Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-05-15, 17:43
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
οχι δεν μπορεις να βαλεις Siemens. Δεν ταιριαζει ουτε με την πλεξουδα, ουτε με τους αισθητηρες σου, ουτε με την κωδικοποιηση του αυτοκινητου.
Πρεπεις να βρεις παλι ιδιο Bosch και μαλιστα με τους ιδιους κωδικους επανω.
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-05-15, 17:44
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
παντως θα επιμεινω, αν βρεις γατο ηλεκτρονικο και του περιγραψεις τι συμβαινει, θα στον φτιαξει.
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 16-05-15, 18:35
amunt Ο χρήστης amunt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Μηνύματα: 19
amunt is on a distinguished road
Δεν καταφερε κανεις να κανει κατι, λενε οτι ειναι τριπλης στρωσεως.
Οταν λες οτι πρεπει να βρω και ιδιους κωδικους τι εννοεις?? δεν ταιριαζει ο καθε εγκεφαλος με το δικο μου??
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 16-05-15, 20:01
Το avatar του χρήστη BMW_330i
BMW_330i Ο χρήστης BMW_330i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 882
BMW_330i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amunt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταφερε κανεις να κανει κατι, λενε οτι ειναι τριπλης στρωσεως.
Οταν λες οτι πρεπει να βρω και ιδιους κωδικους τι εννοεις?? δεν ταιριαζει ο καθε εγκεφαλος με το δικο μου??
ο καθε εγκεφαλος εννοειται οτι δεν ταιριαζει με το δικο σου αφου το καθενα εχει προγραμμα αναλογα με την εκδοση και τα καλουδια του.δυστυχως οταν εχουμε τετοιου ειδους προβληματα ειναι πολυ δυσκολο να λυθει μιας και τετοιες βλαβες δεν μπορει να τις βγαλει το διαγνωστικο και θα βαδιζεις στα τυφλα για το τι μπορει να φταιει.περα απο τον ιδιο κωδικο ειναι συμβατοι και αλλοι αναλογα την εκδοση του αυτοκινητου
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 16-05-15, 20:05
Το avatar του χρήστη BMW_330i
BMW_330i Ο χρήστης BMW_330i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 882
BMW_330i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amunt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα μαλλον ειναι ελλατωματικος εγκεφαλος, λεει ο μηχανικος εχει ολοκληρο τενεκε με πεταμενους bosch εγκεφαλους των E46.
Σιγουρα δεν εχει ξανασυμβει σε κανεναν αλλο εδω στο φορουμ??

Σημερα τον ειχαμε βγαλει απο την θεση του κι ενω ολα ηταν νεκρα το χτυπησε λιγο ο μηχανικος με ενα κατσαβιδι κι αρχισε να δουλέυει νορμαλ.

Παω για αλλαγη εγκεφαλου, ειδα καπου οτι υπαρχει και Siemens εγκεφαλος για E46, ισχυει αυτο??
Bosch δεν ξαναβαζω ποτε ξανα στην ζωη μου
πρεπει να βρεις με ποιους κωδικους ειναι συμβατος αυτος που φορας ωστε μετα με το καταλληλο προγραμματισμο να δουλεψει κανονικοτατα.δεν ξερω αν υπαρχει siemens αλλα το σιγουρο ειναι μπορεις να βρεις καποιο συμβατο
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 16-05-15, 21:28
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amunt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα μαλλον ειναι ελλατωματικος εγκεφαλος, λεει ο μηχανικος εχει ολοκληρο τενεκε με πεταμενους bosch εγκεφαλους των E46.
Οταν διαβάζω τέτοιες μαστορικές υπερβολές μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 17-05-15, 15:15
amunt Ο χρήστης amunt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Μηνύματα: 19
amunt is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν διαβάζω τέτοιες μαστορικές υπερβολές μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι...


Τελικα οντως εχουν βγαλει προβλημα αυτοι οι εγκεφαλοι ή ο "μαστορας" λεει σαλια???
Δεν εχω ακουσει ποτε ξανα οτι υπηρχε τετοιο προβλημα στα Ε46.

