Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 06-01-11, 13:19
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Κοίτα, χωρίς να έχω ιδέα τι πρόβλημα έχει το αμάξι σου αυτό που κάνω εγώ πλέον είναι να πηγαίνω σε 1-2 συνεργεία να παίρνω γνώμες, να ρωτάω εδώ και μετά ξεκινάω από την πιο φθηνή λύση μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα αν δεν έχω μάθει πως ακριβώς διορθώνεται... Αν και ο άσος εκτός από λ δεν μου έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα, στα άλλα αμάξια που έχω που είναι πιο ζημιάρικα αυτή η μεθοδολογία μου έχει γλυτώσει χρόνο και χρήμα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-01-11, 14:43
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Ότι και να αλλάξεις - αν αλλάξεις κάτι - φρόντισε το παλιό ανταλλακτικό να το κρατήσεις.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-01-11, 14:56
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Φιλε μου λυπαμαι που αλλος ενας κατοχος σειρας 1 ταλαιπωρειται απο ηλεκτρονικα 'φαντασματακια'. Κι εγω παθων εδω και καιρο με παρομοιο προβλημα. Μια φορα το μηνα περιπου μου 'πεταει' κι εμενα ενδειξη check engine, το μοτερ ρεταρει, δεν ανεβαζει στροφες και δε κραταει ρελαντι με νεκρα. Μολις το σβηνω, βγαζω το κλειδι το ξαναβαζω, εκκινω κι ολα καλα. Χωρις check και λειτουργει μια χαρα, εκτος οτι εχει πεσει η αποδοση κι εχει αυξηθει η καταναλωση μονιμα και χωρις ρεταρισματα και check engine.
Εως τωρα εχω κανει κι εγω software update σε εξειδικευμενο αλλα μη εξουσιοδοτημενο συνεργειο, στο ιδιο συνεργειο εχουν γινει αρκετες διαγνωσεις, μια αλλαγη MAF, εχω βαλει καινουρια μπουζι (πριν την ωρα τους προληπτικα), εχω βαλει καινουριο φιλτρο αερα, το οποιο το τσεκαρα προσφατα και ειναι πεντακαθαρο, εχω αλλαξει προληπτικα το φιλτρο βενζινης που παει πακετο με ρυθμιστη πιεσης καυσιμου, κι αυτο προληπτικα αν και δε προβλεπεται αλλαγη του και γενικα τ αμαξι κανει ολα τα σερβις του και παραπανω ευλαβικα.
Βενζινη βαζω απο συγκεκριμενα βενζιναδικα αξια εμπιστοσυνης.
Επισης εχει βγει ο εγκεφαλος, εχουν ελεγχθει ολες οι κολλησεις στην πλακετα και εχουν καθαριστει και σφιχτει καλα ολες οι επαφες στις φισες που κουμπωνουν σ αυτον.
Και το προβλημα εκει, μια στο τοσο κανει την εκνευριστικη του εμφανιση και η καταναλωση στα υψη και η αποδοση ψωφια.
Στη διαγνωση που εγινε στο εξειδικευμενο που το παω εδειξε βλαβη εγκεφαλου τελικα και τιποτα αλλο. Για πιο σιγουρα το πηγα σε αλλα 2 συνεργεια, το ενα εξουσιοδοτημενο, και οι 3 συνολικα διαγνωσεις εδειξαν το ιδιο προβλημα και ολοι συμφωνουσαν οτι φταιει ο εγκεφαλος, δηλαδη παω για αλλαγη του μολις βρω λιγο χρημα και χρονο. Δυστυχως ενας καινουριος με ΦΠΑ, εγγυηση κλπ κανει 1200€. Εγω σου ευχομαι να μην ειναι κατι τετοιο και να ειναι κατι πιο απλο και πιο φτηνο βεβαια.
Για συνεργεια θα σου στειλω πμ για να μη φανει διαφημιση.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-01-11, 20:44
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
φίλε αν θέλεις να κάνεις οικονομία άλλαξε εγκέφαλο. όσο οξύμωρο και αν ακούγεται, πράγματι το πρόβλημα είναι οι εντολές του εγκεφάλου. έχω αλλάξει εγώ αισθητήρες εκκεντροφόρου προληπτικά και τίποτα. άρα ή το ίδιο το μοτερ φταίει. χλωμό ή ο εγκέφαλος. πράγμα πολύ πιθανό...
μέτρησε και καυσαέρια να δεις τι βγάζεις. είναι σταθερές οι τιμές?
όσο αφορά service, εξειδικευμένο στην Εύβοια....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-01-11, 21:03
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Γιατι να φταιει ο εγκεφαλος ντε κ καλα κ οχι το εκαστοτε προγραμμα του,γενικα???
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NICK BMW LOVER : 09-01-11 στις 21:08
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-01-11, 21:17
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK BMW LOVER Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι να φταιει ο εγκεφαλος ντε κ καλα κ οχι το εκαστοτε προγραμμα του,γενικα???
