Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα εκτός από BMW

Υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα εκτός από BMW Εδώ μπορούμε να συζητήσουμε για μοντέλα αυτοκινήτων άλλων εταιρειών (Ναι, υπάρχουν και τέτοια)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 10-07-11, 21:55
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spyros75 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ανεφερες ομως το κυριοτερο..Μεταπολιτικη αξια!
Ποιος αγοραζει Mazda Rx8 μεταχειρισμενο..???
Δεν ειναι θεμα κομπλεξ..ειδικα εδω μεσα εχουμε κραξει πολλες φορες αυτοκινητα τις Bmw!
Εξαλου το Rx8 ειναι οντως ενα πολυ καλο και στημενο αυτοκινητο με ικανοποιητικες επιδοσεις.
Να πω κι εγω τη λαλακία μου και να κανω και λιγο τον δικηγορο του σατανα...Γιατι ποιος πλεον πουλαει BMW μεταχειρισμενη 2λιτρη και πανω?...

Και τα ρχ8 αλλα και τα μεγαλα κυβικα BMW μεταχειρισμενα δεν πουλιουνται πλεον αλλα σκοτωνονται...
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 11-07-11, 00:10
Το avatar του χρήστη -E36IS-
-E36IS- Ο χρήστης -E36IS- δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2006
Μηνύματα: 314
-E36IS- will become famous soon enough-E36IS- will become famous soon enough
Ας συγκρινουμε ομοια πραγματα αλλιως η συγκριση ειναι ατοπη και χωρις ουσια

1)ρχ8 τελη κυκλοφοριας 130Ε - Bmw 330 800Ε+ και για την ασφαλεια λογικα θα υπαρχει διαφορα οπως επισης και στο τεκμηριο αλλα και στον προσθετο φορο !! Νομιζω τα πραγματα ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ

2)Η καταναλωση ενος 330 μεσα στην πολη ειτε το πιστευεις ειτε οχι με χαλαρη οδηγηση ΞΕΠΕΡΝΑ τα 14 λιτρα /100 χιλιομετρα και ταξιδι με ταχυτητες 120-140 10 λιτρα/100 χιλιομετρα.....Για το ρχ8 ας μας πει ο κατοχος του

3)Για την οδικη συμπεριφορα ειναι η μερα με την νυχτα και μιλαω παντα για στοκ αμαξια. Το bmw ειναι φτιαγμενο για ταξιδια με μαλακη αναρτηση, διαφορικο που ποιο μακρι δεν γινεται, απουσια ΜΠΛΟΚΕ διαφορικου και μετρια φρενα , παντα με συγκριση το ρχ8

4), 5) ευτυχως συμφωνουμε σε κατι !!

6) Ναι πραγματικα η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη !!! Ευτυχως που πηρα BMW

7)Για τα service και την αξιοπιστια δεν ξερουμε τι γινεται στην μαζντα, απλα εχουμε ακουσει...Παντως και στην bmw δεν ειναι ευχαριστα τα πραγματα...

8) Τα bmw ειναι μπροστα...


Τωρα για την μεταπωληση που λες, τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα...(οπως λεει και ο φιλος Γιαννης 116)
πχ Ενα 330 του 2004 που εκανε καινουργιο 50.000+Ε τωρα πολυ απλα δεν θα πωληθει...και αν θα πωληθει δεν νομιζω οτι θα ξεπερασει τα 14.000Ε
Ενα ρχ8 του 2004 εκανε καινουργιο 37,000Ε και τωρα βρισκεται στην μαντρα και περιμενει να πωληθει στο 10ρικο...
ΔΕΝ ειναι εποχες να μιλαμε για μεταπωληση και αξια....Η ΑΞΙΑ ΚΑΘΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΟΔΗΓΑΕΙ - ΣΥΝΤΗΡΕΙ

Γενικα πιστευω οτι ρχ8 ειναι κατωτερο απο ενα 330 (για μενα μιλαω, για τις αναγκες μου) γιαυτο και εδωσα το 2007 αλλα 5,000Ε και πηρα 330 ενω ειχα κλησει ενα ρχ8....
__________________
[SIGPIC]ΜΠΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΛΟΚΕ, ΣΕΙΡΑ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΤΟ 6ΑΡΙ
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 11-07-11, 00:54
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rotaryPilot Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις πόσο έκανε καινούρια η 996 carrera 2 ????? Να πω 115.000 euros

Ξέρεις πόσο κάνει τώρα ??? Από 25.000 euros.

