Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 05-04-09, 17:11
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Παιδες πολλες απο τις αποψεις που ακουω ειναι ανδιαφερουσες αλλα καποια πραγματα οπως 'επειδη ηταν μεθυσμενος θα του παρουμε και τα σωβρακα' δεν στεκει γιατι δεν ζητησα κατι παραλογο. Το μονο που ζητησα ειναι να καλυψω το δανει που εχω χρεωθει. Για μενα δεν ειναι λυση το 'παρε τα 2500 και μην μιλας καθολου'. Επισης μια προχειρη ματια στα 320ι '87 που να ταιριαζουν στα χαρακτηρηστικα του αυτοκινητου μου κυμαινονται απο 2500 μεχρι και 10000Ε!!!!!! Φυσικα δεν ζητησω τοσα αλλα απο οτι εμαθα οι εμπειρογνωμονες οταν ειναι να εκτιμησουν ενα αμαξι κοιτανε το ποσο που γραφει το ασφαληστηριο σε περιπτωση κλοπης και αν δεν ειναι ασφαλισμενο για κλοπη ανοιγουν ενα περιοδικο με μεταχειρισμενα (auto τριτη πχ.)και εκτιμανε επι τοπου την αντικειμενικη αξια του και οχι το ποσο πωλειται το πιο φθηνο αλλα ουτε και το πιο ακριβο.
Στο θεμα μοτερ λοιπον που ειναι και το φλεγον ζητημα υπαρχει τιμολογιο κανονικα και φυσικα η διαφορα ενος 2λιτρου και ενος 2,5λιτρου ειναι μεσα στα προβλεπομενα ορια αφου η διαφορα στον κυλινδρισμο και στην δυναμη ειναι στο 25% και επισης υπαρχει σαν επισημο μοντελο της ΒΜW.
Και τελος ο μεθυσμενος φυσικα και εχει στο ονομα του πραγματα..... τουλαχιστον ενα αυτοκινητο το οποιο μπορει ευκολα να πουληθει.....
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 05-04-09, 19:53
sciroccoR Ο χρήστης sciroccoR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Μηνύματα: 220
sciroccoR will become famous soon enough
οποιος πιανεται μεθυσμενος θα επρεπε να του επιβαλλεται δυο χρονια στερηση διπλωματος και βαρυ προστιμο...την δευτερη φορα στερηση διπλωματος ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ και ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ του αυτοκινητου...να δουμε ακομα για ποσο θανατηφορα θα προκαλουνται απο αυτους τους ανεγκεφαλους......
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 05-04-09, 21:59
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmakoss E30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδες πολλες απο τις αποψεις που ακουω ειναι ανδιαφερουσες αλλα καποια πραγματα οπως 'επειδη ηταν μεθυσμενος θα του παρουμε και τα σωβρακα' δεν στεκει γιατι δεν ζητησα κατι παραλογο. Το μονο που ζητησα ειναι να καλυψω το δανει που εχω χρεωθει. Για μενα δεν ειναι λυση το 'παρε τα 2500 και μην μιλας καθολου'. Επισης μια προχειρη ματια στα 320ι '87 που να ταιριαζουν στα χαρακτηρηστικα του αυτοκινητου μου κυμαινονται απο 2500 μεχρι και 10000Ε!!!!!! Φυσικα δεν ζητησω τοσα αλλα απο οτι εμαθα οι εμπειρογνωμονες οταν ειναι να εκτιμησουν ενα αμαξι κοιτανε το ποσο που γραφει το ασφαληστηριο σε περιπτωση κλοπης και αν δεν ειναι ασφαλισμενο για κλοπη ανοιγουν ενα περιοδικο με μεταχειρισμενα (auto τριτη πχ.)και εκτιμανε επι τοπου την αντικειμενικη αξια του και οχι το ποσο πωλειται το πιο φθηνο αλλα ουτε και το πιο ακριβο.
Στο θεμα μοτερ λοιπον που ειναι και το φλεγον ζητημα υπαρχει τιμολογιο κανονικα και φυσικα η διαφορα ενος 2λιτρου και ενος 2,5λιτρου ειναι μεσα στα προβλεπομενα ορια αφου η διαφορα στον κυλινδρισμο και στην δυναμη ειναι στο 25% και επισης υπαρχει σαν επισημο μοντελο της ΒΜW.
Και τελος ο μεθυσμενος φυσικα και εχει στο ονομα του πραγματα..... τουλαχιστον ενα αυτοκινητο το οποιο μπορει ευκολα να πουληθει.....

