Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 30-08-09, 17:33
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nino x3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δεν γραφεις μια επιστολη με ολο το ιστορικο της ταλαιπωριας σου και να το στειλεις σε καποια αυοκινητιστικα περιοδικα ευρειας κυκλοφοριας?
χμμμμμμμ δεν είναι άσχημη ιδέα
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-09-09, 18:21
Το avatar του χρήστη drum
drum Ο χρήστης drum δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Μηνύματα: 701
drum is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nino x3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δεν γραφεις μια επιστολη με ολο το ιστορικο της ταλαιπωριας σου και να το στειλεις σε καποια αυοκινητιστικα περιοδικα ευρειας κυκλοφοριας?
δευτερώνω, την αποψη του nino.
__________________
..δεν υπάρχουν πολλοί τρόποι να αγαπάς τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ...μόνο ένας, ο απόλυτος!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-09-09, 23:36
Το avatar του χρήστη CRIS
CRIS Ο χρήστης CRIS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-08-2009
Μηνύματα: 23
CRIS is on a distinguished road
Θα πω κι εγώ τη γνώμη μου ατεκμηρίωτα και λίγο πιο γενικά.

Το πρόβλημα βρίσκεται στην νοοτροπία των ελλήνων εμπόρων αυτοκίνητων και όχι τόσο στις κατασκευάστριες εταιρίες. Οι περισσότερες εταιρείες (όχι όλες) έχουν τη λογική της αρπαχτής. Κάνουν τα πάντα για να πουλήσουν και διαθέτουν τα μικρότερα δυνατά κεφάλαια στην υποστήριξη και στο service. Και ο λόγος (κατά την άποψή τους) είναι ότι το service δεν φέρνει χρήματα στα ταμεία παρά μόνο οι πωλήσεις.

Ανέκαθεν πίστευα και πιστεύω ότι η πώληση που προέρχεται από την υποστήριξη του πελάτη είναι πιο υγιείς απ’ αυτή που προέρχεται από τις πωλήσεις. Δεν υπάρχουν αυτοκίνητα που δεν χαλάνε ούτε οποιαδήποτε συσκευή ή προϊόν. Το ζητούμενο είναι όταν συμβεί κάτι να μπορεί να αντιμετωπιστεί γρήγορα και σωστά. Και για να γίνει αυτό θα πρέπει ο εκάστοτε επιχειρηματίας να έχει δώσει τις ανάλογες οδηγίες στο προσωπικό του προς αυτή την κατεύθυνση.

Στο παρελθόν αντιμετώπισα κι εγώ πρόβλημα με γνωστή αντιπροσωπία αυτοκινήτων bmw και ενημέρωσα τη bmwhellas για την απαράδεκτη αντιμετώπισή τους. Η Ελληνική εμπορική πραγματικότητα όμως δεν είναι αυτή που υπολογίζει τον πελάτη. Πόσο μάλλον όταν ο αντιπρόσωπος μπορεί να είναι πρώτος σε πωλήσεις ή μέσα στους πρώτους στη χώρα. Δεν είμαι αφελής να πιστέψω ότι θα πάει κάποιος να του τραβήξει τ’ αυτί και να του κάνει παρατήρηση όταν πετυχαίνει τους στόχους πωλήσεων. Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα. Και βέβαια η εξυπηρέτηση του πελάτη όπως και το servise υπόκεινται σε κάποιες προδιαγραφές της κατασκευάστριας εταιρίας, αλλά πρωτίστως αυτό που ενδιαφέρει τον εισαγωγέα είναι τα νούμερα.

Και στον αντίποδα θα αναφέρω ότι μου έχει συμβεί περιστατικό όπου εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος μοτοσυκλετών bmw (ο οποίος τυγχάνει να είναι άνθρωπος της αντιθέτου νοοτροπίας) ενώ έχει κατ’ επανάληψη αντιμετωπίσει άψογα οποιοδήποτε πρόβλημα πρόεκυψε εντός εγγύησης, με εξυπηρέτησε, κατόπιν συνεννόησης με το εργοστάσιο στη Γερμανία, με αντικατάσταση ανταλλακτικού εκτός εγγύησης χωρίς να πληρώσω ούτε ένα ευρώ. Και να σκεφτείτε ότι τη μοτό δεν την έχω αγοράσει απ’ αυτόν.