Ξέρεις πόσο έκανε η καινούρια E46 M3 ??? ΝΑ πω 85.0000 euros.

Ξέρεις πόσο την βρίσκεις τώρα? Από 20.000 euros
η πτωση στην μεταπωλητικη αξια ειναι προφανης και απογοητευτικη για το μαζντα
τα μεν bmw ξεφτιλιζονται λογω τεκμηριων τελων και φορολογιας τα δε μαζντα γιατι?
ο wankel ειναι εκτος εποχης(αν και δεν πιστευω οτι ηταν ποτε ανταγωνιστικος)
το ρχ8 ειναι κουκλαρα και εχει στησιμο....ο κινητηρας ειναι το μειον του

τα μαζντα στις αγγελιες ειναι κατα μεσω ορο όλα κατω απο 50.000χιλιομετρα...πως και γιατι?
το καλο αμαξι πρεπει να πηγαινει και να μην καιει....μεγαλυτερη αποδοση μικροτερη καταναλωση...αυτο σημαινει εξελιξη
αμα ειναι να εχω 15-17λιτρα μεσα στην πολυ γιατι να μην παρω μ3 κομπρεσερατο και να καιω τοσα?
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 11-07-11, 08:49
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spyros75 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ανεφερες ομως το κυριοτερο..Μεταπολιτικη αξια!
Ποιος αγοραζει Mazda Rx8 μεταχειρισμενο..???

Δεν ειναι θεμα κομπλεξ..ειδικα εδω μεσα εχουμε κραξει πολλες φορες αυτοκινητα τις Bmw!
Εξαλου το Rx8 ειναι οντως ενα πολυ καλο και στημενο αυτοκινητο με ικανοποιητικες επιδοσεις.


Εγώ πάντως θα αγόραζα μεταχειρισμένο RX-8... Σίγουρα θα το έψαχνα αρκετά παραπάνω από ένα απλό συμβατικό αυτοκίνητο! Ο οποιοσδήποτε θα το έκανε αν έψαχνε λίγο και δεν καθόταν να βασιστεί απλώς στις διάφορες φήμες που έχουν βγεί. Εδώ ψαχνόμαστε για άλλα και άλλα. Απλώς στην Ελλάδα το παίζουμε όλοι ξερόλες χωρίς καν να έχουμε μπεί στον κόπο να μάθουμε για κάτι...( δεν μιλάω για εσένα προσωπικά απλώς όλοι ξέρουμε πως συμπεριφερόμαστε στο Ελλάδα)

Αν θυμάμαι καλά, Κωστή(rotary) μπορείς να με διορθώσεις, με μία μέτρηση συμπίεσης του wankel μπορείς να καταλάβεις σε τι κατάσταση περίπου βρίσκεται. Εξάλλου η ίδια η μάζντα έχει βγάλει κάποια νούμερα σαν κατώτατα όρια!

