Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-08-10, 20:22
makis s2k Ο χρήστης makis s2k δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Μηνύματα: 4
makis s2k is on a distinguished road
S2000 ή Z4 231 ps

Καταρχας,καλησπερα σε ολους.Ειμαι κατοχος ενος S2000 του 06',το απεκτησα πριν κανα χρονο,και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο το αμαξι.Εκτος απο τρια πραγματα:ανεση,ηχομονωση και χωρους ,κλασσικα...Εξ'αιτιας ομως οτι το χρησιμοποιω αρκετα σε ταξιδια τα παραπανω ειναι βασικα.Εχω βρει ενα Z4 3.0 (231 ps) σε αρκετα καλη τιμη και σκεφτομαι να κανω την αλλαγη.Μπορειτε να μου πειτε εντυπωσεις απο τα δικα σας,καπου διαβασα στο forum σας οτι καποιος ειχε και honda πριν παρει bmw,θα με βοηθουσε πολυ αν μου εξεθετε τα υπερ και τα κατα σε σχεση με τα δυο αυτοκινητα.Ευχαριστω εκ των προτερων.



Υ.Γ. Η δικη μου εκτιμηση ειναι οτι σε γκαζια, φρενα κ κρατηματα δεν εχουν ουσιαστικες διαφορες.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-08-10, 20:49
Το avatar του χρήστη HULK
HULK Ο χρήστης HULK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2009
Μηνύματα: 151
HULK is on a distinguished road
Ισως σε βοηθησει αυτο καπως http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ht=honda+s2000
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-08-10, 21:29
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
Φροντισε να οδηγήσεις Ζ4 τριλιτρο πριν πουλησεις το αυτοκινητο σου.

Οσον αφορα τα γκάζια, με το Ζ4 κερδίζεις σε ελαστικότητα, επιδόσεις και ποιότητα ήχου μέχρι τις 6000 στροφές, χάνεις όμως τη "τρέλα" από τις 6500 και πάνω, για οσες φορες το στροφαρεις εκει πανω.

Το Ζ4 πρέπει να έχει καλυτερα φρενα...στο S θυμαμαι οτι το ΑΒS ήταν αρκετά ευαίσθητο αλλά έχουν περάσει και 8 χρόνια που πούλησα το δικό μου.

Άνεση: Πιό αθόρυβη η ζετα και το κυριότερο δεν βγαζει ζεστη το κεντρικο τουνελ. Αυτο ηταν ο εφιαλτης μου με το αμαξι αυτο το καλοκαιρι. Οσον αφορα την αναρτηση πανω κατω τα ιδια ειναι εαν λόγω των runflat, μάλλον χειροτερη η ζετα.