Η διαφορα στον κυλινδρισμο δεν λεει τπτ.....ειναι τσεκαρισμενο........αν εχεις ολα τα χαρτια του μοτερ...και τιμολογια και ολα...μπορεις να πας παρακατω....βεβαια...θα συναντησεις ενα τοιχο μπροστα σου...!!!!
Οσο για την αξια του αυτοκινητου...2.500 ευρω το πολυ......
Απο την αλλη...αν η ασφαλεια σου δεν εχει διαθσεση να σε βοηθησει να τον τρεξεις.....θα πρεπει να παρεις και αλλο ενα δανειο για να πληρωσεις δικηγορους και μια ολοκληρη διαδικασια που μπορει να κρατησει χρονια.....δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα....(ελλαδισταν βλεπεις)....

Ολοι σε νιωθουμε....χρεωθηκες για να το φερεις στο γουστο σου...και στο εκαναν τροπετο...αλλα δεν μπορεις να κανεις πολλα..την εχουν πατησει και αλλα παιδια απο εδω με τον ιδιο τροπο....το ετρεξαν μεχρι τελους...και στο τελος εβαλαν και απο την τσεπη τους....!!
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 05-04-09, 22:02
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από red520i Εμφάνιση μηνυμάτων
οποιος πιανεται μεθυσμενος θα επρεπε να του επιβαλλεται δυο χρονια στερηση διπλωματος και βαρυ προστιμο...την δευτερη φορα στερηση διπλωματος ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ και ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ του αυτοκινητου...να δουμε ακομα για ποσο θανατηφορα θα προκαλουνται απο αυτους τους ανεγκεφαλους......
το ιδιο θα επρεπε να ισχυει...και για αυτους με τα αδηλωτα μοτερ...που τα αυτοκινητα τους δεν εχουν περασει τεχνικο ελενχο....και ετσι κανεις δεν ξερει αν θα πρεπει να ειναι στο δρομο.....

νομικα...το αδηλωτο μοτερ ειναι πολυ χειρωτερο απο το να εισαι μεθυσμενος.....
γιατι απλα μετα τον μεθυσμενο δεν τον τρεχει και το κρατος......!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 05-04-09, 22:45
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Φυσικά και φταίει ο ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ! Τι λέμε τώρα?! Τα υπόλοιπα είναι ΤΥΠΙΚΑ θέματα. (χρώμα, μοτέρ..., αν ήταν άλλο χρώμα δε θα έπεφτε πάνω του ο τύπος? ή αν είχε άλλο μοτερ?!!!). Αν δηλ μπείς παράνομα στο δακτύλιο και σε τρακάρουν δε σε αποζημιώνουν? Το ζουμί στην όλη ιστορία είναι πόσα θα διεκδικήσει και τελικά θα πάρεις βάση τιμολογίων (ίσως και χωρίς, αν εκτιμίσει ο πραγματογνώμονας ολική ζημιά) επιπλέον την ηθική αποζημίωση και το μικροτραυματισμό (αν είχε δηλωθεί και είχες πάει νοσοκομείο).
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 05-04-09, 23:27
nick1 Ο χρήστης nick1 δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 19-02-2005
Μηνύματα: 126
nick1 is on a distinguished road
απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει εκθεση αστυνομιας γιατι αν υπηρχε στον μεθυσμενο θα ειχε γινει αυτεπαγγελτη διωξη αφου ειχε προηγηθει εξεταση αιματος και εφ οσον ειχε τραυματισει εστω και ελαφρα τις κοπελες η κατασταση του θα ηταν πολυ σοβαρη, οι δε κοπελες θα μπορουσαν να του κανουν αστικη αγωγη και να την κερδισουν, σε αυτη την περιπτωση θα υπηρχε ενα ισχυρο διαπραγματευτικο στοιχειο. Αν οντως ομως δεν υπαρχει επισημο στοιχειο μεθης τοτε επισημα ο οδηγος δεν ηταν μεθυσμενος
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 06-04-09, 18:25
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Αγαπητε Saiko δεν νομιζω να ξερεις κανεναν που να εχει πεθανει, τραυματιστει, η εστω να εχει σπασει κανενα νυχι απο αδηλωτο μοτερ ε? Οχι γιατι εγω ξερω αρκετους που εχουν παθει ζημια απο μεθυσμενους και οχι μονο εγω και η στατιστικη υπηρεσια ατυχηματων επισης... Ριξε μια επισκεψη, η δες αυτο:

Και σε λιγο καιρο θα δεις φωτογραφια πως εγινε το αμαξι μου... και μετα πες μου αν εξακολουθεις να εχεις την ιδια αποψη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimmakoss E30 : 06-04-09 στις 18:27
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 06-04-09, 18:56
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmakoss E30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε Saiko δεν νομιζω να ξερεις κανεναν που να εχει πεθανει, τραυματιστει, η εστω να εχει σπασει κανενα νυχι απο αδηλωτο μοτερ ε? Οχι γιατι εγω ξερω αρκετους που εχουν παθει ζημια απο μεθυσμενους και οχι μονο εγω και η στατιστικη υπηρεσια ατυχηματων επισης... Ριξε μια επισκεψη, η δες αυτο:

Και σε λιγο καιρο θα δεις φωτογραφια πως εγινε το αμαξι μου... και μετα πες μου αν εξακολουθεις να εχεις την ιδια αποψη...
φιλε μου δεν χρειαζεται να μου δειξεις ολα αυτα....τα γνωριζω...δεν ζω σε αλλο κοσμο...απλα προσπαθω να σου πω οτι εισαι το ιδιο παρανομος με αυτον που σε τρακαρε...
απλα πραγματα....

δυστηχως....ξερω ανθρωπο που προκαλεσε θανατηφορο συμβαν με αδηλωτο μοτερ....(το οποιο...ειχε και χτυπημενα νουμερα ιδια με αυτα του πλαισιου....αλλα το αυτοκινητο οταν πηγε για τεχνικο ελενχο..το εκαναν φτερο....και φανηκαν ολα)
απλα θα σου πω..οτι του εκλεισαν το σπιτι το δικο του....του πατερα του...και ετρεχαν ολα τα ατομα που ειχαν πρωτο βαθμο συγγενιας μαζι του...βασικα καταστραφηκε η ζωη του....(κατι που δεν γινεται με τον μεθυσμενο)!!!!!
και βεβαια απο το τρελο τρεξιμο της οικογενιας του νεκρου ειχε και το Δημοσιο να τον τρεχει....και σαφεστατα καμια σφαλιστηκη δεν το καλυψε.....και κανενας μηχανικος δεν του εδωσε καποιο τιμολογιο....!!!!!!!!

ο μεθυσμενος...αν και κακος συμβαινει αυτο...πεφτει στα πιο μαλακα...οταν συμβει κατι τετοιο...το εχουμε δει τοσες φορες....και για αυτο φταιει το ελλαδισταν......!!!!!


εσυ νομιζεις οτι σου παω κοντρα.......κανεις λαθος.....
απλα στα λεω ...οτι ολη αυτη η φαση μπορει και να γυρισει μπουμεραν πισω σε εσενα.....και στο τελος να πληρωνεις απο την τσεπη σου ....!!!!!
αντε πες στο μηχανικο σου...οτι το τιμολογιο...και την υπογραφη του θα την κανεις χρηση στο δικαστηριο...και πως το αυτοκινητο θα περασει τεχνικο ελενχο..και για να δουμε αν θα μπει στην διαδικασια να σε ακολουθησει....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 06-04-09, 19:15
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟτι να ναι...
Αντράκο μου.Εισαι παράνομος και εσυ??? Εισαι... Αρα αν το κινήσεις δικαστικά, θα βρεθείς εκτεθειμένος... Αν μπορείς να το καταλάβεις, μπράβο σου.
Τον δικαστή και τον κάθε δικαστή, δεν το νοιάζει αν είχες τα λεφτά, αν πήρες δάνειο η οτι αλλο εκανες. Θα σου πει, αν δεν μπορούσες να το πληρώνεις, να μην το παιρνες. Το αυτοκίνητο σου βάσει της τιμολογιακής σημερινής του αξίας εκτιμάται σε αυτά τα λεφτά, αυτά θα πάρεις.
Βαλε οτι θα φας κ προστιμο για το αδηλωτο μοτερ, βαλε οτι παίζει να μην σε καλύψει η ασφάλεια...

