Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-08-16, 20:02
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Το ανταλλακτικό αυτό έχει αλλάξει προδιαγραφές και έχει χοντρύτερο ελατήριο που σπρώχνει περισσότερο τη γλύστρα για να σταματήσει να "χαστουκίζει" η αλυσίδα, ειδικά στις εκκινήσεις. Αυτός είναι και ο πιο συνηθισμένος λόγος που τα Ν42 μοτέρ σπάγανε, πήδαγε η αλυσίδα και τέλος το μοτερ (είχαμε και φίλους από το φόρουμ που το είχαν πάθει). Παραθέτω ένα λινκ με οδηγίες για την αλλαγή του η οποία είναι εύκολη αλλα θέλει προσοχή (λόγω περιορισμένου χώρου) μην σπάσει η πλαστική τροχαλία του υδραυλικού τιμονίου. Καλύτερα να αφαιρεθέι η πλαστική τροχαλία για να γυρνάει πιο εύκολα το κλειδί.

http://www.impee.co.uk/bmw_timing_chain_tensioner.htm

Την αλλαγή την έκανα μόνος μου και μπορώ να πω ότι πλέον στην εκκίνηση του κινητήρα σταμάτησα να ακούω ένα τραχύ ήχο που άκουγα, που μάλλον ήταν η αλυσίδα που χόρευε...
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-08-16, 07:07
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlachosarv Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα κ απο μενα...στα ποσα χιλιομετρα ειπες να αλλαξεις τεντωτηρα;
Ειναι υποχρεωτικο ή για λογους προληπτικους το κανεις;
Ρωταω γιατι κ το δικο μου που ειναι ν40β16 ε46 εχει αρκετα χιλιομετρα κ με εβαλες σε σκεψεις...
Ευχαριστω εκ των προτερων...
Καλημερα!εμενα λεει οτι εχει 122.700χλμ(δηλ κανονικα γυρω στις 230.000+)θελω να τον αλλαξω καθως ειναι της προηγουμενης γενιας τεντωτηρας κ χωρια που στην εκκινηση κανει το κλασσικο χτυπημα,οταν ζεσταθει η μηχανη μου κανει ενα σαν τρεμουλο-ρεταρισμα(το γνωστο rattle των n42 που εχω ακουσει οτι το εχουν πολλοι).Διαβασα οτι μπορει απο τεντωτηρα να δημιουργειται το προβλημα αυτο..
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-12-16, 16:43
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Χρονια πολλα κ καλες γιορτες να εχουμε κ πανω απ ολα υγεια!Ξανανοιγω το θεμα καθως την τριτη θα παω να παρω τον καινουργιο τεντωτηρα!η ερωτηση μου ειναι τωρα..ειχα ακουσει οτι ο n42 δεν ειχε το ιδιο προβλημα με τον n40!δηλαδη λειπει το λαμακι αυτο που απετρεπε την καδενα να πηδηξει δοντι?ισχυει αυτο?αν παιζει κατι τετοιο να το παω για να το προσθεσω αμεσα!υπαρχει καποιος που να γνωριζει σχετικα?
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-12-16, 21:46
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Λογικά, εαν βαλεις γνησιο μαμα BMW εξαρτημα, το οποιο να ειναι το πιο καινουριο που δινει η εταιρια για το μοτερ σου, θα ειναι ετσι κατασκευασμενο, ωστε να μην εχει κανενα απο τα κατασκευαστικα σφαλματα που ισως ειχαν στην αρχη αυτα τα ανταλλακτικά, αρα γιατι να σκοτιζεσαι.
Ομοια θεματα ειχαν κι οι Ν45 κινητηρες και αλλαζονταν σε πλαισια καμπανιας, δωρεαν απ τη bmw, ασχετα αν δε σε ειδοποιουσαν ποτέ κι αν ησουν αρκετα τυχερος ή ψαγμενος, το παιρνες χαμπαρι και πηγαινες και στ αλλαζαν! Αλλιως πολλοι σε 3αρες Ε9Χ και πρωτους ασσους κλαιγανε μοτερ απο μια τετοια βλακεια για εξαρτημα!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-12-16, 23:12
