Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-11-07, 16:02
jonmedic Ο χρήστης jonmedic δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Μηνύματα: 322
jonmedic is an unknown quantity at this point
Στον Μ42 οι εκκεντροφοροι δινουν καποια δυναμη στις ψηλες στροφες αλλα χαμηλα χανει αρκετα σε ροπη ....ειδικα για τον συγκεκριμενο Μ42 θεωρω οτι η ροπη χαμηλα ειναι ελαχιστη ετσι κιαλλοιως -ειναι και βαρυ το αυτοκινητο-οποτε πρεπει να γινει και αυξηση της συμπιεσης...Οποτε μιλαμε για χρηση σουπερ αμολυβδης και αυξημενη καταναλωση επισης 1-2 λιτρα στα 100κμ.............Θεωρω πολυ καλυτερη λυση τον κομπρεσορα....Βεβαια και εκει αυξανεται η καταναλωση αλλα τα κερδη σε ροπη και ιπποδυναμη ..ειδικα στις χαμηλες στροφες ειναι πολυ μεγαλυτερα .....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-11-07, 16:06
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jonmedic Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον Μ42 οι εκκεντροφοροι δινουν καποια δυναμη στις ψηλες στροφες αλλα χαμηλα χανει αρκετα σε ροπη ....ειδικα για τον συγκεκριμενο Μ42 θεωρω οτι η ροπη χαμηλα ειναι ελαχιστη ετσι κιαλλοιως -ειναι και βαρυ το αυτοκινητο-οποτε πρεπει να γινει και αυξηση της συμπιεσης...Οποτε μιλαμε για χρηση σουπερ αμολυβδης και αυξημενη καταναλωση επισης 1-2 λιτρα στα 100κμ.............Θεωρω πολυ καλυτερη λυση τον κομπρεσορα....Βεβαια και εκει αυξανεται η καταναλωση αλλα τα κερδη σε ροπη και ιπποδυναμη ..ειδικα στις χαμηλες στροφες ειναι πολυ μεγαλυτερα .....
Δεν ειναι απαραιτητη η χρηση της Super αμολυβδης βενζινης. Αυτο ειναι δουλεια του προγραμματιστη να το φτιαξει. Εμενα προσωπικα η συμπιεση μου ειναι απο εδω ως το Ipswich της Αγγλιας και δουλευω μια χαρα με 95αρα. Η 100αρα το μονο που ειχε να μου προσφερει ειναι 2-3 αλογα παραπανω τροχο και καλυτερο "αρπαγμα" οταν πατας αποτομα γκαζι με ακριβως το ιδιο setup.

Και που να δεις οταν ρυθμισε το αβανς μου τοσο αγριο που για να μην βαραει πυρακια ηθελε 2.5-3 λιτρα νιτρομεθανολη στο ρεζερβουαρ στο γεμισμα, λες και ηταν Μ3 αρπαζε. Αλλα δεν ελεγε, το γυρισα να παιρνει κανονικη βενζινη και να δουλευει τα μεγιστα με αυτη, δεν εχει νοημα να εχεις αμαξι να πεταει και να ανησυχεις για το που θα του βαλεις βενζινη και να κουβαλας μαζι σου προσθετο...

Για την καταναλωση, παω πασο. Περιπου 1λ/100χλμ ναι θα ανεβει, ειδικα εντος πολεως.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 24-11-07 στις 16:09
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-11-07, 16:07
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
αναλογος τον κομπρεοσρα,αλλι δινουν χαμηλα αλλοι ψηλα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-11-07, 16:10
jonmedic Ο χρήστης jonmedic δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Μηνύματα: 322
jonmedic is an unknown quantity at this point
Εχεις δικιο ναι ειναι θεμα προγραμματισμου....μπορεις και χωρις σουπερ αμολυβδη ...αλλα οταν για παραδειγμα στις δυο χιλιαδες στροφες ειχες 40 αλογα και με τους εκκεντροφορους εχεις 35 και δυο τρια κιλα ροπη λιγοτερα...σε ενα βουνο τι θα κανεις?θα βαζεις μονο δευτερα και πρωτη?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-11-07, 16:16
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jonmedic Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις δικιο ναι ειναι θεμα προγραμματισμου....μπορεις και χωρις σουπερ αμολυβδη ...αλλα οταν για παραδειγμα στις δυο χιλιαδες στροφες ειχες 40 αλογα και με τους εκκεντροφορους εχεις 35 και δυο τρια κιλα ροπη λιγοτερα...σε ενα βουνο τι θα κανεις?θα βαζεις μονο δευτερα και πρωτη?
Ενταξει δεν ειναι και τοσο δραματικα τα πραγματα. Αν πλανιστει καπακι, η ροπη δεν θα πεσει. Αναλογως μαλλον θα ανεβει γιατι θα το φας και λιιιιγο παραπανω απ'οτι πρεπει. Και να μην πλανιστει, απλως δουλευεις το αμαξι 300-500 στροφες παραπανω απ'οτι θα το δουλευες πριν. Για να πεσει η ροπη τοσο πολυ πρεπει απο 252 μοιρες να πας 298-306 εισαγωγη-εξαγωγη!

