Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 10-07-12, 09:55
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ανάρτηση δεν ειναι το αμορτισέρ.....

Επειδή το έχω δεί δεκάδες φορές,
επειδή το έχω επισημάνει εκατοντάδες,
και επειδή συνεχίζεται το τροπάριο...
Ανάρτηση, δεν ειναι το αμορτισέρ..
Η ανάρτηση ειναι ένα σύμπλεγμα 15 τουλάχιστο εξαρτημάτων,
ένα εκ των οποίων (ΕΝΑ, πώς να το πώ διαφορετικά; 1 ΕΝΑ, 1)
και όχι το βασικότερο, είναι το αμορτισέρ..
Κάποιος που αλλάζει σινεμπλόκ με πιο σκληρό, κάποιος που αλλάζει ψαλίδι κλπ κλπ κλπ,
δεν διανοείται κάν να γράψει οτι αλλάζει την ανάρτηση..
Γιατί απλά δεν αλλάζει την ανάρτηση..
Στην συγκεκριμένη των περιπτώσεων...αμορτισέρ αλλάζει...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-07-12, 10:14
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι άσχετος από αναρτήσεις και αυτοκίνητα γενικά - περιμένω από εσένα να μάθω τι κάνει στις ΟΕΜ μπουκάλες ο μάγος του Οζ ...



(φιλικά πάντα και με συμπάθεια)
Ηλία...εγώ το έχω στο αυτοκίνητο μου. Το έκανα και ΞΕΡΩ πως λειτουργεί.

Σε πληροφορώ λοιπόν, ότι στα αμορτισέρ που μου έφτιαξε ο μάγος του ΟΖ όπως ειρωνικά λές, λειτουργούν όπως τα μαμά σε άνεση...και στο στρίψιμο σφίγγουν.
Όσο πιο γρήγορα πας τόσο πιο πολύ σφίγγουν.

Το γιατί γίνεται αυτό έχει σχέση με τις βαλβίδες που χρησιμοποιούνται μέσα και μοιάζει με αυτο που αποφάσισε η Koni να προσφέρει στο ευρύ κοινό με μια εφαρμογή μάλλον λίγο μαλακότερη.

Επίσης όπως θα ξέρετε το αμορτισέρ έχει και ένα ελαιώδες υγρό.
Αυτό όταν κάνει φυσαλίδες, έχει σαν αποτελεσμα στην πίεση και τη ζέστη που αναπτύσσεται να πολλαπλασιαστεί.

Όταν τα αμορτισέρ εμπορίου περνούν από τη γραμμή παραγωγής και γεμίζουν σε δευτερόλεπτα, αν μερικά κάνουν φυσαλίδες και έχουν ''ευαισθησία'' η εταιρεία δεν χαλιέται...έχει και μια εγγύηση για όποιον ανακαλύψει ότι έπεσε το αμορτισέρ (99% δεν παίρνουν χαμπάρι γιατί απλά πάνε το αυτοκίνητο μέχρι το 40% και μέσα σε αυτό το ποσοστό είναι και πολλοί που νομίζουν ότι πάνε πολύ γρήγορα)...

Οταν λοιπόν, γεμίζεις μόνος σου αργά το αμορτισέρ για να μη γίνουν φυσαλίδες (πχ.) είναι καλύτερα.

Επίσης αν πάρεις μια τετράδα OEM-αφτερμαρκετ αμορτισέρ και τα μετρήσεις, θα δείς αποκλίσεις στις δυνάμεις, άρα το σετάρισμα είναι στο περίπου...
(Το ίδιο συμβαίνει και με coilover πλην των σοβαρών όπως Ohlins και άλλων που κάνουν 1000 ευρώ ανά άκρο).


Οι ειρωνείες είναι πολύ άσχημες πάντως. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν ανά περίπτωση και προς πάσα κατεύθυνση.

Για παράδειγμα, εγώ να ρωτήσω κάποιον που έβαλε το σύστημα υγραερίου Frins αν είναι ευχαριστημένος ή το Krins, ή να αρχίσω να βάζω το ένα μετά το άλλο για να αποκτήσω προσωπική εμπειρία?

Όπως καταλαβαίνετε...η προσοχή στα λεγόμενα πρέπει να είναι πάντα δεδομένη.

