Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-11-06, 11:16
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
ε ναι τι αλλο ηθελες τιποτα 6πιστονες?


αν εχεις φρενα απο τριλιτρο καθαριζεις ετσι απλα και να σου πω γιατι


πηγα σε γνωστο μηχανικο που ηξερα οτι ειχε κατι δισκους απο Μ3 και πηγα να τα παρω μιας και τα ειχα δη και ηταν ολιγον τι καινουρια
(αν δεν τα ειχε θα επερνα καινουρια αλλα csl)
ελα μου που το παληκαρη που δουλευη εκει πηρε κουπε ε 46 και ειχε φρενα απο τριλιτρο (δεν θημαμαι/ξερω αν εχει και μηχανη απο τριλιτρο)
και πειρε τα φρενακια και τα εβαλε με διαβεβεωσεδ οτι μπενουν σε τριλιτρο μιας και η διαμετρος ουτος η αλλος ιδεια ειναι και απλα ειναι αεριζομενη και πλευστη του Μ3

δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου αλλα ψαξε το λιγο

αν περημενεις καμια 15 μερες δεν ξερω ποσο θα παρει να ερθουν τα φρενα μου στου στελνο τζαμπε μια δισκοπλακα με τακακια να κανεις μια δοκημη στα σηγουρα αν τεριαζουν πανο στα δικα σου
αν ταιριαζουν τοτε με βασεις δαγκανες εχεις κανει δουλεια

πληρωσε την μεταφορα μονο για το δισκο αν σε ενδιαφερη

υγ υπαρχει περηπτοση να το δοκημασουμαι σε φιλου 330 οποτε ισος να μην χρειαστη καν να σου τα στειλω και να σου πω στα σηγουρα
αυτα

υγ 2 κανενα τακακη κανεις? ενα μονο ..



Αν το μπορεις να το δοκομασεις καπου σε εναν φιλο σου εχει καλος . . .
Αλλιως στειλτα μου να κανω εγω μια αποπειρα για να το δοκιμασω . . .
Ελπιζω να δω διαφορα . . . !
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-11-06, 15:01
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Projects : Εδώ γράφουμε με λεπτομέριες αξιόλογες μετατροπές κάθε είδους (μηχανικές, ηλεκτρονικές, ηλεκτρικές, ηχητικές κ.α) που έχουμε κάνει στα αυτοκίνητά μας, περιγράφουμε τη διαδικασία και τα κόστη. Ιδανικά βάζουμε και φωτογραφίες.
λέμε τώρα ....
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 04-12-06, 14:31
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
Αν σε απασχολει κατι και σε καει ξεφευγεις και το ξερεις φιλε
EVANGELE . . . !
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-12-06, 17:54
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Christos 330i ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σε απασχολει κατι και σε καει ξεφευγεις και το ξερεις φιλε
EVANGELE . . . !
+1 απλά τα projects θεωρητικά είναι και καλά για να γράφουμε τι κάναμε όχι για απoρίες ....
Μη στραβώνεις Χρήσταρεεεεεεεε το ξέρω κι εγώ ΦΟΥΝΤΩΝΩ....
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 04-12-06, 18:18
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
Οχι αδερφε να στραβωσω μαζι σου ; ; ;
Με τιποτα . . . !
Και εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες . . . !
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-03-07, 12:08
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
εχω κανει εδω και κανα μηνα τουλαχηστον το παραπανω upgrade..
της πρωτες μερες δεν ποληπατουσα τα φρενα για να στροθουν, ειχα σηνηθηση και χωρης φρενα μεχρη να ερθουν τα ανταλακτικα οποτε ηταν ευκολο. Σε καποια στιγμη μετα απο μερηκες μερες σε ενα παρατεταμενο και απαλο φρεναρησμα για να σταματησω απο τα 170 σκεφτηκα οτι καλυτερα απο παρατεταμενα φρενα και σηγα σηγα παρα της τελευτεας στηγμης!
Ετση και εγηνε, οταν σταματισα στο φαναρη με μπροστα και διπλα μου μερικα αυτοκηνητα αρχησε και εβγενε καπνος απο μπροστα .. μηλαμε για πολη καπνο, ασπρος και ντουμανια , με λιγη δυσκολια ειδα οτι προερχετε απο της μπροστηνες ροδες, περημενα με ανυπομονησια να αναψη πρασινο και ξεκηνησα να κανο δεξια να δω τι πεζει, περνο και τον πυροσβεστηρα απο το καθησμα και βγενω εξω, βλεπω οτι αχνηζανε ακομα λιγο τα τακακια και περημενα να δω αν θα γινει τιποτα δεν εγεινε και εφυγα με πιο προσεκτικα φρενα
απο τοτε καταλαβα οτι το στροσημο βγηκε ακαρπο και παρατηρησα οτι μολις ζεσταθουνε αρχινανε και τσιριζουνε ελαχιστα στα λιγα χιλιομετρα , λιγο ακομα και θα ελεγα οτι τσιριζουνε ενοχλητηκα, σαν να εχει βαλη ημιτασιον τακακια σκληρα ενα πραμα..