Προσωπικα, αν καποιος δεν φτιαξει καπακι καλο θα ηταν να σκεφτει οτι θα δουλευει απο 2000 στροφες και πανω. Κατω απο 2000 κατεβαζουμε ταχυτητα. Αν φτιαξει καπακι δεν θα εχει προβλημα, απλα στις λιγες στροφες υπολογιζει οτι σχετικα ειναι το αμαξι σαν μαμα. Προσωπικα (αν και δεν πολυ-μετραω...) ανετα μου τραβαει σε ανηφορα ακομα και απο 1200-1500 στροφες με 3η και 2-3 ατομα μεσα, αλλα οχι να φανταστεις οτι θα παρει τον δρομο και θα φυγει. Απλως εχει τα κοτσια να φορτωσει στροφες κανονικα, πραγμα που ενα μαμα 316 που ηταν πισω μου κολωσε να κανει.

Τυπικα, δεν ειναι και πολυ καλο να δουλευεις ενα μοτερ με λιγοτερες απο 1600-1800 στροφες...ενα Μ42 (προσωπικη μου γνωμη) μεταξυ 2200-4000 πρεπει να παιζει σε νορμαλ οδηγηση για να δουλευει στρωτα και να αυτο-καθαριζεται.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-11-07, 18:34
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
...Τοποθετωντας εκκεντροφορο ετσι απλα σκετο δεν κανετε τιποτα παρα ζημια. Ο εκκεντροφορος αλλαζει τα μιγματα της καυσεως...
... Οτι απορια μπορω να βοηθησω, ευχαριστως.
Πράγματι το thread σου είναι πολύ διαφωτιστικό και χρήσιμο για τους περισσότερους απο εμάς.

Σκέφτομαι τις αλλαγές που ακολουθούν και ζητώ την γνώμη - συμβολή σου :

Το μοτέρ μου είναι το 3-λιτρο Μ54. Θεωρητικά αποδίδει 231 άλογα και περίπου 30 κιλά ροπή.
Δεν μπορώ να πώ πως έχω παράπονο, αλλά με μας τους BMWδάκηδες ξέρεις πώς είναι... Ολο και περισσότερα θέλουμε ακόμα και αν δεν υπάρχει λόγος.

Μέλημά μου είναι ια ατμοσφαιρική αξιόπιστη "αναβάθμιση" με σκοπό τα 270 άλογα και με ροπή τουλάχιστον χωρίς "θυσίες" απο την εργοστασιάκή στο ίδιο φάσμα στροφών (τουλάχιστον χαμηλά).

Συγκεκριμένα, με τον μηχανικό μου συζητώ να κάνω τα εξής:

1) Βελτίωση της εισαγωγής αέρα με φίλτρο K&N (το φοράω ήδη) και αλλαγή της "πεταλούδας" εισαγωγής με μεγαλύτερη, αυτήν του DINAN ("High Flow Throttle Body" http://www.dinancars.com/Series.asp?...e%20Tuning#625)
2) Εκκεντροφόρους Schrick 1ου σταδίου
3) χταπόδι, καταλύτες, μεσαία, τελικό απο Supersprint ή εναλλακτικά χταπόδι απο Ζ3Μ και καταλύτες απο Μ3 Ε46 και τελικό Supersprint
4) Πρόγραμμα Superchips (τουλάχιστον 2ου σταδίου)

Πώς σου φαίνεται μέχρι εδώ ?
Πιστευεις οτι θα ήταν σκόπιμο να πειραχτεί το καπάκι?
Για reprofile των "μαμά" εκκεντροφόρων τί προτείνεις έναντι των Schrick? Μήπως Μπούμπη?
Για πρόγραμμα ? Καλύτερα custom αντί του Superchips? Αν ναί, ποιός?

