Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #471  
Παλιά 08-07-10, 14:17
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Χα, χα χαχα...
Τρέλα ο μηχανικός της BMW...
Θέλω να τον γνωρίσω...
(εντός ανοχών (3%) παίζει το ρελαντί απο κύλινδρο σε κύλινδρο..)
Σαν να λέμε 870-900
Εδώ κάτι διατύπωσες λάθος. Από κύλινδρο σε κύλινδρο δεν υπάρχει καμία απόκλιση.
  #472  
Παλιά 08-07-10, 15:24
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ κάτι διατύπωσες λάθος. Από κύλινδρο σε κύλινδρο δεν υπάρχει καμία απόκλιση.
Χμ...
Να το πάρουμε θεωρητικά?
Ολα τα τεμάχια ενός κυλίνδρου είναι κατασκευασμένα για να δίνουν αθροιστική ανοχή
+ - 1,5% (ο πρώτος ας πούμε οτι είναι στο -1,5% και ο τέταρτος στο +1,5%)
Με δεδομένο ότι τα πάντα, είναι στο 100% καθαριότητας και απόδοσης (πχ, βαλβίδες και μπέκ) είναι διόλου απίθανο να έχουμε διαφορετική παραγόμενη ισχύ απο τον κάθε κύλινδρο
ξεχωριστά καθαρά από τις ανοχές. Αυτό κάνει τον κάθε κύλινδρο να έχει διαφορετική τάση περιστροφής.. Ακόμα και σε απλή παραδοχή, ότι ο αέρας που θα μπεί σε κάθε κύλινδρο
θα έχει ακριβώς την ίδια ταχύτητα, και τον ίδιο ακριβώς στροβιλισμό (που δεν πρόκειτε)
πρέπει και το μπέκ να ψεκάσει την ακριβώς ίδια ποσότητα, με την ακριβώς ίδια πίεση
και να δημιουργήσει το ακριβώς ίδιο νέφος (πράγμα πάλι αδύνατον)
Επιπρόσθετα, πρέπει να γίνει η έναρξη κάυσης, στον ακριβώς ίδιο χρόνο, αλλά και με την
ακριβώς ίδια σπίθα, τόσο σε μέγεθος και ενέργεια, όσο και σε σχήμα και κίνηση, (πράγμα
πάλι αδύνατο...)
Επιπρόσθετα, το νερό ψύξης, δεν έχει την ίδια θερμοκρασία σε όλους τους κυλίνρους, σε κάποιους είναι πιο ζεστό, σε κάποιους πιο κρύο. Αυτό αυτόματα συνεπάγεται οτι το παραγόμενο έργο είναι διαφορετικό, καθότι η διαφορά δυναμικού της θερμοκρασίας είναι διαφορετική..
Συνοψίζοντας όλα αυτά, το μόνο που μας ξεγελάει σε ένα σταθερό ρελαντί, είναι το δεδομένο πως ο στρόφαλος, λόγω βάρους και αδράνειας, κρύβει αυτές τις διαφοροποιήσεις.
Οσο βαρύτερος ο στρόφαλος (ή όσες περισσότερες στροφές έχει αποκτόντας μεγαλύτερη αδράνεια) τόσο πιο ομαλό μας φαίνεται το μοτέρ..
Αν σε ένα ολοκαίνουριο μοτέρ, που δουλευει υποδειγματικά και έχει καρφί ρελαντί, αλλάξουμε στρόφαλο με έναν πολύ ελαφρύτερο, θα δημιουργήσουμε απευθείας ασταθές ρελαντί..
Αυτά τα ολίγα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
  #473  
Παλιά 08-07-10, 17:08
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Δεν θα πω ότι διαφωνώ, γιατί δεν έχω ασχοληθεί σε βάθος με αυτό το θέμα, πιθανόν να είναι έτσι. Οι διαδρομές όμως που θα κάνει το κάθε πιστόνι από το ΑΝΣ στο ΚΝΣ και αντίστροφα είναι για όλους τους κύλινδρους οι ίδιες, αυτό δεν γίνεται να αλλάξει.
(Απόκλιση 1.5% στις διαστάσεις των κινούμενων μερών, πχ ύψος μπιέλας, διάμετρος πιστονιού, ελατηρίου, κλπ κλπ, απλά δεν υπάρχει, οι επιτροπέμενες ανοχές είναι απειροελάχιστες, το 1.5% που μου δίνεις είναι υπερβολικό, 1.5 τοις χιλίοις ίσως)
  #474  
Παλιά 08-07-10, 20:07
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα πω ότι διαφωνώ, γιατί δεν έχω ασχοληθεί σε βάθος με αυτό το θέμα, πιθανόν να είναι έτσι. Οι διαδρομές όμως που θα κάνει το κάθε πιστόνι από το ΑΝΣ στο ΚΝΣ και αντίστροφα είναι για όλους τους κύλινδρους οι ίδιες, αυτό δεν γίνεται να αλλάξει.
(Απόκλιση 1.5% στις διαστάσεις των κινούμενων μερών, πχ ύψος μπιέλας, διάμετρος πιστονιού, ελατηρίου, κλπ κλπ, απλά δεν υπάρχει, οι επιτροπέμενες ανοχές είναι απειροελάχιστες, το 1.5% που μου δίνεις είναι υπερβολικό, 1.5 τοις χιλίοις ίσως)
Το ίδιο λέμε, αλλά σου ξέφυγε το "αθροιστική ανοχή"
Μην το σκέφτεσαι μόνο σαν διαδρομή (που είναι διαφορετική απο τις αθροιστικές ανοχές συναρμολόγησης περίπου + - 4μικρά του χιλιοστου)
Σκέψου, ένα κομάτι μόνο, το χυτό του εμβόλου, έχει ακριβώς την ίδια κατανομή βάρους??
Εχει το ίδιο βάρος?? έχει όλες τις τρύπες και τις αποκοπές στο ίδιο σημείο? (εκεί έχουμε ανοχές 1 δεκάτου του χιλιοστού)
Το μέταλλο, έχει πάντα την ίδια καθαρότητα?? (ελάχιστη επιτρεπτή καθαρότητα είναι 98% αν θυμάμαι καλά)
Αυτό το 2% είναι πάντα η ίδια σύσταση? αν ναι, βρίσκεται πάντα στο ίδιο ακριβώς σημείο
του χυτού? (σίγουρα όχι, έτσι δεν είναι??)

