Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 20-12-11, 19:14
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
To ότι δεν είναι μαμά δεν σημαίνει πως δεν είναι ολόιδια με τα μαμά.
Απλά τεξτάρ φοράω εδώ και μερικούς μήνες και έχω ακριβώς ίδια απόδοση με πριν.

Οι δίσκοι πάλι νομίζω πως είναι zimmermann.
Κι εκεί τα ίδια ισχύουν, αν βρεις το ίδιο μοντέλο χωρίς απλά το σήμα bmw δεν υπάρχει καμία διαφορά.

Γενικά είναι εντελώς πεταμένα λεφτά να πληρώνεις 3πλάσια για ένα προϊόν που είναι ακριβώς ίδιο.
Κι εγώ αυτό λέω αλλά έχω τον μηχανικό μου που μου λέει πως αποκλείετε να είναι της ίδιας ποιότητας και με βάζει σε σκέψεις , αλλά αν είναι δοκιμασμένα τότε οκ …… ελπίζω στον φίλο παρακάτω να φταίει κάτι άλλο γιατί τέτοια βλέπω και λέω άστο καλύτερα …..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα textart πάντως είχα τα μαμά και σφύριζαν.. Έβαλα τα textar χωρίς το σηματάκι και πάλι σφυρίζουν.. Όχι πάντα, αλλά είναι ενοχλητικό.. Γιατί δεν κοιτάτε καμιά άλλη μάρκα? Εγώ μετά το χειμώνα που θα ξαναρχίσω να χρησιμοποιώ το αμάξι θα πάω να βάλω ferodo που είναι πιο ήσυχα απότι έμαθα..
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 20-12-11, 19:23
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Δεν ξεχωρίζω τα textar σε 2 κατηγορίες Απλά λέω ότι όλα τα textar σε εμένα σφύριζαν.. Και στον τελευταίο έλεγχο τα βγάλαμε και είχε κάτι "κομματάκια" τα οποία τα αφαιρέσαμε με κατσαβίδι.. Φυσικά σταμάτησε ο θόρυβος μέχρι να βρεθούν τα επόμενα κομματάκια και να ξαναρχίσει.. Η εξήγηση είναι ότι χρησιμοποιούνται διάφορα οικολογικά υλικά.. Φυσικά επειδή στο συγκεκριμένο θέμα δεν είμαι καθόλου οικολόγος, γιατί τα νεύρα μου γίνονται τσατάλια σε κάθε φρενάρισμα θα πάω σε κάτι αντι-οικολογικό και παραδοσιακό..

Από απόδοση είναι μια χαρά πάντως.. Και πολύ παραπάνω για αυτό το αμάξι απότι χρειάζονται μιας και μόλις 1-2 φορές σε τρελές καταβάσεις στο Πήλιο ένιωσα να ζεσταίνονται και να με κρεμάνε σε φρενάρισμα.. Αλλά επειδή αυτό έγινε 1-2 φορές στα 100.000Km θα προτιμήσω κάτι άλλο και ας είναι και χάλια από απόδοση αλλά ΗΣΥΧΟ!
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 20-12-11, 19:37
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Τα κομματάκια που λες σε πιο τακάκι ήταν στο textar ή στο textar με την επωνυμία BMW;
Πάντως δεν μπορώ να πω 26 χρόνια στο Ε30 μπαίνουν όλα της BMW και ειδικά στο θέμα μας ΠΟΤΕ δεν είχα προβλήματα με τα φρένα και φυσικά κανένα σφύριγμα!
Γιαυτο ρωτώ τα παιδιά αν κάποιος τα έχει δοκιμάσει να μου πει εντυπώσεις γιατί καταλαβαίνεις 26 χρόνια με 250.000 χιλ. απροβλημάτιστα θα μου την σπάσει αφάνταστα αν αρχίσει να σφυρίζει το τακάκι!
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 20-12-11, 22:51
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Δεν έχω εμπειρία σε Ε30, αλλά σε Ε90. Σ'εμένα δεν σφυρίζει τίποτα.

Όπως και να'χει, συνεχίζω να επιμένω πως πρόκειται για το ιδιο τακάκι ακριβώς.
Η bmw έτσι κι αλλιώς δεν φτιάχνει τακάκια, οπότε η τεξτάρ δεν έχει κανένα λόγο να φτιάχνει, με τον ίδιο ακριβώς κωδικό, άλλα τακάκια για τη bmw και άλλα με την επωνυμία της.

Προσωπικά τουλάχιστον είχα ακριβώς την ίδια απόδοση και πλήρωσα τα μισά λεφτά.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 21-12-11, 19:32
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω εμπειρία σε Ε30, αλλά σε Ε90. Σ'εμένα δεν σφυρίζει τίποτα.