Σωστος....
Οταν πηρα τον Ασσο υπηρχαν εμφανεις τρυπες στην αποδοση του κινητηρα κατω απο τις 2000σ.α.λ. ....Οταν εγκατεστησα το Firmware 36.1.1. εξαφανιστηκαν οι τρυπες και ο κινητηρας εγινε απιστευτα γραμμικος με ανεπαισθητη αυξηση στην καταναλωση...
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-01-11, 23:40
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
όλη η σειρά ε-87 και ε-9χ ένα και κοινό πρόβλημα έχουν. τον ελλατωματικό από τον εγκέφαλο έλεγχο της βαλβίδας του βάνος εξαγωγής. η διορθώνεται σε όσους είναι τυχεροί από firmware, η αλλιώς θέλει αλλαγή ο εγκέφαλος. ( όπως με το ν-46 μοτέρ που είχε γίνει ανάκληση για ελατωματική δίοδο στον εγκέφαλο με ίδια με τα δικά μας συμπτώματα...)
εγώ πάλι όσους επαναπρογραμματισμούς εγκεφάλου και να έκανα. που τώρα πρέπει να είναι 4 ή 5 δεν εξαφάνισε το πρόβλημα. πως το εξαφάνισε σε άλλους δεν ξέρω? μόνο μία έιχε σχετική επίοδραση που μάλλον μου μείωσε την κατανάλωση, δυνάμωσε το αυτοκίνητο αλλα΄το θέμα των κομπιασμάτων μόνο το περιόρισε...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-01-11, 05:56
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
όλη η σειρά ε-87 και ε-9χ ένα και κοινό πρόβλημα έχουν. τον ελλατωματικό από τον εγκέφαλο έλεγχο της βαλβίδας του βάνος εξαγωγής. η διορθώνεται σε όσους είναι τυχεροί από firmware, η αλλιώς θέλει αλλαγή ο εγκέφαλος. ( όπως με το ν-46 μοτέρ που είχε γίνει ανάκληση για ελατωματική δίοδο στον εγκέφαλο με ίδια με τα δικά μας συμπτώματα...)
εγώ πάλι όσους επαναπρογραμματισμούς εγκεφάλου και να έκανα. που τώρα πρέπει να είναι 4 ή 5 δεν εξαφάνισε το πρόβλημα. πως το εξαφάνισε σε άλλους δεν ξέρω? μόνο μία έιχε σχετική επίοδραση που μάλλον μου μείωσε την κατανάλωση, δυνάμωσε το αυτοκίνητο αλλα΄το θέμα των κομπιασμάτων μόνο το περιόρισε...
Εσύ ακόμα δεν τον άλλαξες τον εγκέφαλο Bob???
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-01-11, 10:01
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Σας ευχαριστώ όλους, θετική μπήκε μόνο στον taz, επειδή οι άλλοι έχουν πάρει ήδη και το σύστημα δεν το επιτρέπει.

Έκλεισα ραντεβού σε εξουσιοδοτημένο για αύριο και θα σας ενημερώσω για τυχόν εξελίξεις.
Μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην απόδοση ή στην κατανάλωση του αυτοκινήτου (το check engine παραμένει αναμένο)- το αυτοκίνητο έχει κάνει περίπου 10χλμ τις τελευταίες μέρες και τον περισσότερο καιρό παραμένει παρκαρισμένο στο γκαραζ.
Αύριο η πρώτη εργασία στο εξουσιοδοτημένο θα είναι η αναβάθμιση του λογισμικού στην τελευταία έκδοση.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-01-11, 14:24
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Update στον εγκεφαλο ειχε γινει το καλοκαιρι με την πιο ενημερωμενη και προσφατη. Το προβλημα εξακολουθησε να υπαρχει και οι επομενες διαγνωσεις που εγιναν σε αλλα δυο διαφορετικα και αγνωστα μεταξυ τους συνεργεια ολες εδειξαν οτι υπαρχει καποιο μονιμο σφαλμα στον εγκεφαλο κι αυτος χρειαζεται αλλαγη. Καυσαερια εχω καλα, τωρα δεν εχω κρατησει καρτες περασμενων ετων ωστε να συγκρινω ακριβως τιμες, αλλα παντα εβγαζα καρτα. Μαλιστα πριν λιγες μερες το περασα ΚΤΕΟ και δεν ειχα κανεναν θεμα με τα καυσαερια, ξαναβγαλε καρτα κανονικα.
Πριν λιγο το αφησα στο εξουσιοδοτημενο για τη μεταμοσχευση. Θα γινει δοκιμη με εναν μεταχειρισμενο κι αν πετυχει η εγχειρηση' θα τη βγαλω καθαρη με 'μολις' 700€ περιπου. Αλλιως παμε για εντελως καινουριο και η τιμη εκτοξευεται στα 1300€ περιπου.
Με τις υγειες μου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.