Υ.Γ. πολύ μου αρέσει το θέμα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
  #475  
Παλιά 08-07-10, 23:13
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
rapid.....δινεις ρεστα...
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
  #476  
Παλιά 09-07-10, 09:31
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Χα, χα χαχα...
Τρέλα ο μηχανικός της BMW...
Θέλω να τον γνωρίσω...
(εντός ανοχών (3%) παίζει το ρελαντί απο κύλινδρο σε κύλινδρο..)
Σαν να λέμε 870-900
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμ...
Να το πάρουμε θεωρητικά?
Ολα τα τεμάχια ενός κυλίνδρου είναι κατασκευασμένα για να δίνουν αθροιστική ανοχή
+ - 1,5% (ο πρώτος ας πούμε οτι είναι στο -1,5% και ο τέταρτος στο +1,5%)
Με δεδομένο ότι τα πάντα, είναι στο 100% καθαριότητας και απόδοσης (πχ, βαλβίδες και μπέκ) είναι διόλου απίθανο να έχουμε διαφορετική παραγόμενη ισχύ απο τον κάθε κύλινδρο
ξεχωριστά καθαρά από τις ανοχές. Αυτό κάνει τον κάθε κύλινδρο να έχει διαφορετική τάση περιστροφής.. Ακόμα και σε απλή παραδοχή, ότι ο αέρας που θα μπεί σε κάθε κύλινδρο
θα έχει ακριβώς την ίδια ταχύτητα, και τον ίδιο ακριβώς στροβιλισμό (που δεν πρόκειτε)
πρέπει και το μπέκ να ψεκάσει την ακριβώς ίδια ποσότητα, με την ακριβώς ίδια πίεση
και να δημιουργήσει το ακριβώς ίδιο νέφος (πράγμα πάλι αδύνατον)
Επιπρόσθετα, πρέπει να γίνει η έναρξη κάυσης, στον ακριβώς ίδιο χρόνο, αλλά και με την
ακριβώς ίδια σπίθα, τόσο σε μέγεθος και ενέργεια, όσο και σε σχήμα και κίνηση, (πράγμα
πάλι αδύνατο...)
Επιπρόσθετα, το νερό ψύξης, δεν έχει την ίδια θερμοκρασία σε όλους τους κυλίνρους, σε κάποιους είναι πιο ζεστό, σε κάποιους πιο κρύο. Αυτό αυτόματα συνεπάγεται οτι το παραγόμενο έργο είναι διαφορετικό, καθότι η διαφορά δυναμικού της θερμοκρασίας είναι διαφορετική..
Συνοψίζοντας όλα αυτά, το μόνο που μας ξεγελάει σε ένα σταθερό ρελαντί, είναι το δεδομένο πως ο στρόφαλος, λόγω βάρους και αδράνειας, κρύβει αυτές τις διαφοροποιήσεις.
Οσο βαρύτερος ο στρόφαλος (ή όσες περισσότερες στροφές έχει αποκτόντας μεγαλύτερη αδράνεια) τόσο πιο ομαλό μας φαίνεται το μοτέρ..
Αν σε ένα ολοκαίνουριο μοτέρ, που δουλευει υποδειγματικά και έχει καρφί ρελαντί, αλλάξουμε στρόφαλο με έναν πολύ ελαφρύτερο, θα δημιουργήσουμε απευθείας ασταθές ρελαντί..
Αυτά τα ολίγα...
Μήπως μιλάς για το παραγόμενο έργο σε κάθε περιστροφή του στροφάλου;

