Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #581  
Παλιά 18-01-11, 15:55
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Γιάννη,
δεν είναι κουλό αυτό που σου έκανε..
Μάλλον έχεις σπασμένα διαφράγματα μέσα στον καταλύτη...
Απο εκεί είναι και το βουητό που σου έκανε...
Μάλλον πρέπει προς τα εκεί να δείς..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
  #582  
Παλιά 18-01-11, 16:16
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη,
δεν είναι κουλό αυτό που σου έκανε..
Μάλλον έχεις σπασμένα διαφράγματα μέσα στον καταλύτη...Απο εκεί είναι και το βουητό που σου έκανε...
Μάλλον πρέπει προς τα εκεί να δείς..
Το ιδιο μου ειπε και ο μηχανικος. Χτυπωντας τον ελαφρα ακουστηκε κατι σα μεταλλικος θορυβος.
Το βουητο που ακουγα προερχοταν απ το πατωμα κατω απ τα πισω καθισματα περιπου, το αυτοκινητο ηταν ζεστο και με νεκρα στο ρελαντι και με τον παλιο εγκεφαλο. Επισης σε υψηλες στροφες (οταν τις πιασει...) σα να μου φαινεται πως εχει αυξηθει ο θορυβος, σα να λυσαει κανει χωρις να εχω αλλαξει τιποτα σε εξαγωγη και εισαγωγη. Ακομα, εδω και παρα πολυ καιρο ακουγεται ενας χαρακτηριστικος μεταλλικος συντονισμος απο καπου απο κατω απ το αυτοκινητο οταν ειμαι με 2α και 1800-2000σαλ και εκει μονο! Σαν ενα μεταλλικο 'θροισμα', ή 'κελαηδημα'. Η εξατμιση ελεγχθηκε μηπως και ειχε καποιο προβλημα με καποιο στηριγμα, καποια κολληση, τρυπα ή ενωση αλλα ο μηχανικος ειπε οτι μονο αυτο στον καταλυτη βρηκε και ολα τ αλλα ειναι καλα.
Ομως δεν ειναι λιγα χιλιομετρα για καταλυτη; Απο τι μπορει να προηλθε αυτη η βλαβη; Τοσο γκαντεμια να εμφανιστει τωρα με το που αλλαχτηκε ο εγκεφαλος?!
Με διαγνωση στον (νεο) εγκεφαλο και μετρηση καυσαεριων θα δειξει κατι οτι φταιει ο καταλυτης;
Αν τελικα οντως φταιει ο καταλυτης, τι μου προτεινετε να βαλω; Καποιον αλλο aftermarket ή τον ιδιο μαμα; Καποια συγκεκριμενη εταιρια για καταλυτη εχετε να προτεινετε; Καποιος απο εδω εχει αλλαξει καταλυτη στο δικο του αυτοκινητο; Απο τιμες τι λενε αυτα τα εξαρτηματα γιατι δεν εχω ιδεα πραγματικα.
Και παλι να με συγχωρειτε για το πρηξιμο και τον καταιγισμο ερωτησεων, αλλα γι αυτο ειναι το φορουμ για να βοηθιομαστε και αυτη τη στιγμη χρειαζομαι λιγη βοηθεια απ οτι καταλαβαινετε!
  #583  
Παλιά 18-01-11, 16:46
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
. Ακομα, εδω και παρα πολυ καιρο ακουγεται ενας χαρακτηριστικος μεταλλικος συντονισμος απο καπου απο κατω απ το αυτοκινητο οταν ειμαι με 2α και 1800-2000σαλ και εκει μονο! Σαν ενα μεταλλικο 'θροισμα', ή 'κελαηδημα'.
Ασε, μην την ψάχνεις..
Και αμα είσαι φορτωμένος και σε ανηφόρα, το κάνει για περισσότερο..
Κλασσικό σύμπτωμα, και σε ξεγελάει σαν να είναι ήχος απο το κιβώτιο ή τον κεντρικό..
Μπορείς να πάς σε έναν καλό εξατμησα, να σου ανοίξει τον καταλύτη, να αφαιρέσει το
διάφραγμα που σε μπουκώνει, και να στον ξανακλείσει..
Ρώτα στην πιάτσα, δεν έχεις να χάσεις τίποτα.. Μονο χαρά θα βρείς..
Ο καταλύτης πάει πολλά πολλά χιλιόμετρα ακόμα..
(τα διαφράγματα σπάνε αν πάς γρήγορα σε χωματόδρομους, ή αν κοπανήσεις κάπου!!!)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
  #584  
Παλιά 18-01-11, 17:57
Το avatar του χρήστη Herth
Herth Ο χρήστης Herth δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Μηνύματα: 107
Herth will become famous soon enoughHerth will become famous soon enough
Δυστυχώς κατά 99,9% πας για καταλύτη..
Συνάντησα το ίδιο πρόβλημα το περασμένο καλοκαίρι που κατέβηκα Κρήτη. Ξαφνικά μια μέρα και χωρίς να
βρει το αυτοκίνητο από κάτω άρχισε να ακούγεται μεταλλικός θόρυβος κατά το ανέβασμα των στροφών.
Πήγα σε έναν εξατμισά γτ αρχικά πίστεψα πως κάποια στήριξη της εξαγωγής ξεκόλλησε, αλλά εν τέλει
ο θόρυβος ήταν από σπασμένα κομμάτια του καταλύτη που "χόρευαν" με την ροή των καυσαερίων..