Τελειώνοντας θα πω ότι εδώ έρχεται και ο ρόλος του φόρουμ. Ενημερώνουμε (πάντα τεκμηριωμένα) για οποιοδήποτε περιστατικό όπως του Θανάση, ώστε όλοι μας να έχουμε το νου μας, να γνωρίζουμε και να απομονώνουμε παρόμοιες συμπεριφορές. Κατ’ αυτόν τον τρόπο μπορούμε ως υποψιασμένοι πλέον πελάτες να απαιτήσουμε καλύτερο service από τους εμπόρους.
Όπως επίσης και επιβραβεύουμε τους συνεπείς και σωστούς επαγγελματίες, που έχουν ως πρώτη τους προτεραιότητα την σωστή υποστήριξη του πελάτη.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-09-09, 12:04
Το avatar του χρήστη teothekid
teothekid Ο χρήστης teothekid δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2006
Μηνύματα: 701
teothekid is on a distinguished road
Εαν νομισατε οτι επειδη πηρατε bmw θα σας προσκυνανε σας γελασανε, μαλλον ξεχνατε σε ποια χωρα ζειτε και με τι ανθρωπους εχετε να κανετε, δε λεω παντα υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα δυστυχως ειναι πολυ λιγες, ομως δυστυχως η βλακεια παραμενει ανικητη, σε παρομοια περιπτωση μου ειχαν πει ''αν εχεις χρημα για δικαστηρια τοτε καν' το'' γιατι γνωριζουν οτι εκ του ασφαλους οτι δεν προκειτε να βγαλετε ακρη, α και το αλλο το καλο μην περιμενετε και πολλα πλεον απο την bmw Γερμανιας καποτε ηταν αυτος ο περιβοητος Γερμανος που ηταν αψογος σε ολα, τωρα πλεον εχει χαλασει και αυτος αλλα και εκεινο το Γερμανικο συστημα που δουλευε τελεια...................με λιγα λογια μη σας τυχει Κυριοι
__________________
Εμεις οι Ελληνες εεεεεεεεεχουμε λεφτα.......¥€$
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-09-09, 14:40
Το avatar του χρήστη alen77
alen77 Ο χρήστης alen77 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 199
alen77 is on a distinguished road
Φίλε μου τι να πω; Εσύ είσαι σε χειρότερη κατάσταση από εμένα! Και εγώ ακόμα τρέχω με τους κυρίους αλλά όχι τόσο χοντρά όσο εσύ! Αν κρίνω από αυτά που λες και δεν έχω κανένα λόγο να μην σε πιστέψω θα επαναλάβω αυτά που έχω πει και σε δικό μου post για τα χάλια μου:
Από εξυπηρέτηση/after sales οι αντιπρόσωποι είναι στο μηδέν! Σε μια αντιπροσωπεία δεν έχω πάει ακόμα! Σε όλους τους άλλους μόνο κάρτα που δεν χτυπάω!
Από γνώσεις είναι πάλι στο μηδέν αν και σε αυτό δεν φταίνε μόνο αυτοί αλλά και εκείνοι που τους δίνουν τις άδειες!
Για τους Γερμανούς δεν μπορώ να πω και πολλά, γιατί για την ώρα έχω μόνο μια επαφή με επιστολή μαζί τους! Απλά απάντησαν! Ούτε κρύο ούτε ζέστη! Θα δείξει στην δεύτερη απάντηση τους!
Εννοείτε ότι έχω μετανιώσει για την αγορά που έκανα και δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναγοράσω την συγκεκριμένη μάρκα!
Όλα αυτά πάντα υπολογίζοντας βέβαια και τις εξαιρέσεις/σωστοί επαγγελματίες, τις οποίες εγώ τουλάχιστον δεν τις έχω γνωρίσει ακόμα και πάντα με κριτήριο τις δικές μου εμπειρίες.
Καλή τύχη φίλε μου!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.