Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 25-01-10, 09:44
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Διαφορές Αμερικάνικου και Ευρωπαικού Μ3

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
...και στο ψυγείο λαδιού που τα δικά σας φοράνε μεγαλύτερο.
Ψυγείο είναι ίδιο ...

01 Engine oil cooler 17212228942
02 OIL COOLER RACKSIDE 17212229744

Οι δίσκοι είναι διαφορετικοί καθώς και το εξτρα φλας μπροστά στον προφυλακτήρα καθως και η θέση των λάμδα πάνω στα χταπόδια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 17-02-10 στις 05:36
  #22  
Παλιά 25-01-10, 10:19
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Περί μηχανικών ωστηρίων βαλβίδων

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε συ αν δεν έχει μηχανικά ωστήρια ΠΩΣ ακριβώς θα ρυθμίσεις ??????
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
...Το νέο Μ3 έχει για πρώτη φορά (δεν ξέρω για το V10 των Μ5 και Μ6) υδραυλικά ωστήρια βαλβίδων και δεν θέλει ρύθμιση.
Όλα τα άλλα μέχρι σήμερα θέλουν ρύθμιση βαλβίδων (όπως και τα μηχανάκια ένα πράγμα...).
Λοιπόν όντως είναι χοντρό !!!

M3 E46 S54... ANΤΡΙΚΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΩΣΤΗΡΙΑ ... με Adjusting plates

http://www.realoem.com/bmw/showparts...06&hg=11&fg=25

M5 E60 S85... AΔΕΡΦΙΣΤΙΚΑ ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ ΩΣΤΗΡΙΑ ... Hydraulic valve lifter

http://www.realoem.com/bmw/showparts...01&hg=11&fg=25

Μ3 Ε92 S65 ... AKΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ Μ5 ...

http://www.realoem.com/bmw/showparts...24&hg=11&fg=25

Και μάλιστα με τον ίδιο κωδικό !!!

11 Hydraulic valve lifter 11327839082

32 για το V8 , 40 για το V10


Επίσης ΔΕ γίνεται ρύθμιση βαλβίδων και στα άλλα μοτέρ

π.χ. Μ54 που έχουν επίσης υδραυλικά ωστήρια

http://www.realoem.com/bmw/showparts...02&hg=11&fg=25

ενώ τα παλαιότερα Μ μοτέρ π.χ. S50 είναι με fillers

http://www.realoem.com/bmw/showparts...08&hg=11&fg=25

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 17-02-10 στις 05:30
  #23  
Παλιά 25-01-10, 10:32
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
...μπορεί να λέγανε και @@ες. πολύ πιθανό βαγγέλη.
Το ξέρω ... είναι απίστευτο τι ακούς από τους "γνώστες" της BMW !!!

παράδειγμα ...

http://www.realoem.com/bmw/showparts...=51&fg=75&hl=9



αυτά τα βιδάκια 31106772199 (12 τμχ)

αλλάζονται κάθε φορά που λύνονται !!! ...

επίσης σφίγγουν με γωνία και ροπή συγκεκριμένη ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ !!

αλλά ΑΝΤΕ ΠΕΣ ΤΟ ... στους ΕΙΔΙΚΟΥΣ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 14-10-11 στις 17:11
  #24  
Παλιά 25-01-10, 12:22
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik320si Εμφάνιση μηνυμάτων
15000 μέχρι και 20000!!! Ότι θες ακούς, σε ρωτάω γιατί την έπαθα μια φορά μην την ξαναπαθω!!
Στον S54 είναι κάθε 2ο μεγάλο δηλαδή 50.000 χλμ !!! στον Ν45 δεν έχω βρει κάτι σχετικό αλλά γιατί να είναι πιο συχνή η ρύθμιση βαλβίδων???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 17-02-10 στις 05:30
  #25  
Παλιά 17-02-10, 04:36
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Originally Posted by M3_GEO
file gia na min se zaliso sta tilefona mia erotisi. parigila katalites milltek oi opoii einai 100 cel. episis parigila kai to xpipe tis supersprint unresonated kai tha ta sindiaso me mama teliko. oi katalites tis manas tou telika einai 200 cel h 400? se rotao giati oloi lene oti einai 400 ala sto pdf tis arvin meritor anaferi oti einai 200. mipos einai 400 to amerikaniko modelo? euxaristo!!!
Eγώ ξέρω ότι οι μαμά είναι 400 cpsi

