Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-12-05, 23:29
papajim Ο χρήστης papajim δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Μηνύματα: 697
papajim is on a distinguished road
Post Το τέλος των μονών-ζυγών

Aπο enet.gr:

Την... κηδεία του Δακτυλίου με την πρώτη ευκαιρία ανακοίνωσε χθες ο υπουργός Μεταφορών Μιχ. Λιάπης, ενώ ακόμη πιο επαναστατικός ήταν ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ Γ. Σουφλιάς, εκφράζοντας την αντίθεσή του στα απαγορευτικά μέτρα.

«Τα μονά-ζυγά εφαρμόζονται εδώ και είκοσι χρόνια. Εκτοτε έχουν πολλαπλασιαστεί τα αυτοκίνητα... Ηρθε η ώρα να παρθούν αποφάσεις» δήλωσε ο Μιχ. Λιάπης και λίγο αργότερα ο συνάδελφός του υπερθεμάτισε. Απαντώντας σε σχετικές ερωτήσεις ο Γ. Σουφλιάς εξέφρασε την άποψη ότι τα μέτρα απαγορευτικού χαρακτήρα σε έναν αστικό ιστό δεν αποτελούν την καλύτερη λύση και χαρακτήρισε «βασική» την εξασφάλιση της καλής συγκοινωνίας, δίνοντας έμφαση στο μετρό και στην επέκταση του δικτύου του. Ο Γ. Σουφλιάς τόνισε επίσης την αντίθεσή του και στην εφαρμογή των διοδίων πόλης, για τα οποία πρέπει να σημειωθεί ότι υπάρχουν επίσης αντικρουόμενες απόψεις μεταξύ των συγκοινωνιολόγων. «Οχι» στα διόδια πόλης λέει και η δήμαρχος Αθηναίων Ντ. Μπακογιάννη, που όμως έχει προτείνει τον αποκλεισμό του κέντρου της πρωτεύουσας για τα Ι.Χ. αυτοκίνητα. Οι δύο υπουργοί απέφυγαν τον σκόπελο μιας νέας κόντρας, λέγοντας ότι εξετάζονται διάφορες προτάσεις και ότι το ΥΠΕΧΩΔΕ και το Μεταφορών θα καταλήξουν από κοινού σε μια λύση που θα αντικαταστήσει τον γνωστό μας Δακτύλιο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-12-05, 06:50
Το avatar του χρήστη DaRk_AnGeL
DaRk_AnGeL Ο χρήστης DaRk_AnGeL δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 215
DaRk_AnGeL is on a distinguished road
Γιατί ψυλιάζομαι οτι ΠΑΛΙ προετοιμάζουν το έδαφος να μας πούν οτι κάπου θα τα σκάμε?
Δεν προβλέπω να καταργείται ο δακτύλιος... απλά μάλλον θα κάνουν αυτό που λένε τόσα χρόνια.. διόδια ΜΕΣΑ στην Αθήνα.. Λογίκο μου ακούγεται. Γιατι δηλαδή να πληρώνεις διόδια για να πάς π.χ. απο Αθήνα στην Πάτρα ή τη Χαλκίδα? Ε, να πληρώνεις και για να πάς απο το Χαλάνδρι στο Μαρούσι, ή απο την Πεύκη στην Πολιτεία.
Υ.Γ. Εγώ δέχομαι να αφήνς το αυτοκίνητο μου και να παίρνω το μετρό... αρκεί να φτιαχτεί σε ΚΑΘΕ σταθμό του μετρό πάρκιν αξιόπιστο, δωρεάν και ΑΣΦΑΛΕΣ ωστε να μπορώ να αφήνω το αυτοκίνητο μου και να μην τρεμω αν μου το γδαρουν/σπάσουν/κλέψουν και όσα ωραία συμβαίνουν στα "πάρκιν" του μετρό...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-12-05, 11:25
papajim Ο χρήστης papajim δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Μηνύματα: 697
papajim is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DaRk_AnGeL
Εγώ δέχομαι να αφήνς το αυτοκίνητο μου και να παίρνω το μετρό... αρκεί να φτιαχτεί σε ΚΑΘΕ σταθμό του μετρό πάρκιν αξιόπιστο, δωρεάν και ΑΣΦΑΛΕΣ ωστε να μπορώ να αφήνω το αυτοκίνητο μου και να μην τρεμω αν μου το γδαρουν/σπάσουν/κλέψουν και όσα ωραία συμβαίνουν στα "πάρκιν" του μετρό...
Κατι τετοιο δηλαδη,ε???
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ead.php?t=3143
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-12-05, 17:15
Το avatar του χρήστη STR
STR Ο χρήστης STR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Μηνύματα: 1.171
STR has a spectacular aura aboutSTR has a spectacular aura about
Εγω εχω καλομαθει και θα παιρνω το αυτοκινητο μου οτι και να κανουν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-12-05, 00:01
Το avatar του χρήστη manosbmw318ie30
manosbmw318ie30 Ο χρήστης manosbmw318ie30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-10-2004
Μηνύματα: 482
manosbmw318ie30 is on a distinguished road
Ο Δακτύλιος το μόνο που κατάφερε ήταν να διπλασιαστεί ο στόλος των αυτοκινήτων στην Αθήνα, (όποιος είχε μονό, έπερνε και ένα σαραβαλάκι με ζυγό για να κάνει τη δουλειά του και το ανάποδο) και μάλιστα μια εποχή (δεκαετία '80) όπου όλα τα σάπια μεταχειρισμένα τα ρίξανε στην Αθήνα, με αποτέλεσμα τη δημιουργία ενός εκπληκτικού νέφους....