Και σου ξαναλέω... Αν ο άλλος δεν έχει τίποτα στο όνομα του, που μπορεί με μια απλη μεταβίβαση να μην εχει τίποτα, αντι για τα 3000, θα πληρώσεις και από πάνω.
Τωρα το τι θα επρεπε να γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις [αυτά που λέτε οτι φταίει ο άλλος, σιγά που έχεις αδήλωτο μοτερ μπλα μπλα μπλα], αποτελεί μια φιλοσοφική και μόνο συζήτηση...
Οσο για το αν εχει χτυπήσει κανείς με αδήλωτο μοτέρ... Το κράτος δεν το νοιάζει...Το κράτος θα σου πεί οτι χάνω λεφτά, γιατί έπρεπε να πληρώνεις παραπάνω τέλη κτλπ... Και για το αν είσαι επικύνδυνος για τους άλλους, που ξέρω εγώ την στιγμή που δεν το έλεγξα οτι η μετατροπή πληρεί τις προυποθέσεις για να κινείσαι με ασφάλεια στους δρόμους...

ΥΓ: 1.Τα ίδια και χειρότερα με αυτό το βιντεάκι παθαίνεις αν οδηγείς επικύνδυνα..Πες το μεθυσμένος, πες το υπερβολική ταχύτητα πες το όπως θες εσύ.... Αν θες-μπορείς να τα καταλάβεις μπράβο σου...
2. Αν εχεις αδήλωτο χρώμα, αυτό και αν είναι παράλογο... Γιατί ποιος μου λέει οτι το λευκό BMW που παρέσειρε και σκότωσε εναν, και μετά εξαφανίστηκε δεν είναι δηλωμένο μαύρο???
3. Και με την σειρά μου να τονίσω οτι δεν θέλω να σου πάω κόντρα, απλά να σε προβληματίσω με κάποια θέματα που ισως να συναντήσεις,,,

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driftakos : 06-04-09 στις 19:22
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 06-04-09, 20:40
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Εφοσον εχεις τιμολογιο κομμενο στις 2 του μηνος και το συμβαν εγινε 22 του ιδιου μηνος εισαι ΕΝΤΟΣ προθεσμιας.- Ο Κ.Ο.Κ. δε νομιζω να λεει πουθενα οτι μεχρι τοτε απαγορευεται η κυκλοφορια του αυτοκινητου. Εξαλλου σε περιπτωση που ειχες βαλει κινητηρα π.χ. ΒΑΡΚΑΣ (εχει γινει κι αυτο) πως θα πηγαινες το αυτοκινητο στο ΚΤΕΟ Ελληνικου; Μη μου πειτε με γερανο γιατι δε θα ειχε δηλωθει καμμια μετατροπη...
Και το προστιμο για αλλαγη χρωματος δεν ειναι τιποτα... 100€ αν θυμαμαι καλα και διορια δηλωσης εντος 15 ημερων. Το θεμα ειναι οτι τωρα εχει περασει ο ενας μηνας. Οποτε πηγαινε στο μηχανικο και πες του να σου κοψει νεο τιμολογιο και πληρωσε ΦΠΑ. Οπως ειπε κι ενα παιδι, το γεγονος θα ειχε συμβει και ας ειχες το παλιο μοτερ με το παλιο χρωμα!
Ο λαος ομως λεει το εξης: καλλιο 5 και στο χερι παρα 10 και καρτερει...
Αυτα.
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.