http://www.europeancarweb.com/tech/e.../photo_03.html

Oι Supersprint (78502) είναι 200ρηδες (κακώς κι εγώ πολλές φορές λέω 100ρηδες)

http://www.eurosportdesign.com/p-225...-race-cat.aspx

απλά στα Αμερικάνικα έχει αλλάξει η θέση του λ που είναι ΠΑΝΩ στα χταπόδια και για αυτό οι Αμερικάνικοι καταλύτες έχουν άλλο κωδικό ... κατα τα άλλα είναι ΙΔΙΟΙ με τους Ευρωπαικούς !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 17-02-10 στις 05:35
  #26  
Παλιά 17-02-10, 04:43
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Re: Differential rubbing noise
Quote:
Originally Posted by 5555
Βαγγελη καλησπερα .Εδω Σπυρος
Πιστευω να με βοηθησεις
Εδω και περιπου 5000χλμ αντιμετωπιζω το εξης προβλημα
Οταν ειναι κρυο το αυτοκινητο και κανω U turns ή hard cornering ακουγεται κυριως απο την δεξια πλευρα ενας λαστιχενιος ηχος rubbing .Στα φορουμς του εξωτερικου λενε οτι με αλλαγη βαλβολινης 583 εξαφανιζεται ο θορυβος.
Εκανα αλλαγη πριν απο 1000χλμ περιπου αλλα δυστηχως τπτ.
Εκτος της αλλαγης, αυτα επισκευαζονται? Υπαρχει περιπτωση για αγορα ανακατσκευασμενου.
λαβε υποψη οτι το κανει ΜΟΝΟ κρυο.

Σε ευχαριστω Σπυρος
Λάδι διαφορικού

ΜΟΝΟ ΜΑ ΜΟΝΟ

ΤΟ 83 22 2 282 583 (3 μπουκαλάκια 0,5 λτ)

Αν το βάλεις λογικά θα εκλείψει ο ήχος ...

Σινεμπλοκ διαφορικού και γέφυρας τσέκαρες ???
  #27  
Παλιά 17-02-10, 04:44
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Re: Ερωτησεις...
Quote:
Originally Posted by redlover
Βαγγελη καλημερα!
Θα ηθελα να σου κανω 2 ερωτησουλες..
Το σασι της Μ3 ειναι διαφορετικο απο της απλης 3αρας στο Ε46? Εννοω αν ειναι πιο ενισχυμένο,αλλα δεσίματα κτλ.

Πως μπορω να κανω το σασμαν πιο κοντο? Με αλλο διαφορικο?
Κατι εχεις κανει εσυ με το δικο σου, διαβασα καπου..

Ευχαριστω
Μανος
Nαι το Μ3 έχει πάρα πολλά δεσίματα braces etc ...