Και όταν προτείνουμε ή μας προτείνουν κάτι εδώ στο forum είναι πάντα με επιφύλαξη και για την εμπειρία αυτού που το προτείνει (αν μπορεί να κρίνει τόσο καλά) και γιατί ...ποτέ δεν ξέρεις.

Εγώ πάντως είπα τη δική μου εμπειρία. Εγώ προτείνω OEM για τον κάθε ένα, γιατί απλά αυτό είναι το καλύτερο για τον Ελληνικό δρόμο. Αν κάποιος νομίζει ότι θέλει κάτι καλύτερο, ή δοκιμάζει ότι βρεί μπροστά του ή ρωτάει γνώμες (οι απαιτήσεις πάντα διαφέρουν οπότε οι γνώμες είναι ενδεχομένως άχρηστες), ή δοκιμάζει σε φίλους του άλλες λύσεις.

Στην τελευταία συνάντηση πάντως ένα παράδειγμα, και μπορεί ο tasos.kamv να πεί τι επέμενα να κάνουν και ότι μόνο πραγματική δοκιμή μπορεί να πείσει. Τέτοια πράγματα (σαν χειροποίητα αμορτισέρ), δεν πας να βάλεις επειδή είπε o Dim ή ο tsilis....τι ξέρουν αυτοί άλλωστε...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 10-07-12 στις 10:18
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-07-12, 10:37
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
εν τελει απο οτι καταλαβα επισκευαζονται bilstein και ΟΕΜ....
αμα θελω εγω αργοτερα να επισκευασω τα sachs perfomance (απλα δεν υπαρχει αυτο το πραμα δεν τοχω ξαναδει-με τριποντο ελατηριο και δεν ακουγεται κιχ,σφικτο οσο πρεπει και πολύ ανετο στις ανωμαλιες) πρεπει να το ρωτησω αντιπροσωπεια η' καποιον απο αυτους τους επισκευαστες που αναφερθηκαν?ξερει να μου πει καποιος σιγουρα αν επισκευαζονται τα sachs?merci.
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-07-12, 10:39
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης όπως θα ξέρετε το αμορτισέρ έχει και ένα ελαιώδες υγρό.
Αυτό όταν κάνει φυσαλίδες, έχει σαν αποτελεσμα στην πίεση και τη ζέστη που αναπτύσσεται να πολλαπλασιαστεί.

Όταν τα αμορτισέρ εμπορίου περνούν από τη γραμμή παραγωγής και γεμίζουν σε δευτερόλεπτα, αν μερικά κάνουν φυσαλίδες και έχουν ''ευαισθησία'' η εταιρεία δεν χαλιέται...έχει και μια εγγύηση για όποιον ανακαλύψει ότι έπεσε το αμορτισέρ (99% δεν παίρνουν χαμπάρι γιατί απλά πάνε το αυτοκίνητο μέχρι το 40% και μέσα σε αυτό το ποσοστό είναι και πολλοί που νομίζουν ότι πάνε πολύ γρήγορα)...
Οι φυσαλίδες όμως χάνονται μετά από λίγο, ο περιμετρικό θόλος γίνεται κανονικά το υγρό
που πρέπει, ενώ το περιεχόμενο αέριο τους, απελευθερώνεται κανονικά στο χώρο που πρέπει..
Οπως όταν γεμίζουμε πάρα πολύ γρήγορα το ρεζερβουάρ με πετρέλαιο..
Και επειδή δεν έχω ιδέα αν ευσταθεί αυτό που είπα, επειδή δεν έχω καμία επαφή
με το αντικείμενο αμορτισέρ, περιμένω διαφώτιση..
Εκτός αν εννοείς, οτι στον κάτω θάλαμο του λαδιού, πρέπει να έχει αποκλειστικά λάδι,
και το εγκλωβισμένο αέριο με μορφή φυσαλίδων κατά την πλήρωση δεν το επιτρέπει.
Οπότε στο θάλαμο του ασυμπίεστου, έχουμε και συμπιεζόμενο, συνεπώς έχουμε απώλεια
συμπίεσης, μεταβαλλόμενη σε χαμηλότερα ομως επίπεδα κατά την έντονη χρήση, μιάς και τότε η θερμοκρασία ανεβαίνει οπότε διαστέλλεται το συμπιεζόμενο και ανεβαίνει η
πίεση του άρα βελτιώνεται η συμπεριφορά του αμορτισέρ.. (έχει όμως μεταβληθεί σε σχέση με πρίν)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-07-12, 11:03
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηλία...εγώ το έχω στο αυτοκίνητο μου. Το έκανα και ΞΕΡΩ πως λειτουργεί.

