Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 07-06-10, 14:04
super duper Ο χρήστης super duper δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-03-2008
Μηνύματα: 314
super duper is on a distinguished road
οπως καποιοι εχουν αναφερει ολο σχετιζονται με την χρηση που κανεις στο αμαξι. σε χαλαρούς ρυθμούς δεν θα καταλαβεις πολλα πραγματα. Σε τσίτες η μπαρα κανει δουλεια. την εχω βαλει σε ενα 106 xsi 8v και το χαιρομαι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-06-10, 14:58
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sp!ros G Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε 1900cc η δουλεια της μπαρας θολων ειναι να ενισχυει τους θολους ωστε να μην υπαρχουνε στρεβλωσεις και να μην αποκλινουν μεταξυ τους.

Φαντασου σε μια δυνατη στροφη που το αυτοκινητο δεχεται στρεβλωσεις ,οι θολοι δε βρισκονται στην ιδια αποσταση που ητανε πριν.

Βεβαια αυτες οι στρεβλωσεις ειναι πολυ μικρες ,ομως ειναι αρκετες ωστε να επιρεαζουν την γεωμετρια της αναρτησης και κατ`επεκταση το κρατημα του αυτοκινητου.

Ετσι με την τοποθετηση μιας μπαρας μπροστα μειωνεις παρα πολυ αυτες τις στρεβλωσεις και ισοκατανεμεις τις πιεσεις στους θολους.

Ταυτοχρονα βοηθας την ακαμψια του σασι και κανεις το στιψιμο του αυτοκινητου πιο αμεσο και με καλητερη αισθηση.

Βεβαια αν το αυτοκινητο δε το πιεζεις ιδιαιτερα σε στροφες μπορεις και να μην ασχοληθεις καθολου με μπαρες ,

και ισως σε μια κακια στιγμη(χτυπαω ξυλω) να εχεις και μικροτερς ζημιες καθως η μπαρα να στρεβλωσει και τους δυο θολους ταυτοχρονα.

Λενε οτι πολλες σπανε κατα την προσκρουση ,αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ο κατασκευαστης εγγυαται για αυτο.
Χωρίς παρεξήγηση,
και μιας και όλα οσα αναφέρεις είναι σωστά, αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτά με τα οχήματα Ι.Χ..
Εμείς στρίβουμε με τους 2 τροχούς επάνω στα γλωσσίδια των δέκα εκατοστών ύψους, της πίστας για να στρεβλώσει αμάξωμα και να δούμε διαφορές??
Ή έχουμε roll cage για να παίρνει όλες τις στρεβλώσεις το όχημα αποκλειστικά εκεί που απομένει?? (εμπρός πίσω θόλοι...). Ή από τις ταχύτητες που πάμε στο χωματόδρομο, πηδάμε ένα μέτρο πάνω και μετά σκάμε κάτω όπως στο WRC??
Εγώ προσωπικά, δεν τα πιστεύω αυτά..
Όποιος βέβαια όντως κάνει γούστα με το ι.χ. του, μπορεί απλά να δέσει μια κλωστή τσίτα σφικτή στους θόλους, και αμα την κόψει, όντως χρειάζεται μπάρες..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-06-10, 15:31
Το avatar του χρήστη Sp!ros G
Sp!ros G Ο χρήστης Sp!ros G δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2006
Μηνύματα: 1.153
Sp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς παρεξήγηση,
και μιας και όλα οσα αναφέρεις είναι σωστά, αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτά με τα οχήματα Ι.Χ..
Εμείς στρίβουμε με τους 2 τροχούς επάνω στα γλωσσίδια των δέκα εκατοστών ύψους, της πίστας για να στρεβλώσει αμάξωμα και να δούμε διαφορές??
Ή έχουμε roll cage για να παίρνει όλες τις στρεβλώσεις το όχημα αποκλειστικά εκεί που απομένει?? (εμπρός πίσω θόλοι...). Ή από τις ταχύτητες που πάμε στο χωματόδρομο, πηδάμε ένα μέτρο πάνω και μετά σκάμε κάτω όπως στο WRC??
Εγώ προσωπικά, δεν τα πιστεύω αυτά..
Όποιος βέβαια όντως κάνει γούστα με το ι.χ. του, μπορεί απλά να δέσει μια κλωστή τσίτα σφικτή στους θόλους, και αμα την κόψει, όντως χρειάζεται μπάρες..
Δεν υπαρχει καμια παρεξηγηση φιλε ,

Και εγω μαζι σου για το γεγονος οτι οντος δεν τρεχουμε σε αγωνες δρομου ,

αλλα καποιος που οντως πιεζει το αυτοκινητο του ιδαιτερα και ζηταει απο αυτο το κατι παραπανω ,πιστευω πως

θα μπορουσε να τον βοηθησει μια μπαρα.Εστω και για τις φορες που μπορει να κανει μια επισκεψη σε μια πιστα.