Εν αναμονή της απάντησής σου...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-11-07, 21:08
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
χαχαχα γελώ!φίλε καταρχήν τι ψάχνεις τώρα?οι εταιρίες προσπαθούν για ροπή χαμήλα αλλά δεν αποδίδουν ψηλά!π.χ golf 140.ροπάτο αλλα ψηλά αστο.και εσύ προσπαθείς να αυξήσεις άλογα κ να μην χάσεις την ροπή χαμήλα?ατοπο.Εκτός αν βάλεις κομπρεσορα ή τούρμπο.Οσο για εκκεντροφόρους.αν ψαχτείς ρωτήσεις κανένα πρόβλημα.και κτεο θα χεις κ τα παντά αρκει να μην το παρακάνεις με τις μοιρες οπως είπες.Ούτε καπακια ουτε βαλβιδες ουτε τιποτα.Μονο ελλατηρια θα έλεγα.Τωρα αν αξίζει,δεν αξιζει...αλλα ειναι πάθος πως να το κάνουμε.Αρα τελικα μήπως αξίζει?και έλεος λέω πλανιστεί το μοτερ η το κανεις ροική δεν κάνεις κακο?απλά έλεος.Οτι χειροτερο μπορείς να κανεις στο μοτερ...επίσης καποιος είπε οτι πέφτει η ροπή χαμηλά κ στις ανηφόρες τι κάνεις...βάζεις ενα διαφορικό με μικροτερο βήμα και είσαι κομπλε.εξάλλου δικέ μου τι να την κάνεις την ροπή χαμήλα?πας ταξίδι με 100χλμ και 5η οπως οι παπούδες κ επιχειρείς προσπέρασμα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nickvas19 : 24-11-07 στις 21:16
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-11-07, 23:32
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
Πράγματι το thread σου είναι πολύ διαφωτιστικό και χρήσιμο για τους περισσότερους απο εμάς.

Σκέφτομαι τις αλλαγές που ακολουθούν και ζητώ την γνώμη - συμβολή σου :

Το μοτέρ μου είναι το 3-λιτρο Μ54. Θεωρητικά αποδίδει 231 άλογα και περίπου 30 κιλά ροπή.
Δεν μπορώ να πώ πως έχω παράπονο, αλλά με μας τους BMWδάκηδες ξέρεις πώς είναι... Ολο και περισσότερα θέλουμε ακόμα και αν δεν υπάρχει λόγος.

Μέλημά μου είναι ια ατμοσφαιρική αξιόπιστη "αναβάθμιση" με σκοπό τα 270 άλογα και με ροπή τουλάχιστον χωρίς "θυσίες" απο την εργοστασιάκή στο ίδιο φάσμα στροφών (τουλάχιστον χαμηλά).

Συγκεκριμένα, με τον μηχανικό μου συζητώ να κάνω τα εξής:

1) Βελτίωση της εισαγωγής αέρα με φίλτρο K&N (το φοράω ήδη) και αλλαγή της "πεταλούδας" εισαγωγής με μεγαλύτερη, αυτήν του DINAN ("High Flow Throttle Body" http://www.dinancars.com/Series.asp?...e%20Tuning#625)
2) Εκκεντροφόρους Schrick 1ου σταδίου
3) χταπόδι, καταλύτες, μεσαία, τελικό απο Supersprint ή εναλλακτικά χταπόδι απο Ζ3Μ και καταλύτες απο Μ3 Ε46 και τελικό Supersprint
4) Πρόγραμμα Superchips (τουλάχιστον 2ου σταδίου)

Πώς σου φαίνεται μέχρι εδώ ?
Πιστευεις οτι θα ήταν σκόπιμο να πειραχτεί το καπάκι?
Για reprofile των "μαμά" εκκεντροφόρων τί προτείνεις έναντι των Schrick? Μήπως Μπούμπη?
Για πρόγραμμα ? Καλύτερα custom αντί του Superchips? Αν ναί, ποιός?

