Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > Τεχνικά Άρθρα

Τεχνικά Άρθρα Άρθρα δημοσιευμένα σε περιοδικά ή σε ιστοσελίδες. Αναφέρετε πάντα την πηγή.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-04-11, 23:29
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
δυναμόμετρα

Ένα πολύ χρήσιμο,πλήρως αναλυτικό και τεκμηριωμένο άρθρο για να θυμούνται οι παλιοί κ να μαθαίνουν οι νέοι....χωρίζεται σε 2 pdf files(i +iiι) 16 σελίδων σύνολο
(το άρθρο όπως και προηγούμενα, χωρίζεται σε κομμάτια λόγω του ότι δεν μπορεί λόγω μεγέθους να επισυναφθεί αυτούσιο κ όχι για να ταλαιπωρούνται τα μέλη του forum!)

Είναι απο το περιοδικό faster τεύχος 13(ιούλιος 2005)
αναλύονται τα πάντα.... για το πως λειτουργούν τα δυναμόμετρα ποια υπάρχουν...γίνεται σύγκριση των τότε(2005) δυναμομέτρων της αθήνας με ένα leon...και αποκαλύπτεται πως μπορεί να κλέψει ένα δυναμόμετρο με σκοπό τον ενθουσιασμό των ανυποψίαστων θαυμαστών των πολλών θεωρητικά αλόγων!...
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf faster 13 δυναμόμετρα(i).pdf (1,70 MB, 41 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: pdf faster 13 δυναμόμετρα(ii).pdf (1,08 MB, 16 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: pdf faster 13 δυναμόμετρα(iii).pdf (1,23 MB, 20 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-11, 12:45
Το avatar του χρήστη andreas_R
andreas_R Ο χρήστης andreas_R δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 686
andreas_R will become famous soon enough
Δυναμομετρα=πονεμενη ιστορια!!!
__________________
Δυνατες αγαπες...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-11, 12:55
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas_R Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυναμομετρα=πονεμενη ιστορια!!!
Συνφορουμίτη δεν υπάρχει λόγος κάποιος να συγκρίνει τιμές ιπποδύναμης-ροπής (σε στρόφαλο) αυτοκινήτων από διαφορετικά δυναμόμετρα αφού οι τιμές είναι ενδεικτικές και άμεσα συγκρίσιμες είναι μόνο μετρήσεις στο ίδιο δυναμομέτρο (ακόμη και τα αποτελέσματα του ίδιου δυναμομέτρου πάρουσιάζουν μικρές διακυμάνσεις αφού ποτέ οι συνθήκες δυναμομέτρησης δεν είναι οι ίδιες ώστε τα αποτελέσματα να μην είναι αμετάβλητα! Η μέγιστη δυνατή επαναληψιμότητα κατόπιν επιτυγχάνεται έχοντας σταθερές συνθήκες δυναμομέτρησης + καλή συντήρηση αυτοκινήτου)
Έτσι υπάρχει επαναληψιμότητα!
Πάντως το όλο συμπέρασμα που έβγαλες απο το άρθρο ομολογώ πως με εκπλήσσει!!
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-11, 12:58
Το avatar του χρήστη andreas_R
andreas_R Ο χρήστης andreas_R δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 686
andreas_R will become famous soon enough
Δε διαβασα κανενα αρθρο απλα ασχολουμαι και διαβαζω αρκετα φορουμς με βελτιωσεις

Αποψη μου ειναι οτι το δυναμομετρο ειναι εργαλειο για τον προγραμματιστη.

Τα υπολοιπα ειναι ενδεικτικα.

Ξαναλεω αποψη μου η οποια στηριζεται σε οτι εχω δει-βιωσει και διαβασει.
__________________
Δυνατες αγαπες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreas_R : 13-04-11 στις 13:03
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-11, 18:20
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas_R Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε διαβασα κανενα αρθρο απλα ασχολουμαι και διαβαζω αρκετα φορουμς με βελτιωσεις

Αποψη μου ειναι οτι το δυναμομετρο ειναι εργαλειο για τον προγραμματιστη.

Τα υπολοιπα ειναι ενδεικτικα.

