Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-06-12, 18:15
Το avatar του χρήστη mike325is
mike325is Ο χρήστης mike325is δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Μηνύματα: 46
mike325is is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μας εξηγεις τι ακριβως εχεις βαλει πανω(γιατι μαλλον μονος σου το'βαλες απ'οτι καταλαβα) για να σε βοηθησουμε χωρις να μαντευουμε???
το αμαξι φιλε μου το πηρα 318is...με look-φρενα-σαλονι-καντραν-πλεξουδες m3.ηταν ομως μετατροπη turbato...και εγω το ηθελα 6κυλινδρο...αγορασα λοιπον μοτερ σασμαν πλεξουδα εγκεφαλο 325 και το εβαλα πανω...το εξης πλεον μοτερ ηταν 525 e34 αβανο με καρτερ 325 και βασεις 325 επισης...το εβαλα λοιπον πανω και συμβαινουν ολα αυτα που σας λεω!η γεφυρα μου ειναι του 18ριου και ειναι ιδιες...το σασμαν ειναι απο 320 αλλα αποτι πληροφορηθηκα ολα τα σασμαν τα 5ταχθτα ειναι ιδια(αν κανω λαθος διορθωστε με) και επισης ο κεντρικος ειναι του 18ριου αλλα με 4 βιδες πισω...αρα εχουν παντρεψει αξονες?εχει και μπλοκε αλλα ουτε και ξερω να διακρινω τα μεγαλα καβουκια με τα μικρα...πρεπει ομως να εχω ολη τη γεφυρα πισω του m3..ψαλιδια κλπ ολα m3 ειναι πισω...πολυ μπερδεμα εεε???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-06-12, 21:35
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike325is Εμφάνιση μηνυμάτων
το αμαξι φιλε μου το πηρα 318is...με look-φρενα-σαλονι-καντραν-πλεξουδες m3.ηταν ομως μετατροπη turbato...και εγω το ηθελα 6κυλινδρο...αγορασα λοιπον μοτερ σασμαν πλεξουδα εγκεφαλο 325 και το εβαλα πανω...το εξης πλεον μοτερ ηταν 525 e34 αβανο με καρτερ 325 και βασεις 325 επισης...το εβαλα λοιπον πανω και συμβαινουν ολα αυτα που σας λεω!η γεφυρα μου ειναι του 18ριου και ειναι ιδιες...το σασμαν ειναι απο 320 αλλα αποτι πληροφορηθηκα ολα τα σασμαν τα 5ταχθτα ειναι ιδια(αν κανω λαθος διορθωστε με) και επισης ο κεντρικος ειναι του 18ριου αλλα με 4 βιδες πισω...αρα εχουν παντρεψει αξονες?εχει και μπλοκε αλλα ουτε και ξερω να διακρινω τα μεγαλα καβουκια με τα μικρα...πρεπει ομως να εχω ολη τη γεφυρα πισω του m3..ψαλιδια κλπ ολα m3 ειναι πισω...πολυ μπερδεμα εεε???
Κατα τη γνωμη μου κακως εβγαλες το τουρμπισιο μοτερακι
Αλλα γουστα ειναι αυτα,οποτε παμε στο θεμα μας:
1ον)οι βασεις οι ελαστικες του μοτερ,ειναι διαφορετικες μεταξυ 4κυλινδρων-6κυλινδρων,αρα επειγοντως αλλαγη
2ον)τα σασμαν ειναι ιδια σε κλιμακωση αλλα εχουν διαφορες στις βασεις του μοχλου
3ον)φορας τον κεντρικο του 18αριου για να ταιριαξει με το σασμαν του 320 και με το μικρο καβουκι διαφορικου που φοραγανε ολα τα 316-318-318ις-320.Αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο αλλα να ξερεις οτι πασχει σε αξιοπιστια,αλλα τουλαχιστον ειναι πιο κοντο και σου δινει καλυτερες ρεπριζ και παντιλικια
Κι εδω λοιπον παιζει να υπαρχει το εξης προβλημα:περαν των βασεων μηχανης που πρεπει ν'αλλαξεις,ο κεντρικος αξονας αποτελειται απο 2 μερη το πρωτο(Α) που ενωνεται πανω στο σασμαν και το δευτερο(Β) που κουμπωνει στο διαφορικο.Αν αυτος σου'δωσε σασμαν 6κυλινδρου(320) κι εβαλε και τα Α+Β στ'αμαξι σου,τοτε συντομα θα σπασεις αξονα με θεαματικο ηχο οσο και ζημια!!Ειναι 2cm μακρυτερος με αποτελεσμα να πιεζει το ολο συστημα(σταυρους,βασεις,μεσαια τριβη) και ειναι θεμα ελαχιστου χρονου προκειμενου να σπασει(σε κολλητο φιλο εσπασε στα πρωτα 10-15χλμ) και ηταν τυχερος που πηγαινε με 30-40χλμ και η ζημια περιοριστηκε εκει.Δες επειγοντως απο κατω τ'αμαξι σου αν η μεσαια τριβη ειναι πολυ στρεσαρισμενη,σαν να'χει κουμπωσει με βια ο αξονας εκει...