ερωτηση σε οσους εχουν κανει το upgrade εχουν δει τπτ παρομοιο?
να παω να ζητησω τωρα που ειναι νορης να μου βαλουν αλλα τακακια η δεν υπαρχει λογος?

παντος σαν upgrade ειναι πολη καλο και ευχαριστιεσε το φρεναρισμα και εχω παντα φρενα ενο πρην σε ορισμενες περιπτοσης ζεστενοτανε αρκετα και εμενες απο φρενα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-03-07, 08:39
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Τα πάντα εξαρτώνται από το τακάκι που έβαλες. Πες μας τι έβαλες να σε καθοδηγήσουμε!!

Γενικά τα φρένα χρειάζονται bedding (ειδικό στρώσιμο) όταν τα βάζεις. Αυτή είναι μια διαδικασία με συνεχόμενα δυνατά φρεναρίσματα στο 90% του μέγιστου από συγκεκριμένα χιλιόμετρα (εξαρτώνται από τον τύπο των φρένων/τακακιών σου). Αν το bedding γίνει σωστά, τότε απλώνεται ένα πολύ λεπτό στρώμα τακακιού πάνω στο δίσκο με αποτέλεσμα καλύτερο φρενάρισμα και λιγότερο θόρυβο!!

Οπότε πες τι τακάκια έβαλες για να σου ΄δωσω περισσότερα στοιχεία για το σωστό bedding.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-03-07, 21:14
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πάντα εξαρτώνται από το τακάκι που έβαλες. Πες μας τι έβαλες να σε καθοδηγήσουμε!!

Γενικά τα φρένα χρειάζονται bedding (ειδικό στρώσιμο) όταν τα βάζεις. Αυτή είναι μια διαδικασία με συνεχόμενα δυνατά φρεναρίσματα στο 90% του μέγιστου από συγκεκριμένα χιλιόμετρα (εξαρτώνται από τον τύπο των φρένων/τακακιών σου). Αν το bedding γίνει σωστά, τότε απλώνεται ένα πολύ λεπτό στρώμα τακακιού πάνω στο δίσκο με αποτέλεσμα καλύτερο φρενάρισμα και λιγότερο θόρυβο!!

Οπότε πες τι τακάκια έβαλες για να σου ΄δωσω περισσότερα στοιχεία για το σωστό bedding.


με αρηθμο πλαισιου csl μου φερανε δισκους μπρος πισω και τακακια με τις βασουλες μπροστα, και οι κουτες csl λεγανε απεξω τωρα αν μπορεις να παραγκειλης διαφορετικα τακακια σε σκληροτητα δεν το ηξερα..

