Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-04-10, 20:46
vaggelakhs Ο χρήστης vaggelakhs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-04-2010
Μηνύματα: 25
vaggelakhs is on a distinguished road
"Θάμπωμα" από απρόσεχτο πλύσιμο. .

Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα καταρχάς να σας χαιρετισώ μιας και είμαι νέο μέλος στο φόρουμ(πρώτο ποστ) και νέος ιδιοκτήτης(εδώ και 1 μήνα με ψάξιμο 5+) μιας ΒΜW 316ti compact '04.

Το θέμα που θέλω να συζητήσουμε είναι ότι σήμερα έπλυνα το αυτοκίνητο μου για πρώτη φορά μόνος λόγω έλλειψης χρόνου και έτυχε στο πρώτο μου πλύσιμο να κάνω μια μεγάλη γκάφα.
Ξεκίνησα με το να το παρκάρω έξω απο το σπίτι κτλ κτλ. και να κατεβάσω το λάστιχο απο το σπίτι μου που βρίσκεται στον πρώτο όροφο.Άρχισα λοιπόν να βρέχω το αμάξι απο την πλευρα που βρίσκεται και η εξώπορτα του σπιτιού μου.-μεχρι τώρα κανένα πρόβλημα- στην συνέχεια όμως όταν χρείαστεικε να πάω απο την άλλη πλευρά επείδη δεν το πρόσεξα το λάστιχο επειδή ερχόνταν απο πάνω τριβόταν στο καπώ (απο την πλευρά του οδηγού) και δυστυχώς όταν το κατάλαβα ήταν πλέον αργά.Το αποτέλεσμα ήταν να αφήσει 5-6 -οχι γρατζουνιές , όχι χαρακώματα - δύσκολο να το περιγράψω αλλα κάτι σαν θαμπωμένη γρατζουνιά που προήλθε απο το λάστιχο , και όπως ήταν φυσικό δεν έφευγε με καμμία κυβέρνηση.Το πέρασμα με σαμπουάν(σοναξ) και το επίμονο τρίψιμο δεν απέδωσε και φυσικά όυτε το νερό.Κλείνωντας θέλω να προσθέσω ότι κάτι περιστεράκια άφησαν τα σημαδια τους και με το καθάρισμα έμεινε η στάμπα.

Τώρα 10 ώρες μέτα σας ζητώ την συμβουλή σας για την επίλυση του ποβλήματος μου αν φυσικά υπάρχει και άν χρειάζεται(μπορεί να φύγει) -ΜΑΚΑΡΙ ΜΑΚΑΡΙ-

Aυτά προς το παρόν.

Υ.Γ. Μήπως υπάρχει κάνενα σπρέυ με το άρωμα της BMW , ξέρετε για πιο λέω , δεν το έχω ψάξει καθόλου αλλά αναρωτιέμαι μπας και (μπορεί να πέταξα και πατάτα δεν ξέρω)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-04-10, 07:55
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Δοκίμασε με ψιλή αλοιφή 3Μ ή κάτι παρόμοιο. Αν δε τα καταφέρεις ή αν δε θές να πάρεις πήγαινε σε κάποιον που κάνει γυαλίσματα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-04-10, 09:49
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Βαγγελάκη καλοτάξιδο.

Μάλλον έχει μήνη το χρώμα(το λάδι) του λάστιχου πάνω στο καπό και αυτό θα το καταλάβεις μονό αν χρησιμοποιήσεις χοντρή αλοιφή γυαλίσματος και τριψεις.

Αν δεν βγει και τότε ,ίσως να ήταν κάτι που προϋπήρχε και το αντιλήφθηκες μετά από τα πλυσίματα όπου συνήθως αρχίζουν να εμφανίζονται μικρο επισκευές του χρώματος που έχουν γίνει από πριν.
Τότε σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν αλυσίδες καταστημάτων που κάνουν τοπική βαφή με 30ε και δεν θα φαίνεται.
Δίνουν και εγγύηση για 5χρονια νομίζω.
Παντός θα γλυτώσεις την ολική βαφή του καπό που έτσι και αλλιώς θα φαινόταν και θα ξεχώριζε από το υπόλοιπο αμάξι.
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-04-10, 09:58
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Φευγει 100% Εαν οχι με τις αλοιφες του εμποριου σιγουρα με επαγγελματική. Εδω εμενα μου εξαφανισαν γρατζουνια απο αντλια βενζινης που μου εκανε καποιος σε ενα πρατήριο.

