Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-04-11, 22:26
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ M43TUB19

Υστερα απο 1,5 χρόνο στην κατοχή μου το Ε46 και μόλις σήμερα έλυσα το θέμαπου είχα.
αφού διάβασα πολλά θέματα σχετικά με την περίπτωσή μου, και τί δέ δοκίμασα. έβγαλα τράμπα για καθάρισμα.αλλα έλαμπε η κρισσάρα.καθαρισα και ξανα καθάρισα ΜΑΦ. φίλτρα , ....στο τέλος αποδείχτηκε άλλου το πρόβλημα.

είχα θέμα με Ρεταρίσματα ,μπουκώματα σβήσιμο κινητήρα αμέσως μετά την εκκίνησή του , διακοπές στις 4,500 και 5,400 στροφές , λίγη αυξημένη κατανάλωση και χαμηλή ροπή στις υψηλές στροφές.!!!!!γενικά και ένα 1600 με πέρναγε για πλάκα.
Ύστερα απο επίσκεψή μου σε εξουσιοδοτημένο επισκευαστή, και υστερα απο διάγνωσή (20 ευρώ) οτι φταίνε ο μαφ και ο Λάμδα (κόστος 400 ευρώ) αποφάσισα να το φτιάξω ΜΟΝΟΣ μου.
έπρεπε κατ αρχήν να βεβαιωθώ οτι ο ΜΑΦ μου είναι οκ. έτσι λοιπόν έβγαλα το ΜΑΦ απο το αμάξι του αδερφού μου που το είχε αλλάξει πέρυσι και το έβαλα στο δικό μου, και αφού το πήγα βόλτα διαπίστωσα τα ίδια προαναφερθέντα προβλήματα.
Επικεντρώθηκα στη βαλβίδα του ρελαντί.(ενδεικτική φωτογραφία) απο Μ43Β18 M43 3.JPG ...
Τον αφαίρεσα και τον καθάρισα με σπρέι Wurth. το πρόβλημα διορθώθηκε για λίγο αλλά δεν εξαφανίστηκε, παρά έκανε την επανεμφάνιση του το ίδιο κιόλας βράδυ.
Σκέφτηκα λοιπόν οτι το σπέι επαφών του έκανε καλό και γι αυτό λειτούργησε για λίγο,(επειδή είχε κάτι σάν λάδι μέσα) αλλά μόλις εξατμίστηκε το υγρό , το πρόβλημα ξανα εμφανίστηκε.
Ξανα έβγαλα τηη βαλβίδα σήμερα και είπα "ή θα τη φτιάξω ή θα τη χαλάσω".την έξισα με ένα καλαμάκι απο σουβλάκι.έβγαλε κάρβουνο κανονικό,Την καθάρισα με σπρέι
απαφών πάλι,το φύσιξα με τον αέρα και Της έριξα μέσα λίγο σπρέι WD-40. την έβαλα απάνω όπως ήταν με το λάδι. έβαλα μπρός και απο την πρώτη γκαζιά είδα διαφορά. το μοτέρ μου είχε αποκτήσει το σωστό του δούλεμα. το πήγα βόλτα και πραγματικά δέν είχε καμιά σχέση. λειτουργεί έτσι ακριβώς όπως πρέπει!!!!!περιμένω να δώ τι θα γίνει στην πορεία και άν μου κάνει πάλι προβλήματα έχω κι άλλη πατέντα στο μυαλό μου μέχρι να φτάσω στην αλλαγή της βαλβίδας!!!!!!!