EDIT : στα πρωτα φρεναρισματα ο θορηβως ηταν σχεδον αυπαρκτος και γιαυτο και δεν τα πιεζα .. ηθελα να μεινουν παντα ετση, τωρα βγαζουν ενα καπος θορυβω αλλα καμια σχεση με τα κανονικα του Μ3 ειναι αρκετα πιο ησυχα

ουτε την διαδικασια στροσηματος ηξερα απλα απο μονος μου το εκανα να μην τα ζορισω και βραζουν ευκολα μετα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MZ3 : 05-03-07 στις 21:17
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-03-07, 22:18
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax Εμφάνιση μηνυμάτων
.... Είχα ήδη βάλει σωληνάκια αεροπορικού τύπου, Motul 600 υγρό φρένων και είχα ήδη αγοράσει και ένα σετ μπροστινά τακάκια Axxis Ultimate.

...
Παραθέτω τα απαιτούμενα υλικά για την αναβάθμιση:
  • Βάσεις Δαγκάνας (χ2) 34112282619
  • Αριστερός δίσκος 345x28 34112282445
  • Δεξιός δίσκος 345x28 34112282446
Ο Στράτος έβαλε ΜΟΝΟ βάσεις δαγκάνας και δίσκο

01 BRAKE DISC, VENTILATED, LEFT 345X28 1 12/2004 34112282445 $380.56

Δε χρειάζεσαι κωδικό csl αφού είναι ΙΔΙΑ με των απλών Μ3 από τον 12 του 04 και μετά ...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 06-03-07, 09:15
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Από ότι καταλαβαίνω έβαλες το μαμά τακάκι! Είναι κοινό και για CSL και για Μ3, είτε έχεις 325 χιλ είτε 345 χιλ δίσκο. Και προσωπικά δεν το συμπαθώ καθόλου!! Πολύ μαυρίλα και είναι υπεύθυνο για το 90% των προβλημάτων των φρένων στα Μ3. Αυτά ευθύνονται για το τρέμουλο που εμφανίζεται συχνά σε Μ3 κατά το φρενάρισμα και στα συνεργεία σου αλλάζουν δίσκους, γιατί έχουν δήθεν στραβώσει. Αλλά πρόκειται για απλή επικάθιση υλικού από τα τακάκια πάνω στους δίσκους.

Άφησέ το προς το παρόν, αλλά στην επόμενη αλλαγή να προτιμήσεις Axxis Ultimate (πολύ οικονομικά και καλύτερα σε όλα σχεδόν) ή Ferodo 2500 (πολύ καλά αλλά μπορεί κάποιες φορές να βγάλουν θόρυβο αν δεν γίνει σωστό bed-in και σημαντικά ακριβότερα).

Διαδικασία Bed-in για street τακάκι και stock φρένα:
Χρειάζεσαι 10 φρεναρίσματα από τα 100 στα 20 χιλιόμετρα στο 80% με 90% του μέγιστου φρεναρίσματος, δηλαδή αρκετά έντονο φρενάρισμα. Τα φρεναρίσματα θα πρέπει να είναι συνεχόμενα, χωρίς να υπάρχει χρόνος να κρυώσουν μεταξύ της κάθε απόπειρας.

Γύρω στο 5ο φρενάρισμα θα υπάρχει κάποιο μείωση της αποτελεσματικότητας, αλλά πρέπει να συνεχίσεις μια και η διαδικασία δεν θα έχει ολοκληρωθεί. Όταν ολοκληρωθούν τα 10 φρεναρίσματα, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ. Πρέπει να συνεχίσεις γρήγορα σχετικά για να μπορέσουν να κρυώσουν καλά τα φρένα (γύρω στα 100 χλμ/ώρα).

Αφού κρυώσουν, ΠΡΕΠΕΙ να επαναλάβεις τη διαδικασία με άλλα δέκα φρεναρίσματα και μετά πάλι με το κρύωμα.

Μετά την ολοκλήρωση του 2ου σετ, θα έχει ολοκληρωθεί το σωστό bed-in! Θα δεις ότι έχεις κάνει σωστή δουλειά, αν παρατηρήσεις μια γκρι απόχρωση στο σημείο που ακουμπούν τα τακάκια στους δίσκους. Επίσης κάποια σημάδια νεότητας των δίσκων πρέπει να έχουν αρχίσει να φεύγουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.