Εν αναμονή της απάντησής σου...

Κατ'αρχας φιλε μου, πριν αρχισουμε, να σου διευκρινησω οτι στο μοτερ σου αυτο που ζητας θα κοστισει αρκετα...μονο η εξατμιση που ανεφερες μονος σου θα σου φτασει κοντα 2000 ευρω μονη της.

Τωρα, ενα ενα.

Η βελτιωση που σκεφτεσαι δεν ειναι κακη, αλλα θα σου 'αδειασει' το αμαξι χαμηλα. Επισης, τα προγραμματα δεν εχουν σταδια...προγραμμα θα φτιαξεις πανω στο αμαξι σου αν ειναι, και μονο για το δικο σου αμαξι. Εγω παλι θα το πηγαινα ετσι αν ηταν να ξοδεψω πανω κατω τα ιδια χρηματα:

1. Μεγαλυτερη πεταλουδα ειναι ωραια αναβαθμιση. Ξυπναει αρκετα την αποκριση του γκαζιου. Οχι φιλτρο K&N ομως, δεν θα αρκει. Κοιτα για Pipercross Carbon η BMC βαρελακι.
2. Εκκεντροφοροι 1ου σταδιου, μαζι σου. Shrick η reprofile τους δικους σου. Αν κοιτας για Shrick, κοιταξου απο εξωτερικο, εδω κοιτουν να πλουτισουν ολοι σε μια ημερα.
3. Ασε τα χταποδια σου εκει που ειναι, αλλαξε τους καταλυτες με δυο μεταλλικους ημι-ελευθερους και αν θελεις για τον ηχο βαλε και τελικο. Δεν χρειαζονται μεγαλα κοστη εκει, Μ6 μοτερ θα βαλεις? Η μαμα εξατμιση σου εχει πολυ καλες ανοχες.
4. Αντι να βαλεις ενα πανακριβο προγραμμα, γιατι δεν βαζεις εναν πανακριβο αγραφο-παραλληλο εγκεφαλο που τουλαχιστον θα σου κανει σοβαρη διαφορα? Θα καταργησεις τελειως το afm και θα μπορει να ελεγχει πολυ περισσοτερες παραμετρους. Απο το να δωσεις 1000 ευρω για ενα φασον προγραμμα που ΔΕΝ θα σου κανει τιποτα γιατι το προγραμμα πρεπει να φτιαχτει στο αμαξι σου (ειδικα αν αλλαξεις πεταλουδα), βαλε κατι που προγραμματιζεται να κανει οτι θες.

Δεν θα νιωσεις απωλεια χαμηλα ετσι αλλα στις μεσαιες και πανω θα ειναι αρκετα εμφανης η διαφορα.

Τωρα:

Οχι το δικο σου καπακι...αστο στην ησυχια του. Εξαλου εχεις 2 εκκεντροφορους, η Shrick δινει τον εξαγωγης με λιγοτερες μοιρες για να συγκρατει συμπιεση. Δεν εχει μεγαλες απωλειες.

Reprofile τα ονοματα ειναι Μπουμπης η Μακης Χουρδακης.