Και μια ερωτηση για τους γνωστες, να παρω μεταχειρησμενο εγκεφαλο ή καινουριο???
Κι αν ξερει κανεις καμια μαντρα που να βρω τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 17-05-15, 15:16
amunt Ο χρήστης amunt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Μηνύματα: 19
amunt is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW_330i Εμφάνιση μηνυμάτων
πρεπει να βρεις με ποιους κωδικους ειναι συμβατος αυτος που φορας ωστε μετα με το καταλληλο προγραμματισμο να δουλεψει κανονικοτατα.δεν ξερω αν υπαρχει siemens αλλα το σιγουρο ειναι μπορεις να βρεις καποιο συμβατο
Απο ebay να δοκιμασω? Πως θα βρω τους συμβατους?? Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-05-15, 15:46
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
ok, τελευταιες συμβουλες....

α. ο μηχανικος σου ειπε π@π@ριες. ο μηχανικος δεν ειναι ηλεκτρονικος και ο εγκεφαλος δεν ειναι μπουζι.
β. και οχταπλης στρωσης να ειναι, οι κολλησεις ειναι παντα στις εξωτερικες επιφανιες και οι στρωσεις επικοινωνουν με γραμμες μεταξυ τους. για να δουλευει με το κουνημα ή την σφαλιαρα, παει να πει οτι καποιο εξαρτημα δεν κανει καλη επαφη. η επαφη μπορει να ειναι λοιπον ΜΟΝΟ σε καποια εξωτερικη επιφανεια. Σε καθε αλλη περιπτωση θα εψαχνες για κομενη γραμμη ή για φουσκωμα-καψιμο στην πλακετα.
γ. ο εγκεφαλος πρεπει να ειναι ιδια μαρκα (Bosch) και με ολους τους κωδικους πανω του ιδιους, οχι μονο για το τι προγραμμα εχει μεσα αλλα και τι συστηματα υποστηριζει, και τι συνδεσμολογια εχει στις φισσες.
δ. αν ειναι να παρεις αλλο εγκεφαλο, να παρεις καινουριο παλι με βαση τους κωδικους που γραφει επανω ο εγκεφαλος σου. ο μεταχειρισμενος απο ebay δεν ξερεις τι εχει περασει ή τι βλαβη μπορει να ειχε το αυτοκινητο που διελυσαν. αλλωστε, και τον δικο σου ΟΚ σου ειπαν οτι ειναι.
ε. οτι αποφαση και να παρεις, πρωτα ανοιξε τις φισσες των καλωδιων και κοιτα καλα μη τυχον το προβλημα ειναι στην πλευρα των καλωδιων και οχι του εγκεφαλου.
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-05-15, 19:28
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amunt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα οντως εχουν βγαλει προβλημα αυτοι οι εγκεφαλοι ή ο "μαστορας" λεει σαλια???
Δεν εχω ακουσει ποτε ξανα οτι υπηρχε τετοιο προβλημα στα Ε46.
Ούτε εγώ το έχω ξανακούσει ούτε το έχω πάθει και μάλλον κάποιος λέει σάλια...
Τώρα για να βρεις τον κωδικό του εγκεφάλου είτε θα δεις τι γράφει πάνω είτε θα μπεις στο realoem και πατώντας τα 7 τελευταία ψηφία του αριθμού πλαισίου του αυτοκινήτου θα κάνεις μια αναζήτηση στα ''ηλεκτρικά κινητήρα'' και θα δεις τον κωδικό.Εχεις τη δυνατότητα να κάνεις και αντιστοίχιση του κωδικού και να δεις σε ποια μοντέλα έμπαινε ο συγκεκριμένος εγκέφαλος...
Ψάξε τις φίσες πάντως πρώτα όπως σου λέει ο supercharger μήπως έχει χαλαρώσει κανένα πινάκι και παιδεύεσαι άδικα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.