Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 26-06-12, 07:52
Το avatar του χρήστη mike325is
mike325is Ο χρήστης mike325is δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Μηνύματα: 46
mike325is is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι μεν τα κιβωτια ειναι πανομοιοτυπα αλλα το 320 πρεπει να'χει διαφορετικο μοχλικο συστημα και βαση για τον επιλογεα...τσεκαρε το γιατι αν φορας 4κυλινδρου σασμαν τωρα λογικα οι ταχυτητες 2α-4η πρεπει να κουμπωνουν αρκετα πισω και μερικες φορες οταν ειναι κρυο θα στην πεταει....τσεκαρε το...
Υ.γ τορνιρισματα-κολληματα στον αξονα μεταδοσης και πιθανον ανευ ζυγισματος,ακουγονται ανησυχητικα και πιθανον υπευθυνα για θορυβους απ'τη μεταδοση...Τσεκαρε το διαφορικο και πες μου και τι σασμαν φορας να βγαλω συμπερασμα...
οκ φιλε!κατα το απογευματακι θα εχεις απαντηση μου!παντως ναι οι ταχυτητες ειναι τραβιγμενες αρκετα πισω αλλαως συνολο δλδ και η πρωτη δεν ειναι οσο μπροστα θα επρεπε η δευτερα ειναι πολυ πισω κ.ο.κ!αλλα μεχρι προτινος νομιζα οτι ειναι ετσι επειδη εκατσε πισω το μοτερ...δεν μετρησα τα σασμαν εφοσον φαινοταν τα ιδια!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-06-12, 14:34
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Ναι ετσι παει..ολο το μοχλικο πηγαινει περιπου 1-2 ποντους προς τα πισω..ετσι ειναι εμενα 6 χρονια τωρα!Φτιαχνεται ομως ο ιδιος μοχλος χωρις να μπλεξεις με αλλαγες σασμαν και τετοια.....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-06-12, 17:38
Το avatar του χρήστη mike325is
mike325is Ο χρήστης mike325is δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Μηνύματα: 46
mike325is is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονο τουρμπισμα δεν λεγεται αυτο βρε συνονοματε!!!Εντελως Γ.Τ.Π.!!Το 318ις με σωστο τουρμπισματακι και πιεση ο.6-0.7bar παει πολυ καλυτερα απο οποιοδηποτε 325 και με ελαχιστη διαφορα στην καταναλωση....
Οσον αφορα το διαφορικο σου,πεσε απο κατω και δες ενα ταμπελακι που εχει και γραφει ενα νουμερο..πχ S3.45..το S σημαινει μπλοκε και το 3.45 ειναι το βημα.Ετσι θα εχουμε μια καλυτερη ιδεα στο τι αντιμετωπιζουμε,αν αλλαζοντας τις βασεις συνεχιζει ο θορυβος που ακους....
Υ.γ τα πισω ψαλιδια εχουν σκαλιστο το γραμμα //Μ πανω τους???
s315 898 λεει φιλε το καβουκξι πανω...τι ειναι λες???
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-06-12, 22:55
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Φορας καβουκι μεγαλο TYP188 απο 325,με 3.15 βημα(και το Μ3 ιδιο βημα εχει) και μπλοκε.....Κι ερχομαστε στο εξης:Απ'οτι καταλαβα αυτη τη στιγμη που μιλαμε φορας μοτερ 325 με σασμαν 318ις,αξονα ???? και διαφορικο 6κυλινδρου μπλοκε.Επι του προκειμενου λοιπον λογω του σασμαν οι ταχυτητες εχουν ερθει ολες ενα κλικ πισω(περιπου 2 ποντους για την ακριβεια,οποτε βαλε το σασμαν του 320 και θα λυθει το θεμα.Με την αλλαγη των βασεων θα λυσεις καποια προβληματα που εχεις αλλα πολυ φοβαμαι οτι αξονας μεταδοσης σου ειναι απο 4κυλινδρο(4.9cm μακρυτερος) και κομμενος-ραμμενος για να ταιριαξει στο διαφορικο σου.Δυστυχως ομως ειναι προχειροδουλεια,προφανως οχι ζυγισμενος οποτε κι εχεις αυτο το τρεμουλο στον πισω αξονα.Πας επειγοντως για αξονα απο 325(1512mm μηκος)....Αυτα προς το παρον...τσεκαρε τα κι επανερχομαστε...
Υ.γ ολοι οι αξονες των Ε36 πλην του Μ3 εχουν 4 βιδες στο τελος τους και 3 στην αρχη....οποτε μην αγχωνεσαι...