Αλήθεια, πόσοι θυμούνται τη "ποιότητα" του νέφους εκείνης της δεκαετίας, πριν τα καταλυτικά; Μιλάμε για μαύρη μαυρίλα, ε;
__________________
Έξυπνα αυτοκίνητα για χαζούς ανθρώπους
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-12-05, 02:07
Το avatar του χρήστη doria
doria Ο χρήστης doria δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2005
Μηνύματα: 220
doria is on a distinguished road
τώρα κακά τα ψέμματα.Ποιός αφήνει το αυτοκίνητο και την βολή του?προσωπικά προτιμώ να πληρώσω parking και να ξέρω οτι είναι σχεδόν δίπλα μου και δεν θα μου το φάει κανένας παρά να το αφίσω κάπου για να πάρω το μετρό και να καρδιοχτυπάω πως θα το βρω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-12-05, 23:56
papajim Ο χρήστης papajim δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Μηνύματα: 697
papajim is on a distinguished road
Κολλημένοι με τα Ι.Χ.

από enet.gr

Κατά 10% έχει αυξηθεί, τον τελευταίο χρόνο, η κυκλοφορία στους δρόμους της πρωτεύουσας, σύμφωνα με στοιχεία του προέδρου του συλλόγου συγκοινωνιολόγων, Πάνου Παπαδάκου, ο οποίος από το φθινόπωρο προειδοποιούσε ότι ο φετινός χειμώνας θα είναι δύσκολος για τους δρόμους της Αθήνας.

Οι βασικές αρτηρίες του κέντρου, όπως η Πανεπιστημίου, η Πατησίων και η Σταδίου, έχουν αυξήσει το χρόνο που παρουσιάζουν μποτιλιάρισμα κατά 2 ώρες τις εργάσιμες ημέρες. Σημαντικοί άξονες, όπως η Μεσογείων, η Κηφισίας και ο Κηφισός, που πριν από δύο χρόνια είχαν ανασάνει λόγω της Αττικής Οδού, του μετρό και των οδικών έργων, με αποτέλεσμα να καταγραφεί μείωση του φόρτου από 10 έως και 25%, τώρα βλέπουν την εικόνα να αλλάζει.

*Το ΥΠΕΧΩΔΕ δεν έχει προχωρήσει σε σοβαρή μελέτη του κυκλοφοριακού, όπως παραδέχθηκε και ο Γ. Σουφλιάς. Στον αντίποδα, το συναρμόδιο υπουργείο Μεταφορών έχει αναλάβει πρωτοβουλίες και μελετάει κάποιες εναλλακτικές λύσεις σε συνεργασία με τους φορείς των συγκοινωνιολόγων.