Όπως και να'χει, συνεχίζω να επιμένω πως πρόκειται για το ιδιο τακάκι ακριβώς.
Η bmw έτσι κι αλλιώς δεν φτιάχνει τακάκια, οπότε η τεξτάρ δεν έχει κανένα λόγο να φτιάχνει, με τον ίδιο ακριβώς κωδικό, άλλα τακάκια για τη bmw και άλλα με την επωνυμία της.

Προσωπικά τουλάχιστον είχα ακριβώς την ίδια απόδοση και πλήρωσα τα μισά λεφτά.
Όταν συζητώ τέτοια θέματα με τον μηχανικό μου επιμένει πως άλλο είναι το απλό textar και άλλο το textar με την επωνυμία της BMW με την αιτιολογία πως η BMW ζητά μία Α ποιότητα για τα ανταλλακτικά της με Α χαρακτηριστικά κ.τ.λ. τα ίδια ακριβώς δεν μπορεί να παράγει η εταιρία για λογαριασμό άλλης αυτοκινητοβιομηχανίας ούτε καν για την ίδια την textar να βγάλει στο εμπόριο το συγκεκριμένο προϊόν με τις ίδιες προδιαγραφές και χαρακτηριστικά.
Ακόμη κι αν τα βάλουμε δίπλα δίπλα και είναι ίδια οπτικά δεν θα βγάλεις άκρη!
Γιαυτο θέλω να το δω στην πράξη!
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 22-12-11, 11:00
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν συζητώ τέτοια θέματα με τον μηχανικό μου επιμένει πως άλλο είναι το απλό textar και άλλο το textar με την επωνυμία της BMW με την αιτιολογία πως η BMW ζητά μία Α ποιότητα για τα ανταλλακτικά της με Α χαρακτηριστικά κ.τ.λ. τα ίδια ακριβώς δεν μπορεί να παράγει η εταιρία για λογαριασμό άλλης αυτοκινητοβιομηχανίας ούτε καν για την ίδια την textar να βγάλει στο εμπόριο το συγκεκριμένο προϊόν με τις ίδιες προδιαγραφές και χαρακτηριστικά.
Ακόμη κι αν τα βάλουμε δίπλα δίπλα και είναι ίδια οπτικά δεν θα βγάλεις άκρη!
Γιαυτο θέλω να το δω στην πράξη!
Σου λέει μαρούλια..
Απλά η BMW δεν δέχεται να παραλάβει τακάκια δευτερης ή τρίτης διαλογής..
Ο χοντρέμπορας όμως το κάνει, τα αγοράζει 8 ευρώ και στα πουλάει 80 σαν ίδια
με διαφορά το σήμα..!
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 22-12-11, 18:59
trueno Ο χρήστης trueno δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 27-09-2009
Μηνύματα: 80
trueno is on a distinguished road
Στο Χ3 πάντως τα "μαμα" τακάκια ειναι ΑΤΕ.
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 22-12-11, 19:53
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου λέει μαρούλια..
Απλά η BMW δεν δέχεται να παραλάβει τακάκια δευτερης ή τρίτης διαλογής..
Ο χοντρέμπορας όμως το κάνει, τα αγοράζει 8 ευρώ και στα πουλάει 80 σαν ίδια
με διαφορά το σήμα..!
Με μπέρδεψες τώρα ……. Μου λέει μεν μαρούλια ο μηχανικός μου αλλά λες πως η BMW από την textar παίρνει Α ποιότητας τακάκια και ο έμπορος σε εμένα θα μου πουλήσει δεύτερης και τρίτης ποιότητας ….

Υ.Γ. Είμαι ζαλισμένος από την δουλειά μη με παρεξηγείς ρε πατρίδα
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 22-12-11, 21:24
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Με μπέρδεψες τώρα ……. Μου λέει μεν μαρούλια ο μηχανικός μου αλλά λες πως η BMW από την textar παίρνει Α ποιότητας τακάκια και ο έμπορος σε εμένα θα μου πουλήσει δεύτερης και τρίτης ποιότητας ….

Υ.Γ. Είμαι ζαλισμένος από την δουλειά μη με παρεξηγείς ρε πατρίδα
Μπορείς να δείς απο το κουτί οτι είναι β ή γ διαλογής..
Ομοιως και ότι είναι α διαλογής..
Εχει ένα χαρτάκι μέσα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 23-12-11, 18:47
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να δείς απο το κουτί οτι είναι β ή γ διαλογής..
Ομοιως και ότι είναι α διαλογής..
Εχει ένα χαρτάκι μέσα...
Τώρα μάλιστα , δεν το ήξερα …. Θα το κοιτάξω όταν πάω για αγορά , χύμα μέσα στο κουτί είναι αυτό οπότε αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο μέσα πάει να μας δαγκώσει ο έμπορος ……..
Ευχαριστώ!
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.