Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 06-09-08, 11:36
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos_cool Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας, έχω μία e39 520 i ‘99, και μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα, όταν την βάζω μπρος ορισμένες φορές ρετάρει ή δουλεύει με 4-5 κυλίνδρους αντί για 6, όσο και να πατήσω το γκάζι δεν στρώνει, αντίθετα σβήνει. Κλείνω διακόπτη ανοίγω περιμένω μερικά δευτερόλεπτα ξαναβάζω και είναι όλα οκ. Την πήγα στην αντιπροσωπεία αλλά δεν βρήκαν τίποτα, άλλαξα προληπτικά αντλία βενζίνης, μπουζί, μπεκ κλπ. αλλά πάλι τα ίδια. Το παράξενο είναι ότι δεν το κάνει συνέχεια αλλά μια φορά στο τόσο. Συνολικά έχω κάνει 105.000 km.
Γνωρίζει κάποιος φίλος τι στο καλό μπορεί να είναι;

Το πρόβλημα επιτέλους λύθηκε!!!

Ήταν ένα μικρό κολάρο σκισμένο, το οποίο είναι πριν την εισαγωγή αέρα και
συνδεδεμένο με το κεντρικό κολάρο της εισαγωγής.

Βλάβη δηλαδή 30 ευρώ μαζί με τα εργατικά!!!!

Κάποια πολύ καλή αντιπροσωπεία μου είχε πει έπειτα από διαγνωστικό
έλεγχο ότι έπρεπε να αλλάξω ωστήρια τα οποία μαζί με εργασία θα
έφθανε τα 1200 ευρώ.

Το κακό είναι ότι διασταυρώθηκε αυτό και από άλλη αντιπροσωπεία.

Τι να πω…και μη χειρότερα.

Να ναι καλά ο μαστοράκος που το βρήκε και το έφτιαξε.

Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά που βοήθησαν σε αυτό το πρόβλημα και
μου είπαν την γνώμη τους και έτσι το έψαξα λίγο παραπάνω και γλύτωσα
τα 1200 ευρώ αλλιώς ήδη θα τα είχα πληρώσει και πάλι πρόβλημα θα είχε
το μωρό μου.

Παιδιά να είστε όλοι καλά,

Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-09-08, 12:20
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Ούφ άντε ευτυχώς γιατί με το πολύ διάβασμα με πόναγε και μένα η τσέπη που θα άλλαζες ωστήρια.
Εμένα μια φορά μου έκανε ένα θόρυβο το πεντάλ του συμπλέκτη όταν το πατούσα στο Ε36. Στο συνεργείο μου είπαν ότι πρέπει να κατεβάσουν το κιβώτιο. Εγώ έριξα λίγο λιπαντικό σπρέι στη βάση του και δεν είχα ξανά πρόβλημα για χρόνια...
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 06-09-08, 12:33
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer316 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούφ άντε ευτυχώς γιατί με το πολύ διάβασμα με πόναγε και μένα η τσέπη που θα άλλαζες ωστήρια.
Εμένα μια φορά μου έκανε ένα θόρυβο το πεντάλ του συμπλέκτη όταν το πατούσα στο Ε36. Στο συνεργείο μου είπαν ότι πρέπει να κατεβάσουν το κιβώτιο. Εγώ έριξα λίγο λιπαντικό σπρέι στη βάση του και δεν είχα ξανά πρόβλημα για χρόνια...
Είδες τελικά κάποια πράγματα πόσο απλά είναι!

Να σαι καλά,

Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-09-08, 19:01
nikos_kalogridis Ο χρήστης nikos_kalogridis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 27-04-2007
Μηνύματα: 16
nikos_kalogridis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos_cool Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι μου είπαν από την bmw λέω, και μάλιστα απέκλεισαν όλα τα υπόλοιπα και επιμένουν
μετά την χθεσινή διάγνωση ότι είναι οστήρια και ας έχει 105.000 km.
Τώρα να σου πω την αλήθεια σύμφωνα με τα λεγόμενά τους ίσως και να έχει λογική βάση, δηλαδή τα οστήρια μετά από κάποιες ώρες σβηστού κινητήρα στραγκάνε από λάδια, βάζεις μπροστά κάποιος κύλινδρος δεν δουλεύει σωστά ο εγκέφαλος κόβει τον συγκεκριμένο κύλινδρο για προστασία και γι αυτό και ρετάρει, σβήνεις – βάζεις και φυσικά ήδη το-τα ελαττωματικά οστήρια έχουν πρεσάρει λάδι με αποτέλεσμα μετά την επανεκκίνηση να δουλεύει σωστά, όσο για το reset επέμενα και γω σε αυτό που λες και μου απέδειξαν σε άλλο 520 που ήταν εκεί ότι με το off-on του διακόπτη κάνει reset.
Ο μοναδικός τρόπος να βρω σωστή λύση είναι κάποιος φίλος από το forum που είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και το έλυσε να μου πει την ήταν.

Στο ε36 318 που είχα όντως δεν έκανε reset!!!
Παιδια μην τρελαθούμε τωρα. Αν ο εγκεφαλος αποφασισε να κλείσει κάποιον κύλινδρο ο μονος λογος που μπορει να το κανει ειναι να δει οτι έχει προανάφλεξη. Σε ΚΑΘΕ περιπτωση πάντως ο εγκέφαλος θα είχε καταγράψει την βλάβη και θα το έβγαζε στην διάγνωση. Αυτο για τα reset είναι μ.....ες. Ο εγκέφαλος καταγράφει την βλάβη σε προσωρινή κατάσταση και άν επαναληθφεί σε σύντομο χρονικό διάστημα την καταγράφη σε μόνιμη κατάσταση.