Σιγουρα Custom. Κονσερβα δεν θα σου δουλεψει. Εμενα ο Δημητριαδης (ACE motorsports) μου εχει κανει καλη δουλεια, και γενικα ακουω καλα λογια. Αν θελεις και αγραφο εγκεφαλο, στον ιδιο. Εχει και καλο δυναμομετρο, μετραει τροχο και ειναι αρκετα ακριβες. Το μονο που μπορει να σε στραβωσει ειναι οτι κλεινει ραντεβου σαν το ΙΚΑ. Ειναι και στο Αιγαλεω το Dynodrome.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχα γελώ!φίλε καταρχήν τι ψάχνεις τώρα?οι εταιρίες προσπαθούν για ροπή χαμήλα αλλά δεν αποδίδουν ψηλά!π.χ golf 140.ροπάτο αλλα ψηλά αστο.και εσύ προσπαθείς να αυξήσεις άλογα κ να μην χάσεις την ροπή χαμήλα?ατοπο.Εκτός αν βάλεις κομπρεσορα ή τούρμπο.Οσο για εκκεντροφόρους.αν ψαχτείς ρωτήσεις κανένα πρόβλημα.και κτεο θα χεις κ τα παντά αρκει να μην το παρακάνεις με τις μοιρες οπως είπες.Ούτε καπακια ουτε βαλβιδες ουτε τιποτα.Μονο ελλατηρια θα έλεγα.Τωρα αν αξίζει,δεν αξιζει...αλλα ειναι πάθος πως να το κάνουμε.Αρα τελικα μήπως αξίζει?και έλεος λέω πλανιστεί το μοτερ η το κανεις ροική δεν κάνεις κακο?απλά έλεος.Οτι χειροτερο μπορείς να κανεις στο μοτερ...επίσης καποιος είπε οτι πέφτει η ροπή χαμηλά κ στις ανηφόρες τι κάνεις...βάζεις ενα διαφορικό με μικροτερο βήμα και είσαι κομπλε.εξάλλου δικέ μου τι να την κάνεις την ροπή χαμήλα?πας ταξίδι με 100χλμ και 5η οπως οι παπούδες κ επιχειρείς προσπέρασμα?
Φιλε μου το ατοπο ειναι αυτο που λες. Το κατεβασμα στο καπακι αυτο ακριβως κανει, διορθωνει την συμπιεση (μην πω την αυξανει) που χαθηκε απο το ανοιγμα του εκκεντροφορου. Αντι να πληρωσεις να βαλεις ενα κοντυτερο διαφορικο που μονο θα σου κοψει απο χλμ και θα σου αυξησει την καταναλωση, μπορεις να φτιαξεις το καπακι σου με ιδιο η και μικροτερο κοστος, να ξερεις οτι εχεις καινουργιο καπακι (το ρεκτιφιε φτιαχνει, δεν χαλαει το καπακι) και να εχεις και καλυτερη συνολικη αποδοση ως κινητηρας.

Ισα ισα, το τουρμπο που ανεφερες δεν θα κανει τιποτα σε ενα κινητηρα στις χαμηλες. Ουτε καν δουλευει...

Τα παντα γινονται, γνωσεις, χρονος και χρημα να υπαρχει. Μπορεις να το κανεις να βγαζει και ροπη απο τις 200 στροφες αμα εχεις κεφια.

ΥΓ. Μια χαρα ανοιγω απο τα 100χλμ/ω και 5η...αμα ηταν να κατεβασω 4η για να προσπερασω, θα το ειχα πουλησει και θα πηγαινα με την συγκοινωνια! (κατοχος...4κυλινδρου μα τιμιου BMW)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 25-11-07 στις 01:43
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-11-07, 04:31
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχα γελώ!φίλε καταρχήν τι ψάχνεις τώρα?
Το τρένο...εσύ τι λές?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
οι εταιρίες προσπαθούν για ροπή χαμήλα αλλά δεν αποδίδουν ψηλά!π.χ golf 140.ροπάτο αλλα ψηλά αστο.και εσύ προσπαθείς να αυξήσεις άλογα κ να μην χάσεις την ροπή χαμήλα?
ΝΑΙ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
ατοπο.
ΛΑΘΟΣ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
και έλεος λέω πλανιστεί το μοτερ η το κανεις ροική δεν κάνεις κακο?απλά έλεος.
Και έλεος λέω, που το στηρίζεις αυτό? απλά έλεος.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
επίσης καποιος είπε οτι πέφτει η ροπή χαμηλά κ στις ανηφόρες τι κάνεις...βάζεις ενα διαφορικό με μικροτερο βήμα και είσαι κομπλε.εξάλλου δικέ μου τι να την κάνεις την ροπή χαμήλα?πας ταξίδι με 100χλμ και 5η οπως οι παπούδες κ επιχειρείς προσπέρασμα?
Δικέ μου ναι, πηγαίνω ταξίδι με 100χλμ/ώρα γιατί δίπλα έχω τη γυναίκα ή τον κολλητό και μιλάμε, πρέπει πάντα να πηγαίνω με την ταυτότητα δαγκωμένη? Μάλλον γέρασα, φτιάξτε παρακαλώ μια κατηγορία για experieced pappoudes. Απλά στις ανηφόρες πηγαίνω με μία κάτω ή με το γκάζι τέρμα. Που βρίσκεις το περίεργο?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-11-07, 08:55
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ'αρχας φιλε μου, πριν αρχισουμε, να σου διευκρινησω οτι στο μοτερ σου αυτο που ζητας θα κοστισει αρκετα...μονο η εξατμιση που ανεφερες μονος σου θα σου φτασει κοντα 2000 ευρω μονη της.