Ήμουν 2 χρόνια σχεδόν ενεργό μέλος στο φόρουμ. Έχω πάει βολτάδες με του Πατρινους ρχ8άδες και τους έχω δεί live να τα σκίζουν και σε κινητήρα και σε πόρτες και σε 360 και ότι θέλετε! Συνεχίζω την παρέα μαζί τους και πάλι δεν έχω ακούσει κανέναν να χρειαστεί να αλλάξει κάτι πλην της ώρας του!
Οπότε μόνο ερωτηματικό είναι ο κινητήρας. Επίσης, αν θυμάμαι καλά από το φόρουμ, πρόβλημα είχαν όσοι το πηγαιναν και δεν το πήγαιναν το 8άρι ενώ όσοι του τα εχωναν κανονικά και βάραγαν τα 9άρια είχαν πολύ καλές συμπιέσεις!!!!
Άρα με μόνο μειονέκτημα για εμένα την βενζίνη θα το έπαιρνα εαν είχα όρεξη για αυτά που σου προσφέρει... Και από οδηγική απόλαυση τότε σίγουρα σου δίνει πολλά με τιμή που ίσως κανένα δεν το φτάνει!
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 11-07-11, 09:03
rotaryPilot Ο χρήστης rotaryPilot δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Μηνύματα: 44
rotaryPilot is on a distinguished road
Για να συγκρίνεις το RX-8 με μία BMW πρέπει να επιλέξεις μία BMW που καινούρια κόστιζε περίπου στα 35.000 euros να είχε περίπου στα 210 με 230 άλογα. Αφού βρεις αυτήν την BMW σίγουρα στον τομέα κατανάλωση και πώληση ως μεταχειρισμένη το BMW θα κερδίσει.

Από εκεί και πέρα βάλε τα 2 αμάξια σε μία πίστα και σύγκρινε τους χρόνους. Σύγκρινε την ακαμψία πλαισίου, σύγκρινε το handling, σύγκρινε τις πλευρικές επιταχύνσεις , σύγκρινε το μπλοκέ διαφορικό, σύγκρινε το κιβώτιο, σύγκρινε τις αναρτήσεις . Σε όλα αυτά είναι μπροστά το RX-8.