Ξαναλεω αποψη μου η οποια στηριζεται σε οτι εχω δει-βιωσει και διαβασει.
Το ότι με παρρησία αναφέρεις πως δεν διάβασες το άρθρο εν μέρει σε τιμά διότι εισαι ειλικρινής!
Κατα κύριο λόγο όμως δεν σπατάλησες λίγα λεπτά γ να μάθεις μέσω του άρθρου κάποια πράματα τεκμηριωμένα,αντικειμενικά κ απο ενα περιοδικο το οποιο κοστιζει 6 ευρώ κ σου δόθηκε δωρεάν κ μαλιστα σκαναρισμένο!Αφού προτιμάς να διαβάζεις διάφορα forums δικαίωμα σου αλλα μη βγαζουμε κ συμπερασματα οτι τα δυναμόμετρα ειναι μόνο για βελτιωτή!Για όσους δεν συμφερουν τα αποτελέσματα που βλέπει ίσως ναχεις δίκιο!!Τότε ούτε κ σε βελτιωτές να προσθέσω δεν επαρκεί το δυναμόμετρο αλλα μόνο ο δρόμος όπως λένε κ τπτ άλλο!
Δηλαδή ο ιδιοκτήτης να μην ξερει τι γινεται στο αυτοκινητο του εστω κ μαμα?Αν το βελτιωσει που θα κερδισει,χασει κτλ?Αν θελει να βαλει μια κοντρα τουναι απαραιτητο επισης.Κατοχος κ civic type-r δεν εισαι?Κάτι θα ξέρεις.......
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-04-11, 12:23
Το avatar του χρήστη andreas_R
andreas_R Ο χρήστης andreas_R δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 686
andreas_R will become famous soon enough
Δεν ηθελα να θιξω την κινηση σου αυτη βαζοντας καποια αποσπασματα περιοδικου.

Απλα ανεφερα μια γνωμη βασισμενη στις εμπειριες μου που καποιος μπορει να πει
οτι ειναι μηδαμηνες αλλος να πει οτι ειναι αρκετες και παει λεγοντας.

Περα απο αυτο εχω μαθει δει περιστατικα που με εχουν κανει να πιστευω οτι το δυναμομετρο
ειναι μεσο για τον προγραμματιστη πρωτα μιας και εκει απο οτι ξερω βλεπει να φτιαξει σωστα avans κυριως και εχει και οπτικη εικονα της καμπυλης οποτε και την διορθωνει, μιας και μειγμα τουλαχιστον στο ταπερ φτιαχναμε παντα στο δρομο.

Ειμαι μαλλον εγινα αυτης της αποψης διοτι δε μου λεει κατι αν ενα αμαξι εχει περισσοτερα αλογα απο
μενα και παω το ιδιο ή καλύτερα και το αναποδο. Επισης εαν εχω ενα αμαξι που λεει εργοστασιακη
ισχυ 200 ιππων και παω και το βγαλει ενας 210 και καποιος αλλος 189 τι θα κερδισω εγω?
Που ξερω ποιος ειναι ο σωστος?
Ας πουμε βαζω μια εισαγωγη και δεν βλεπω κερδος στο dyno σε νουμερο
αλλα το αμαξι σε σχεση με πριν εχει παρει 2 αμαξια στα 600 μετρα τι θα πρεπει να κανω?
Να χαρω που πηρε κερδος επι της ουσιας ή να στεναχωρηθω που δεν πηρε σε νουμερο?

Τελος ημουν κατοχος TypeR εδω και ενα χρονο απλα κυκλοφορω! Χαχαχα!


Δε σε κοντραρω αποψεις ανταλλαζουμε
__________________
Δυνατες αγαπες...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-04-11, 12:36
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Σε ατμ αμάξια είναι ΑΝΟΥΣΙΟ να μετράς τη βελτίωση σε δυναμόμετρο ... το ποσοστό βελτίωσης είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ του στατιστικού σφάλματος ... απλά ΠΕΤΑΣ τα λεφτά σου ...ο μόνος λόγος για dyno σε ατμ μοτέρ είναι να δεις τη διόρθωση σε αβανς και σε μείγμα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-04-11, 12:40
Το avatar του χρήστη andreas_R
andreas_R Ο χρήστης andreas_R δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 686
andreas_R will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ατμ αμάξια είναι ΑΝΟΥΣΙΟ να μετράς τη βελτίωση σε δυναμόμετρο ... το ποσοστό βελτίωσης είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ του στατιστικού σφάλματος ... απλά ΠΕΤΑΣ τα λεφτά σου ...ο μόνος λόγος για dyno σε ατμ μοτέρ είναι να δεις τη διόρθωση σε αβανς και σε μείγμα
Στο ταπερ παντως διορθωναμε αρκετα στο δρομο το μειγμα!