Σε πληροφορώ λοιπόν, ότι στα αμορτισέρ που μου έφτιαξε ο μάγος του ΟΖ όπως ειρωνικά λές, λειτουργούν όπως τα μαμά σε άνεση...και στο στρίψιμο σφίγγουν.
Όσο πιο γρήγορα πας τόσο πιο πολύ σφίγγουν.

Το γιατί γίνεται αυτό έχει σχέση με τις βαλβίδες που χρησιμοποιούνται μέσα και μοιάζει με αυτο που αποφάσισε η Koni να προσφέρει στο ευρύ κοινό με μια εφαρμογή μάλλον λίγο μαλακότερη.

Επίσης όπως θα ξέρετε το αμορτισέρ έχει και ένα ελαιώδες υγρό.
Αυτό όταν κάνει φυσαλίδες, έχει σαν αποτελεσμα στην πίεση και τη ζέστη που αναπτύσσεται να πολλαπλασιαστεί.

Όταν τα αμορτισέρ εμπορίου περνούν από τη γραμμή παραγωγής και γεμίζουν σε δευτερόλεπτα, αν μερικά κάνουν φυσαλίδες και έχουν ''ευαισθησία'' η εταιρεία δεν χαλιέται...έχει και μια εγγύηση για όποιον ανακαλύψει ότι έπεσε το αμορτισέρ (99% δεν παίρνουν χαμπάρι γιατί απλά πάνε το αυτοκίνητο μέχρι το 40% και μέσα σε αυτό το ποσοστό είναι και πολλοί που νομίζουν ότι πάνε πολύ γρήγορα)...

Οταν λοιπόν, γεμίζεις μόνος σου αργά το αμορτισέρ για να μη γίνουν φυσαλίδες (πχ.) είναι καλύτερα.

Επίσης αν πάρεις μια τετράδα OEM-αφτερμαρκετ αμορτισέρ και τα μετρήσεις, θα δείς αποκλίσεις στις δυνάμεις, άρα το σετάρισμα είναι στο περίπου...
(Το ίδιο συμβαίνει και με coilover πλην των σοβαρών όπως Ohlins και άλλων που κάνουν 1000 ευρώ ανά άκρο).


Οι ειρωνείες είναι πολύ άσχημες πάντως. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν ανά περίπτωση και προς πάσα κατεύθυνση.

Για παράδειγμα, εγώ να ρωτήσω κάποιον που έβαλε το σύστημα υγραερίου Frins αν είναι ευχαριστημένος ή το Krins, ή να αρχίσω να βάζω το ένα μετά το άλλο για να αποκτήσω προσωπική εμπειρία?

Όπως καταλαβαίνετε...η προσοχή στα λεγόμενα πρέπει να είναι πάντα δεδομένη.

Και όταν προτείνουμε ή μας προτείνουν κάτι εδώ στο forum είναι πάντα με επιφύλαξη και για την εμπειρία αυτού που το προτείνει (αν μπορεί να κρίνει τόσο καλά) και γιατί ...ποτέ δεν ξέρεις.

Εγώ πάντως είπα τη δική μου εμπειρία. Εγώ προτείνω OEM για τον κάθε ένα, γιατί απλά αυτό είναι το καλύτερο για τον Ελληνικό δρόμο. Αν κάποιος νομίζει ότι θέλει κάτι καλύτερο, ή δοκιμάζει ότι βρεί μπροστά του ή ρωτάει γνώμες (οι απαιτήσεις πάντα διαφέρουν οπότε οι γνώμες είναι ενδεχομένως άχρηστες), ή δοκιμάζει σε φίλους του άλλες λύσεις.

Στην τελευταία συνάντηση πάντως ένα παράδειγμα, και μπορεί ο tasos.kamv να πεί τι επέμενα να κάνουν και ότι μόνο πραγματική δοκιμή μπορεί να πείσει. Τέτοια πράγματα (σαν χειροποίητα αμορτισέρ), δεν πας να βάλεις επειδή είπε o Dim ή ο tsilis....τι ξέρουν αυτοί άλλωστε...

