Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-11-16, 00:16
Το avatar του χρήστη vlachosarv
vlachosarv Ο χρήστης vlachosarv δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-10-2015
Μηνύματα: 54
vlachosarv is on a distinguished road
Ε46 ρετάρισμα στο ρελαντί κ όχι μόνο!!!

Κατ' αρχάς καλησπέρα σε όλους.
Πριν μου προτείνετε να διαβάσω παρόμοια threads να σας προλάβω κ να σας πω ότι το έκανα.
Κατά δεύτερον έχω ένα Ε46 facelift Ν40Β16Α 1.6 115hp 183.000 χλμ...

Το πρόβλημα: Στο ρελαντί το αμάξι ρετάρει. Τρέμει σταδιακά αυξανόμενα. Δίνω γκάζι συνέρχεται αλλά όταν πέφτουν οι στροφές ξανά το ίδιο. Δεν το κάνει πάντα αλλά η συχνότητα εμφάνισης έχει αυξηθεί. Την προηγούμενη βδομάδα είπαμε με το μηχανικό να πάρουμε ένα πολλαπλασιαστή κ να δοκιμάσουμε να τον αλλάζουμε σε κάθε κύλινδρο μιας κ μου είπε ότι το ρετάρισμα αυτό δικαιολογείται μόνο με "φτωχό ρεύμα" ή "φτωχό μίγμα λόγω ρεύματος. Με τα πολλά κάηκαν όλοι κ τους άλλαξα όλους κ τα μπουζί!!! Το πρόβλημα δε διορθώθηκε...!Είπαμε να κάνουμε καθαρισμό στα μπεκ για να δούμε αν στρώσει μιας κ ο μηχανικός είδε ανομοιότητες στα μπουζί (άλλο πιο μαύρο, άλλο πιο φαγωμένο κτλ.) αν κ είχαν λιγότερα από 16.000 χλμ...Αυτό δεν έχει γίνει ακόμη.

Να σας πω επίσης, ότι το πήγα σε 2 διαγνωστικά εξειδικευμένων συνεργείων κ τα 2 μου έβγαλαν αισθητήρα λάμδα και λουφτ χωρίς να έχει ανάψει το check engine (πότε ανάβει αυτό το λαμπάκι...Μου είπε ο μηχανικός πως επειδή παίρνει λιγότερο ρεύμα άρα μικρότερο σπινθήρα άρα φτωχότερο μίγμα μπερδεύει ο λάμδα και το λουφτ γι'αυτό κ πήγαμε προς τη λύση των πολλ/των...

Επίσης, το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι όταν ρετάρει στο ρελαντί κ κινούμαι στις 2.000 στροφές κ μόνο (όχι πιο χαμηλά) με λίγο γκαζάκι το αμάξι κάνει bunny hops εν κινήσει σαν να μπερδεύει άσχημα όμως....!!!!!!! Πρέπει να του δώσω αρκετό γκαζάκι για να ξεμπερδέψει.

Διάβασα σε άλλο ποστ για δευτερεύον σωληνάκι κι ότι μπορεί να φταίει κάτι τέτοιο...

Ερώτηση 1: Μπορεί να ισχύει η γνώμη του μηχανικού για τη θεωρία με τους πολλ/τες;
Ερώτηση 2: Αν όντως φταίει ο λάμδα ή το λουφτ ή κ τα 2 θα οδηγούσε κάτι τέτοιο σε ρετάρισμα;
Ερώτηση 3: Γιατί κάνει bunny hops συγκεκριμένα στις 2.000 στροφές κ όχι πιο χαμηλά; Γιατί μπερδεύει μόνο εκεί; Η σκέψη μου πηγαίνει κ σε εγκέφαλο...Στέκει κάτι τέτοιο;

Δεν είμαι μηχανικός. Ξέρω κάποια πράγματα απότι έχω διαβάσει. Είμαι όμως πολύ καλός ανιχνευτής προβλημάτων κ ψείρας όσον αφορά τέτοιους είδους προβλήματα. Ακόμη κι αν δεν μπορώ να το φτιάξω θέλω να ξέρω ποιο είν το πρόβλημα.