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-06-12, 08:35
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Εγώ δεν έχω καταλάβει...
Συνεπώς ρωτάω..
Εσύ μόνος σου την έκανες τη μετατροπή, ή κάποιος μηχανικός???????
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-06-12, 09:18
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν έχω καταλάβει...
Συνεπώς ρωτάω..
Εσύ μόνος σου την έκανες τη μετατροπή, ή κάποιος μηχανικός???????
Αποκλειεται ρε συ Παναγιωτη να την εκανε μηχανικος!!!Κι εβγαλε τ'αμαξι εξω ετσι???Λες??? Θελει αφαιρεση αδειας παντως αν το'κανε....Απ'οτι καταλαβα,καποιος του'στειλε τα πραγματα του παιδιου λειψά και τα βαλανε πανω μονοι τους...
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-06-12, 18:12
Το avatar του χρήστη mike325is
mike325is Ο χρήστης mike325is δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Μηνύματα: 46
mike325is is on a distinguished road
ναι βρε παιδια μοναχος μου το εκανα...απλα ειναι καποια πραγματακια που αν δεν τα γνωριζεις σπας το κεφαλι σου και νοημα δεν βγαζεις!ευχαριστω παντως...παραγγειλα τις βασουλες και τις περιμενω για να δω τι αλλο θα χρειαστει πια...πφφφ...παντως αυτο με τον αξονα πισω εχει 4 βιδες και το διαφορικο ειναι μπλοκε...τι να ειναι λετε?εχω ολο το πισω υποπλεσιο απο m3 και λεω μπα να ειναι και το διαφορικο m...αλλα δεν μου φαινεται και ιδιαιτερα μακρυ...

οσο για το μοτερακι φιλε stuntmike ειναι οτι πιο αθλιο εχω οδηγησει ποτε μου!για το τουρμπατο μιλαω...φασαριοζικο μοτερ (318is) με τουρμπισμα απο επιδεξιο μαστορα!φλαντζα σαντουιτς στη μεση που με το ματι φαινεται πανω απο 30 δεκατα μαντεμενια πολλαπλη 25αρα και ενα ρυθμιστη πιεσης!τιποτα μα τιποτα αλλο.....στο δυναμομετρο εβγαλε 141 ολοκληρα αλογα και 21 kgr ροπης!αααααθθθλιοοοοοοοο!!!!το obc με το που εβαζε μπροστα κατευθειαν στο 39.5....τιποτα ενδιαμεσο...με 35 λιτρα 140 χλμ!τερας καταναλωσης!μονο απο τις βενζινες θα κανω αποσβεση σε λιγους μηνες...τι μηνες..μερες!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 26-06-12 στις 08:54
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-06-12, 21:58
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike325is Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι βρε παιδια μοναχος μου το εκανα...απλα ειναι καποια πραγματακια που αν δεν τα γνωριζεις σπας το κεφαλι σου και νοημα δεν βγαζεις!ευχαριστω παντως...παραγγειλα τις βασουλες και τις περιμενω για να δω τι αλλο θα χρειαστει πια...πφφφ...παντως αυτο με τον αξονα πισω εχει 4 βιδες και το διαφορικο ειναι μπλοκε...τι να ειναι λετε?εχω ολο το πισω υποπλεσιο απο m3 και λεω μπα να ειναι και το διαφορικο m...αλλα δεν μου φαινεται και ιδιαιτερα μακρυ...
Και πώς ταίριαξες την βάση του τετρακύλινδρου επάνω στον εξακύλινδρο??
Αφού η τέταρτη βίδα δεν ταιριάζει....
Κιβώτιο κράτησες το ίδιο που είχες, ή έβαλες άλλο??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-06-12, 22:13
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike325is Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο για το μοτερακι φιλε stuntmike ειναι οτι πιο αθλιο εχω οδηγησει ποτε μου!για το τουρμπατο μιλαω...φασαριοζικο μοτερ (318is) με τουρμπισμα απο επιδεξιο μαστορα!φλαντζα σαντουιτς στη μεση που με το ματι φαινεται πανω απο 30 δεκατα μαντεμενια πολλαπλη 25αρα και ενα ρυθμιστη πιεσης!τιποτα μα τιποτα αλλο.....στο δυναμομετρο εβγαλε 141 ολοκληρα αλογα και 21 kgr ροπης!αααααθθθλιοοοοοοοο!!!!το obc με το που εβαζε μπροστα κατευθειαν στο 39.5....τιποτα ενδιαμεσο...με 35 λιτρα 140 χλμ!τερας καταναλωσης!μονο απο τις βενζινες θα κανω αποσβεση σε λιγους μηνες...τι μηνες..μερες!
Μονο τουρμπισμα δεν λεγεται αυτο βρε συνονοματε!!!Εντελως Γ.Τ.Π.!!Το 318ις με σωστο τουρμπισματακι και πιεση ο.6-0.7bar παει πολυ καλυτερα απο οποιοδηποτε 325 και με ελαχιστη διαφορα στην καταναλωση....