Αλλά ας πάμε σε κάτι πολύ βασικό . Ας πάμε στο πλαίσιο. Μπορεί κάποιος να μου πει μία BMW όποια θέλει που έχει πάνω από 30.000 Ν/cm2 ??? Με άλλα λόγια βρείτε την ακριβότερη και καλύτερη BMW που υπάρχει , μπορεί αυτή η BMW να ξεπεράσει τα 30.000 του RX-8 ??? Ίσως για λίγο αλλά δείτε την τιμή που θα έχει η BMW σε σχέση με το 8αρι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rotaryPilot : 11-07-11 στις 09:09
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 11-07-11, 09:11
rotaryPilot Ο χρήστης rotaryPilot δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Μηνύματα: 44
rotaryPilot is on a distinguished road
Aston Martin DB9 Coupe 27,000 Nm/deg
Aston Martin DB9 Convertible 15,500 Nm/deg
Aston Martin Vanquish 28,500 Nm/deg
Audi TT Coupe 19,000 Nm/deg
Bugatti EB110 - 19,000 Nm/degree
BMW E36 Touring 10,900 Nm/deg
BMW E36 Z3 5,600 Nm/deg
BMW E46 Sedan (w/o folding seats) 18,000 Nm/deg
BMW E46 Sedan (w/folding seats) 13,000 Nm/deg
BMW E46 Wagon (w/folding seats) 14,000 Nm/deg
BMW E46 Coupe (w/folding seats) 12,500 Nm/deg
BMW E46 Convertible 10,500 Nm/deg
BMW X5 (2004) - 23,100 Nm/degree
BMW E90: 22,500 Nm/deg
BMW Z4 Roadster: 14,500 Nm/deg
Bugatti Veyron - 60,000 Nm/degree
Chrysler Crossfire 20,140 Nm/deg
Chrysler Durango 6,800 Nm/deg
Chevrolet Corvette C5 9,100 Nm/deg
Dodge Viper Coupe 7,600 Nm/deg
Ferrari 360 Spider 8,500 Nm/deg
Ford GT: 27,100 Nm/deg
Ford GT40 MkI 17,000 Nm/deg
Ford Mustang 2003 16,000 Nm/deg
Ford Mustang 2005 21,000 Nm/deg
Ford Mustang Convertible (2003) 4,800 Nm/deg
Ford Mustang Convertible (2005) 9,500 Nm/deg
Jaguar X-Type Sedan 22,000 Nm/deg
Jaguar X-Type Estate 16,319 Nm/deg
Koenigsegg - 28.100 Nm/degree
Lambo Murcielago 20,000 Nm/deg
Lotus Elan 7,900 Nm/deg
Lotus Elan GRP body 8,900 Nm/deg
Lotus Elise 10,000 Nm/deg
Lotus Elise 111s 11,000 Nm/deg
Lotus Esprit SE Turbo 5,850 Nm/deg
Maserati QP - 18.000 nm/degree
McLaren F1 13,500 Nm/deg
Mercedes SL - With top down 17,000 Nm/deg, with top up 21,000 Nm/deg
Mini (2003) 24,500 Nm/deg
Pagani Zonda C12 S 26,300 Nm/deg
Pagani Zonda F - 27,000 Nm/degree
Porsche 911 Turbo (2000) 13,500 Nm/deg
Porsche 959 12,900 Nm/deg
Porsche Carrera GT - 26,000Nm/degree
Rolls-Royce Phantom - 40,500 Nm/degree
Volvo S60 20,000 Nm/deg
Audi A2: 11,900 Nm/deg
Audi A8: 25,000 Nm/deg
Audi TT: 10,000 Nm/deg (22Hz)
Golf V GTI: 25,000 Nm/deg
Chevrolet Cobalt: 28 Hz
Ferrari 360: 1,474 kgm/degree (bending: 1,032 kg/mm)
Ferrari 355: 1,024 kgm/degree (bending: 727 kg/mm)
Ferrari 430: supposedly 20% higher than 360
Renault Sport Spider: 10,000 Nm/degree
Volvo S80: 18,600 Nm/deg
Koenigsegg CC-8: 28,100 Nm/deg
Porsche 911 Turbo 996: 27,000 Nm/deg
Porsche 911 Turbo 996 Convertible: 11,600 Nm/deg
Porsche 911 Carrera Type 997: 33,000 Nm/deg
Lotus Elise S2 Exige (2004): 10,500 Nm/deg
Volkswagen Fox: 17,941 Nm/deg
VW Phaeton - 37,000 Nm/degree
Ferrari F50: 34,600 Nm/deg
Lambo Gallardo: 23000 Nm/deg
Mazda Rx-8: 30,000 Nm/deg
Mazda Rx-7: ~15,000 Nm/deg
Mazda RX8 - 30,000 Nm/degree
Saab 9-3 Sportcombi - 21,000 Nm/degree
Opel Astra - 12,000 Nm/degree
Land rover Freelander 2 - 28,000 Nm/degree
Lamborghini Countach 2,600 Nm/deg
Ford Focus 3d 19.600 Nm/deg
Ford Focus 5d 17.900 Nm/deg
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 11-07-11, 12:35
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rotaryPilot Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να συγκρίνεις το RX-8 με μία BMW πρέπει να επιλέξεις μία BMW που καινούρια κόστιζε περίπου στα 35.000 euros να είχε περίπου στα 210 με 230 άλογα. Αφού βρεις αυτήν την BMW σίγουρα στον τομέα κατανάλωση και πώληση ως μεταχειρισμένη το BMW θα κερδίσει.

Από εκεί και πέρα βάλε τα 2 αμάξια σε μία πίστα και σύγκρινε τους χρόνους. Σύγκρινε την ακαμψία πλαισίου, σύγκρινε το handling, σύγκρινε τις πλευρικές επιταχύνσεις , σύγκρινε το μπλοκέ διαφορικό, σύγκρινε το κιβώτιο, σύγκρινε τις αναρτήσεις . Σε όλα αυτά είναι μπροστά το RX-8.

Αλλά ας πάμε σε κάτι πολύ βασικό . Ας πάμε στο πλαίσιο. Μπορεί κάποιος να μου πει μία BMW όποια θέλει που έχει πάνω από 30.000 Ν/cm2 ??? Με άλλα λόγια βρείτε την ακριβότερη και καλύτερη BMW που υπάρχει , μπορεί αυτή η BMW να ξεπεράσει τα 30.000 του RX-8 ??? Ίσως για λίγο αλλά δείτε την τιμή που θα έχει η BMW σε σχέση με το 8αρι
Καλημερα και απο μενα.Να γραψω και εγω 2-3 πραγματακια???