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stunt Mike : 28-06-12 στις 22:58
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-06-12, 09:32
Το avatar του χρήστη beck m power
beck m power Ο χρήστης beck m power δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-04-2012
Μηνύματα: 71
beck m power is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Φορας καβουκι μεγαλο TYP188 απο 325,με 3.15 βημα(και το Μ3 ιδιο βημα εχει) και μπλοκε.....Κι ερχομαστε στο εξης:Απ'οτι καταλαβα αυτη τη στιγμη που μιλαμε φορας μοτερ 325 με σασμαν 318ις,αξονα ???? και διαφορικο 6κυλινδρου μπλοκε.Επι του προκειμενου λοιπον λογω του σασμαν οι ταχυτητες εχουν ερθει ολες ενα κλικ πισω(περιπου 2 ποντους για την ακριβεια,οποτε βαλε το σασμαν του 320 και θα λυθει το θεμα.Με την αλλαγη των βασεων θα λυσεις καποια προβληματα που εχεις αλλα πολυ φοβαμαι οτι αξονας μεταδοσης σου ειναι απο 4κυλινδρο(4.9cm μακρυτερος) και κομμενος-ραμμενος για να ταιριαξει στο διαφορικο σου.Δυστυχως ομως ειναι προχειροδουλεια,προφανως οχι ζυγισμενος οποτε κι εχεις αυτο το τρεμουλο στον πισω αξονα.Πας επειγοντως για αξονα απο 325(1512mm μηκος)....Αυτα προς το παρον...τσεκαρε τα κι επανερχομαστε...
Υ.γ ολοι οι αξονες των Ε36 πλην του Μ3 εχουν 4 βιδες στο τελος τους και 3 στην αρχη....οποτε μην αγχωνεσαι...
Μπράβο σου ρε MIKE σκέτη wikipedia είσαι!!!!!!
Τηλεφωνικά ούτε η bmw δεν θα έβγαζε άκρη ΩΡΑΙΟΣ!!! ο φίλος!
__________________
S50 B32
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-06-12, 18:37
Το avatar του χρήστη mike325is
mike325is Ο χρήστης mike325is δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Μηνύματα: 46
mike325is is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beck m power Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο σου ρε MIKE σκέτη wikipedia είσαι!!!!!!
Τηλεφωνικά ούτε η bmw δεν θα έβγαζε άκρη ΩΡΑΙΟΣ!!! ο φίλος!
χαχαχαχαχα!!!mike the bmwpedia!!! ευχαριστω ρε φιλος παντως για ολη τη βοηθεια!ξεκαθαρισε το τοπιο μου...θα κανω λοιπον οτι αλλαγες βγαλαμε συμπερασμα και για οτι τυχει επανερχομαι!σημερα μου ηρθανε και οι βασεις (100 eurουλακια) και συνεχιζω..

Υ.Γ:εαν κανω πατεντουλα στον λεβιε να ερθει στα μετρα του με κοπτοραπτικη???τι γνωμη εχεις?για να μην ανεβοκατεβαζω σασμαν που βαριεμαι...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-06-12, 18:41
Το avatar του χρήστη mike325is
mike325is Ο χρήστης mike325is δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Μηνύματα: 46
mike325is is on a distinguished road
ααα και κατι που ξεχασα!τον αξονα αυτον τον φορουσε και πριν το αμαξι και δεν μου εκανε κανενα απολυτως προβλημα...οποτε δεν μου πολυκαθεται οτι ειναι θεμα αξονα αυτο..θεμα και με τις βασεις του διαφορικου δεν εχει...τι αλλο παιζει να ειναι?μετα που εβαλα το μοτερ αρχισε να το κανει...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-07-12, 01:01
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike325is Εμφάνιση μηνυμάτων
ααα και κατι που ξεχασα!τον αξονα αυτον τον φορουσε και πριν το αμαξι και δεν μου εκανε κανενα απολυτως προβλημα...οποτε δεν μου πολυκαθεται οτι ειναι θεμα αξονα αυτο..θεμα και με τις βασεις του διαφορικου δεν εχει...τι αλλο παιζει να ειναι?μετα που εβαλα το μοτερ αρχισε να το κανει...
Ναι αλλα πριν φορουσες 4κυλινδρο!Αποκλειεται να μπηκε αυτουσιος ο αξονας στο 6κυλινδρο μοτερ...μαλλον επεσε κοπτοραπτικη και γι'αυτο τρεμει ετσι τωρα....αν καταφερανε και τον κουμπωσανε αυτουσιο,τοτε ειναι θεμα χρονου να σου κοψει ειτε τη μεσαια τριβη ειτε καποιον συνδεσμο....Τσεκαρε απο κατω οπως σου'πα αν ειναι πιεσμενο-στρεσαρισμενο το flex disc....Το'χω δει προσφατα αυτο το λαθος και αντεξε 10-15χλμ πριν σπασει....