Όπως κ να έχει θα εκτιμήσω οποιαδήποτε γνώμη κ συνεργασία. Όπως κι εγώ όπου μπορώ να βοηθήσω ξέρω ότι στο συγκεκριμένο φόρουμ θα βρω καλοπροαίρετη βοήθεια ειδικά από ανθρπς που εκτιμούν γενικά το αυτοκίνητο κι όχι μόνο τη "μπέμπα" τους. Ένας τέτοιος είμ κι εγώ. Αρκετά με το μελό....

Καμιά γνώμη-πρόταση-συμβουλή ρε παιδιά;
__________________
2 fast 2 be true
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-11-16, 09:59
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ω Θεέ μου...
κάποιο μπέκ είναι κολλημένο και κατουράει..
Τόσο απλά..
Υ.Γ. απλά δεν παίζει να καούν οι πολλαπλασιαστές όταν τους κάνεις τράμπα..
Υ.Γ.2 Παντού σου ρετάρει. Και 5000 να έχεις σταματημένος με σταθερά πατημένο το γκάζι σου ρετάρει...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-11-16, 10:07
Το avatar του χρήστη vlachosarv
vlachosarv Ο χρήστης vlachosarv δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-10-2015
Μηνύματα: 54
vlachosarv is on a distinguished road
Καταρχας ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
Εσυ δλδ προτεινεις καθαρισμο μπεκ κ ολα θα φτιαξουν;
Επισης αυτο που λες οτι ρεταρει παντου δεν το εχω δει...
__________________
2 fast 2 be true
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-11-16, 11:28
Το avatar του χρήστη compact
compact Ο χρήστης compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 821
compact will become famous soon enough
luft νομιζω!
__________________
τρελο stock out στο
www.racemodels.gr με φανταστικες τιμες στα bmwakia!!(Kων/νος)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-11-16, 17:41
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlachosarv Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχας ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
Εσυ δλδ προτεινεις καθαρισμο μπεκ κ ολα θα φτιαξουν;
Επισης αυτο που λες οτι ρεταρει παντου δεν το εχω δει...
Ο καθαρισμός γίνεται για να μπορεί να ψεκάζει το αυτοκίνητο την ποσότητα που πρέπει.
Οταν κολλάει ανοικτό κάποιο μπέκ, είναι σπάνιο με τον καθαρισμό να φτιάξει..
Θέλει μάλλον αντικατάσταση..
Το ένοχο μπέκ είναι στον μόνο κύλινδρο που έχει το κατάμαυρο μπουζί..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-11-16, 19:32
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlachosarv Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ' αρχάς καλησπέρα σε όλους.
Πριν μου προτείνετε να διαβάσω παρόμοια threads να σας προλάβω κ να σας πω ότι το έκανα.
Κατά δεύτερον έχω ένα Ε46 facelift Ν40Β16Α 1.6 115hp 183.000 χλμ...

Το πρόβλημα: Στο ρελαντί το αμάξι ρετάρει. Τρέμει σταδιακά αυξανόμενα. Δίνω γκάζι συνέρχεται αλλά όταν πέφτουν οι στροφές ξανά το ίδιο. Δεν το κάνει πάντα αλλά η συχνότητα εμφάνισης έχει αυξηθεί. Την προηγούμενη βδομάδα είπαμε με το μηχανικό να πάρουμε ένα πολλαπλασιαστή κ να δοκιμάσουμε να τον αλλάζουμε σε κάθε κύλινδρο μιας κ μου είπε ότι το ρετάρισμα αυτό δικαιολογείται μόνο με "φτωχό ρεύμα" ή "φτωχό μίγμα λόγω ρεύματος. Με τα πολλά κάηκαν όλοι κ τους άλλαξα όλους κ τα μπουζί!!! Το πρόβλημα δε διορθώθηκε...!Είπαμε να κάνουμε καθαρισμό στα μπεκ για να δούμε αν στρώσει μιας κ ο μηχανικός είδε ανομοιότητες στα μπουζί (άλλο πιο μαύρο, άλλο πιο φαγωμένο κτλ.) αν κ είχαν λιγότερα από 16.000 χλμ...Αυτό δεν έχει γίνει ακόμη.

