Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-09-08, 10:19
Το avatar του χρήστη atel
atel Ο χρήστης atel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 50
atel is on a distinguished road
Ο τεχνικος μου ειπε οτι πρεπει να ανοιχτει η θυρα του συναγερμου. και μπορει να το κανει ενας δικος του που δουλευει στηνbmw και εχει το software. Παιδια να το κανω η θα μπλεξουμε παραπανω; να ξεκλειδωσω τηνθυρα του συναγερμου ή θα υπαρξουν προβληματα αλλα (ηλεκτρολγικα,ηλεκτρικα κλπ.) ;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-09-08, 12:39
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Οσοι το εχουν κανει δεν ειχαν τιποτε προβληματα.
Τωρα τι να πει κανεις. Εξαρταται τι εχει κανει αυτος που σου τον τοποθετησε.

Ειδες οτι ειναι οπως στα ειπα παραπανω? Κανονικά αυτος που το έβαλε θα πρεπει να αποσυνδεσει ολα τα καλωδια που ειχε βάλει, μετά να κανεις το ξεκλειδωμα της θυρας και μετα να τον συνδεσει απ ευθειας στην προβλεπόμενη συνδεση για can-bus.

Επιβεβαιωσε ομως πρωτα οτι 100% το μοντελλο του συναγερμου σου συνδεεται απ ευθειας σε can bus
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-09-08, 13:24
Το avatar του χρήστη atel
atel Ο χρήστης atel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 50
atel is on a distinguished road
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας . Ο τυπος ομως επιμενει οτιτο αμαξι μου ειναι Κ-Bus και οχι can bus. Επισης μου λεει οτι το μοντελο του συναγερμου ειναι ΜΕΤΑ 750/4 και ειναι απολυτα συμβατό με το αυτοκινητο μου. Τελος παντων ....... το απογευμα θα παω να μου ξεκελειδωσουν τη θυρα του συναγερμολυ και θα δουμε αν γινει η δουλεια μου.
Σε περιπτωση που δεν δουλεψει αψογα , ειπε οτι θα βαλει τον MED ( με ανοιχτη θυρα αυτην την φορα).
Τωρα αν δεν γινει παλι η δουλεια μου , μου φαινεται οτι θα του πώ να ξηλωσει οτι συναγερμο εβαλε στο αμαξι μου και να παω στον τεχνικο που μου προτεινε ο gyiama
για να τοποθετησω εναν clifford ή ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΩ ΤΙΠΟΤΑ!

Το μονο που θέλω για το αμαξι μου τωρα ειναι να τελειωνει το θεμα του συναγερμου αυτην την εβδομαδα!
Θα σας ενημερωσω για το θέμα
Σας ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 01-09-08, 18:45
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
το Ε46 δεν είναι can bus, είναι k-bus / i-bus
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-09-08, 08:02
Το avatar του χρήστη atel
atel Ο χρήστης atel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 50
atel is on a distinguished road
Ξεκλειδωσα τη θυρα του συναγερμου σε τεχνικο της BMW με 20 ευρω. Ολα καλα στην αρχη . Το πορτ μπαγκαζ ανοιγε πατωντας το απο το κλειδι μου , και ενω έλεγα οτι ευτυχως τελειωνει το θεμα.....δυστυχως αρχισε να κανει τα ιδια παλι.

Μιλησα με αυτον τον τεχνικο και μου ειπε οτι το αμαξι ειναι K-BUS και επισης ανεφερε οτι δεν πρεπει να βαλω αλλον συναγερμο πλην απο MED & META.Απο οτι μου ειπε ειναι πολυ "ψειρας" και αυτος με το αυτοκινητο του και μετα απο ψαξιμο επελεξε τον MED.
Συγκεκριμενα ειπε οτι το αυτοκινητο ειναι της γενιας K-BUS, CAN BUS κλπ. και κατα συνεπεια ο συναγερμος που θα τοποθετησω θα πρεπει να ειναι αυτης της τεχνολογιας.

Κατοπιν πηγα στον συναγερματζη που μου τοποθετησε τον συναγερμο ΜΕΤΑ στο αυτοκινητο μου και και μου ανεφερε τα εξης (τα αναφερω κατα γραμμα):

" Ο MED ή ο ΜΕΤΑ δεν εχουν καμια διαφορα ως προς την κατασκευη τους, την σειρηνα και τα παρελκομενα τους. Ειναι εξισου καλοι συναγερμοι και ειναι απολυτα συμβατοι με το αυτοκινητο σου. Αν το μοντελο σου ηταν το Ε90 θα σου ελεγα μονο MED να βαλεις αλλα το Ε46 ειναι K-BUS. Σε αυτο το μοντελο μπορει να μην δουλεψει τελεια κατα ενα 5% επειδη σε αλλα μοντελα εχει αλλο software. Υπαρχουν 5 διαφορετικα software για το Ε46."

