Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-08-13, 01:20
e-30 evo Ο χρήστης e-30 evo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-12-2006
Μηνύματα: 13
e-30 evo is on a distinguished road
E-36 Bilstein B6

Εχω διαβασει σε διαφορα threads για Bilstein B6 sport και οι αποψεις ειναι αντικρουομενες .
Αλλοι τα βρισκουν κανονικα αλλοι πολυ σκληρα και προτεινουν αλλα σετ π.χ. vogtland η sacs performance κτλ.
Ποια ειναι η αποψη σας για Β6 λεπτοκαλαμα σε μαμα αναρτηση και 15 αρα ζαντα οσο αναφορα τη σκληροτητα?
Ειναι οντως σκληρα ωστε να κοπανανε σε λακουβες ,υπαρχει διαφορα ως προς την ανεση αναμεσα σε λεπτοκαλαμα και χοντρομπουκαλα?
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-08-13, 06:50
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από e-30 evo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω διαβασει σε διαφορα threads για Bilstein B6 sport και οι αποψεις ειναι αντικρουομενες .
Αλλοι τα βρισκουν κανονικα αλλοι πολυ σκληρα και προτεινουν αλλα σετ π.χ. vogtland η sacs performance κτλ.
Ποια ειναι η αποψη σας για Β6 λεπτοκαλαμα σε μαμα αναρτηση και 15 αρα ζαντα οσο αναφορα τη σκληροτητα?
Ειναι οντως σκληρα ωστε να κοπανανε σε λακουβες ,υπαρχει διαφορα ως προς την ανεση αναμεσα σε λεπτοκαλαμα και χοντρομπουκαλα?
Ευχαριστω
b6-b8 βγαινουν και τα 2 λεπτο η' χοντρο καλαμι....
απλα τα πρωτα ειναι για μαμα ελατηρια ενω τα δευτερα ειναι για χαμηλωματος ελατηρια (αυτα βασει την bilstein).
επειδη τα χω δοκιμασει ολα απλα να ξερεις οτι με τα χοντοκαλαμα ξεχνας την ανεση...ειναι μπετον αρμε...για καμια αττικη οδο με πολλα χλμ ειναι εγγυηση...για αμαξι καθημερινης χρησης δεν λενε...
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-08-13, 08:05
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Τα Bilstein είναι τα χειρότερα αμορτισέρ που μπορείς να βάλεις για βελτίωση.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-08-13, 16:18
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Βαλε μια απο τις δεκαδες φτηνες ρυθμιζομενες που υπαρχουν στο e-bay.Ειναι πολυ καλυτερες σε ολα τους απο τις bilstein....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-08-13, 16:36
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε μια απο τις δεκαδες φτηνες ρυθμιζομενες που υπαρχουν στο e-bay.Ειναι πολυ καλυτερες σε ολα τους απο τις bilstein....
Εντάξει χαλαρώστε ρε μάγκες..Δεν ξέρω τις εμπειρίες σας από bilstein αλλά εγώ που τα έχω δουλέψει στα 205, ΜΧ-5 άλλοτε και στο 36άρι μέχρι σήμερα (Β8) μόνο καλά λόγια έχω να πω ή μάλλον δεν έχω να πω κάτι αρνητικό*..Το αμάξι δεν κοπανάει ποτέ και παρόλο τα χιλιόμετρα και τα χρόνια τους στους ελληνικούς δρόμους, στο κτεο πριν μια βδομάδα έβγαλαν 78% απόδοση..Επιπλέον παίζει μεγάλο ρόλο και τα ελατήριο με τα οποία τα δουλεύατε

Αν θα τα ξανάβαζα σήμερα; Όχι, γιατί με τα ίδια χρήματα βρίσκεις ποιοτικές ρυθμιζόμενες (π.χ. AP). Αλλά εντάξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα...Μιχάλη οι (φθηνές) ρυθμιζόμενες του ebay μπορεί να δουλεύουν καλά στην αρχή αλλά σε βάθος χρόνου σε οδηγούν ή στο χαντάκι ή στον ορθοπεδικό...Το ό,τι πληρώνεις παίρνεις δεν πέθανε ακόμα...

* Εξαίρεση αποτελούν τα μαύρα bilstein που είναι made in Turkey και το δείχνουν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-08-13, 22:53
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Εγω παντως τα Bilstein τα εχω σε εκτιμιση,ειχα στο 36αρι με 17αρια και ημουν ικανοποιημενος.