ΥΓ. άν δέν είχα πειραματιστεί θα είχα πληρώσει 400 ευρώ για μάφ που δέν είχε πρόβλημα και Λαμδα επίσης.ελπίζω να βοηθήσει έστω και έναν αυτο το θρέντ. είναι κρίμα να μας κλέβουν έτσι.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-11, 22:52
Το avatar του χρήστη zgouriazmenos
zgouriazmenos Ο χρήστης zgouriazmenos δεν είναι συνδεδεμένος
όχι άλλο WD40....
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Μηνύματα: 206
zgouriazmenos is on a distinguished road
Μία απο τα ίδια... Βγάζω βαλβίδα, καθαρίζω, στρώνει για λίγο και μετά πάλι τα ίδια.... Δεν λες και την άλλη πατέντα ρε Θάνο μπας και δούμε άσπρη μέρα..???
__________________

Υγραέριο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-11, 22:55
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
ρίξε σπέυ WD-40. αυτό που λαδώνουμε....Με αυτό δέιχνει να λειτουργεί σωστά πάντως !!!!ακόμη καλύτερα απο το σκέτο σπρέι επαφών.!!!!
Θα προτιμούσα την πατέντα να την κάνω στο δικο μου ρε φίλε για να μή γίνει καμιά ζημιά και με βρίζετε...στο στέλνω με πμ άν θέλεις αλλα δέν ξέρω τα αποτελέσματα!!!! άν και φέ φαντάζομαι να πάθει κάτι χειρότερο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-11, 23:02
Το avatar του χρήστη zgouriazmenos
zgouriazmenos Ο χρήστης zgouriazmenos δεν είναι συνδεδεμένος
όχι άλλο WD40....
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Μηνύματα: 206
zgouriazmenos is on a distinguished road
Την έχω "παπαριάσει" στο WD-40 !!! χαχαχα
Για στείλε πμ
__________________

Υγραέριο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-11, 23:20
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
δεν ειναι ακριβο ανταλλακτικο ρε παιδια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-04-11, 23:23
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KATSARAIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι ακριβο ανταλλακτικο ρε παιδια
Γιώργο όχι δέν είναι, νομίζω κανα 80άρι κάνει.!!!! αλλα θέλω να εξαντλήσω κάθε περίπτωση!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-04-11, 23:28
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Και τα μπουκώματα - κοψίματα στις υψηλές στροφές τι δουλειά έχουν να κάνουν με την βαλβίδα ρελαντί;

Η βαλβίδα ρελαντί είναι μόνο για το ρελαντί.

Μήπως είναι όντως κάτι άλλο;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-04-11, 23:35
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα μπουκώματα - κοψίματα στις υψηλές στροφές τι δουλειά έχουν να κάνουν με την βαλβίδα ρελαντί;

Η βαλβίδα ρελαντί είναι μόνο για το ρελαντί.

Μήπως είναι όντως κάτι άλλο;
Αν του κολλούσε ανοιχτή ή έστω λίγο ανοιχτή, του ρουφούσε αέρα μέσα. Είναι σαν να έχεις κομμένο σωληνάκι υποπίεσης.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-04-11, 23:42
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν του κολλούσε ανοιχτή ή έστω λίγο ανοιχτή, του ρουφούσε αέρα μέσα. Είναι σαν να έχεις κομμένο σωληνάκι υποπίεσης.
Σωστά. έχει δίκιο ο Μάνος. Δέν είμαι μηχανικός για να ξέρω το τί φταίει σε κάθε πρόβλημα αλλα καταλαβαίνω το πρόβλημα χωρίς να μπορώ να το εξηγήσω!!! πάντως ένα κενό της τάξεως των 2 χιλιοστών το έχει.μεσα υπάρχει ένα λαμάκι το οποίο ανοιγοκλείνει για να περνάει ή να μήν περνάει αερας. το ελατήριο απο το λαμάκι έχει χαλαρώσει και δημιουργεί αυτό το κενό. δυστιχώς είναι πολύ δύσκολο να το ανοίξω , άν και θα προσπαθήσω όταν χρειαστεί.όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλα για να δώ τί έχει μέσα. άν το ανοίξω χωρίς να το σπάσω και μπορέσω και το ξανακλείσω, θα είναι σίγουρο οτι θα το έχω φτιάξει!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-04-11, 23:44
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Pε Μανο τα Μ50 που την εχουν τη βαλβιδα ρελαντι(στο γνωστο σημειο?)
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelmaniac : 13-04-11 στις 23:53
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.