Εγραψα στο φιλο πως αν δεν ασχολειται ιδιαιτερα με το στριψιμο και δεν πολυ πιεζει το αυτοκινητο

ας μην ασχοληθει.Σιγουρα ο καθενας μπορει να κανει τις επιλογες του.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-06-10, 19:21
Το avatar του χρήστη MrZ
MrZ Ο χρήστης MrZ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2005
Μηνύματα: 713
MrZ will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Όποιος βέβαια όντως κάνει γούστα με το ι.χ. του, μπορεί απλά να δέσει μια κλωστή τσίτα σφικτή στους θόλους, και αμα την κόψει, όντως χρειάζεται μπάρες..
Νομίζω (χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος) ότι οι θόλοι έρχονται πιο κοντά ο ένας στον άλλο και δεν απομακρύνονται,οπότε η κλωστή δεν θα κοπεί.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-06-10, 19:32
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Λογικά πάντως, οι θόλοι δεν πρέπει ούτε να συγκλίνουν, ούτε να αποκλίνουν μεταξύ τους. Πρέπει μάλλον να στρεβλώνουν ο μεν ένας (αυτός που δέχεται την κατακόρυφη πίεση) προς τα πάνω, ο δε άλλος προς τα κάτω, σαν να "περιστρέφονται" δηλαδή ως προς τον διαμήκη άξονα του αμαξώματος.
Οπότε και πάλι η κλωστή δεν κόβεται...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-06-10, 19:49
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
μου έχει τύχει σε ε30 325 μ20 απο τα πρώτα που βγήκαν γύρω στο 85,86 και όταν πήγαμε να του βάλουμε μπάρα θόλων δεν έμπαινε με τίποτα,στην αρχή νομίζαμε ότι ήταν λάθος η μπάρα αλλα τελικά είχαν κλείσει οι θόλοι του,υπόψην ότι το αμάξι ήταν πρώτο χέρι ατρακάριστο,τώρα αν αυτό ήταν εξαίρεση δεν το ξέρω
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-06-10, 20:10
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
και μια συμπλήρωση για όσους αναρωτιούνται εαν στρεβλώνουν οι θόλοι,βάλτε ένα αυτοκίνητο που έχει μπάρα θόλων να βάλει τον ένα τροχό στο πεζοδρόμιο και τον άλλο κάτω και προσπαθήστε να τη βγάλετε,δεν βγαίνει με τίποτα,τουλάχιστον σε παλιά μοντέλα.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-06-10, 23:22
Nikos1990-e30 Ο χρήστης Nikos1990-e30 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Μηνύματα: 45
Nikos1990-e30 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
μου έχει τύχει σε ε30 325 μ20 απο τα πρώτα που βγήκαν γύρω στο 85,86 και όταν πήγαμε να του βάλουμε μπάρα θόλων δεν έμπαινε με τίποτα,στην αρχή νομίζαμε ότι ήταν λάθος η μπάρα αλλα τελικά είχαν κλείσει οι θόλοι του,υπόψην ότι το αμάξι ήταν πρώτο χέρι ατρακάριστο,τώρα αν αυτό ήταν εξαίρεση δεν το ξέρω
Κλασσικη περιπτωση σε Ε30 λογω του οτι παιρνουν πολυ ευκολα οι θολοι σε αυτα τα αμαξια..Αν το σηκωνατε με λιγη προσπαθεια θα εμπαινε..Εχει τυχει σε Ε30 να μην εμπαινε για 10 ποντους,το σηκωσαμε τελειως και μπηκε..Αν εχεις σκληρα η ειναι χαμηλωμενο το αμαξι καλο ειναι να βαλεις γτ σε μια λακουβα το αμαξωμα πιεζεται αρκετα και με την μπαρα το βοηθας ωστε να μην αφησει μονιμη παραμορφωση αλλα και να πατησει σωστα και εκει που πρεπει..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikos1990-e30 : 07-06-10 στις 23:28
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-06-10, 15:32
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MrZ Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω (χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος) ότι οι θόλοι έρχονται πιο κοντά ο ένας στον άλλο και δεν απομακρύνονται,οπότε η κλωστή δεν θα κοπεί.
Σωστά νομίζεις στο πρώτο σκέλος.. έρχονται συνήθως κοντά..
Για το δευτερο σκέλος, θα δείς σε επόμενο γραπτό..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-08-10, 16:46
e21 315 Ο χρήστης e21 315 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-08-2010
Μηνύματα: 10
e21 315 is on a distinguished road
Μήπως ξέρει κανείς αν μπαίνουν μπάρες θόλων μπρος και πίσω σε 315 ε21 ;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.