Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 08-02-08, 09:33
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannis2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ότι μου είχε πεί ο ίδιος, έφτιαξε το καντέτ γιατι τους είπε ο Πεσματζόγλου ο υιός πως τα αυτοκίνητα αυτά δεν θα τα ξαναδώσει να τρέξουν. Αν χαθούν τ αυτοκίνητα αυτά χάνεται και ενα μεγάλο κεφάλαιο των αγώνων. Πέραν του Πεσματζόγλου, και του Ιαβερη που έχει κρατησει τα περισσότερα από τα αυτοκίνητα του, κανενας άλλος δεν έχει τ αμάξια του τότε. Αντε και κανα δυο ακόμα μεμονομένες περιπτώσεις (Μάγγελ, Κορομπίλης κλπ)
και ο Τομαζος αλλα και ο Καλτσουνης φτιαξανε αυτοκινητα αλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-02-08, 09:40
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
Εγω ελπιζω πως μια μερα θα με παρει ο κυριος Πεσματζογλου τηλεφωνο και θα μου πει. ΤSAF επειδη εισαι καλο παιδι και με καλη παιδεια οσον αφορα τα ιστορικα αυτοκινητα σε παρακαλω ελα και παρε την γουρουνα, την στριγγλα, του Rohl την Α, το μουλαρι και αμα θες παρε και την 400αρα. Αχ ποτε θα ερθει αυτη η μερα, ΠΟΤΕ????????????????????????????????????
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-02-08, 10:07
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ελπιζω πως μια μερα θα με παρει ο κυριος Πεσματζογλου τηλεφωνο και θα μου πει. ΤSAF επειδη εισαι καλο παιδι και με καλη παιδεια οσον αφορα τα ιστορικα αυτοκινητα σε παρακαλω ελα και παρε την γουρουνα, την στριγγλα, του Rohl την Α, το μουλαρι και αμα θες παρε και την 400αρα. Αχ ποτε θα ερθει αυτη η μερα, ΠΟΤΕ????????????????????????????????????
Φιλε μακάρι να ακουσουμε κάποια μέρα πως τα αυτοκίνητα αυτά ειτε τα πηρε κάποιος και τα πήγε σε κάποιο "μουσείο" να τα βλέπει ο κόσμος, είτε ο το έκανε αυτό ο Πεσματζόγλου ο ίδιος.
Του Καλτσούνη το καντέτ πάντως ειναι πυροβόλο (άσχετο) φτιαγμένο με τη σφραγίδα του Μπίλα, 200 άλογα πάνω κάτω!
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-02-08, 10:18
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
Δεν θελω μουσειο, θελω να τα βλεπω να οργωνουνε τα βουνα γαμω την τρελλα μου, θελω να ζουνε, στα μουσεια το μονο που κανουνε ειναι να τα γυαλιζουνε. Αυτο ειναι πικρα για ενα αγωνιστικο, σημαινει οτι τελειωσε η ζωη του. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ
Αυτα τα αμαξια πρεπει να εχουνε σκονη και λασπη πανω τους και να γυαλιζονται μονο για να ανεβαινουνε τις ραμπες της εκκινησης και του τερματισμου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-02-08, 10:31
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Ρε Δημήτρη, ρώτα τον Τομάζο όταν έκαψε φλάτζα το μουλάρι και το εφτιαξε ο Ανδρινόπουλος στο Λουτράκι, πως νιώσανε...τα αυτοκίνητα αυτά, από την στιγμή που ο Τζώννυ έφυγε, πρέπει ν αράξουν κάπου, δεν υπάρχει άλλος να τα οδηγήσει, και είναι και δύσκολο να διατηρηθούν. Και πες οκ για τις ασκόνες, φαντάζεσαι την στρίγγλα να την πάει κάποιος Ριτσώνα ή οπουδήποτε αλλού? δεν θα σου κολλάει, και άσε που αμα γίνει ζημιά θα πέσει εθνικό πένθος.
Καλά θα ητανε να τα βλέπαμε στο ιστορικό όπως τα βλέπαμε παλιά, να δίνανε και το καντέτ στον Μέξη που το τρεχε παλιά, αλλά μέχρι εκεί. Μετά θα αρχιζαν οι ζημιές και το σκαλιστηρι και θα πηγαίναν στράφι!
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-02-08, 10:37
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
οχι θελω βουνο, ρε φιλε οταν εκαψε φλατζα το Ascona ουτε service δεν ειχανε κανει γιατι ο Πεσματζογλου τους το εδωσε την τελευταια στιγμη. Ολα αυτα ειναι μεσα στο παιχνιδι. Αυτα τα αμαξια πρεπει να γαβγιζουνε γιατι ειναι πολεμικες μηχανες απλα θελουνε ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΩΣΤΟ.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-02-08, 10:43
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι θελω βουνο, ρε φιλε οταν εκαψε φλατζα το Ascona ουτε service δεν ειχανε κανει γιατι ο Πεσματζογλου τους το εδωσε την τελευταια στιγμη. Ολα αυτα ειναι μεσα στο παιχνιδι. Αυτα τα αμαξια πρεπει να γαβγιζουνε γιατι ειναι πολεμικες μηχανες απλα θελουνε ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΩΣΤΟ.