Οσονα αφορα τον μοχλο,πρεπει να κοπει το υπομοχλιο(ΠΡΟΣΟΧΗ OXI O ΜΟΧΛΟΣ!!!) περιπου 1.7-2cm για να'ρθουν οι ταχυτητες στη θεση τους.....καλυτερα να πας σε καποιον που το'χει ξανακανει....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-07-12, 07:43
Το avatar του χρήστη mike325is
mike325is Ο χρήστης mike325is δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Μηνύματα: 46
mike325is is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλα πριν φορουσες 4κυλινδρο!Αποκλειεται να μπηκε αυτουσιος ο αξονας στο 6κυλινδρο μοτερ...μαλλον επεσε κοπτοραπτικη και γι'αυτο τρεμει ετσι τωρα....αν καταφερανε και τον κουμπωσανε αυτουσιο,τοτε ειναι θεμα χρονου να σου κοψει ειτε τη μεσαια τριβη ειτε καποιον συνδεσμο....Τσεκαρε απο κατω οπως σου'πα αν ειναι πιεσμενο-στρεσαρισμενο το flex disc....Το'χω δει προσφατα αυτο το λαθος και αντεξε 10-15χλμ πριν σπασει....
Οσονα αφορα τον μοχλο,πρεπει να κοπει το υπομοχλιο(ΠΡΟΣΟΧΗ OXI O ΜΟΧΛΟΣ!!!) περιπου 1.7-2cm για να'ρθουν οι ταχυτητες στη θεση τους.....καλυτερα να πας σε καποιον που το'χει ξανακανει....
μα το μοτερ μιχελη το εβαλα μονος μου...στο σπιτι μου απ'εξω!τις κοπτοραπτικες τις ειχανε κανει πριν...προφανως λογο του διαφορικου..και ο αξονας μετα που εβαλα το εξακυλινδρο καθεται κομπλε...ουτε στρεσαρισμενη η μεσαια τριβη ουτε τιποτα..οποτε αν ηταν λογω του αξονα δεν θα το εκανε και πριν βαλω το μοτερ?παιζει να αρχιζει να τα παιζει το διαφορικο?το εψαξα και σε ξενα φορουμ και ειχανε και αλλοι τα ιδια συμπτωματα...τρεμουλο απο πισω θορυβος σαν κλαταρισμενο λαστιχο και του ελεγαν οι αλλοι για διαφορικο ετοιμο να παραδωσει...αλλα και παλι δεν μου καθεται...απο τη μια μερα στην αλλη να συμβει εμενα?πολυ περιεργο μου φαινεται βρε φιλε...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-07-12, 11:14
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike325is Εμφάνιση μηνυμάτων
μα το μοτερ μιχελη το εβαλα μονος μου...στο σπιτι μου απ'εξω!τις κοπτοραπτικες τις ειχανε κανει πριν...προφανως λογο του διαφορικου..και ο αξονας μετα που εβαλα το εξακυλινδρο καθεται κομπλε...ουτε στρεσαρισμενη η μεσαια τριβη ουτε τιποτα..οποτε αν ηταν λογω του αξονα δεν θα το εκανε και πριν βαλω το μοτερ?παιζει να αρχιζει να τα παιζει το διαφορικο?το εψαξα και σε ξενα φορουμ και ειχανε και αλλοι τα ιδια συμπτωματα...τρεμουλο απο πισω θορυβος σαν κλαταρισμενο λαστιχο και του ελεγαν οι αλλοι για διαφορικο ετοιμο να παραδωσει...αλλα και παλι δεν μου καθεται...απο τη μια μερα στην αλλη να συμβει εμενα?πολυ περιεργο μου φαινεται βρε φιλε...
Ναι βρε,αυτο σου λεω,ο αξονας ηταν κομμενος ηδη για να κουμπωσει το 6κυλινδρο διαφορικο,ενω φορουσε το 318ις ακομη.....Μετα εσυ εβαλες πανω το 6κυλινδρο μοτερ(που ειναι μακρυτερο(δεν θυμαμαι ποσο) λογω 2 επιπλεον κυλινδρων κι εστειλες ολο το συστημα μεταδοσης ελαχιστα προς τα πισω,πιεζοντας συνδεσμους και καρε διαφορικου.Ειμαι σιγουρος οτι για να βαλεις τον αξονα,τον εσπρωξες προς τα πανω για να κουμπωσει,αλλιως σου'κανε μικρη γωνια και δεν μπορουσες να τον βιδωσεις.Αν εβαλες το μοτερ χωρις να'χεις βγαλει το σασμαν-αξονα,τοτε το βαρος του μοτερ πιεσε το συστημα προς τα πισω.
Το διαφορικο βουιζει οταν εχει προβλημα,δεν χοροπηδαει τ'αμαξι,ουτε τρεμει.....Κι οταν σπασει οριστικα,πιστεψε με το καταλαβαινεις..Εσυ εχεις θεμα μεταδοσης και οχι διαφορικου.Παντως καλο ειναι να κατεβασεις και να μετρησεις με ακριβεια τον αξονα,για να σιγουρευτουμε....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.