Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 15-10-14, 11:55
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Την είχα και εγώ, αλλά άλλαξα σε hellasdirect (πολύ ικανοποιημένος) με την οποία θα ανανεώσω (είναι και αρκετά πιο φθηνή, τουλάχιστον στο δίλιτρο).

Πάντως προχώρησε σε διαπραγμάτευση-πακέτο μαζί τους, ώστε να κάνεις εσύ μετά κουμάντο στο πως θα επιμερίσεις τα λεφτά, με το βάρος να πέφτει στο ψυγείο, καθότι εκτιμώ ότι ο προφυλακτήρας φτιάχνεται εύκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 15-10-14, 12:11
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως προχώρησε σε διαπραγμάτευση-πακέτο μαζί τους, ώστε να κάνεις εσύ μετά κουμάντο στο πως θα επιμερίσεις τα λεφτά
Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Ο πραγματογνώμων θα έρθει σε συμφωνία με μένα και το συνεργείο για το τί θα αλλαχθεί και το πόσο θα κοστίσει. Τα λεφτά λένε τα πληρώνω όλα εγώ και μετά τους προσκομίζω αποδείξεις κλπ και μου κόβουν επιταγή. Οπότε δεν νομίζω ότι γίνεται αυτό που λες.

Πέρασα από μία αντιπροσωπεία και ένα εξειδικευμένο. Και οι 2 μου είπαν για τον προφυλακτήρα ότι θέλει αλλαγή. Το εξειδικευμένο επίσης μου είπε ότι θα του πούνε να αλλαχθεί το ψυγείο με γνήσιο μτχ...
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 15-10-14, 23:25
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λεφτά λένε τα πληρώνω όλα εγώ και μετά τους προσκομίζω αποδείξεις κλπ και μου κόβουν επιταγή. Οπότε δεν νομίζω ότι γίνεται αυτό που λες.

Πέρασα από μία αντιπροσωπεία και ένα εξειδικευμένο. Και οι 2 μου είπαν για τον προφυλακτήρα ότι θέλει αλλαγή. Το εξειδικευμένο επίσης μου είπε ότι θα του πούνε να αλλαχθεί το ψυγείο με γνήσιο μτχ...
Νομίζω ότι μπορείς να κανονίσεις (έτσι έχω κάνει και εγώ 2 φορές) να μην πληρώσεις εσύ τίποτα και να τα βρούνε το συνεργείο με την ασφαλιστική. Με το συνεργείο λοιπόν κάνεις τη συμφωνία για π.χ. επισκευή προφυλακτήρα (δεν είμαι ειδικός αλλά εκτιμώ ότι σχεδόν σίγουρα επισκευάζεται και δε χρειάζεται αντικατάσταση) και αλλαγή ψυγείου.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 16-10-14, 00:09
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Καλύτερα να μη πεις στο μάστορα ότι θα αποζημιωθείς από την ασφαλιστική.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 16-10-14, 08:30
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι μπορείς να κανονίσεις (έτσι έχω κάνει και εγώ 2 φορές) να μην πληρώσεις εσύ τίποτα και να τα βρούνε το συνεργείο με την ασφαλιστική. Με το συνεργείο λοιπόν κάνεις τη συμφωνία για π.χ. επισκευή προφυλακτήρα (δεν είμαι ειδικός αλλά εκτιμώ ότι σχεδόν σίγουρα επισκευάζεται και δε χρειάζεται αντικατάσταση) και αλλαγή ψυγείου.
2 φορές σου έχει κάνει ζημιά η ασφαλιστική σου;; Δεν νομίζω. Δεν είναι περίπτωση φιλικής δήλωσης κλπ όπου προφανώς κ γίνεται αυτό που λες. Ρώτησα στο συνεργείο για αυτό που λες κ μου είπε προφανώς όχι. Μας πληρώνεις και σου κόβουμε τιμολόγιο...σιγά μην κάτσει το συνεργείο να μπλέξει για πάρτη μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα να μη πεις στο μάστορα ότι θα αποζημιωθείς από την ασφαλιστική.
Πέτρο δεν γίνεται αυτό που λες. Αφού θα έρθει πραγματογνώμων...
__________________
E36 M44B19