Πρωτα απ'ολα να ξεκαθαρισουμε κατι....μιλαμε για "βλαμμενους" ιδιοκτητες-αγοραστες οπως εμεις,ή μιλαμε για εναν απλο καθημερινο μεσο οδηγο???
Σιγα μην τον νοιαζει το απλο μεσο καθημερινο οδηγο ποσα nm/deg ακαμψιας πλαισιου βγαζει το μαζντα η το οποιοδηποτε αμαξι...μην τρελλαθουμε κιολλας.
Το RX8 ειναι ενα καλο αμαξακι για εναν πιτσιρικα που θελει ολο το πακετο,δηλαδη πισω κινηση,καλα αλογακια και λιγα εξοδα προς το κρατος (τελη,φοροι κλπ),και δεν τον νοιζει αν τα πισω καθισματα ειναι σχεδον διακοσμητικα,αν καει πολυ λαδι και βενζινη πραγματα που κοιταζουν οι πιο καθημερινοι οδηγοι.
Για την αξιοπιστια δεν θα μιλησω γιατι πολυ απλα δεν ξερω,απλα εχω ακουσει,και αν δεν ξερω απο πρωτο χερι προτιμω να μην λεω τπτ.Για τα bmw παντως που ξερω μια χαρα αξιοπιστα ειναι.Δεν μπορω να θεωρησω ζημια περιφερειακα πραγματα που χρηζουν αλλαγης λογω χρονου (παραδειγμα το maf).Τα περι μπεκ,πολλαπλασιαστων και τα σχετικα,αφενως ειναι κουσουρια σε ολα τα αυτοκινητα αμεσου ψεκασμου και απο αλλες μαρκες,αλλα σε εμας τα Ε46 ειναι αγνωστες λεξεις (τουλαχιστον στα 6κυλινδρα)
Οσο για την καταναλωση που ανεφερε ο φιλος μου ο Θανος στα bmw,καλυτερα να μην παιρνει σαν μετρο συγκρισης το δικο του γιατι φοραει θεοκοντο βημα.Εγω οταν εκανα την αλλαγη απτο κοντο στο μαμα που ειναι πιο μακρυ,ειδα αμεσως 2 λιτρα κατω και ετσι για την ιστορια,μεσα στην πολη ειμαι σταθερα 12,6 λιτρα/100 και ξερετε οτι εχω και βαρυ ποδι.Στην εθνικη ειμαι στα 10-11 κοντα
Για τις επιδοσεις εδω τα πραγματα ειναι λιγο περιεργα.Στα πρωτης γενιας RX8,εφτασα σε σημειο να κανω πλακα σε cosmo,ειτε απο σταση ειτε ρολ και ειμαι και 2,5αρης,192 αλογα.Στα τελευταιας γενιας cosmo και με το παλικαρι να εχει βγαλει μονο καταλυτες,ειχαμε σεξακι και εγω ημουν η πρωταγωνιστρια.Αρα οντως κατι αλλαξε προς το καλυτερο
Για την πιστα καλυτερα να μην το παιρνουμε σαν μετρο συγκρισης γιατι σε μια κλειστη μικρη πιστα ακομα και ενα σαξοραλο μπορει να ειναι πιο γρηγορο και απο Μ3 πχ...σιγουρα σου δινει καποια στοιχεια σχετικα με το στησιμο ενος αυτοκινητου αλλα δεν ειναι και το σημειο αναφορας.Αλλωστε δε νομιζω ΚΑΝΕΝΑΣ απο εμας να μπορει να γραψει τους ιδιους χρονους με τους εκαστοτε δοκιμαστες στην εκαστοτε πισταΟπως εχω ξαναπει,ενα καλο αμαξι στα χερια ενος κακου οδηγου μπορει να χαντακωθει και ενα μετριο στα χερια ενος καλου να ειναι απιαστο