Γιατί το να κάνεις 1.5% λιγότερες εναύσεις δε πολυ στέκει (ή δεν το πιάνω κάπου).

Αυτό που έγραψες εξαρχής το παληκάρι είναι ότι κάθε κύλινδρος έχει διαφορετικό ρελαντί.

Λέγοντας ρελαντί εννοούμε τις στροφές του, και κατά συνέπεια το πόσες φορές εκτελεί κάθε θάλαμος κύκλο.

Το ίδιο δε θα συμβεί και με ελαφρύτερο σφόνδυλο;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
  #477  
Παλιά 09-07-10, 10:02
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως μιλάς για το παραγόμενο έργο σε κάθε περιστροφή του στροφάλου;

Γιατί το να κάνεις 1.5% λιγότερες εναύσεις δε πολυ στέκει (ή δεν το πιάνω κάπου).

Αυτό που έγραψες εξαρχής το παληκάρι είναι ότι κάθε κύλινδρος έχει διαφορετικό ρελαντί.

Λέγοντας ρελαντί εννοούμε τις στροφές του, και κατά συνέπεια το πόσες φορές εκτελεί κάθε θάλαμος κύκλο.

Το ίδιο δε θα συμβεί και με ελαφρύτερο σφόνδυλο;
Μιλώ για την εκλυόμενη ενέργεια απο την έκρηξη του μείγματος..
(δεν έχουμε διαφοροποίηση στις ενάυσεις, που το είδες??)
Το ρελαντί που πετυχαίνεις με έναν σφόνδυλο 30 κιλών είναι ας πούμε 700 στροφές.
(Αυτό προυποθέτει καυσιμο Α και αέρα Β)
Με το ίδιο καυσιμο Α και αέρα Β, ένας σφόνδυλος 20 κιλών, θα έχει ψηλότερο ρελαντί μιας και έχουμε
μικρότερο φορτίο...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rapid_fast : 09-07-10 στις 10:16
  #478  
Παλιά 11-07-10, 21:32
Το avatar του χρήστη basimert
basimert Ο χρήστης basimert δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μηνύματα: 52
basimert is on a distinguished road
να προσθεσω και εγψ κατι με τη σειρα μου. επειδη και με την αλλαγη του εγκεφαλου δεν ειδα διαφορα και δεν το περιμενα κιολας εχω μπει στη διαδικασια να παρατηρω εξονυχιστικα τα συμπτωματα. αυτο λοιπον που παρατηρησα ειναι τα εξης.

α) οταν το αυτοκινητο μενει αρκετες ωρες χωρις να δουλεψει παιρνει μπροστα κανονικα αν και εχει τυχει να το κανει η το τρεμουλο η να δυσκολευεται να παρει και ετσι. αν δουλεψει και ζεσταθει και το αφησεις αρκετη ωρα και πας να το ξαναβαλεις τοτε ειναι που δεν θα παει με τη μια θα δυσκολευεται θα δινει η μιζα θα παιρνει να αρπαξει και θα παρει μετα απο ωρα η θα σβησει η θα παρει και θα αρχιζει να τρεμει.