Τωρα, ενα ενα.

Η βελτιωση που σκεφτεσαι δεν ειναι κακη, αλλα θα σου 'αδειασει' το αμαξι χαμηλα. Επισης, τα προγραμματα δεν εχουν σταδια...προγραμμα θα φτιαξεις πανω στο αμαξι σου αν ειναι, και μονο για το δικο σου αμαξι. Εγω παλι θα το πηγαινα ετσι αν ηταν να ξοδεψω πανω κατω τα ιδια χρηματα:

1. Μεγαλυτερη πεταλουδα ειναι ωραια αναβαθμιση. Ξυπναει αρκετα την αποκριση του γκαζιου. Οχι φιλτρο K&N ομως, δεν θα αρκει. Κοιτα για Pipercross Carbon η BMC βαρελακι.
2. Εκκεντροφοροι 1ου σταδιου, μαζι σου. Shrick η reprofile τους δικους σου. Αν κοιτας για Shrick, κοιταξου απο εξωτερικο, εδω κοιτουν να πλουτισουν ολοι σε μια ημερα.
3. Ασε τα χταποδια σου εκει που ειναι, αλλαξε τους καταλυτες με δυο μεταλλικους ημι-ελευθερους και αν θελεις για τον ηχο βαλε και τελικο. Δεν χρειαζονται μεγαλα κοστη εκει, Μ6 μοτερ θα βαλεις? Η μαμα εξατμιση σου εχει πολυ καλες ανοχες.
4. Αντι να βαλεις ενα πανακριβο προγραμμα, γιατι δεν βαζεις εναν πανακριβο αγραφο-παραλληλο εγκεφαλο που τουλαχιστον θα σου κανει σοβαρη διαφορα? Θα καταργησεις τελειως το afm και θα μπορει να ελεγχει πολυ περισσοτερες παραμετρους. Απο το να δωσεις 1000 ευρω για ενα φασον προγραμμα που ΔΕΝ θα σου κανει τιποτα γιατι το προγραμμα πρεπει να φτιαχτει στο αμαξι σου (ειδικα αν αλλαξεις πεταλουδα), βαλε κατι που προγραμματιζεται να κανει οτι θες.

Δεν θα νιωσεις απωλεια χαμηλα ετσι αλλα στις μεσαιες και πανω θα ειναι αρκετα εμφανης η διαφορα.

Τωρα:

Οχι το δικο σου καπακι...αστο στην ησυχια του. Εξαλου εχεις 2 εκκεντροφορους, η Shrick δινει τον εξαγωγης με λιγοτερες μοιρες για να συγκρατει συμπιεση. Δεν εχει μεγαλες απωλειες.

Reprofile τα ονοματα ειναι Μπουμπης η Μακης Χουρδακης.

Σιγουρα Custom. Κονσερβα δεν θα σου δουλεψει. Εμενα ο Δημητριαδης (ACE motorsports) μου εχει κανει καλη δουλεια, και γενικα ακουω καλα λογια. Αν θελεις και αγραφο εγκεφαλο, στον ιδιο. Εχει και καλο δυναμομετρο, μετραει τροχο και ειναι αρκετα ακριβες. Το μονο που μπορει να σε στραβωσει ειναι οτι κλεινει ραντεβου σαν το ΙΚΑ. Ειναι και στο Αιγαλεω το Dynodrome.
Κατ'αρχήν σ'ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις και να μου τα εξηγήσεις.
Ξερεις, δεν είμαι ουτε καν "ερασιτέχνης" αλλά η βελτίωση του Ζ3 είναι το χόμπι μου και πράγματι έχω ξδέψει αρκετά και βλέπω... μέλλον.

