Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-13, 01:50
Το avatar του χρήστη crazybill
crazybill Ο χρήστης crazybill δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Μηνύματα: 14
crazybill is on a distinguished road
επειγον βοηθεια για BMW 520 e39

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.
ΕΧΩ ΕΝΑ BMW 520Ε39 97 ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ
ΑΝΑΠΗΡΙΚΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΕΤΡΑΠΛΗΓΙΚΟΣ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΡΧΙΚΑ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΕΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΕΡΕΣ ΤΟ
ΑΜΑΞΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟ ΑΠΟ ΡΕΥΜΑ.
ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΒΜW ΑΡΧΙΚΑ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΗΤΑΝ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΑΠΩΛΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η
ΔΙΑΡΩΗ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΦΙΑΞΩ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑΠΕΤΑΞΩ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ
ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΚΑΝΑΝΕ ΕΝΑΝ ΕΠΑΝΑΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΒΓΑΛΑΝΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΠΑ
ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΧΑΝΗ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΗΠΑΝ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΡΩΗ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΗΠΑΝ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.
ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ
ΘΑ (ΑΥΤΟΚΤΩΝΙΣΩ.)
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ!

Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας.
Έχω ενα bmw 520ε39 97 μοντέλο και το αυτοκίνητο ειναι
αναπηρικό λόγο του οτι είμαι τετραπληγικος. Εδω και κανα μήνα το αυτοκίνητο μένει συνέχεια
απο μπαταριά αρχικά το πηγα στο ηλεκτρολογείο με αποτέλεσμα να βάλω καινούργια αλλά μετά απο 3 μερες το
αμάξι να ειναι νεκρό απο ρεύμα.
Το πήγα στην βμw αρχικά η διάγνωση ηταν πως ειχε απώλεια ρεύματος με την χειρότερη περίπτωση η
διαρροή να οφείλεται στον εγκέφαλο πράγμα που λενε πως δεν συμφέρει να το φτιάξω δηλαδή ναπεταξω το αυτοκίνητο
με τα πολλά πολλά να μην σας κουράζω κανανε εναν επαναπρογραμματισμο βγάλαμε και την ταπα
εγκεφάλου απο την μηχανή γιατι μου ηπαν πως εχει κάποια μικρη διαρροή. Και μου είπαν οτι ισως τωρα ειναι οκ.
Με αποτέλεσμα δυο μερες απο οτι το πηρα να ξαναμεινει απο μπαταρία. Θα ήθελα την βοηθεια σας γιατι ειμαι σε απόγνωση
θα (αυτοκτωνισω .)
Σας ευχαριστώ πολυ και συγγνώμη!


Σεβάσου τους κανόνες του φόρουμ. Γράφε με πεζά, όχι με κεφαλαία γράμματα.
Αν δεν ξέρεις τους κανόνες, είναι στην πρώτη σελίδα, ή εδώ : http://www.bmw-motorsport.gr/forums/faq.php

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rapid_fast : 26-02-13 στις 08:15
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-13, 02:17
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Ψυχραιμία.
Δεν ξέρω ακριβώς τί μέτρησαν στο σέρβις, αλλά θα μπορούσε κάποιο έμπιστό σου άτομο να κάνει κάποιες μετρήσεις για να δεις και μόνος σου τί συμβαίνει. Να επιβεβαιώσεις ότι στο σέρβις σου είπαν σωστά πράγματα.

Συγνώμη για το παρακάτω κατεβατό, αλλά το έγραψα με τη σκέψη ότι στο σέρβις έχουν κάνει λάθος.

Πρώτον:
Με σβηστή τη μηχανή μέτρα με ένα πολύμετρο την τάση σε βολτ στους πόλους της μπαταρίας. Θα πρέπει να είναι κάτι περισσότερο από 12 βολτ, π.χ. 12,5.
Μετά με αναμμένη τη μηχανή θα πρέπει να είναι σημαντικά περισσότερα. Περίπου 13,8-14,0 βολτ. Αυτό θα επιβεβαιώσει ότι το δυναμό λειτουργεί σωστά.
Αν είναι 13 ή λιγότερα, η μπαταρία δε φορτίζει σωστά για αυτό αδειάζει μετά από λίγες μέρες. Αν συμβαίνει αυτό, θα σου πω ποια είναι τα επόμενα βήματα.