Τα αμορτισέρ τύπου FSD δεν μπορούν να "καταλάβουν" αν το αυτοκίνητο στρίβει ή πηγαίνει ευθεία- τα συγκεκριμένα αμορτισέρ αντιδρούν διαφορετικά σε διαφορετικές τιμές επιτάχυνσης του εμβόλου.
Ουσιαστικά πρόκειται για έναν συμβιβασμό.

Η τεχνολογία πίσω από koni fsd δεν έχει μόνο θετικά όπως πολλοί ίσως να νομίζουν. Σε πραγματικά γρήγορους ρυθμούς μπορεί να αντιδράσουν πολύ διαφορετικά από ότι θα έπρεπε. (επιτάχυνση του εμβόλου που αντιστοιχεί σε απότομη μεταβολή της γωνίας του τιμονιού να έχει τέτοια τιμή που να αντιστοιχήσει σε τιμή επιτάχυνσης "ανωμαλίας" του οδοστρώματος και να γίνουν ιδιαίτερα ενδοτικά).
Επίσης τι συμβαίνει όταν περνώντας πάνω από ανωμαλία του οδοστρώματος χρειαστεί να στρίψουμε με πολλά?
(αυτό που γράφτηκε ότι "όσο πιο γρήγορα πας τόσο πιο πολύ σφίγγουν" είναι λάθος βέβαια - δεν έχουν αισθητήρα ταχύτητας του οχήματος - εκτός και αν χρησιμοποιούν αισθητήρες ταχύτητας.....) Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αν πηγαίνεις στην αττική οδό με 160χλμ/ώρα αυτά είναι σφιχτά?

Τα μειονεκτήματα της τεχνολογίας του αμορτισέρ μεταβλητής απόσβεσης είναι και ο λόγος που πολλοί είχαν Koni FSD και τα άλλαξαν.



Τώρα, για τα αμορτισέρ του συγκεκριμένου, υπάρχει κάποια άδεια, κάποια πιστοποίηση για τα αμορτισέρ που κατασκευάζει? (αφού μόνο οι μπουκάλες μένουν από τα παλιά ουσιαστικά κατασκευάζει το αμορτισέρ) (δεν το γράφω ειρωνικά)
Υπάρχει κάποιο σχεδιάγραμμα έστω που να δείχνει τον τρόπο λειτουργίας του εμβόλου στις κατασκευές του εν λόγω μάστορα?


Υ.Γ πίσω από το πληκτρολόγιο ίσως κάποιες φορές να μην φαίνεται με πόση αγάπη για τους συμφορουμίτες γράφει κανείς
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-07-12, 11:12
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι φυσαλίδες όμως χάνονται μετά από λίγο, ο περιμετρικό θόλος γίνεται κανονικά το υγρό
που πρέπει, ενώ το περιεχόμενο αέριο τους, απελευθερώνεται κανονικά στο χώρο που πρέπει..
Οπως όταν γεμίζουμε πάρα πολύ γρήγορα το ρεζερβουάρ με πετρέλαιο..
Και επειδή δεν έχω ιδέα αν ευσταθεί αυτό που είπα, επειδή δεν έχω καμία επαφή
με το αντικείμενο αμορτισέρ, περιμένω διαφώτιση..
Εκτός αν εννοείς, οτι στον κάτω θάλαμο του λαδιού, πρέπει να έχει αποκλειστικά λάδι,
και το εγκλωβισμένο αέριο με μορφή φυσαλίδων κατά την πλήρωση δεν το επιτρέπει.
Οπότε στο θάλαμο του ασυμπίεστου, έχουμε και συμπιεζόμενο, συνεπώς έχουμε απώλεια
συμπίεσης, μεταβαλλόμενη σε χαμηλότερα ομως επίπεδα κατά την έντονη χρήση, μιάς και τότε η θερμοκρασία ανεβαίνει οπότε διαστέλλεται το συμπιεζόμενο και ανεβαίνει η
πίεση του άρα βελτιώνεται η συμπεριφορά του αμορτισέρ.. (έχει όμως μεταβληθεί σε σχέση με πρίν)

