ή νομίζετε ότι δεν θα τρίξει ποτέ? Εγώ δεν έχω μπει σε ΚΑΝΕΝΑ αμάξι που να μην τρίζει μετά απο κάποια χιλιόμετρα. Το μετα απο πολλά ή λίγα έχει να κάνει με τη μάρκα
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-12-09, 19:10
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KATSARAIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο ακριβως δεν ειναι ποιοτητα κατασκευης.......
...........επισης μην ξεχναμε τα 3-4 κλασικα θεματα -μηχανικα εννοω- σε 4κυλινδρα βαλβοτρονικ και μη οπου το κοινοτυπο πια αστοχια υλικου ειναι για γελια η για κλαματα οταν τα πληρωνεις.
για αυτο συναδελφε τι εχεις να πεις?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-12-09, 19:11
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Action Man Εμφάνιση μηνυμάτων
Eπειδή έχω αλλάξει αρκετές παλιές και νέες bmw,να είσαι σίγουρος οτι αν είχες πάρει Ε39 αντί της Ε46 δεν θα είχες κανένα παράπονο στο θέμα την ποιότητας.
Εγώ μόλις πρίν δυο μήνες πούλησα την Ε39,και ειλικρινά δεν υπάρχει κάτι εφάμιλο της μέχρι στιγμής
Αναφέρομαι μόνο στο θέμα ποιότητας.

edit
Γενικότερα η 5αρες,ήταν-είναι και θα είναι καλύτερες ποιοτηκά από τις αντιστοιχης χρονολογίας 3άρες.
Φυσικά και οι 5άρες είναι 5άρες αλλά από Ε46 και μετά η ψαλίδα έκλεισε πάρααα πολύ σε ποιότητα κατασκευής. Όταν βγήκε το Ε46 ή BMW έλεγε ότι είναι 7αρα σε ποιότητα κατασκευής (ΟΚ υπερβολή).
Πάντως επειδή είχα ταυτόχρονα Ε39 απλό και Ε46 με δέρματα κτλ κτλ μπορώ με σιγουρία να πω και εγώ ότι δεν είχαν μεγάλη διαφορά σε ποιότητα. Προσοχή δεν λέω ότι δεν είχαν
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-12-09, 19:12
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ημουν ο ευτυχής κάτοχος ενός BMW 535i σειράς Ε28.
Τα δίκαια όμως μέτρα που θέσπισαν οι 2 ελληνικές κυνερνήσεις, με εξώθησαν να το αποσύρω για το ευτελές ποσό των 3200 ευρώ.
Τώρα είμαι κάτοχος ενός Ε46 (2004 1995 κεκ) και πραγματικά θλίβομαι για την αγορά μου.
Καμια σχέση το Ε46 με το αυτοκίνητο BMW που ήξερα. Είναι ένα απλό πλαστικοποιημένο συναρμολογημένο Lego, μηδενικής ποιότητας κατασκευής, και μηδενικής ποιότητας οδήγησης.
Μέσα σε 3 μήνες, έχω ανακαλύψει υπέροχες ατέλειες, και σκόπιμα ελλατωματικά σχεδιασμένες λεπτομέρειες, που όλοι οι κάτοχοι Ε46 κουβαλάνε καθημερινά μαζί τους.
Θα με ενδιέφερε πολύ να μοιραστούμε μερικά από αυτά.
Ξεκινάω απο το πρώτο θαυμα της BMW. Το πλαστικό κάλυμμα του κινητήρα..
Τοποθετημένο σκόπιμα επάνω σε πλαστικά υποσυγκροτήματα / εξαρτήματα, είναι έτοιμο
να προκαλέσει ζημιά την πρώτη φορά που θα σκύψεις στο χώρο του κινητήρα και θα βασιστείς επάνω του.

Παναγιώτης
Παναγιώτη, το αδικείς το 46αρι. Είναι το πιό επιτυχημένο μοντέλο της φίρμας...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-12-09, 19:16
Το avatar του χρήστη ///M_Spartan
///M_Spartan Ο χρήστης ///M_Spartan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 550
///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ημουν ο ευτυχής κάτοχος ενός BMW 535i σειράς Ε28.
Τα δίκαια όμως μέτρα που θέσπισαν οι 2 ελληνικές κυνερνήσεις, με εξώθησαν να το αποσύρω για το ευτελές ποσό των 3200 ευρώ.
Τώρα είμαι κάτοχος ενός Ε46 (2004 1995 κεκ) και πραγματικά θλίβομαι για την αγορά μου.
Καμια σχέση το Ε46 με το αυτοκίνητο BMW που ήξερα. Είναι ένα απλό πλαστικοποιημένο συναρμολογημένο Lego, μηδενικής ποιότητας κατασκευής, και μηδενικής ποιότητας οδήγησης.
Μέσα σε 3 μήνες, έχω ανακαλύψει υπέροχες ατέλειες, και σκόπιμα ελλατωματικά σχεδιασμένες λεπτομέρειες, που όλοι οι κάτοχοι Ε46 κουβαλάνε καθημερινά μαζί τους.
Θα με ενδιέφερε πολύ να μοιραστούμε μερικά από αυτά.
Ξεκινάω απο το πρώτο θαυμα της BMW. Το πλαστικό κάλυμμα του κινητήρα..
Τοποθετημένο σκόπιμα επάνω σε πλαστικά υποσυγκροτήματα / εξαρτήματα, είναι έτοιμο
να προκαλέσει ζημιά την πρώτη φορά που θα σκύψεις στο χώρο του κινητήρα και θα βασιστείς επάνω του.

Παναγιώτης

Αν δεν σου αρεσε το Ε46
παρε Ε90 να δεις τη γλυκα........
πολυυυυυυυυυυυυυυυ ποιοτητα.....ξεβαφουν και τα κουμπακια ξερες....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.