Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-07-12, 00:02
liakatas Ο χρήστης liakatas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 25-09-2009
Μηνύματα: 11
liakatas is on a distinguished road
Ε90 προβλημα φλαντζα

Εχε ενα 320ι το οποιο το πηρα μεταχοιρισμενο στα 37.οοο χλμ και το οποιο αμεσως μου εβγαλε αντλια λαδιου βλαβη και τωρα στο 60.000 χλμ χανει λαδια απο το καπακι και το μαστορι μου ειπε οτι ειναι βλαβη ρουτινας δεν ξερω κατα ποσο ενα τοσο ακριβο αυτοκινητο πρεπει να βγαζει τετοιες βλαβες παρακαλω ζητω και την δικια σασ γνωμη
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-07-12, 00:47
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Φλάντζα σε Ε90 στα 60.000χλμ και μάλιστα βαπτίστηκε ως "βλάβη ρουτίνας", πρωτοποριακό...

Είτε τα χλμ που είδες ήταν ψεύτικα και το όχημα είναι σκισμένο, είτε το όχημα είναι ξε-σκισμένο, είτε ο μηχανικός σου κάτι δεν κάνει καλά - που δεν μας τα λέει καλά, η φλάντζα κεφαλής μόνο βλάβη ρουτίνας δεν είναι, εκτός αν έχεις Rover. Γνώμη μου βέβαια, χωρίς να έχουμε δει ποτέ το όχημα απλώς μαντεύουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-07-12, 01:02
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Δεν εννοει φλατζα κεφαλης (καπακιου) αλλα τη λαστιχενια 'τσοντα' που στεγανοποιει τον χωρο των βαλβιδων. Και ναι δυστυχως ειναι συνηθισμενη βλαβη σε 4κυλ. Ε9Χ, Ε8Χ. Με τον καιρο ξεραινεται αυτη και χανει λαδι προς τα εξω. Υπαρχει και μια πιθανοτητα να χανει λαδι και απο τις δυο φλατζουλες που ειναι μεσα απ το καπακι αυτο και στεγανοποιουν τον χωρο των μπουζι. Αυτο δε το παιρνεις και ευκολα ειδηση ομως μονο αν ανοιχτει αυτο το καλυμα για αλλαγη μπουζι ή πολλ/ων. Μου ειχε τυχει...

Αλλαζονται αυτα σε σετ. Κοστος δεν ειναι τραγικο αλλα πρεπει να αλλαχτουν αν υπαρχει διαρροη οπωσδηποτε.

Οσο για τα χλμ, κι εμενα δε μου φαινονται αληθινα, εγω τη βλαβη αυτη την ειχα στα 110-και χιλιαδες χλμ. Ή ειναι αληθινα και τ αμαξι εχει φαει λιγο ξεσκισμα σε extreme συνθηκες.

Παντως μην αγχωνεσαι δεν ειναι κατι. Θα σου προτεινα επι τη ευκαιρια που θα βγει αυτο το καπακι για ν αλλαχτουν αυτα τα στεγανοποιητικα, αν ειναι ας βγαλει και τα μπουζι να τα τσεκαρει σε τι κατασταση ειναι και γιατι οχι ας τα αλλαξετε και μια ωρα νωριτερα, δεν θα ειναι κακο.

Για τα χλμ και την κατασταση του μοτερ μια μετρηση συμπιεσης θα πει πολλα κι ειδικοτερα αν καις και λιγο λαδακι.

Τωρα προσεξα πως ειναι και το 1ο σου ποστ, καλωσορισες.

Κρατα μας ενημερους για το θεματακι παντως.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-07-12, 02:47
liakatas Ο χρήστης liakatas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 25-09-2009
Μηνύματα: 11
liakatas is on a distinguished road
Σωστα αυτη τη βλαβη εννοω αλλα και παλι για τετοιο αυτοκινητο μου φενεται απαραδεκτη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-07-12, 12:26
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Οτι και να εννοείτε,
οτι και να λέτε,
αν αλλάζεις λάδια κάθε 135678 χιλιόμετρα, οι φλάτζες τα παίζουν..
Πόσο μάλλον αν βάζεις συνθετικό, και μετά ημισυνθετικό..
Η πρωτογενές, και μετά ανακυκλωμένο..
Για εμένα (και μόνο για εμένα, είναι απολύτως προσωπική άποψη, και αδιαπραγμάτευτη)
διαρροή λαδιών αυτής της φύσης είναι απο λάδι..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.