Δεύτερον:
ΠΡΟΣΟΧΗ: Με τα πιο καινούρια αυτοκίνητα (όπως το δικό σου) δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις την παρακάτω διαδικασία, περίμενε να μας επιβεβαιώσει κάποιος που να ξέρει ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΟΣ ΠΟΛΟΥΣ ΤΟΥ BMW ΑΠΟ ΤΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.
Γύρνα το πολύμετρο σε μέτρηση αμπέρ. Ίσως χρειαστεί να αλλάξεις και την τρύπα του κόκκινου καλωδίου του πολύμετρου για να μετρήσεις πάνω από 2 αμπέρ. Η μπαταρία του αυτοκινήτου θα πρέπει να είναι φορτισμένη, όχι νεκρή.
Αποσύνδεσε το θετικό πόλο από τη μπαταρία. Βάλε τον αρνητικό πόλο του πολύμετρου (μαύρο καλώδιο) στον θετικό (κενό τώρα πια) πόλο της μπαταρίας και το θετικό πόλο του πολύμετρου (κόκκινο καλώδιο) στο καλώδιο που πάει στο αυτοκίνητο (που έβγαλες από την μπαταρία). Δηλαδή συνδέεις το πολύμετρο σε σειρά με την μπαταρία. Με αυτό τον τρόπο και σβηστό το αυτοκίνητο θα μετρήσεις αν όντως υπάρχει διαρροή ρεύματος όταν το αυτοκίνητο είναι σβηστό. Θα πρέπει η κατανάλωση να είναι κάτω από 1 αμπέρ (0,xxx αμπέρ). Αν υπάρχει κάποια μπλαφονιέρα του αυτοκινήτου που ανάβει (π.χ. με το ανοικτό καπό), καλό θα ήταν να την αποσυνδέσεις προσωρινά. Αν η μέτρηση που δεις είναι μεγάλη (πάνω από 1-1,5 αμπέρ), όντως υπάρχει κάπου διαρροή στο αυτοκίνητο.


Αν ανήκεις στη 2η περίπτωση, χρειάζεται διερεύνηση πού χάνεται το ρεύμα. Τότε, ίσως στο σέρβις να σου λένε την αλήθεια. Αν όντως χάνεται στον εγκέφαλο, παίρνεις έναν άλλο μεταχειρισμένο. Ποιο κωδικό έχει ο εγκέφαλος;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-02-13, 06:55
jimisbmwm3 Ο χρήστης jimisbmwm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-01-2012
Μηνύματα: 62
jimisbmwm3 is on a distinguished road
καλημερα εχει συναγερμο το αμαξι σου προσθετο???αν ναι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να φταιει αυτο ειχα το ιδιο προβλημα σταματησα νατον βαζω και ολα καλα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-02-13, 08:19
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Ωραίες οδηγίες! Επίσης για το δυναμό, δεν μπορούμε ενώ είναι εν λειτουργία ο κινητήρας να αποσυνδέσουμε τον αρνητικό πόλο και αν συνεχίσει να δουλεύει τότε το δυναμό είναι ΟΚ ενώ αν σβήσει πάπαλα το δυναμό;;;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-02-13, 08:24
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazybill Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πήγα στην βμw αρχικά η διάγνωση ηταν πως ειχε απώλεια ρεύματος με την χειρότερη περίπτωση η
διαρροή να οφείλεται στον εγκέφαλο πράγμα που λενε πως δεν συμφέρει να το φτιάξω δηλαδή ναπεταξω το αυτοκίνητο
Σιγά να μη σου κάνανε διάγνωση στην BMW, και μίλησαν για πιθανότητα καμένου εγκεφάλου.
Ο εγκέφαλος τραβάει ρευμα για 25-28 λεπτά, απο τη στιγμή που θα κλειδώσεις το αυτοκίνητο.
Πρέπει να βραχυκυκλώσεις το τερματικό του πόρτ μπαγαζ,
και να βάλεις πολύμετρο στην μπαταρία.
Για την πρώτη μισή ώρα, βλέπεις πόσα Α τραβάει το σύστημα, και θα δείς οτι σιγά σιγά αυτά
πέφτουν. Ανάλογα το πόσο πέφτουν, υπάρχει ένας πίνακας επαλήθευσης, και ξέρεις ποιό
σύστημα έχει βγεί εκτός.
ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν πάει στο μηδέν το ρεύμα, ο εγκέφαλος τραβάει μόνιμα ρευμα 0,20-0,24 Α.
Δεν είναι δυνατόν να το ξέρω εγώ, και να μην το ξέρει η BMW..
Καταλαβαίνεις λοιπόν, οτι διάγνωση η BMW δε σου έκανε..
Ομοίως, η BMW δεν έχει δικαίωμα να σου αφαιρέσει λειτουργικό εξάρτημα πάνω απο το
όχημα σου, ακόμα και κατόπιν εντολής σου παρά μόνο για αντικατάστααση.
Συνεπώς, είναι αδύνατο να σου έβγαλαν το φίς, χωρίς να το αντικαταστήσουν.
Οχι σε επίσημη BMW.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.