Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 09-10-07, 10:37
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax Εμφάνιση μηνυμάτων

Ο Βαγγέλης μίλησε ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ, αν και εγώ βλέπω το παρόν thread σαν μια απέλπιδα προσπάθεια να σταματήσει τον κατήφορο των μπαξιμάτων...
χαχαχαχαχα!!!!

καλό!!!!

ειναι νομίζω η νεα μάστιγα της κοινωνίας μας...




περαν της πλάκας ομως....

για κάποιον που αρκειται σε ηδη πεπατημένες οδους τα πιο πανω ειναι και τα πιο λογικά...

μετα απο τοσο ψαξιμο που εχει γινει στο εν λογω άυτοκίνητο εαν θέλεις μπορείς να βγάλεις και παραπάνω πράγματα....

το θέμα είναι εαν αξίζει να το κάνεις....

υπάρχουν λύσεις που για μας ( τους περισσοτερους ) φαίνονται extreme και τα λεφτά τους είναι απαγορεύτικα....

στο εξωτερικό την βελτίωση την έχουν πάει πολύ πιο μακριά απο οτι εχουμε δει σε γενικότερα πλαίσια....

κάτι τέτοιο προσπαθώ να τελειώσω και εγω πλέον στο δικό μου αμάξι αλλά επειδή ζω στην ελλαδα και επειδή γενίκοτερα είμαι άτυχος αντιμετωπίζω αρκετες δυσκολίες....

ελπίζω όμως σύντομα να τελειώσω και να μπορέσω να γράψω τις εντυπώσεις μου απο ενα διαφορετικό Μ3....

χωρίς να ανοίξεις μοτερ αυτά που αναφέρει ο βαγγέλης είναι τα πιο σωστά βήματα...

όπως τόσο καιρό λέω....

αυτό που έκανε ο βαγγέλης είναι οτι δεν φούντωσε να πιάσει να μπάξει απευθείας...

αντιθέτως με μένα που του πέταξα τα ματάκια εξω....

πλέον, το μόνο που μπορω να πω μέχρι τώρα, στο μοτερ το δικό μου "μαμα" εχουν παραμείνει το μπλοκ εξωτερικα το σαζμαν και ο άξονας μετάδοσης( οχι για πολύ ακόμη και αυτός...) αλλά ελέω κάποιοων ασυνείδητων δεν έχω το αμάξι στην κατοχή μου για να μπορέσω να μηλήσω με νούμερα και κατόπιν δοκιμών....

εις το επανειδείν λοιπόν με νέα πιο ενδιαφέροντα.......
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-10-07, 11:47
Το avatar του χρήστη J.MULLER
J.MULLER Ο χρήστης J.MULLER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-11-2004
Μηνύματα: 427
J.MULLER is on a distinguished road
Μπραβο, πολυ καλη προσπαθεια και ενα μεγαλο μπραβο που το μοιραζεσαι!

__________________
Curiosity Killed The Cat...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-10-07, 13:13
Το avatar του χρήστη streetracing
streetracing Ο χρήστης streetracing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2006
Μηνύματα: 152
streetracing is on a distinguished road
πολυ καλο ποστ βαγγελη .
__________________
Μ3 Ε46
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-10-07, 15:09
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μια μικρή διόρθωση: Το short shifter απλά μειώνει ελαφρώς το χρόνο των αλλαγών και δεν κρατάει τις στροφές ψηλότερα. Οι στροφές πάνε πάντα στο σημείο που τους υποδεικνύει η σχέση και η ταχύτητα του αυτοκινήτου.
H μέιωση του χρόνου αλλαγών ισοδυναμεί με λιγότερο χρόνο πατημένο συμπλέκτη που ισοδυναμεί με λιγότερο χρόνο χωρίς γκάζι που ισοδυναμεί με λιγότερη πτώση ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ που ισοδυναμεί με λιγότερη πτώση στροφών ...

π.χ.

Αλλάζω από 2α σε 3η στις 8000 rpm = 100,8 km/h (στο δικό μου αμάξι)

Με ΜΗΔΕΝΙΚΟ χρόνο αλλαγής (0 σεκ πάτημα συμπλέκτη κτλ τκλ ) θα κουμπώσει τρίτη στα 100,8 km/h = 5260 rpm

Mε (ας πούμε) 2 σεκ (κουλός ???) χρόνο αλλαγής η ταχύτητα την ώρα που θα κουμπωθεί η τρίτη θα είναι ΚΑΤΩ ΑΠΟ 100,8 km/h π.χ. 96 km/h που ισοδυναμεί με 5050 rpm περίπου ....

Προφανώς ο χρόνος αλλαγής ΔΕΝ είναι μηδέν αλλά ούτε και 2 σεκ ... είναι περίπου 0.2 με 0.4 σεκ ... πάντως όσο πιό γρήγορα γίνει ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ θα πέσουν οι στροφές (σε σχέση με το ιδανικό = αλλαγή σε μηδέν σεκ) ....