Όχι το σασμάν δε γίνεται πιο κοντό αν αλλάξεις διαφορικό ... απλά αλλάζει η τελική σχέση μετάδοσης ... δηλαδή σα να κοντύνεις ΟΛΕΣ τις σχέχεις ... η μεταξύ τους όμως αναλογία ΔΕΝ αλλάζει .
  #28  
Παλιά 17-02-10, 04:46
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Re: 0-1000m
Quote:
Originally Posted by kostasm3
καλησπερα φιλε μου! ειμαι κατοχος ενος m3 ε46 και επειδη ειμαι κοντρακιας θελω να μου πεις τι να κανω για να κερδισω 4 τουλαχιστον καροτσες στο 0-1000m!! να βαλω προγραμμα αν ναι ποιο? εξατμιση φιλτρο η κατι αλλο?
Nα πάρεις Μ5 Ε60
  #29  
Παλιά 17-02-10, 04:49
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Re: Tuning
Quote:
Originally Posted by Paladin
Geia sou file Evagele, Ego eimai o Lefteris. Diavasa to post sou sxetika me to stage 1 tuning tou m3. Exo ena M3 CS to opoio trogomai na to kourdiso ligaki. To kourdisma einai thema nootropias..exo 2 giaponezous kourdismenous ena sti kai ena gsxr1000 alla apo oso exo diavasei to moter tou e46 einai ligaki distropo se kathe morfi piragmatos.. To post sou einai para poli enimerotiko kai se auto to stadio tha ithela na se rotiso ta proionta pu xrisimopoiises kai an telika auto allakse to xaraktira tou autokinitou simantika (apo epipeda thorivou, anesis, euxristias)..an sou dinotane i eukairia na to ksanaskefteis kai esto oti itan mama to amaksi sou, meta tis toses dokimes kai to psaksimo pu erikses, tha to veltiones?

se euxaristo gia kathe gnomi,apopsi..

Filika,
Lefteris
Φίλε μου ΟΧΙ δε θα έκανα ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ... επί της ουσιάς υπάρχει βλάβη στον εγκεφαλό μας ... και θέλουμε να πειράζουμε συνεχώς και να μπάζουμε συνεχώς πράγματα ...

Απλά θα σου πω ότι 6 μήνες τώρα , που λόγω τρελής δουλείας και συνεχόμενων βραδυνών πανιγυρισμών με αλκοόλ ΔΕΝ έχω ασχοληθεί καθόλου με κοντράκια - βολτάκια ΑΟ κλπ κλπ και δεν έχω δώσει και ευρώ στο Μ3 ... έχω ξεχάσει γιατί έκανα όλο αυτό το project ....

Αν δεν είσαι κι εσύ άρρωστος ... θα σου έλεγα μη μπεις στο τριπάκι της βελτίωσης του Μ3 ...

Πληροφοριακά σου λέω ότι το αμάξι μου στο τελευταίο πάτημα που έκανα με το Μ3 Ε92 ήταν μπροστά από το V8 από 2ες και από 3ες έως και 5η δικιά μου ... φοράω την εισαγωγή της ΜΚ με alpha-n , κοντό κορωνοπήνιο από Turner , βολάν από JBR , και δισκόπλατο sachs.

EDIT εντελώς μαμα Ε92 και μέχρι τα 220 !!!
  #30  
Παλιά 17-02-10, 04:50
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Re: Tuning
Quote:
Originally Posted by Paladin
kati akoma apo thema eksagogis...ti exeis kanei?.xtapodi, katalites, teliko?..exeis paiksei kai me kapoio epanaprogrammatismo i apo oso katalava den to theoreis aparaitito..

to oti eisai mprosta apo to v8...einai ekpliktiko!..kirios an analogistoume ti diafora ropis, ipodinamis me to mama m3...

emena os cs foraei to competition pack tis csl, frena, anartiseis,ilektronika,timoni,zantes..ek protis i skepsi mou itan na veltioso ligaki tin eisagogi kai tin eksagogi oste na allaksei kai o ixos, se kati oxi enoxlitiko...alla safos pio basso kai pio agrio..to subaru mou foraei tin racing tis prodrive..eee.kai akougete kamposo, opote de thelo na ftaso se auta ta epipeda...

kai mia teleutea erotisi..auto to mplimpliki to sprint booster kanei tipota?...i patates?
kai pali euxaristo..kai elpizo na min se kourazo me toses erotiseis...

Filika,
Lefteris
Φοράω καταλύτες - μεσαίο - τελικό supersprint ... πρόγραμμα alhpa - n

To sprint booster δεν έχει νόημα ... έχεις καταλάβει τι κάνει το μαραφέτι αυτο ??

από άλλο πμ

Ρε συ ... είναι ακριβώς ότι κάνει το sport button ... το εξάρτημα αυτό το κοροιδέυω 2 χρόνια τώρα ψάξε σχετικά θρεντ να πέσεις κάτω από τα γέλια
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.