Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #381  
Παλιά 05-06-10, 13:55
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Επειδη δε προλαβα να κανω edit στο τελευταιο μου ποστ, γραφω μια διευκρινηση-διορθωση. Τα μπουζι αν και ηταν μεσα στα λαδια, το λαδι δεν προφτασε να ανεβει μεχρι τους πολλαπλασιαστες και οχι 'πιπες' και μπουζοκαλωδια οπως εσφαλμενα εγραψα πριν.
Παραθετω και το σχεδιο του πολλαπλασιαστη με μπουζι μαζι και πιο κατω το σχεδιο της καλωδιωσης συστηματος αναφλεξης.

http://www.realoem.com/bmw/showparts...12&hg=12&fg=05

http://www.realoem.com/bmw/showparts...30&hg=12&fg=28

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis 116 : 05-06-10 στις 13:57
  #382  
Παλιά 12-06-10, 11:44
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ξανα τα ιδια με check engine, ρεταρισμα εν κινησει, αδυναμια να ανεβασει στροφες το μοτερ και ρεταρισμα και σταματημενος προσπαθουσε να κρατησει ρελαντι. Σβηνω, βγαζω κλειδι, ξαναναβω, ΟΚ... Παμε ξανα συνεργειο απο βδομαδα...
  #383  
Παλιά 12-06-10, 18:29
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
όχι......
πάλι?
  #384  
Παλιά 13-06-10, 03:03
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι......
πάλι?
Δυστυχως ναι, παλι τα ιδια. Αφου μου το εκανε αυτο παλι εμεινε ακινητο καμια βδομαδα λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων μου και σημερα που το ξανακινησα, εκανα αρκετα χιλιομετρα χωρις καποιο εμφανες προβλημα. Θα δειξει ξανα το διαγνωστικο..
  #385  
Παλιά 13-06-10, 12:11
Το avatar του χρήστη mr incredible
mr incredible Ο χρήστης mr incredible δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 240
mr incredible is on a distinguished road
οχι παλι ρε φιλε, αντε να δουμε τι θα σου πουν. εγω με την ιδια μηχανη στα44000 κανενα προβλημα. και με φιλτρο κν . περιμενω να δω εξελιξεις. εσυ ποσα χλμ εχεις?
  #386  
Παλιά 14-06-10, 14:01
Το avatar του χρήστη Alf_116i
Alf_116i Ο χρήστης Alf_116i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 173
Alf_116i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alf_116i Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αναφέρω τα δικά μου:
1. μου έγινε αλλαγή αντλίας τιμονιου.Μέσα στην εγγύηση. Το προβλημακι το βρήκε και το διόρθωσε αντιπροσωπεία.
2.΄Όξείδωση των εξωτερικών καθρεπτών. Βγάλαν σκουρια στο κάτω μέρος. και οι δύο. μετά από αναφορά και απαίτησή μου αλλάχθηκαν σε αντιπροσωπεία. Μέσα στην εγγύηση.
3. Κάποια στιγμή κόλλησε το μπέκ. το θέμα δεν έχει λύθεί ακόμα μιας και ο εγκέφαλος δεν κατέγραψε την βλάβη. πήγα το αυτοκίνητο για δύο ελέγχους και θα γίνει αλλαγή των μπεκ προληπτικά μέσα στην εγγύηση.Περιμένω το ανταλακτικό.
4. Το πρώτο θέμα, χρονικά, που μου παρουσιάστηκε και δεν έγινε τίποτα για αυτό είναι που μου θόλωσε το εμπρός δεξί φανάρι μετά από καταρακτώδη βροχή, αλλά δεν έχει παρουσιαστεί ξανά.
5. Τρίξιμο στο κάθισμα του οδηγού. Του άλλαξα θέση και δεν ακουγεται τίποτα. Δεν έχω πολυασχοληθεί με το θέμα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alf_116i Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν το πήγα για να το κοιτάξουν και εγώ πιθανολογούσα για ρουλεμάν τροχού και τους το είχα πει (το είχε ακούσει και ο dark niau και μου είχε είπε το ίδιο).