Anyway, το σύστημα εξατμισης της Supersprint είναι -σε κάθε περίπτωση- πανάκριβο για τά οφέλη που δίνει.
Χαρακτηριστικά, χταπόδι 1200 + καταλύτες 1300 + μεσαίο με τελικό 1000, δηλαδή συνολικά 3500 ευρώ στο νερό.
Για τον λόγο αυτό -αρχικά- έγραψα και για την εναλλακτική του μεταχειρισμένου χταποδιού απο Ζ3 Μ και καταλύτες απο Μ3 Ε46 (για να μην υπάρχει πρόβλημα με το OBD II) τα οποία μπορώ να τα βρώ απο Αγγλία με 1000 ευρώ και τα 2 μαζί. Τί λες γι'αυτήν την εναλλακτική ?

Οσο για το φίλτρο αέρα, προσφάτως ο shido "μ'εστειλε" με το δικό του BMW Performance Air Intake που έφερε απο Αμερική. Ρίξε σε παρακαλώ μια ματιά (http://www.bmwusa.com/owners/performanceparts) και πές την γνώμη σου.
Ξέρω, το πουλάνε για το Ε46 330 αλλά το ίδιο μοτέρ έχω, με κάποιο τρόπο θα "βολευεται" και στο δικό μου "μηχανοστάσιο" και επειδή θα πάω Αμερική τις γιορτές, λέω να "συναντήσω τον Αϊ-Βασίλη".

Σχετικά με τους εκκεντρφόρους, λέω να μην πειράξω τουε δικούς μου (δεν ξέρεις ποτέ τί μπορεί να γίνει...) και να πάω για Schrick. Εχεις να προτείνεις κάπου συγκεκριμέν να κοιτάξω (έστω και εξωτερικό)?

Τώρα για το πρόγραμμα.
Αν και νόμιζα οτι οι παράλληλοι εγκέφαλοι χρησιμοποιούνται μόνο στα "ιδιαίτερα πειραγμένα" και ειδικά σε turbo, εσύ προτείνεις αυτή τη λύση ως την ιδανικότερη. Σωστά κατάλαβα?
Επιπλέον, μήπως και οι δύο ξεχάσαμε να αναφέρουμε τα μεγαλύτερα μπέκ? ή δεν χρειάζεται επέμβαση εκεί?
Τί να πώ? Για τα προγράμματα ακούω "πολλά" και γενικά πιστευω στο ρητό "φύλαγε τα ρούχα σου..."
Για τον λόγο αυτό "φοβάμαι" τις custom καταστάσεις και προτιμώ κάτι πιο επώνυμο (βλέπε Superchips). Εχω μιλήσει με τον Νίκο Σπ. τον αντιπρόσωπο εδώ, ο οποίος έχει ασχοληθεί αρκετά με τα BMW (τώρα έχει Μ3 CS "ψαγμένο") και μου λέει οτι μπορεί να με "εφοδιάσει" με το καταλληλο πρόγραμμα Superchips (προφανώς έκνανα λάθος για τα "στάδια").
Η αλήθεια είναι οτι θέλω να "επέμβω" σε αρκετά μέρη (πεταλούδα, εκκεντροφόρους, χταπόδι κλπ) οπότε δύσκολα θα βρώ (μάλλον απίθανο) κάτι για την συγκεκριμένη "κατάσταση" και προφανώς η λύση cutom προγραμματισμού είναι η "σωστή".
Ποιός όμως θα μου εγυηθεί οτι θα βγεί σωστή?
Θελω κάτι που "μπεί" και να μην ασχολούμαι (δεν ξέρω για να το κάνω) με ρυθμίσεις, ποιότητες βενζίνης κλπ.

Σημείωσε οτι το Ζ3 μου είναι αμάξι βόλτας και όχι "φαναριών" αλλά θέλω να είμαι "σίγουρος" για κάτι Golf GTI (και τα "ομόσταβλα" 2-λιτρα), "ανεβασμένα"Honda S2000 (τα περισσότερα δεν είναι "μαμά"), και γενικά 2-λιτρα turbo που τελευταία δεν σέβονται τίποτα και προκαλούν οτι κυκλοφορεί.
Αν δείς το Garage, θα προσέξεις οτι προσπαθώ να "κρατήσω" το Ζ3 όσο πιο διακριτικό μπορώ και έτσι θα'θελα να μείνει (να φαίνεται "αμνός")

Ελπίζω να μην κούρασα....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.