Αυτό εννούσα ...

Ο Στράτος έχει δίκιο και στο θέμα των συμβιβασμών που κάνεις ...

Μερικά παραδέιγματα ...

*το βολάν στο ρελαντί κάνει σα μ@λ@κία ... και όλοι νομίζουν ότι έχει χαλάσει το μοτέρ χιχιχιχι
*η ελέυθερη εξαγωγή (cat - μεσαίο - τελικό) μεταφέρει ΠΟΛΥ θόρυβο στην καμπίνα ... δεν είναι καλό να βγείς με γκομενάκι και στο φανάρι να κάνει σα να χάλασε στις μεσαίες να βουίζει και στις ψηλές να ΜΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ... "τι είπες μωρό μου ???" ... "πώς ?? " ... "α ναι ... rock fm θα ακούγαμε αν δεν βαράγα 8άρες..."
*Το airbox με το alpha-n κάνει ΤΡΕΛΑ πορωτικό θόρυβο , καλύπτει και το rasp του μεσαίου στα χαμηλά όταν ΡΟΥΦΑΕΙ, και ψηλά κάνει σαν πριόνι ... αλλά χειροτερεύει τη συνολική φασαρία ...
*Η κατανάλωση είναι για πλάκα 17 ακόμα και με ημινορμάλ οδήγηση

Και μερικά θετικά

*Με το κοντό διαφορικό μπάζεις μια 4η σε όλη τη Βουλιαγμένης και με το δεξί χέρι πλεόν ασχολείσαι με ΑΛΛΑ πράγματα και όχι με αλλαγές ταχυτήτων .. εχμμ ... καλή φάση λέμε
*Γυρίζει το γ@μήδι με μία σχέση ΠΑΝΩ ... χιχιχι
*Τρομάζεις τους καυλωτές με τα γάμπριο


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
... αλλά ελέω κάποιων ασυνείδητων δεν έχω το αμάξι στην κατοχή μου για να μπορέσω να μιλήσω με νούμερα και κατόπιν δοκιμών....

εις το επανειδείν λοιπόν με νέα πιο ενδιαφέροντα.......
Να γίνει η τοποθέτηση των σωστών ανταλακτικών και να βγεί το γ@μήδι το ΠΡΙΟΝΙ ... ΛΕΩ ... περιμένω το thread ...

stg 3 σε κάτι που παλιά ήταν S54 ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 09-10-07 στις 17:56
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-10-07, 17:42
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων

*Με το κοντό διαφορικό μπάζεις μια 4η σε όλη τη Βουλιαγμένης και με το αριστερό χέρι πλεόν ασχολείσαι με ΑΛΛΑ πράγματα και όχι με αλλαγές ταχυτήτων .. εχμμ ... καλή φάση λέμε
Χμμμ εσύ έχεις δεξιοτίμονο Μ3 και αλλάζεις ταχύτητες με το αριστερό χέρι;

Δεν θα πέτυχε η μετατροπή Βαγγέλη και στα βάλανε ανάποδα...
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-10-07, 17:55
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμμ εσύ έχεις δεξιοτίμονο Μ3 και αλλάζεις ταχύτητες με το αριστερό χέρι;

Δεν θα πέτυχε η μετατροπή Βαγγέλη και στα βάλανε ανάποδα...
Harry θα γίνει δίορθωση ...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-10-07, 18:01
Το avatar του χρήστη mpikounis
mpikounis Ο χρήστης mpikounis δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 1.244
mpikounis has a spectacular aura aboutmpikounis has a spectacular aura about
Ας προσπαθήσουμε να κρατήσουμε το thread ενδιαφέρον για όλους παρακαλώ. Για "φιλικά" σχόλια υπάρχουν τα PM!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-10-07, 12:18
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
Νομιζω οτι το post σου στα αγγλικα θα αξιζε να υπαρχει σα definition στο wikipedia για S54 tuning.

Με τα φρενα εχεις ασχοληθει καθολου;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gnx : 10-10-07 στις 12:52 Αιτία: wiki
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-10-07, 12:20
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Για τα φρένα είχε γράψει πολλά και ενδιαφέροντα ο Strax από ότι θυμάμαι, ίσως και ο Panoz.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-10-07, 23:57
Το avatar του χρήστη sheriff
sheriff Ο χρήστης sheriff δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-03-2005
Μηνύματα: 452
sheriff is on a distinguished road
μπραβο βαγγελη για το ποστ σου.πιστευω οτι ανοιξες τα ματια σε πολλους με αποτελεσμα συντομα τα γρηγορα Μ3 να γινονται πολλα...
__________________
το γαμπριατικο...

http://i14.photobucket.com/albums/a3...n/12213443.jpg
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.