Επίσης τους είχα επιστήσει την προσοχή μήπως κάνουν λάθος στην διάγνωση του διαφορικού(είναι απίθανο καινούργιο αυτοκίνητο να βγάλει τέτοιο πρόβλημα καθώς επίσης και ότι την έχουν ξαναπατήσει έτσι).
Επιμέναν ότι είναι το διαφορικό. Είχαν σηκώσει το αυτοκίνητο και το ακούγαν με κάτι ακουστικά σαν και αυτά που έχουν οι γιατροί, που καταλήγουν σε μία βέργα που την ακουμπούσαν στα πιθανά μέρη του πίσω άξονα. παρολαυτά τελικά κάναν λάθος από ότι φαίνεται.
Δεν είναι και εύκολο να πηγαίνω συνέχεια στα συνεργεία. Την Δευτέρα πάντως θα πάρω ένα τηλ να δω τι θα πουν. Ελπίζω να μην μου πουν καμιά μ@@@@ια και τα πάρω στο κρανίο.
Μετά από τα παραπάνω και αφού πέρασαν τρία και κάτι χρονάκια χωρίς πρόβλημα, σήμερα άκουσα θόρυβο από μπροστά. Έναν μεταλλικό ήχο που ακουγόταν σε χαμηλές στροφές, όταν ανέβαζα δεν άκουγα.
Διάγνωση από τον μάστορα: δυναμό. κόστος επισκευής(και όχι αλλαγής) περίπου στα 250-300 ευρώ. 99.000 χλμ σε 5,1 χρόνια.
__________________
Πού είναι ο Αλέξης? Ο_Ε_Ο....
Έχει πέσει επιδημία. Όλοι παντρεύονται. Ακόμη και οι γατούληδες!
  #387  
Παλιά 14-06-10, 15:17
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mr incredible Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι παλι ρε φιλε, αντε να δουμε τι θα σου πουν. εγω με την ιδια μηχανη στα44000 κανενα προβλημα. και με φιλτρο κν . περιμενω να δω εξελιξεις. εσυ ποσα χλμ εχεις?
Αντε να δω ποτε θα καταφερω να παω στο συνεργειο, εχω λιωσει στη δουλεια και δεν εχω ελευθερο χρονο καθολου ομως! Ελπιζω μια απ αυτες τις μερες... Εχω αισιως κατι παραπανω απο 163.000χμ μεσα σε 5μιση χρονια σχεδον.
  #388  
Παλιά 18-06-10, 15:24
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Περασα παλι απ το συνεργειο, τα ιδια παλι εβγαλε το διαγνωστικο. Εγκεφαλο δεν αλλαζω διοτι απλα δε βρισκω ουτε εγω ουτε ο μηχανικος μου καποιον μεταχειρισμενο δυστυχως. Ο καινουριος κανει 1200€ και αυτη τη στιγμη δεν εχω λεφτα να τον αλλαξω. Οποτε τ αφηνω οπως ειναι μεχρι να βρεθει καποιος μεταχειρισμενος ή να αναγκαστω να τον αλλαξω αμα μεινω. Το καλο ειναι πως αυτη η βλαβη ειναι παροδικη και δε μ αφηνει. Βεβαια κανεις δεν ξερει εαν επηρεασει κατι αλλο στο μοτερ ή στα ηλεκτρονικα με την παροδο του χρονου.
Εχω στο μυαλο μου και κατι αλλο, να παω και σε ενα ακομα συνεργειο να παρω αλλη μια γνωμη για να σιγουρευτω, οπως κανουν περιπου με τους ασθενεις που πανε σε δυο τρεις γιατρους!
