Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-07-13, 01:37
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Αμορτισέρ 116i

Καλησπέρα στους συμφορουμίτες! Επειδή στα 57χιλ. χιλιόμετρα τα μαμά αμορτισέρ της 116i sport μου φαίνεται να έχουν παραδώσει πνεύμα, τελευταία μέτρηση ΚΤΕΟ πριν 1 χρόνο 48%, και φέτος ο κ. Μήτσης που το πήγε μια βόλτα μου είπε οτι ώρα για αλλαγή, κοιτάζω να δώ τι είναι συμφέρον και για την άνεση μου (το αμάξι κοπανάει σα διάολος παρά τα συμβατικά Τ001 που φοράω) και για την τσέπη μου (ο κλασσικός ημι-άνεργος 30 χρονών της σύγχρονης Ελλάδας).

Κοιτάζοντας λοιπόν βρήκα 4άδα νέα Bilstein B4 στα 180 ευρώ. Τι ξέρουμε γι αυτά; Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε στην ίδια κατηγορία τιμής; Μόνη μου έγνοια να μη γίνουμε και βάρκα γυαλό και προσδοκία μου να μην κάνω σλάλομ να αποφύγω και τη μικρότερη δυνατή λακουβίτσα. Δεν είμαι και κανένας γκαζοφονιάς (το αντίθετο), αλλα τις στροφούλες μου τις απολαμβάνω όταν μπαίνω με πολλά..

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-07-13, 09:47
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
εγω θα σου προτεινα εαν φορας τα εργοστασιακα της bmw να κανεις επισκευη στα ιδια...
αλλιως αν δεν συμφαιρει οικονομικα bilstein b4,sachs advatage ειναι πιο ανθρωπινες επιλογες σαν ανεση...
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-07-13, 14:12
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Ναι τα μαμά φοράω που έβαζε στη sport έκδοση.

Όποιος ξέρει που μπορεί να γίνει επισκευή σε αμορτισέρ επειδή το έψαχνα χθες και άκρη δεν έβγαλα, ας μου στείλει ένα πμ. Ειδικά αν είναι προς νότια προάστια ακόμα καλύτερα. Ποιό είναι το κόστος σε μια τέτοια περίπτωση;
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-07-13, 15:17
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...F4%E9%F3%E5%F1
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-07-13, 15:20
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Εγω θα σου προτεινα να βαλεις καινουρια μαμα, το ξερω οτι η τιμη τσιμπαει, αλλα δε θα ηθελα τα παλια ανακατασκευασμενα, δε ξερω βασικα αν γινεται καν αυτο σε τετοια αμορτισερ. Αλλιως ψαξε να βρεις αντιστοιχα με τα μαμα BMW αλλα της Sachs, ειναι η εταιρια που προμηθευει με αμορτισερ τη bmw, για αυτα τα μοντελα νομιζω βαζει απ τη σειρα sachs performance. Για ψαξτο!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-07-13, 01:42
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Ευχαριστώ και για το link και για την πρόταση σου Γιάννη. Δε θυμόμουν καθόλου τα αντίστοιχα Sachs! Θα ξεκινήσω να παίρνω προσφορές απο Δευτέρα. Αν μου πουν αρλούμπες, καλά να ναι το ebay.

Δυστυχώς δε με παίρνει καθόλου να τα αντικαταστήσω με μαμά, καλά θα ήταν...
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-07-13, 13:32
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Δεν θα βρεις στο ebay φθηνότερα αμορτισέρ sachs από ό,τι στην Ελλάδα. Κ αν βρεις, θα είναι ελάχιστα πιο φθηνά και με τα μεταφορικά θα ξεφύγει.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-07-13, 15:51
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Για sachs θυμαμαι εχει ενα μαγαζι στην Κηφισσιας στο ρευμα προς Αθηνα στο υψος του κομβου του Αμαρουσσιου πριν τον ΟΤΕ, νομιζω ειναι και κατι σαν αντιπροσωπος-εισαγωγεας εκει, θα βρεις κι αλλου σιγουρα, ρωτα κι εκει παντως.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-07-13, 13:30
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα στους συμφορουμίτες! Επειδή στα 57χιλ. χιλιόμετρα τα μαμά αμορτισέρ της 116i sport μου φαίνεται να έχουν παραδώσει πνεύμα, τελευταία μέτρηση ΚΤΕΟ πριν 1 χρόνο 48%, και φέτος ο κ. Μήτσης που το πήγε μια βόλτα μου είπε οτι ώρα για αλλαγή, κοιτάζω να δώ τι είναι συμφέρον και για την άνεση μου (το αμάξι κοπανάει σα διάολος παρά τα συμβατικά Τ001 που φοράω) και για την τσέπη μου (ο κλασσικός ημι-άνεργος 30 χρονών της σύγχρονης Ελλάδας).

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Είναι υπερβολικά νωρίς για αμορτισέρ....
Στο Ε46 πέρασαν τα 200.000 χωρίς θέμα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-07-13, 15:25
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Όντως είναι πολύ νωρίς rapid, και τη γνώμη σου πραγματικά τη σέβομαι με τόσες γνώσεις που έχεις, αλλά δυστυχώς το αμάξι μάλλον το πείραξε πως βρίσκονταν 2 χρόνια σε ακινησία σε Γερμανική μάντρα. Πραγματικά δεν παλεύεται ακόμα και με συμβατικά ελαστικά. Ώρες ώρες φοβάμαι πως θα γίνει μεγαλύτερη ζημιά. + οτι η νεκροψία ήδη γράφει μια στραβωμένη ζάντα. Όποιος ξέρει και τι δρόμους έχει η Αιτωλοακαρνανία-Ήπειρος που πάω κάθε τρείς και λίγο θα καταλάβει πως ίσως και να μην υπερβάλλω.

Αφού είπε και ο Μήτσης που τον εμπιστεύομαι πως όντως υπάρχει θέμα (εκτός του ΚΤΕΟ), λέω να κάνω την αλλαγή.

Γιάννη ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, περνάω κάθε λίγο απο αυτό το ύψος της Κηφισίας να παραλάβω το έτερον ήμισυ και ομολογώ πως δεν το χα προσέξει. (αν έχεις αλλού το μυαλό σου...)
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Veldrin : 29-07-13 στις 15:30
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
116, αμορτισέρ, shock absorber, suspension

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.