Εν κατακλειδι,το RX8 ειναι ενα πολυ καλο αυτοκινητο για τα λεφτα του σαν καινουργιο (οταν επεσε πολυ η τιμη του) και επεισης σαν πακετο για αμαξι με low budget.Αλλά ως εκει.Προσοχη,δεν λεω οτι τα bmw ειναι καλυτερα,αυτο θα το κρινει ο καθενας μονος του,αλλά αυτο που λεω ειναι οτι το RX8 ΔΕΝ ειναι το υπεραμαξι που θελετε ισως να φανει.
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 11-07-11, 14:54
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Καλησπερα,

Θα ηθελα να ρωτήσω και εγω κατι, δεν εχω καταλαβει, τι ακριβως συγκρινουμε Rx8 με 316 με 325 με Μ3, με Ε36 με Ε46 η με Ε92? Ολες οι συγκρισεις μεμονομενα αλλα και μεταξυ τους ειναι ασκοπες, καθως τα αυτοκινητα αυτα ειναι διαφορετικης φιλοσοφιας και απευθύνονται για καποιο συγκεκριμένο κοινο. Οπως και οι συγκριση με διαφορετικες σειρες. Η ε36 εχει κοντα 20 χρονια απο τοτε που βγηκε. Το 8αρι απο το 2003.

To RX8 ειναι ενα αυτοκίνητο για καποιον που του αρεσει να ''παιζει'', το θεωρω πολυ fun to drive και πολυ ευκολο στο χειρισμο. (εχει ενας κολλητος μου την γρηγορη απο τις 2 εκδοσεις). Ειναι αρκετα γρηγορο και στριφτερο, οτι πρεπει για πιστα οι για πολυ σβελτη οδηγηση σε επαρχιακους δρομους. Απο αποψη design το καθε γουστο διαφερει και αυτο ειναι υποκειμενικό. Το θεμα της καταναλωσης δεν το θετω καθως καποιος που θελει αυτοκινητο για σπορ χρηση, κατι τετοιο δεν τον απαοσχολει αμεσα.

Απο εκει και περα πρεπει να αναλογιστουμε: πχ ενας οικογενειάρχης με 3 παιδια μπορει να παρει MX5? RX8, Z3? Z4?....ΟΧΙ..Που θα τα βαλει? Καποιος που εχει το αμαξι και για δουλεια και κανει συχνα ταξιδια (1 φορα το μηνα Αθηνα - Θεσσαλονικη) μπορει να παρει RX8 η M3...ΟΧΙ Δεν τον συμφέρει οικονομικά. Μπορει να παρει ομως 325.

Αρα λοιπον το καθενα εχει σχεδιαστει για αντίστοιχη χρηση. Το RX8 καθαρα sports car. Δεν συνισταται για ταξιδια λογο κοστους καυσιμων αλλα ουτε και απο ανεση στην περιπτωση μεταφορας πολλων ατομων. Εχω κατσει στο πισω καθισμα του (ειμαι και σχετικα κοντος 1,70μ) και μπορω να πω οτι αντεχα μονο για μια μικρη αποσταση πχ 20 λεπτα. 5 ωρες ταξιδι ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Ενα Μ3 η ενα 325 μπορει να κινηθει αρκετα γρηγορα εφοσον ο οδηγος του το επιθυμει, να κανει τα ταξιδια του με υποδειγματικη ανεση, να μεταφερει αποσκευες και κοσμο με αξιοπρεπεια και ολα αυτα με εχοντας ενα μηχανικο συνολο αρκετα αξιοπιστο με αρκετα καλη ποιοτητα κατασκευης - χρησης υλικων. Η διαφορα στην τιμη ενος BMW ειναι μεγαλη για ακριβως αυτο το λογο. Ακριβοτερα υλικα, ποιοτητα συναρμογης, εργονομια και πολλα gadget ευκολιες. Ενταξει για να ειμαι και 100% αντικειμενικος, ειναι και λιγο υπερκοστολογημενα λογο brand name.