Υπαρχουν και αλλες προτασεις στην αγορα οπως Koni-ΚW να διαλεξει ο φιλος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-08-13, 01:04
e-30 evo Ο χρήστης e-30 evo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-12-2006
Μηνύματα: 13
e-30 evo is on a distinguished road
Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι δεν θελω σκληρα αμορτισερ που να κοπανανε .
Μεχρι στιγμης οι αποψεις ειναι 50-50 καποιοι ειναι ευχαριστημενοι αλλοι τα βρισκουν αρκετα σκληρα ακομα και τα λεπτοκαλαμα αν δεν εχω καταλαβει λαθος.
Αν τελικα δεν βγει ακρη με Β6 λεπτακαλαμα και μαμα ελατηριο και προχωρησω σε m tech ελατηρια & sachs υπαρχει περιπτωση να βρεθουν μεταχειρισμενα ελατηρια που να μην ειναι πεσμενα μετα απο τοσα χρονια?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-08-13, 06:25
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από e-30 evo Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι δεν θελω σκληρα αμορτισερ που να κοπανανε .
Μεχρι στιγμης οι αποψεις ειναι 50-50 καποιοι ειναι ευχαριστημενοι αλλοι τα βρισκουν αρκετα σκληρα ακομα και τα λεπτοκαλαμα αν δεν εχω καταλαβει λαθος.
Αν τελικα δεν βγει ακρη με Β6 λεπτακαλαμα και μαμα ελατηριο και προχωρησω σε m tech ελατηρια & sachs υπαρχει περιπτωση να βρεθουν μεταχειρισμενα ελατηρια που να μην ειναι πεσμενα μετα απο τοσα χρονια?
τα β6 λεπτοκαλαμα με μαμα ελατηριο δεν θα χεις προβλημα..
παλια φορουσα αυτο τον συνδιασμο σαν 316 και μου φανηκαν νορμαλ..
αν πας στη λυση m tech ελατηρια & sachs που λες βαλε τα sachs advatage (μαυρα με κοκκινο ταμπελακι).μην βαλεις τα sachs super turing (ειναι με μπλε ταμπελακι αυτα).
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-08-13, 08:02
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Τα bilstein κρατάνε στην καλύτερη περίπτωση για 30ΤΚΜ και μετά δεν πέφτει απλά η απόδοσή τους αλλά τελειώνουν. Τα μαμά αμορτισέρ είναι πολύ καλύτερα.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-08-13, 08:38
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Όσον αφορά το κοπάνημα θα σου αυξηθεί σε σχέση με τα μαμά αμορτισέρ αλλά αν μείνεις στα εργοστασιακά ελατήρια και στη 15άρα ζάντα που βοηθάει πάρα πολύ μετριάζεται το πρόβλημα. Και λογικά τα λεπτοκάλαμα που λέει και ο Λεο είναι καλύτερα σε άνεση.

Εμένα πάντως τα Bilstein με έχουν κουράσει απίστευτα πολύ και αυτό γιατί 90% κινούμαι σε πόλη. Μπροστά έχω τα χοντροκάλαμα Β6 χαμηλώματος του Μ3 με άλλα πιατέλα για προσαρμογή των ελατηρίων και πίσω Β8 χοντροκάλαμα για is με 16άρες ζάντες.

Σίγουρα δεν είναι κ ο σωστότερος συνδυασμός, αλλά όσον αφορά την άνεση μου έχουν αλλάξει τα λαμπάκια. Δε λέω, σε ανοικτές διαδρομές δίνουν πολύ ωραία αίσθηση και εκεί φαίνεται η αξία τους, αλλά είναι μόνο γι αυτές. Αν κινείσαι πόλη στο μεγαλύτερο ποσοστό δεν αξίζουν για μένα, χώρια που πηγαίνω όλη την ώρα σα μεθυσμένος ελέω λακούβας/υπόνομου κλπ.

Γνωστός ευθυγραμμισάς μου έχει πει πως τα 36άρια δουλεύουν πολύ ωραία με Β6 χοντροκάλαμα και μαμά ή μ-πακ ελατήριο για συνδυασμό άνεσης και στριψίματος.

Γενικά είναι και θέμα γούστου και ανοχής του καθενός χρήστη. Αυτό που μπορεί για κάποιον να φαίνεται νορμάλ και ότι δεν κοπανάει, για τον άλλον μπορεί να είναι κούτσουρο.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.