Μου προτεινε να ξηλωσει τον ΜΕΤΑ και να τοποθετησει τον MED. Οταν του ανεφερα για CLIFFORD ηταν κατηγορηματικος αναφεροντας οτι δεν θα ειναι απολυτα συμβατος και θα ξοδευει μπαταρια (δεν εχει sleeping mode και θα πρεπει να γινει ολοκληρη εγκατασταση για να "ξεγελασει" τον εγκεφαλο του αυτοκινητου, ειναι κινεζικοι , κλπ)

Τοποθετωντας τον MED θα μου μεταφερει την σειρηνα σε αλλο μερος για να ακουγεται δυνατα, και θα τοποθετησει ογκομετρικο ρανταρ στο εσωτερικο (κατω απο τις ταχυτητες) και το λαμπακι θα το βαλει στις ταχυτητες ΔΙΟΤΙ Η ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΕΝΩ Η ΜΕΔ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.

Τι να κανω ρε παιδια ;

1,Να τον εμπιστευτω και να μου τοποθετησει τον ΜΕΔ μηπως και δουλεψει αψογα ο συναγερμος;

2, Να τοποθετησω ογκομετρικο ή να αφηζω τα ρανταρακια στις κολωνες;

3, Να βαλω το λαμπακι στο τζαμι ή στις ταχυτητες;

Δεν θελω να γινει κατι στο αμαξι και να αρχιζεουν να τριζουν διαφορα ή να προεξεχουν πλαστικα ή να υπαρχουν κενα κλπ. Ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω.

HELP!!!!!! PLEASE!!!!
Σας ευχαριστώ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-09-08, 09:11
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
1. Για τον clifford εχει δικιο ως προς το οτι δεν ειναι απολυτα συμβατοι, ειναι ομως ως συναγερμοι ισως οι καλυτεροι. Αν σε διαβεβαιωνει οτι ο ΜΕD θα δουλευει τελεια....Παντως εγω στο δικο μου ειχα MED με ογκομετρικο (Ε46 4Θ/1999) και δουλευε αψογα

2. Τα ρανταρακια και το ογκομετρικο κανουν την ιδια δουλεια. Νομιζω ομως οτι ο MED θελει ογκομετρικο.

3. Δεν εχει σημασια, αρκει να φαινεται (που θα φαινεται).
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-09-08, 09:54
Το avatar του χρήστη atel
atel Ο χρήστης atel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 50
atel is on a distinguished road
Ειλικρινα ρε παιδια δεν το περιμενα οτι για εναν κωλοσυναγερμο θα καθομουν με τις ωρες για να βρω λυση σε καποιο φορουμ στο ιντερνετ. Παντως σας ευχαριστω ολους οσους ενδιαφερθηκατε. Θα κανω μια προσπαθεια αν ειναι και θα βαλω τον MED. Αν δουλεψει αψογα θα τον κρατησω ....αν οχι θα τον βγαλω και μαλλον θα το αφησω χωρις συναγερμο.Δεν μου αρεσουν τα κοψε ραψε στο αμαξι.
Ελπιζω να βγαλω καποια ακρη τελικα. Η μαλλον ελπιζω να δουλεψει αψογα οπως στο δικο σου και να ησυχασω με αυτο το θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-09-08, 10:08
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Νασαι καλά. Αλλά να ξερεις οτι τα φορουμ εχουν και αυτο το καλο ρολο.
Αλληλοενημερωση για να μη μας δουλευουν καποιοι.

Οσο για το Κ-bus & το can-bus, να ξερεις οτι στην ουσια ειναι παρομοια συστηματα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 02-09-08, 10:50
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
εγω παντωσ εχω στο δικο μου serpistar που ειναι ακριβως ιδιοσ με ΜΕΤΑ και MED δεν εχω κανενα προβλημα και ουτε προγραμματα εκανα ουτε τιποτα θυρεσ κλπ τωρ αγι αλαμπακια κλπ εγω προσωπικα δεν εχω τιποτα εξω που να φενεται μονο τα ρανταρακια στα κολονακια.φιλε μου ατελ σε παρακαλω αν μπορεισ πεσ μου ποιοσ ειναι αυτοσ ο μαστορασ που το πηγεσ με pm!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 02-09-08, 13:29
Το avatar του χρήστη atel
atel Ο χρήστης atel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 50
atel is on a distinguished road
5_BMW serie 3 dal '98.doc

5_BMW serie 3 dal '98_1.doc

BMW serie 3 - 02.doc

MED%205000_COLLEGAMENTO_IT_EN.pdf

MED%205000_FUNZIONAMENTO_IT_EN.pdf

Αυτα ειναι τα αρχεια που μου εστειλε η MED σε ερωτηση που εκανα για το συγκεκριμενο θεμα.
Απο μια ματια που τα εριξα διαπιστωνω οτι το πορτ μπαγκαζ δεν ανοιγει απευθειας αλλα πρεπει πρωτα να αφοπλισω το αυτοκινητο.
Προς εκπληξη μου ομως βλεπω οτι καποιοι απο το φορουμ που εχουν τον συναγερμο δεν αντιπετωπιζουν κατι αναλογο.
Τι γινεται τελικα;
Μπερδεμα η κατασταση....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.