Τα ιχνη απο κοτσιλιες μενουν αλλα μετα απο λιγο καιρο φευγουν μονα τους. Εαν παλι οχι με τον ιδιο τροπο που περιέγραψα πανω. Δεν ειναι μονομες ζημιες αυτες στο χρωμα αλλα στο βερνικι και δεν ειναι ανησυχητικές.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-04-10, 12:11
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaggelakhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Μήπως υπάρχει κάνενα σπρέυ με το άρωμα της BMW , ξέρετε για πιο λέω , δεν το έχω ψάξει καθόλου αλλά αναρωτιέμαι μπας και (μπορεί να πέταξα και πατάτα δεν ξέρω)
Για ποιο σπρέι εννοείς?
Όλα τα καθαριστικά και γυαλιστικα της BMW έχουν το ίδιο άρωμα.Ακόμα και για το δοχείο νερού για τους υαλοκαθαρυστιρες να αγοράζεις το ίδιο άρωμα έχει.
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-04-10, 17:37
vaggelakhs Ο χρήστης vaggelakhs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-04-2010
Μηνύματα: 25
vaggelakhs is on a distinguished road
Παιδιά σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση , θα προσπαθήσω με την αλοιφή και θα σας πώ αποτέλεσματα..παντώς τώρα που το ξαναείδα το πρωί ήταν άσχημο αλλά θα το βγάλω που θα πάει.

Το άρωμα που θέλω είναι αυτό που όταν πέρνετε ολοκαίνουργια BMW είναι και το πιο έντονο που είναι πολύ ώραίο και κάνει το σαλόνι ξεχωριστό .αλλα λογικά ολα αυτά τα καθαριστικά και τα γυαλιστικά αυτό το άρωμα θα έχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-04-10, 20:10
pkouk Ο χρήστης pkouk δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-01-2010
Μηνύματα: 22
pkouk is on a distinguished road
Βαγγέλη καλοτάξιδο και από μένα!

Όπως ανέφεραν και τα παιδιά με μια αλοιφή θα κάνεις δουλειά είτε μόνος σου είτε σε κάποιον μάστορα χρησιμοποιώντας αλοιφαδόρο. αυτό που για μένα είναι σημαντικό είναι οι κουτσουλιές των περιστεριών. επειδή περιέχουν οξύ καλύτερα να τις καθαρίζεις το γρηγορότερο δυνατό γιατί διαβρώνουν το βερνίκι του αυτοκινήτου και καταστρέφεται το χρώμα ειδικότερα τώρα που επιδρά και το φως του ήλιου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-04-10, 21:45
Το avatar του χρήστη Hil
Hil Ο χρήστης Hil δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-11-2006
Μηνύματα: 216
Hil is on a distinguished road
Καλως ήλθες φίλε και καλά ποσταρίσματα, καλορίζικο και καλοτάξιδο!!

Επειδή αυτό ακριβώς έκανα κι εγώ, στον 2ο μένω, μέχρι που έβαλα
βρύση στο ισόγειο !!!

Προσωπικα πιστεύω πως το θάμπωμα δεν προκλήθηκε από το λάστιχο, γιατί και σε μένα σερνότα στην οροφή χωρίς να αφήνει σημάδια!! Απλά ότνα πλένουμε τ' αμάξια μας μόνοι μας,
το γλύφουμε στην κυριολεξία και τότε βλέπουμε τα οποιαδήποτε σημάδια κλπ!!! Αλλά τις κουτσουλιές να τις καθαρίζεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα!!!

Αλλά για να φύγει το θάπμωμα, δοκίμασε μια καλή αλοιφή αλλιώς σε κατάστημα!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-10, 14:33
vaggelakhs Ο χρήστης vaggelakhs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-04-2010
Μηνύματα: 25
vaggelakhs is on a distinguished road
Παιδιά με σώσατε..όντως με την αλοιφή φέυγει και είναι σαν καινουύργιο..βέβαια δεν ξέρω αν είναι καλή η αλοιφή που χρησιμοποιήσα αλλά την δουλεία της την έκανε..η αλοιφή είναι της "Formula1" - Scratch out(δεν ξέρω κατά πόσο γνωστή είναι).

Πάντως σας ευχαριστώ παιδιά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.