Τσιμπαγαμε κανα καροτσακι και απο κει
__________________
Δυνατες αγαπες...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-04-11, 12:49
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Όντως το δυναμόμετρο είναι εργαλείο για την πιο επιθετική ρύθιση του αβανς. Και αυτό γιατί μπορείς να δώσεις στον κινητήρα πολύ μεγάλο φορτίο, σε ασφαλείς συνθήκες. Εδώ και κάποιο καιρό ρυθμίζω την στοκ ECU του MINI μόνος μου, και το θέμα του αβανς είναι πονεμένο. Καθώς δεν είναι δυνατό να βγαίνω κάθε τρεις και λίγο φορτωμένος με 4 άτομα, να βρω ανηφόρα-ευθεία-αεροδρόμιο, να πατήσω με 5η από χαμηλά, να δω αν έχει πυράκια στα logs.
Θεωρώ τα δυναμόμετρα χρήσιμα για 2 λόγους, πέραν της ρύθμισης.
1) Για να βλέπουμε το σχήμα, την μορφή, της καμπύλης.
2) Να βλέπουμε την διαφορά, πριν και μετά, στο ίδιο δυναμόμετρο, από αλλαγές, προσπαθώντας οι συνθήκες περιβάλλοντος να ειναι παραπλήσιες.
Δεν θεωρώ όπως λέει ο Εβάγγελος ότι δεν έχει νόημα σε atm, καθώς κανένα σοβαρό dyno δεν έχει 10% ή 20% στατιστικό σφάλμα, ποσοστά που πετυχαίνονται σε πολλές περιπτώσεις σε atm βελτώσεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_compact : 19-04-11 στις 13:02
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-04-11, 17:03
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas_R Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ηθελα να θιξω την κινηση σου αυτη βαζοντας καποια αποσπασματα περιοδικου.

Απλα ανεφερα μια γνωμη βασισμενη στις εμπειριες μου που καποιος μπορει να πει
οτι ειναι μηδαμηνες αλλος να πει οτι ειναι αρκετες και παει λεγοντας.

Περα απο αυτο εχω μαθει δει περιστατικα που με εχουν κανει να πιστευω οτι το δυναμομετρο
ειναι μεσο για τον προγραμματιστη πρωτα μιας και εκει απο οτι ξερω βλεπει να φτιαξει σωστα avans κυριως και εχει και οπτικη εικονα της καμπυλης οποτε και την διορθωνει, μιας και μειγμα τουλαχιστον στο ταπερ φτιαχναμε παντα στο δρομο.

Ειμαι μαλλον εγινα αυτης της αποψης διοτι δε μου λεει κατι αν ενα αμαξι εχει περισσοτερα αλογα απο
μενα και παω το ιδιο ή καλύτερα και το αναποδο. Επισης εαν εχω ενα αμαξι που λεει εργοστασιακη
ισχυ 200 ιππων και παω και το βγαλει ενας 210 και καποιος αλλος 189 τι θα κερδισω εγω?
Που ξερω ποιος ειναι ο σωστος?
Ας πουμε βαζω μια εισαγωγη και δεν βλεπω κερδος στο dyno σε νουμερο
αλλα το αμαξι σε σχεση με πριν εχει παρει 2 αμαξια στα 600 μετρα τι θα πρεπει να κανω?
Να χαρω που πηρε κερδος επι της ουσιας ή να στεναχωρηθω που δεν πηρε σε νουμερο?

Τελος ημουν κατοχος TypeR εδω και ενα χρονο απλα κυκλοφορω! Χαχαχα!


Δε σε κοντραρω αποψεις ανταλλαζουμε
Το πόσα άλογα έχει, κερδίσει ή χασει το αυτοκίνητο εφόσον προσθέσεις κάτι το διαπιστώνεις μόνο χρησιμοποιώντας ως σημείο αναφοράς πάντα το ίδιο δυναμόμετρο!
Το αν με μια εισαγωγή δεις κέρδος στο dyno... και πιστευεις πως τα 2 αυτοκίνητα διαφοράς σε κόντρα μπορεί ναναι επαναλήψιμα(ειλικρινά 100 rpm λάθος αλλαγή να κάνεις, η να μην εκκινησεις ιδανικά,η να μην εχεις σωστη πίεση σε λάστιχα, η να χάνεις απο 0,05 sec σε κάθε αλλαγή κτλ η διαφορά θάναι το λιγότερο 2 αυτοκίνητα να μη πω κ παραπάνω!).....αυτό είναι ουτοπικό!
Υ.Γ Εννοείται δεν με κοντράρεις ούτε θίχτηκα!!
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.