β) οταν παταω αποτομα το γκαζι να επιταχυνω ακουγεται ενας θορυβος απο την πεταλουδα μπροστα τακα τακ τακ και συνεπεια αυτου ειναι να βυθιζει το ρελαντι στα φρεναρισματα! οταν επιταχυνεις νορμαλ και προοδευτικα χωρις να ζοριζεις το γκαζι δεν ακουγετυαι τιποτα και δεν παρουσιαζεται το βυθισμα σχεδον καθολου

Πανι για δοκιμασε το και εσυ
κατι μου λεει οτι εχει προβλημα η πεταλουδα αν και δεν ειμαι σιγουρος
Οσο για το πρωτοι παιδια κατι μου κανει για αισθητηρα εκκεντροφορου
δεν ξερω εχω μπερδευτει και εγω αυριο θα το ξαναπαω στο μηχανικ και θα του αναφερω ολα αυτα μηπως και καταληξει και αυτος καπου.
  #479  
Παλιά 12-07-10, 00:26
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από basimert Εμφάνιση μηνυμάτων
να προσθεσω και εγψ κατι με τη σειρα μου. επειδη και με την αλλαγη του εγκεφαλου δεν ειδα διαφορα και δεν το περιμενα κιολας εχω μπει στη διαδικασια να παρατηρω εξονυχιστικα τα συμπτωματα. αυτο λοιπον που παρατηρησα ειναι τα εξης.

α) οταν το αυτοκινητο μενει αρκετες ωρες χωρις να δουλεψει παιρνει μπροστα κανονικα αν και εχει τυχει να το κανει η το τρεμουλο η να δυσκολευεται να παρει και ετσι. αν δουλεψει και ζεσταθει και το αφησεις αρκετη ωρα και πας να το ξαναβαλεις τοτε ειναι που δεν θα παει με τη μια θα δυσκολευεται θα δινει η μιζα θα παιρνει να αρπαξει και θα παρει μετα απο ωρα η θα σβησει η θα παρει και θα αρχιζει να τρεμει.

β) οταν παταω αποτομα το γκαζι να επιταχυνω ακουγεται ενας θορυβος απο την πεταλουδα μπροστα τακα τακ τακ και συνεπεια αυτου ειναι να βυθιζει το ρελαντι στα φρεναρισματα! οταν επιταχυνεις νορμαλ και προοδευτικα χωρις να ζοριζεις το γκαζι δεν ακουγετυαι τιποτα και δεν παρουσιαζεται το βυθισμα σχεδον καθολου

Πανι για δοκιμασε το και εσυ
κατι μου λεει οτι εχει προβλημα η πεταλουδα αν και δεν ειμαι σιγουρος
Οσο για το πρωτοι παιδια κατι μου κανει για αισθητηρα εκκεντροφορου
δεν ξερω εχω μπερδευτει και εγω αυριο θα το ξαναπαω στο μηχανικ και θα του αναφερω ολα αυτα μηπως και καταληξει και αυτος καπου.
Βασιλη μετα την τελευταια μου επισκεψη....ολα ειναι οκ...δεν μου κανει τιποτα πλεον...τωρα δεν εχω ακουσει το τακ απο την πεταλουδα αλλα το αμαξι δεν παρουσιαζει κατι ....τωρα μπηκα σπιτι και ερχομουν ταπα απο αθηνα...ουτε στην κινηση κανει κατι και στην εθνικη τα ιδια 215-220χλμ....
οσο για το οτι οταν καποιο αμαξι δεν αρπαζει και κανει σαν να ζοριζει η μιζα και μετα απο καποια 1-2 σακοντ παιρνει μπροστα,την παρασκευη εστειλα καποιον στον μηχανικο μου που το ειχε το προβλημα αυτο(σπανια)και που σε αλλη αντιπροσωπεια του ελεγαν οτι ισως φταιει η μπαταρια η αλλιως να σου ανοιξουμε την μηχανη(αυτα ακριβως μου ειπε το παλικαρι)ο δικος μου ο μηχανικος του βρηκε αμεσως δυσλειτουργια αισθητηρα αερα εισαγωγης(το 116 δεν εχει κλεισει χρονο ακομα)....μηπως να ρθεις ρε βασιλη καμια βολτα απο δω?
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
  #480  
Παλιά 12-07-10, 00:50
Το avatar του χρήστη basimert
basimert Ο χρήστης basimert δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μηνύματα: 52
basimert is on a distinguished road
Μαλλον αυτο θα γινει θα προσπαθησω καποια απο αυτες τις μερες. μπορει και αυριο αν τα καταφερω. θα σε παρω τηλ να συννενοηθουμε
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.