*Ο βασικός παράγοντας που επηρεάζει την κυκλοφορία είναι η αύξηση των νέων Ι.Χ. Παρά το «φρενάρισμα» στις πωλήσεις, το τελευταίο δεκάμηνο προστέθηκαν στο λεκανοπέδιο 150.000 νέα οχήματα, ενώ αποσύρθηκαν μόνο μερικές χιλιάδες παλιά.

*Την ίδια στιγμή, χάρη στην ενίσχυση των συγκοινωνιών λόγω των Ολυμπιακών Αγώνων με νέα μέσα, όπως το τραμ και ο προαστιακός σιδηρόδρομος, αλλά και οι επεκτάσεις του μετρό, η επιβατική κίνηση στα μέσα μαζικής μεταφοράς ανέβηκε από το 35% στο 41%.

Διχάζει ο δακτύλιος

Το ποσοστό θεωρείται χαμηλό και χρειάζεται σοβαρή καμπάνια για να φθάσει η Αθήνα στα επίπεδα άλλων ευρωπαϊκών μεγαλουπόλεων, όπου οι πολίτες κάνουν μικρότερη χρήση του αυτοκινήτου τους.

*Σημείο τριβής ανάμεσα στα υπουργεία ΠΕΧΩΔΕ και Μεταφορών είναι ο γνωστός μας δακτύλιος:

- Ο Γ. Σουφλιάς τάσσεται κατά των περιορισμών στην κυκλοφορία, αλλά μεταθέτει την κατάργησή τους για το απώτερο μέλλον, τουλάχιστον για το 2008, αφού τα συνδέει με τη συνολική ανάπτυξη των συγκοινωνιών, κυρίως του μετρό.

- Ο Μ. Λιάπης θεωρεί ότι το μέτρο έχει ξεπεραστεί και προτείνει την αντικατάστασή τους με διόδια πόλης, κατά τα πρότυπα του Λονδίνου.

Η εκ περιτροπής κυκλοφορία των αυτοκινήτων στο κέντρο της πρωτεύουσας εγκαινιάστηκε το 1982 ως... προσωρινό μέτρο.

Είκοσι τρία χρόνια μετά αποδεικνύεται ότι «ουδέν μονιμώτερον του προσωρινού». Ετσι, παραμένει η μόνη παρέμβαση στο κυκλοφοριακό.

2,5 εκατομμύρια Ι.Χ.

Σήμερα, πάντως, είναι κάτι σαν... ασπιρίνη, αφού στο λεκανοπέδιο υπάρχουν πάνω από 2,5 εκατ. Ι.Χ., έναντι 430.000 το έτος που θεσπίστηκε. Μάλιστα, ορισμένοι συγκοινωνιολόγοι θεωρούν ότι ο δακτύλιος υποχρέωσε πολλούς οδηγούς να αγοράσουν και δεύτερο αυτοκίνητο. Ηδη το 43% των οδηγών στο λεκανοπέδιο διαθέτει και δεύτερο Ι.Χ.

*Σήμερα εκτιμάται ότι ένας στους τρεις οδηγούς παραβιάζει συστηματικά τον δακτύλιο.

Από την πλευρά της πάντως η τροχαία έχει σηκώσει τα χέρια και δηλώνει ότι δεν μπορεί να αστυνομεύσει, καθώς έχουν δοθεί πάνω από 150.000 δελτία διέλευσης σε 34 επαγγελματικές κατηγορίες, από πιλότους έως συντηρητές καυστήρων. Χώρια οι προσωρινές άδειες εβδομαδιαίας διάρκειας...

*Τα διόδια πόλης που υιοθετεί ο υπουργός Μεταφορών δεν είναι μέτρο άμεσης εφαρμογής, αφού το Λονδίνο χρειάστηκε προεργασία περίπου δέκα ετών. Οι συγκοινωνιολόγοι, ακόμα και αυτοί που διαφωνούν, προτείνουν να προηγηθούν παρεμβάσεις, αρχίζοντας από την ελεγχόμενη στάθμευση και την επιβολή τέλους, που είναι μια μορφή διοδίων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.