Αποφάσισα να το επισκευάσω μετά την επιστροφή μου στη Θεσ/νίκη αφού αφενός δεν πίστευα πως
θα χω κάποιο πρόβλημα εκτός από τον θόρυβο, αφετέρου δεν υπήρχαν λεφτά..

Βέβαια το μετάνιωσα καθώς στη διαδρομή Πειραιάς-Θεσ/νίκη, κάπου μετά την Λαμία άρχισα να το νιώθω μπουκωμένο, δεν ανέβαζε πάνω από ~3500rpm και προφανώς δεν πήγαινε πάνω από 120
(παράλληλα ένιωσα αρκετά έντονη θερμότητα στο τούνελ μετάδοσης και πιο συγκεκριμένα στη φούσκα του λεβιέ ταχυτήτων)

Λίγο μετά τα Τέμπη και τα σταμάτα ξεκίνα των Διοδίων επανήλθε ευτυχώς. Αλλάχθηκε την επόμενη μέρα
όλη η εξαγωγή μέχρι και πριν το καζανάκι με μεταχειρισμένη ίδιου μοντέλου.

Πιθανότατα κατά το ταξίδι "έκατσε" στραβά ο καταλύτης που είχε ξεκολλήσει δυσκολεύοντας την ροή να περάσει ομαλά..
Είχε 95.000km σε 10 χρόνια
  #585  
Παλιά 18-01-11, 18:34
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Ο καταλύτης μπορεί να χαλάσει και από εργοστασιακή αστοχία... Βέβαια η περίπτωση που άκουσα ήταν σε swift 3 μηνών με 2000km...
  #586  
Παλιά 18-01-11, 22:51
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
[QUOTE=kkirios;116997]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sotirisl Εμφάνιση μηνυμάτων
BMW 116i


5. Το φλοτέρ ακούγεται σαν να πέφτει πάνω στα τοιχώματα του ρεζερβουάρ όταν φρενάρω απότομα - αντιπροσωπεία (Κουλούρης) είπε ότι το κάνουν όλα τα BMW - επικοινωνία με customer department στο Μόναχο δήλωσε ότι δεν πρέπει να κανένας απολύτως θόρυβος

Δεν ειναι το φλοτερ, ειναι το κλαπετο που υπαρχει μεσα στο ρεζερβουαρ και χτυπαει. Εμενα μου το βαλανε ενα λαστιχακι και σταματησε!
εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και μου είπαν ότι είναι η βενζίνη που κοπανάει (εξουσιοδοτημένο σέρβις). Με κοροιδεύουν ?? (116i 2009)
  #587  
Παλιά 18-01-11, 22:59
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
[QUOTE=advanced;410531]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kkirios Εμφάνιση μηνυμάτων

εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και μου είπαν ότι είναι η βενζίνη που κοπανάει (εξουσιοδοτημένο σέρβις). Με κοροιδεύουν ?? (116i 2009)
H βενζίνη πώς γίνεται να κοπανάει?
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
  #588  
Παλιά 18-01-11, 23:21
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
[QUOTE=advanced;410531]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kkirios Εμφάνιση μηνυμάτων

εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και μου είπαν ότι είναι η βενζίνη που κοπανάει (εξουσιοδοτημένο σέρβις). Με κοροιδεύουν ?? (116i 2009)
εεεε?????
Μην ξαναπας το αμαξι σου σε αυτον που σου το ειπε αυτο...
Η μονη υποθεση που μπορω να κανω ειναι μηπως ηθελε να πει οτι χτυπαει(κοπαναει) πυρακια λογω βενζινης...
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
  #589  
Παλιά 18-01-11, 23:57
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
[QUOTE=NICK BMW LOVER;410535]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από advanced Εμφάνιση μηνυμάτων

εεεε?????
Μην ξαναπας το αμαξι σου σε αυτον που σου το ειπε αυτο...
Η μονη υποθεση που μπορω να κανω ειναι μηπως ηθελε να πει οτι χτυπαει(κοπαναει) πυρακια λογω βενζινης...
και καλά μου είπε επειδή ακούγεται το γκουπ όταν είναι μισοάδειο ΄και σε απότομες επιτχίνσεις/ επιβραδύνσεις είναι η απότομη μεταφορά του υγρού (βενζίνης) που κοπανάει στα τοιχόματα του ρεζερβουάρ. Αυτή ήταν η επίσημη εξήγηση... (αρχίζω και εκνευρίζομαι με το τύπο...)
  #590  
Παλιά 19-01-11, 00:14
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
...και να ρωτήσω και κάτι άλλο! Διάβασα όλες τις σελίδες και δεν το βρήκα! Κάπου μέσα στο φόρουμ είχα διαβάσει για κάποιο πρόβλημα με το ντουλαπάκι στο πάνω μέρος του ταμπλό (θήκη κάτω ακριβώς απο το παρπρίζ) ή θυμάμαι λάθος?? τι πρόβλημα παρουσιάζει αυτό?

thanks!
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.