Πάντως όσοι (μαστορες) λένε για οστήρια ή μπέκ ή παρόμοια δεν θα τους πήγαινα ξανά το αμάξι μου. Αλλά πάλι αυτή είναι η γνώμη μου. Αλλοι μπορεί να έχουν διαφορετική. Ξαναδές τα κολλάρα του αέρα μήπως έχουν κανα σκίσιμο, κολημένη βαλβίδα ρελαντί ή κάποιος αισθητήρας. Πάντως άν σας πείσουν να αλλάξετε κάτι που θα έχει πάνω απο 500αρικό να τους βάλετε να σας γράψουν χαρτί οτι άν το ξανακάνει θα πάρετε τα λεφτά σας πίσω. Δεν είναι δυνατον να τους πηγαίνεις το αυτοκινητό σου για να διορθώσεις μια βλάβη και να σου χρεώνουν λεφτά για ανταλακτικά εργασία που δεν χρειάζετε. Αν ήταν έτσι τότε όλοι μας μηχανικοί θα είμαστε. Θα αλλάζαμε ενα ενα τα πραγματα πανω στο αμαξι και καποια στιγμή θα το βρισκαμε. Και αν όχι θα αλλάζαμε και το αμάξι όλο και θα ήταν μια χαρά (με λιγα παραπανω χρηματα βεβαια)
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 20-12-09, 18:15
Το avatar του χρήστη XT660
XT660 Ο χρήστης XT660 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-07-2008
Μηνύματα: 156
XT660 is on a distinguished road
στεφανε μου το εκανε αυτο πριν λιγο ενω ειχα 3 μερες να το βαλω μπροστα, εσβησα ξανααναψα και μετα απο λιγο εστρωσε, αλλα 100 μετρα μετα αναψε check engine, εσενα αναβε λαμπακι? ποιο ακριβως ειναι το κολαρο που αλλαξες μπορεις να μου πεις κωδικο απο το bmwfans?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 20-12-09, 18:47
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από XT660 Εμφάνιση μηνυμάτων
στεφανε μου το εκανε αυτο πριν λιγο ενω ειχα 3 μερες να το βαλω μπροστα, εσβησα ξανααναψα και μετα απο λιγο εστρωσε, αλλα 100 μετρα μετα αναψε check engine, εσενα αναβε λαμπακι? ποιο ακριβως ειναι το κολαρο που αλλαξες μπορεις να μου πεις κωδικο απο το bmwfans?
Το νούμερο 5 εδώ.

και live εδώ (με την σιλικόνη πριν την αντικατάσταση!)

Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 20-12-09, 18:52
Το avatar του χρήστη XT660
XT660 Ο χρήστης XT660 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-07-2008
Μηνύματα: 156
XT660 is on a distinguished road
εχεις καμια αλλη ιδεα? ολα τα κολαρα απο το μαφ μεχρι την πεταλουδα τα αλλαξα πριν κανα μηνα προληπτικα οποτε δυστυχως δεν ειναι αυτο...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 20-12-09, 19:00
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από XT660 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις καμια αλλη ιδεα? ολα τα κολαρα απο το μαφ μεχρι την πεταλουδα τα αλλαξα πριν κανα μηνα προληπτικα οποτε δυστυχως δεν ειναι αυτο...
Ναι, πάντα να περιμένεις να σβήνουν τα λαμπάκια από το καντράν σου και μετά να βάζεις μπροστά, πρώτον για να προλαβαίνει να κάνει σωστά το τσεκ της ecu και δεύτερον να προλαβαίνει να σηκώνει σωστή πίεση η αντλία από την στιγμή που έχει μέρες να το κινήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 20-12-09, 19:05
Το avatar του χρήστη XT660
XT660 Ο χρήστης XT660 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-07-2008
Μηνύματα: 156
XT660 is on a distinguished road
οκ θα κανω αυτα που λες (δεν το ηξερα οτι πρεπει να μην βαζουμε αποτομα μπρος) και αν το ξανακανει θα τo παω σε διαγνωστικο να δω γιατι βγαζει check engine, ελπιζω να μην μου λενε πα....ιες για ωστηρια και τα παρω....
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 20-12-09, 19:16
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από XT660 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ θα κανω αυτα που λες (δεν το ηξερα οτι πρεπει να μην βαζουμε αποτομα μπρος) και αν το ξανακανει θα τo παω σε διαγνωστικο να δω γιατι βγαζει check engine, ελπιζω να μην μου λενε πα....ιες για ωστηρια και τα παρω....
χεχεχε…αν πας εκεί που πήγα κι εγώ σίγουρα θα σου πουν για ωστήρια….
χίλια δυο πράγματα μπορεί να ευθύνονται γι αυτό, αλλά σίγουρα όχι τα ωστήρια, για να φτάσουν τα ωστήρια να σου δημιουργούν αυτό το πρόβλημα θα πρέπει το αυτοκίνητο να έχει πάνω από 350.000 κμ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.