Στο κράτημα έχουν ουσιαστικες διαφορες. Η ζετα ειναι αρκετα πιο φιλικη απο το S του 06 το οποιο απο οτι θυμαμαι δεν εχει VSA, και εχει και πολυ καλυτερο traction, δεν εχει ομως μπλοκε. Παντως το S το θυμαμαι σαν το πιο υπερστροφικο αμαξι που ειχα ποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-08-10, 10:10
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
ας αρχισουμε με το γεγονος οτι μιλαμε για δυο niche κατηγοριας αυτοκινητο.
για το S2000 μονο διθυραμβοι γραφοντουσαν λογω του φοβερου κινητηρα και του φοβερου στησιματος του αυτοκινητου.240 αλογα απο διλιτρο μοτερ ατμοσφαιρικα ειναι πραγματι δυνατο συνολο.παρολα αυτα δεν αναφερθηκε καποιο προβλημα στο σασι του θεωρειται απο τα πλεον ακαμπτα η απο το μαμα στησιμο του που ηταν ενα αγωνιστικο ετοιμο για πιστα απο τη μανα του,.
παμε στο Ζ.ενα ονειρικο αυτοκινητο με καταπληκτικο κινητηρα,ιδιαιτερα ακαμπτο πλαισιο,πολλα ηλεκτρονικα καλουδια και βεβαια πολλη μουρη..
το μοναδικο του μειον (οπως και καθε bmw)το γεγονος οτι αν θες δυναμη πρεπει να πας σε πολλα κυβικα που αντιμετωπιζονται πλεον ασχημα.
και με τα δυο θα βγαλεις πολλα,μα παρα πολλα γουστα(αλλωστε με το S αυτο κανεις.)
αν θες ομως λιγο πιο κυριλε καταστασεις τοτε πας στο ζ.αν θες πιο εκρηκτικες η ταρζανιες η το λιωνω στη πιστα τοτε μεινε στο Σ.
πρεπει να εισαι ετοιμος να αντιμετωπισεςι την αυξημενη φορολογια και τα τσουχτερα σερβις της Ζ.θα σου τα ξεπληρωσει ομως..
αν οπως λες κανεις αρκετα ταξιδια και γενικα εισαι σε δρομο τοτε Ζ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-08-10, 13:18
Το avatar του χρήστη HULK
HULK Ο χρήστης HULK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2009
Μηνύματα: 151
HULK is on a distinguished road
Παράθεση:
και τα τσουχτερα σερβις της Ζ
Δεν ειναι τσουχτερο το σερβις στον M54.Ενα γενικο παει στα 300 ευρω περιπου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-08-10, 15:36
super duper Ο χρήστης super duper δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-03-2008
Μηνύματα: 314
super duper is on a distinguished road
το S2000 θεωρω ότι αποτελει αυτοκινητο σταθμό, και ο κατοχος πρεπει να το σκεφτει πριν το αποχωριστει.
φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-08-10, 17:51
Το avatar του χρήστη sofos 2.8i
sofos 2.8i Ο χρήστης sofos 2.8i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Μηνύματα: 409
sofos 2.8i is on a distinguished road
Το S ειναι ενα ιδιαιτερο αυτοκινητο οπως ισχυει το ιδιο και για το Ζ.Αν θες να πας σε Ζ κοιτα και τα πιο καινουργια μοντελα που εχουν και παραπανω αλογα,αφου σκεφτεσαι για 3λιτρο.Το S το εχω οδηγηση και το εχω καθε μερα στη γειτονια μου,οι εντυπωσεις και μενα και του ιδιοκτητη ειναι οτι αυτο τ αμαξι δεν σε αφηνει ησυχο με τιποτα,θελεις να εισαι συνεχεια σε μια παντα.Οχι οτι το Ζ δεν σε προκαλει αλλα η διαφορα τους ειναι οτι το S σε φοβιζει ενω το Ζ ειναι πολυ πιο γραμμικο.Τωρα οσον αφορα το κινητηρα απλα εχεις μια ροπη τον 31 κιλων στο Ζ απο χαμηλα και δεν περιμενεις οπως στο S να στροφαρεις για να δεις τα αλογα του.Για το εσωτερικο βλεπεις την διαφορα μεταξυ γερμανου και ιαπωνα,πιστευω αυτο τα λεει ολα!Για τον λογο που αναφερεσε πιστευω οτι ειναι μια καλη λυση το Ζ!Απο την αλλη η αποφαση δικη σου,το S ειναι ''κομητης'' οπως το αποκαλω εγω και το Ζ ειναι ''μουρη''λογω του εμπρος καπο,οχι τιποτα αλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-08-10, 20:17
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Το μόνο αρνητικό για μένα που έχει το S2000 είναι το σαλόνι του... Από τη στιγμή που αυτό δεν πειράζει κάποιον τότε σαν επιδόσεις,παιχνίδι,αίσθηση νομίζω ότι το Ζ χάνει πολύ....Σε άνεση,κυρίλα αλλά με γκάζι αρκετό φυσικά, μούρη τότε κερδίζει το Ζ!!! Αν και αν εννοείς χώρους για μικροαντικείμενα δεν νομίζω ότι έχει παραπάνω από το Σ...για θέσεις δεν γνωρίζω!

Εξαρτάται λοιπόν τι θές!!!

**** Μην ξεχνάς την έλειψη μπλοκέ διαφορικού στο Ζ που όπως και να το κάνουμε σε περίπτωση που θές να κάνεις ταρζανιές πάιζει τεράστιο ρόλο...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-08-10, 20:42
makis s2k Ο χρήστης makis s2k δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Μηνύματα: 4
makis s2k is on a distinguished road
Ευχαριστω πολυ ολους για το ενδιαφερον.
Οπως ειπε και ο φιλος παραπανω θελει πολυ σκεψη,αλλα απ'οτι καταλαβαινω σχεδον ολοι θα πρεπει να εχετε μεινει ευχαριστημενοι απο το Z σας.
Απο βδομαδα θα το οδηγησω και θα βγαλω περισσοτερα συμπερασματα.
Αντε και καλες διακοπες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-08-10, 20:44
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
ακόμα και το Ζ4 το παλιο (Μ54) είναι πιο γρήγορο στην ευθεία , όπως έχει αποδείξει πολλές φορές ο Heaven στον Counter

Το S2K για μένα είναι καλύτερο αμάξι

αν και το BMW είναι πιο καθημερινό και πολιτισμένο και λιγότερο κουραστικό

Ποτέ δε θα έδινα S2K για Z4 3.0 M54 (για το καινούργιο το κουπέ ίσως)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.