Αγαπητοί φίλοι, αυτό που αναφέρθηκε ότι θα γεμίσει η εταιρία το αμορτισέρ με φυσαλίδες είναι πραγματικά αστείο.
Σίγουρα στα χιλιάδες κομμάτια που βγαίνουν στην παραγωγή, κάποια θα είναι προβληματικά.... (αν και δεν ξέρουμε πως τα χειρίστηκαν κατά την τοποθέτηση οι μάστορες που την έκαναν ή αν κάτι πήγε στραβά κατά την μεταφορά τους στην άλλη άκρη του κόσμου πολλές φορές.)
Σε βιομηχανικό επίπεδο υπάρχει τρόπος όχι μόνο να στάξεις σιγά-σιγά το λάδι αλλά να γεμίσεις εφαρμόζοντας υποπίεση. Το αντίθετο μπορεί να συμβαίνει: οι δυναμεις συνάφειας-συνοχής του λαδιού μπορεί να κάνουν αδύνατη την τοποθέτηση του υγρού σε συνθήκες ατμοσφαιρικής πίεσης χωρίς τη δημιουργία (έστω και απειροελάχιστων) φυσαλίδων.




Ένας απλός άσχετος άνθρωπος που έχει σπουδάσει επιστήμη των υλικών

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 10-07-12 στις 11:14
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-07-12, 11:35
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε βιομηχανικό επίπεδο υπάρχει τρόπος όχι μόνο να στάξεις σιγά-σιγά το λάδι αλλά να γεμίσεις εφαρμόζοντας υποπίεση. Το αντίθετο μπορεί να συμβαίνει: οι δυναμεις συνάφειας-συνοχής του λαδιού μπορεί να κάνουν αδύνατη την τοποθέτηση του υγρού σε συνθήκες ατμοσφαιρικής πίεσης χωρίς τη δημιουργία (έστω και απειροελάχιστων) φυσαλίδων.




Ένας απλός άσχετος άνθρωπος που έχει σπουδάσει επιστήμη των υλικών
Δεν ξέρω τίποτα..
Δυσκολεύομαι να απαντήσω περί υποπίεσης όπως και πρίν περί φυσαλίδων..
Εχω μπεί σε πολύ περιοριστικό status..
Βάζω 2 βίντεο, βγάλτε τα μάτια σας μόνοι σας... (χα χα χα χα χα χα χα!!!!!!!!!!!)





Αν χρειαστεί, θα επανέλθω....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-07-12, 11:39
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Πάνο, προσπαθείς να ξεφύγεις ε?
(ωραία βίντεο πάντως )






Προσωπικά στέλνω χαιρετισμούς σε όλα τα μέλη!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 10-07-12 στις 11:42
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-07-12, 12:44
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Αγαπητοί φίλοι, διαβάζω και προσπαθώ να γράψω από το κινητό γιατί είμαι σε νοσοκομείο που εδώ τον πατέρα μου.

Διαβάζω για αστεία πράγματα κλπ. Όποιος θέλει καλύτερη και σίγουρη ανάλυση ας περάσει από τον Μάκη Ζευγώλη, να του εξηγήσει τέλεια ότι θέλει.

Λυπάμαι μόνο που μοιράστηκα τη δική μου εμπειρία...

Προφανώς η εμπειρία κάποιων ανθρώπων και ειδικά μέσα από τον απαιτητικό χώρο των αγώνων δε πιάνει μία εμπρός σε αυτήν των ανθρώπων που έχουν συζητήσει σε διάφορα fora.

OEM γιατί είναι το σωστό για το αμάξι σας. Τουλάχιστον μη βάζετε απροσδιορίστου ποιότητας aftermarket.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-07-12, 12:54
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
About FSD...
Εγω τα φοραω 1 χρονο τωρα με Eibach Pro Kit ελατηρια και αντιστρεπτικες H&R στη μεσαια ρυθμιση.. Οσο περναει ο καιρος μου δινουν την αισθηση οτι ειναι πολυ ανετα.. Ολο και πιο ανετα.. Ακομη και τωρα που φοραω 9,5x18 και 255/35/18 εμπρος πισω, ειναι πολυ καλο.. Και φυσικα αρκετα καλο κρατημα..
Πιστευω οτι ειναι πολυ κοντα στου Dim το set up απλα το δικο μου νομιζω οτι ειναι πιο ανετο ενα κλικ..
Θελω να το οδηγησει και ο Dim που οδηγει λιγο πιο hardcore απο μενα, να μας πει διαφορες..
Αντε, για κανονισε να μου ρθεις Δημητρακι..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.