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6ylinder : 16-10-14 στις 08:33
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 16-10-14, 10:45
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Εγώ νομίζω οτι η διαδικασία είναι η ακόλουθη..
Επισκευάζεις
Πληρώνεις
προσκομίζεις τιμολόγια στην ασφαλιστική..
Σου δίνουν επιταγή για το ποσό..
Περίπτωση Α
Χρησιμοποιείς μεταχειρισμένα, η ιμιτασιόν, η επισκευάζεις πληρώνεσαι στο 100%
Περίπτωση β
Χρησιμοποιείς γνήσια καινούρια, πληρώνεσαι στο 100%-απομείωση παλαιότητας
ή πηγαίνεις δικαστικά, δεν παίρνεις φράγκο, και κερδίζεις το πλήρες ποσό και τα δικαστικά σε 3-4 χρόνια..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 16-10-14, 10:58
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ νομίζω οτι η διαδικασία είναι η ακόλουθη..
Επισκευάζεις
Πληρώνεις
προσκομίζεις τιμολόγια στην ασφαλιστική..
Σου δίνουν επιταγή για το ποσό..
Έτσι είναι, μόνο που η αξία (στο περίπου λογικά...) ανταλλακτικών/επισκευής, θα συμφωνηθεί πρώτα με τον πραγματογνώμων είπαν. Όταν έχω νεότερα θα σας ενημερώσω.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 17-10-14, 12:43
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Για την ιστορία, σήμερα είχα ραντεβού με τον πραγματογνώμων στο συνεργείο...άκαρπη.

Αφού από την αρχή ήταν διστακτικός ως προς την όλη φάση...άρχισε να λέει πως πρόκειται για ένα αυτοκίνητο πολύ παλιό, αφού δεν ήταν παρών ο οδηγός στη ζημιά που να ξέρω εγώ ότι δεν προϋπήρχε κλπ. Με ρώτησε αν ο οδηγός παραδέχθηκε τη ζημιά, του είπα πως δήλωσε ότι δεν προκάλεσε αυτός καμία ζημιά και είπε πως τότε δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Εκτός κι αν αλλάξει τη δήλωσή του ή αποφασίσει η ασφαλιστική να σας το φτιάξει...θα φτιάξει λέει μια έκθεση και θα τη στείλει στην ασφαλιστική...

Καλά Χριστούγεννα...
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 18-10-14, 00:44
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Ύστερα από μεταφορά με οδική βοήθεια του οχήματός μου, είδα ότι είχε σπάσει ο προφυλακτήρας λίγο στο κάτω μέρος και στράβωσε το ψυγείο του A/C. Δεν το είδα από την αρχή, το είδα πιο μετά. Ήρθε πραγματογνώμων και έβγαλε φωτογραφίες. Μου είπαν από την ασφαλιστική να το πάω σε ένα συνεργείο, να έρθουν και αυτοί για να δούνε την τιμή της επισκευής.

Τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση με τα ανταλλακτικά;; Τί δέχονται να πληρώσουν και τί όχι. Πχ, το ψυγείο το αντικαθιστούν με γνήσιο ή αρχίζουν τα κόλπα; Πρέπει να προσέξω κάτι;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ιστορία, σήμερα είχα ραντεβού με τον πραγματογνώμων στο συνεργείο...άκαρπη.

Αφού από την αρχή ήταν διστακτικός ως προς την όλη φάση...άρχισε να λέει πως πρόκειται για ένα αυτοκίνητο πολύ παλιό, αφού δεν ήταν παρών ο οδηγός στη ζημιά που να ξέρω εγώ ότι δεν προϋπήρχε κλπ. Με ρώτησε αν ο οδηγός παραδέχθηκε τη ζημιά, του είπα πως δήλωσε ότι δεν προκάλεσε αυτός καμία ζημιά και είπε πως τότε δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Εκτός κι αν αλλάξει τη δήλωσή του ή αποφασίσει η ασφαλιστική να σας το φτιάξει...θα φτιάξει λέει μια έκθεση και θα τη στείλει στην ασφαλιστική...

Καλά Χριστούγεννα...

καλη φαση
σου λενε πηγενε να το φτιαξεις και σου στελνουμε πραγματογνωμονα
κοινος το παραδεχτηκανε, και μολις πας εχουν συνεννοηθεί με τον οδηγο
οτι ζημια δεν εγεινε με δικη τους ευθηνη επειδη μαλον ειναι παλιο το αμαξη????

αυτη ειναι η δουλεια του Ελληνα πραγματογνωμονα, να πηγενει να κοβει την φαση
πως ειναι και να τα αρνητε ολα αν τον περνει

και ο Ελληνας εργαζομενος στην εταιρια φυσικα ειναι γαμώ τα παιδια και
δεν εκανε καμια ζημια. Μονο αν παρακολουθηση κανεις πως ανεβαζουν τα αμαξια
πανω στο φορτηγα θα δει οτι 9 στα 10 παθαίνουν ζημια που φυσικα δεν φταινε η οδηγοι τους
και μην διανοηθει κανας εξυπνακιας να τους πει πως να το βαλουν το αμαξη πάνω χωρίς
να βρει, αλίμονό του του εξυπνακια το τι θα ακουσει !!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 18-10-14, 06:56
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Nα κάνω μια ερώτηση?Οταν φορτώθηκε το αυτοκίνητο δεν το ελέγξατε γύρω γύρω για τις φθορές που έχει το όχημα συμπληρώνοντας ένα έντυπο που έλεγε πχ ''έχει μια γρατσουνιά στη δεξιά πόρτα'' κλπ.???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.