Να σας πω επίσης, ότι το πήγα σε 2 διαγνωστικά εξειδικευμένων συνεργείων κ τα 2 μου έβγαλαν αισθητήρα λάμδα και λουφτ χωρίς να έχει ανάψει το check engine (πότε ανάβει αυτό το λαμπάκι...Μου είπε ο μηχανικός πως επειδή παίρνει λιγότερο ρεύμα άρα μικρότερο σπινθήρα άρα φτωχότερο μίγμα μπερδεύει ο λάμδα και το λουφτ γι'αυτό κ πήγαμε προς τη λύση των πολλ/των...

Επίσης, το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι όταν ρετάρει στο ρελαντί κ κινούμαι στις 2.000 στροφές κ μόνο (όχι πιο χαμηλά) με λίγο γκαζάκι το αμάξι κάνει bunny hops εν κινήσει σαν να μπερδεύει άσχημα όμως....!!!!!!! Πρέπει να του δώσω αρκετό γκαζάκι για να ξεμπερδέψει.

Διάβασα σε άλλο ποστ για δευτερεύον σωληνάκι κι ότι μπορεί να φταίει κάτι τέτοιο...

Ερώτηση 1: Μπορεί να ισχύει η γνώμη του μηχανικού για τη θεωρία με τους πολλ/τες;
Ερώτηση 2: Αν όντως φταίει ο λάμδα ή το λουφτ ή κ τα 2 θα οδηγούσε κάτι τέτοιο σε ρετάρισμα;
Ερώτηση 3: Γιατί κάνει bunny hops συγκεκριμένα στις 2.000 στροφές κ όχι πιο χαμηλά; Γιατί μπερδεύει μόνο εκεί; Η σκέψη μου πηγαίνει κ σε εγκέφαλο...Στέκει κάτι τέτοιο;

Δεν είμαι μηχανικός. Ξέρω κάποια πράγματα απότι έχω διαβάσει. Είμαι όμως πολύ καλός ανιχνευτής προβλημάτων κ ψείρας όσον αφορά τέτοιους είδους προβλήματα. Ακόμη κι αν δεν μπορώ να το φτιάξω θέλω να ξέρω ποιο είν το πρόβλημα.

Όπως κ να έχει θα εκτιμήσω οποιαδήποτε γνώμη κ συνεργασία. Όπως κι εγώ όπου μπορώ να βοηθήσω ξέρω ότι στο συγκεκριμένο φόρουμ θα βρω καλοπροαίρετη βοήθεια ειδικά από ανθρπς που εκτιμούν γενικά το αυτοκίνητο κι όχι μόνο τη "μπέμπα" τους. Ένας τέτοιος είμ κι εγώ. Αρκετά με το μελό....