Παρολο που εχω οδηγησει RX8 και ζωγραφιστηκε ενα μακρυ χαμογελο στο προσωπο μου, τα εβαλα κατω και με βαση τα χλμ που κανω το μηνα, τα ατομα που μεταφερω ως ταξιδοφιλος δεν με συμφερε.Πανω απο ολα δεν με επεισε η αξιοπιστια του. Ο φιλος μου ειχε παρει το δικο του πριν 1 χρονο 8000 ευρω με 50.000 χλμ. Ο μηχανικος του μεσω της ECU του ειπε οτι εχει κανει πραγματικα χλμ λιγο λιγοτερο απο τα διπλασια. μετα απο 3 μηνες για να παρει μπρος επρεπε να παλεύει με την μιζα κανα λεπτο. Οσπου μετρησε συμπιεση και τελικα κατεληξε σε αλλαγη κινητηρα. Η ευκαιρια που βρηκε του κοστισε πολυ ακριβοτερα τελικα. Δεν κρινω απο αυτο την αξιοπιστια του, απλως παραθετω αλλο ενα μεμονομενο περιστατικο.

Αρα λοιπον καταληγουμε λεγοντας οτι δεν ειναι ολα τα πραγματα στον ιδιο κουβα. Για αυτο και υπαρχουν εκατονταδες μοντελα διαφοερετικα μεταξυ τους, για ολα τα γουστα, για ολες τις αναγκες, Αλλο αυτοκινητο πιστας, αλλο αυτοκινητο καθημερινης χρησης. Παν μετρον αριστον.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphe36 : 11-07-11 στις 14:59
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 11-07-11, 15:18
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
συγνώμη τώρα αλλά νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει εντελώς,επειδή το rx8 έχει 30,000 Nm/degree έχει καλύτερο πλαίσιο απο ένα pagani zonda που έχει 27,000 Nm/degree;ας το αφήσουμε αυτό,εγώ με το μοτέρ του έχω κόλλημα,είναι απαράδεκτο ένα τόσο καινούργιο αυτοκίνητο να βγάζει τόσο χοντρή ζημιά στο μοτέρ,μας λέει ο φίλος ότι έχει 90.000χιλιόμετρα και ακόμα ξυρίζει,δέν αμφιβάλω καθόλου για αυτό που λέει,ΑΛΛΑ για έναν εμβολοφόρο κινητήρα αυτά τα χιλιόμετρα είναι τίποτα,μηδέν,να μήν αναφέρω περιπτώσεις όπου δέν αλλάζανε λάδια ποτέ αλλά μόνο συμπλήρωναν και τα μοτεράκια συνεχίζαν και πηγαίνανε,μπορεί να συγκριθεί ένας εμβολοφόρος με αυτό το μοτέρ που πρέπει να το προσέχεις σαν κόρη οφθαλμού για να μήν πάθει ζημιά,το μόνο που κατάφερε η mazda είναι να έχει προσθέσει στα αναλώσιμα και το μοτέρ,απλά αυτό δέν ξέρεις σε πόσα χιλιόμετρα θέλει αλλαγή-επισκευή,αυτό είναι έκπληξη ανάλογα με το πόσο το φροντίζεις.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 11-07-11, 16:17
Το avatar του χρήστη s318is
s318is Ο χρήστης s318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2005
Μηνύματα: 157
s318is is on a distinguished road
2 πράματα κι εγώ να τονίσω:

α)Στα μεγάλου κυβισμού bmw,η τιμές του σε μεταχειρισμένα είναι
αρκετά χαμηλές λόγω τεκμηρίων-τελών-ασφαλίστρων.Τα ΜΑΖΝΤΑ
γιατί πέφτει η τιμή τους στο μισό πάνω στο χρόνο αφού είναι τόσο φοβερά?

β)Μακάρι η BMW να έβγαζε κι αυτή ενα αμάξι με 30,000 και πάνω από 200 άλογα,πισωκούνα
και όμορφο εμφανισιακά,κι ας μπουκώνανε τα μπουζί της :P
__________________
Θέλω τον Ν54 στο Ε36.Ζητάω πολλά??!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.