Οσον αφορα το διαφορικο σου,πεσε απο κατω και δες ενα ταμπελακι που εχει και γραφει ενα νουμερο..πχ S3.45..το S σημαινει μπλοκε και το 3.45 ειναι το βημα.Ετσι θα εχουμε μια καλυτερη ιδεα στο τι αντιμετωπιζουμε,αν αλλαζοντας τις βασεις συνεχιζει ο θορυβος που ακους....
Υ.γ τα πισω ψαλιδια εχουν σκαλιστο το γραμμα //Μ πανω τους???
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-06-12, 23:33
Το avatar του χρήστη mike325is
mike325is Ο χρήστης mike325is δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Μηνύματα: 46
mike325is is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πώς ταίριαξες την βάση του τετρακύλινδρου επάνω στον εξακύλινδρο??
Αφού η τέταρτη βίδα δεν ταιριάζει....
Κιβώτιο κράτησες το ίδιο που είχες, ή έβαλες άλλο??
το διαφορικο μου εχει τεσσερις βιδες και ο αξονας στο πισω μερος το ιδιο...αλλα μπροστα εχει τρεις βιδες και κρατησα το παλιο μου κιβωτιο που ηξερα τι ητανε αλλα μου εστειλε λεει ενα απο 320 αλλα δεν μας ενδιαφερει...πανομοιοτυπα ειναι...ο αξονας παντως φαινεται να ειναι παντρεμενος...τορνισμενο το πισω κομματι και κολλημενο...καταλαβαινεις τι εννοω!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-06-12, 23:38
Το avatar του χρήστη mike325is
mike325is Ο χρήστης mike325is δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Μηνύματα: 46
mike325is is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονο τουρμπισμα δεν λεγεται αυτο βρε συνονοματε!!!Εντελως Γ.Τ.Π.!!Το 318ις με σωστο τουρμπισματακι και πιεση ο.6-0.7bar παει πολυ καλυτερα απο οποιοδηποτε 325 και με ελαχιστη διαφορα στην καταναλωση....
Οσον αφορα το διαφορικο σου,πεσε απο κατω και δες ενα ταμπελακι που εχει και γραφει ενα νουμερο..πχ S3.45..το S σημαινει μπλοκε και το 3.45 ειναι το βημα.Ετσι θα εχουμε μια καλυτερη ιδεα στο τι αντιμετωπιζουμε,αν αλλαζοντας τις βασεις συνεχιζει ο θορυβος που ακους....
Υ.γ τα πισω ψαλιδια εχουν σκαλιστο το γραμμα //Μ πανω τους???
αστα ρε φιλε!γιαυτο σου λεω ειπα να το αλλαξω μια και καλη να μην εχω και προβληματα!νορμαλ κατασταση να παιζω και 2 παντες μιας και δεν το κυκλοφορω και καθημερινα!μονο κανενα βραδακι ξερεις να τρομαξω κανα γερο! παντως ναι που λες τα ψαλιδια πισω εχουν το m σκαλιστο και τα φρενα απο m ειναι οπως επισης και μπροστα...και coiloverατο το πραμα ετσιιιιιιι???αυριο θα το σηκωσω να του βαλω και τις ελαστικες βασεις μπροστα να δω τι θα γινει και θα παρατηρησω τι λεει το διαφορικο πανω...ελπιζω παντως να ειναι απο βασεις το ολο θεμα με το τρεμουλο οταν παω να κανω αλητιες!

γενικα ομως εχετε μια εικονα τι προσπαθω να συμμορφωσω...μου εχει φυγει η πιστη...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-06-12, 00:04
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike325is Εμφάνιση μηνυμάτων
το διαφορικο μου εχει τεσσερις βιδες και ο αξονας στο πισω μερος το ιδιο...αλλα μπροστα εχει τρεις βιδες και κρατησα το παλιο μου κιβωτιο που ηξερα τι ητανε αλλα μου εστειλε λεει ενα απο 320 αλλα δεν μας ενδιαφερει...πανομοιοτυπα ειναι...ο αξονας παντως φαινεται να ειναι παντρεμενος...τορνισμενο το πισω κομματι και κολλημενο...καταλαβαινεις τι εννοω!
Ναι μεν τα κιβωτια ειναι πανομοιοτυπα αλλα το 320 πρεπει να'χει διαφορετικο μοχλικο συστημα και βαση για τον επιλογεα...τσεκαρε το γιατι αν φορας 4κυλινδρου σασμαν τωρα λογικα οι ταχυτητες 2α-4η πρεπει να κουμπωνουν αρκετα πισω και μερικες φορες οταν ειναι κρυο θα στην πεταει....τσεκαρε το...
Υ.γ τορνιρισματα-κολληματα στον αξονα μεταδοσης και πιθανον ανευ ζυγισματος,ακουγονται ανησυχητικα και πιθανον υπευθυνα για θορυβους απ'τη μεταδοση...Τσεκαρε το διαφορικο και πες μου και τι σασμαν φορας να βγαλω συμπερασμα...
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.