Αυτο που με δυσαρεστει πολυ στο αυτοκινητο ειναι πλεον η αισθητη μειωση της αποδοσης. Οκ κανει πολυ ζεστη κι εχω το κλιμα συνεχεια σε λειτουργια, αλλα μιλαμε πως το νιωθω τ αμαξι πεθαμενο τελειως! Τις προαλλες ηταν μπροστα μου ενα Colt CZ3 και επρεπε να κατεβασω απο 5η μεχρι 3η κι αυτη σπασμενη για να το περασω! Και το Κολτακι ειχε ανεβασμενα παραθυρα, ενδειξη οτι και αυτος ειχε σε λειτουργια a/c. Ενταξει υπαρχει και σημαντικη διαφορα κιλων αλλα να μου ανοιγει και να λαχανιαζω για να το πιασω?! Μιλαμε για χαλι μαυρο και απιστευτη ξενερα συν οτι η καταναλωση εχει κολλησει πλεον πανω απο 10λ/100χμ.
Θα συνεχισω την ενημερωση οποτε εχω κατι νεο...
  #389  
Παλιά 24-06-10, 19:50
Το avatar του χρήστη dmyl
dmyl Ο χρήστης dmyl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Μηνύματα: 141
dmyl is on a distinguished road
10 lt/100 km δεν εχει το ΤΤ μου και ειναι και 2.0 TFSI
  #390  
Παλιά 24-06-10, 22:05
Το avatar του χρήστη mr incredible
mr incredible Ο χρήστης mr incredible δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 240
mr incredible is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Περασα παλι απ το συνεργειο, τα ιδια παλι εβγαλε το διαγνωστικο. Εγκεφαλο δεν αλλαζω διοτι απλα δε βρισκω ουτε εγω ουτε ο μηχανικος μου καποιον μεταχειρισμενο δυστυχως. Ο καινουριος κανει 1200€ και αυτη τη στιγμη δεν εχω λεφτα να τον αλλαξω. Οποτε τ αφηνω οπως ειναι μεχρι να βρεθει καποιος μεταχειρισμενος ή να αναγκαστω να τον αλλαξω αμα μεινω. Το καλο ειναι πως αυτη η βλαβη ειναι παροδικη και δε μ αφηνει. Βεβαια κανεις δεν ξερει εαν επηρεασει κατι αλλο στο μοτερ ή στα ηλεκτρονικα με την παροδο του χρονου.
Εχω στο μυαλο μου και κατι αλλο, να παω και σε ενα ακομα συνεργειο να παρω αλλη μια γνωμη για να σιγουρευτω, οπως κανουν περιπου με τους ασθενεις που πανε σε δυο τρεις γιατρους!
Αυτο που με δυσαρεστει πολυ στο αυτοκινητο ειναι πλεον η αισθητη μειωση της αποδοσης. Οκ κανει πολυ ζεστη κι εχω το κλιμα συνεχεια σε λειτουργια, αλλα μιλαμε πως το νιωθω τ αμαξι πεθαμενο τελειως! Τις προαλλες ηταν μπροστα μου ενα Colt CZ3 και επρεπε να κατεβασω απο 5η μεχρι 3η κι αυτη σπασμενη για να το περασω! Και το Κολτακι ειχε ανεβασμενα παραθυρα, ενδειξη οτι και αυτος ειχε σε λειτουργια a/c. Ενταξει υπαρχει και σημαντικη διαφορα κιλων αλλα να μου ανοιγει και να λαχανιαζω για να το πιασω?! Μιλαμε για χαλι μαυρο και απιστευτη ξενερα συν οτι η καταναλωση εχει κολλησει πλεον πανω απο 10λ/100χμ.
Θα συνεχισω την ενημερωση οποτε εχω κατι νεο...
φιλε μου λυπαμαι πολυ,δυστυχως τα αυτοκινητα μας εχουν ημερομηνια ληξης.αυτο εχω καταλαβει. πανε τα αθανατα ε30. φυσικα και δεν θα δωσεις 1200. αστο και οσο τραβηξει,ομαστορας σου τισου ειπε,οτι θελει στανταρ εγκεφαλο.αν ναι γιατι τον χαλαει.ρωτα 2 3 4 10 μαστορες να δουμε τιθα γινει. αν τα δεις σκουρα σκεψου και καμια ανταλλαγη. δεν μπορει να χωνεις συνεχεια χρηματα. αυτο απο εδω και περα συνεχως ολο και κατι θα ζηταει,ειμαι σιγουρος οτι ειναι προγραματισμενα να χαλανε.
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.