Καμιά γνώμη-πρόταση-συμβουλή ρε παιδιά;
Να τα πάρουμε από την αρχή.Αλλάξατε Μπουζί-πολλαπλασιαστές επειδή κάηκαν.Μεταχειρισμένα μπουζί?Γιατί αναφέρεις ότι είχαν μόλις 16000 χιλιόμετρα.
Δεν έχει δίκιο ο μηχανικός περί φτωχού μείγματος λόγω αφλογιστιών.Οταν έχεις αφλογιστία και έχεις σωστά μπεκ,αυτά συνεχίζουν να ψεκάζουν και έχεις πλούσιο μείγμα (εξού και το μαύρο μπουζί).Εχει δίκιο όμως ότι υπό συνθήκες Λ,MAF επηρεάζονται και μπορεί η βλάβη του ενός να βγάζει βλάβη στο διαγνωστικό και για το άλλο.
Πήγες σε διαγνωστικά και εντόπισαν βλάβη στο maf και στον Λ.Σβήσατε την βλάβη να δείτε αν θα επανεμφανιστεί?Δεν είδαν πόση είναι η εισερχόμενη ροή αέρα?Nομίζω φαίνεται στο διαγνωστικό με το αυτοκίνητο συνδεδεμένο σε αυτό.
Τέλος,η βλάβη σε MAF Ή Λ δε συνοδεύεται απαραίτητα από λαμπάκι EML...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-11-16, 12:20
Το avatar του χρήστη vlachosarv
vlachosarv Ο χρήστης vlachosarv δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-10-2015
Μηνύματα: 54
vlachosarv is on a distinguished road
Τα μπουζι ηταν καινουργια με μολις 16.000 χλμ.
Τη βλαβη τη σβησαμε στο 1ο διαγνωστικο αλλα μετα απο μια βδομαδα την ξαναβρηκαμε στο 2ο διαγνωστικο που ηταν κ διαφορετικο. Για ροη αερα δε μου ειπε κανεας απτους 2...
Οσο για το λαμπακι στου πατερα μ που ειν 2λιτρο βαλβετρονικ αμεσως αναψε μολις χτυπησε ο λ...!!!
__________________
2 fast 2 be true
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-11-16, 16:44
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlachosarv Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μπουζι ηταν καινουργια με μολις 16.000 χλμ.
Τη βλαβη τη σβησαμε στο 1ο διαγνωστικο αλλα μετα απο μια βδομαδα την ξαναβρηκαμε στο 2ο διαγνωστικο που ηταν κ διαφορετικο. Για ροη αερα δε μου ειπε κανεας απτους 2...
Οσο για το λαμπακι στου πατερα μ που ειν 2λιτρο βαλβετρονικ αμεσως αναψε μολις χτυπησε ο λ...!!!
Στο gt1 φαίνεται σε real time όσο το αυτοκίνητο είναι συνδεδεμένο με το διαγνωστικό η εισερχόμενη ροή αέρα και κατά πόσο λειτουργεί σωστά ο Maf.Από προσωπική εμπειρία με βλάβη Maf και ταυτόχρονη ένδειξη βλάβης του Λ(Που τελικά εμφανιζόταν λόγω του Maf),το λαμπάκι κινητήρα δεν άναψε ποτέ...
Σέβομαι και εκτιμώ την άποψη του rapid fast γιατί συνήθως πέφτει μέσα,αλλά νομίζω πως θα έπρεπε να κοιτάξεις τα εξαρτήματα τα οποία εμφανίζουν βλάβη στο διαγνωστικό και κυρίως τον Maf...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-11-16, 17:31
Το avatar του χρήστη vlachosarv
vlachosarv Ο χρήστης vlachosarv δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-10-2015
Μηνύματα: 54
vlachosarv is on a distinguished road
Όλες τις γνώμες που διάβασα και αυτές που έγραψαν οι παραπάνω φίλοι τις μετέφερα στον μηχανικό και επιμένει να δούμε τα μπεκ....Μου είπε ότι αν το αμάξι ρετάριζε λόγω maf θα ήταν είτε λόγω πολύ φτωχούν μίγματος είτε πολύ πλούσιου μίγματος και όχι μόνο σε ένα κύλινδρο αλλά σε όλους...Επίσης, του περιέγραψα κι ένα άλλο σύμπτωμα που παρατήρησα κ κλείσαμε να το πάω την Τρίτη για να δει τα μπεκ...

Σύμπτωμα: Ενώ έχω κάνει χιλιόμετρα οπότε το μοτέρ είναι ζεστό αν το σβήσω και αμέσως προσπαθήσω να το ξαναβάλω μπροστά τότε παίρνει με πολύ δυσκολία ή και καθόλου και αν πάρει μέχρι να φτάσει στις στροφές του ρελαντί κάνει σαν να είναι μπουκωμένο!!! Αυτό, είπε ο μηχανικός, μάλλον οφείλεται σε κάποιο ή σε κάποια μπεκ μπου δε λειτουργούν σωστά και "καρουράνε" οπότε δεν μπορεί να γίνει σωστά η καύση ειδικά σε αυτές τις θερμοκρασίες (ζεστό το αμάξι) οπότε να είναι μπουκωμένο...
__________________
2 fast 2 be true
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-11-16, 17:34
Το avatar του χρήστη vlachosarv
vlachosarv Ο χρήστης vlachosarv δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-10-2015
Μηνύματα: 54
vlachosarv is on a distinguished road
Προτάθηκε και το εξής....
Αφού κάνω τη διαδρομή σπίτι - συνεργείο να μη σβήσω, να το διαβάσουμε στο διαγνωστικό να δούμε τι σφάλματα βγάζει για το ρετάρισμα, να τα σβήσουμε, μετά να σβήσουμε μοτέρ κι εκεί που θα πάρει σαν μπουκωμένο να ξαναδιαβάσουμε εγκέφαλο κ να δούμε τι σφάλματα θα βγάλει κι έτσι θα έχουμε μια εικόνα με το πριν κ το μετά...
__________________
2 fast 2 be true
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.