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Ναι το ξερω αυτο!εγω δεν λεω για τον τεντωτηρα καδενας(σαν εξαρτημα)αλλα για το θεμα που παρουσιασαν τα n40 μοτερ που κοβαν εκκεντροφορους κ εγινε ανακληση ωστε να μπει το περιβοητο "λαμακι"(προστασιας) ωστε να μην πηδαγε δοντι η καδενα!η ερωτηση μου ειναι αν υπηρχε το ιδιο αντιστοιχο προβλημα κ τους n42!(ειχα ακουσει οτι το ειχαν απο την αρχη της κατασκευης το συγκεκριμενο λαμακι χωρις να ειμαι 100% σιγουρος..)αν ειναι να το παω αμεσα για εγκατασταση..μην τα παρω ολα στα χερια..!!!
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-12-16, 09:49
Το avatar του χρήστη dimimav
dimimav Ο χρήστης dimimav δεν είναι συνδεδεμένος
bmw supertronic
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Μηνύματα: 178
dimimav is on a distinguished road
Οι ν42 το έχουν απο το εργοστάσιο μην αγχωνεσαι.
Υπόψην βεβαίως οτι στον ν40 δεν έγινε καμια ανάκληση για κανένα λαμακι.
Οποίος θέλει το βάζει.εγώ το ανακάλυψα τυχαία σε forum το 2011 και το
τοποθέτησα στην αντιπροσωπεια (όπου ουτε και αυτοι δεν ήξεραν οτι υπήρχε!)
Και ουτε στον τεντωτηρα υπήρχε ανάκληση.εγώ τον άλλαξαν το 2009 όταν έκανε
θόρυβο αρκετά και εκεί μου ειπαν οτι ο καινούργιος έχει άλλο κωδικό και ειναι
βελτιωμένος
__________________
Το να ρωτας τις μηχανες αν μπορουν να σκεφτουν είναι σα να ρωτας τα υποβρυχια αν μπορουν να κολυμπουν
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-12-16, 10:38
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Σε ευχαριστω πολυ!οντως μου ειπαν οτι υπαρχει τεντωτηρας βελτιωμενος με καινουργιο κωδικο!ελπιζω μονο στην Bmw να τον εχουνε ετοιμοπαραδωτο..
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-12-16, 10:41
Το avatar του χρήστη dimimav
dimimav Ο χρήστης dimimav δεν είναι συνδεδεμένος
bmw supertronic
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Μηνύματα: 178
dimimav is on a distinguished road
Εάν το εχει η αντιπροσωπεια το περνεις αμέσως.
Εαν δεν το εχει αλλα το εχει η κεντρική αποθήκη Ελλάδας το περνεις την επομενη μερα
Εαν δεν το εχει κανένας το παραγγέλνουν απο Γερμανία και κανει δέκα μέρες
__________________
Το να ρωτας τις μηχανες αν μπορουν να σκεφτουν είναι σα να ρωτας τα υποβρυχια αν μπορουν να κολυμπουν
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-12-16, 18:31
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Καλησπερα!αυριο τελικα θα παραλαβω τον τεντωτηρα..μου ειπαν σημερα στην bmw οτι εχει ανανεωθει παλι ο κωδικος..http://www.realoem.com/bmw/el/part?i...&q=11317567680 ελπιζω να μην εχω κανενα προβλημα..
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-12-16, 19:45
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Σημερα το πρωι αντικατασταθηκε ο τεντωτηρας!μ εβγαλε λιγο την πιστη βεβαια γιατι δεν χωρουσε το καρυδακι πανω να ξεβιδωσει κ μετα να βιδωσει..αλλα το αποτελεσμα ηταν αισιο!!!οι διαφορες καινουργιου-παλιου(ηταν της πρωτης γενιας)ηταν εμφανες στο ελατηριο!βιδωνοντας τον καινουργιο τον εσφηξα με δυναμοκλειδο στα 65nm(ελπιζω να ειναι το σωστο..)και βαζοντας μπροστα το αμαξι(αφου σταυροκοπηθηκα 2-3 φορες..)ολα εδειχναν να λειτουργουν σωστα!ο θορυβος της εκκινησης ως διαμαγειας εξαφανιστηκε!!ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας!ευχομαι ολοψυχα ευτηχισμενος ο καινουργιος χρονος!!!!

Υ.Σ:Το γνωστο rattle του n42(που μου το κανει μονο οταν το αμαξι αναπτυξει κανονικη θερμοκρασια λειτουργειας κ κινηθει)τελικα..δεν αποκατασταθηκε..ζω για την ημερα εκεινη, που θα βρω επιτελους τι ειναι!!!!
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.