Που θα τον βρείς? και δεν σου λέω για τον Τομάζο που είναι άνθρωπος αστέρι και με ήθος, αλλά πές γίνει μια μ@λακία τί γίνεται???
κ εγω που ζόριζα τον παππού τον δικό μου, να τρέξουμε και μου είπε πάρτο και πήγαινε, κοντοστάθηκα το σκέφτηκα και λεω άσε καλυτερα. Οχι για το ποιός θα την πληρώσει, αλλά για το γμτ της ιστορίας. Αμα γίνει ζημιά σε αυτοκίνητο με τέτοια ιστορία σαν του Τζωννυ είναι κρίμα ρε φίλε. Καλύτερα να τα βλέπουμε στο ακροπολις αραια και που, ετσι να τα θυμόμαστε παρά συνέχεια στον αγώνα.
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-02-08, 11:06
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Πάρα πολύ ενδιαφέρον θέμα, συγχαρητήρια TSAF! Είχα την τιμή να γνωρίσω και να συνεργαστώ με τον κο Κώστα Χαμπή. Έναν απίθανο άνθρωπο από την κάστα των παλιών αγέραστων "αγωνιάρηδων" που είχε μια (την 1η νομίζω) integrale που έτρεξε σε αγώνες αυτοκινήτου στην Ελλάδα. Ο ίδιος παρά τα 65 του χρόνια, συνεχίζει ακόμη να στηρίζει τους αγώνες αυτοκινήτου σαν κύριος χορηγός του ΣΟΑΑΒΕ. Η πιο προσβλητική κουβέντα παλιά, μου έλεγε, ήταν να σε πούνε "κοπανατζή" (ότι δηλαδή έκοβες δρόμο). Στο γκαράζ της εταιρίας του είχε την ένα ford και την integrale με τα κύπελά του πάνω της και τα νούμερα από τους τελευταίους αγώνες που έτρεξαν αμφότερα. Μόνο που το αντίκρυζες, αισθανόσουν ένα δέος και ταξίδευες στην αίγλη των παλιών αγώνων ταχύτητας! Κάθε τόσο διάφοροι, μεταξύ αυτών και φίλοι του τον ρωτούσαν αν τα πουλάει. Θα τα πουλήσω όταν ο ήλιος ανατήλει από τη δύση, τους απαντούσε! Και πάλι μπράβο για το θέμα, κι ό,τι άλλο περί αγώνων από τα παλιά (και όχι μόνο), είναι καλοδεχούμενο!
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-02-08, 20:08
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Ο κύριος Κώστας Χαμπής πέραν του ότι με την χορηγία της Motul στον ΣΟΑΑΒΕ στήριξε για πολλά χρόναι το κύπελλο βορείου Ελλάδος, πέραν του ότι έχει στην πλάτη του πάρα πολλά χρόνια αγώνων, έχει στο παλμαρέ του και μια νίκη στο ΔΕΘ με την 400αρα στα χρώματα της μοτούλ.
Εχει τρέξει επίσης και με έσκορτ και πιο παλιά ακόμα με ΤΤ (νομίζω). Καλοπροαίρετα, μια διόρθωση στα παραπάνω, νομίζω πως η πρώτη 8βαλβιδη Ιντεγκράλε αγωνιστική, που ηρθε στην Ελλάδα ηταν αυτή του Μέλα - Γιωργου Μειμαρίδη, μετέπειτα κόκκινη auto motor und sport (Τεν Τεν) και μετά κίτρινη Κάμελ και ΑΜS (Ιαβέρης) η οποία κάπου στην πορεία έγινε 16βάλβιδη.
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-02-08, 21:07
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannis2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο κύριος Κώστας Χαμπής πέραν του ότι με την χορηγία της Motul στον ΣΟΑΑΒΕ στήριξε για πολλά χρόναι το κύπελλο βορείου Ελλάδος, πέραν του ότι έχει στην πλάτη του πάρα πολλά χρόνια αγώνων, έχει στο παλμαρέ του και μια νίκη στο ΔΕΘ με την 400αρα στα χρώματα της μοτούλ.
Εχει τρέξει επίσης και με έσκορτ και πιο παλιά ακόμα με ΤΤ (νομίζω). Καλοπροαίρετα, μια διόρθωση στα παραπάνω, νομίζω πως η πρώτη 8βαλβιδη Ιντεγκράλε αγωνιστική, που ηρθε στην Ελλάδα ηταν αυτή του Μέλα - Γιωργου Μειμαρίδη, μετέπειτα κόκκινη auto motor und sport (Τεν Τεν) και μετά κίτρινη Κάμελ και ΑΜS (Ιαβέρης) η οποία κάπου στην πορεία έγινε 16βάλβιδη.
Νομίζω ότι όταν είχε φέρει ο Τεν Τεν τη δική του (που ήταν 16βάλβιδη) για το AMS έτρεχε μαζί ταυτόχρονα με το AMS και ο Ιαβέρης με την 8βαλβιδη. (άρα δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν το ίδιο αυτοκίνητο)

Έχω κάπου το περιοδικό της εποχής σωσμένο γιατί είχε ένα άρθρο που με ενδιέφερε. Θα ψάξω να το βρώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.