Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 02-09-09, 18:30
Το avatar του χρήστη Christoforos
Christoforos Ο χρήστης Christoforos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-03-2009
Μηνύματα: 31
Christoforos is an unknown quantity at this point
Εγω εχω ενα τριξιμο μπροστα στις δισκοπλακες (υποθετω) με μικρη ταχυτητα..Εκνευριστικο και δν λυνεται με τπτ...Καμια Ιδεα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-09-09, 18:34
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
αλλαγή δισκόπλακες?
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-09-09, 19:27
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Ε90 κολώνα τιμονιού

Να ξαναπώ ότι εκτός του Ε92 φίλου μου, το τιμόνι κλείδωνε και στο οικογενειακό Ε90 316 pro facelift.
Έγινε προγραμματισμός και αλλαγή κολώνας τιμονιού αλλά απο τότε (ένας χρόνος τώρα) το έχει ξανακάνει το κλείδωμα άλλη μια φορά
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-09-09, 18:03
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
ε92 ρετάρισμα

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...#post317330ε92
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-09-09, 18:22
Το avatar του χρήστη 320i cabrio 07
320i cabrio 07 Ο χρήστης 320i cabrio 07 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Μηνύματα: 78
320i cabrio 07 is on a distinguished road
Ε93 320 2007
ΓΡΥΛΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΑΛΛΑΧΤΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ
13.000 ΧΛΜ
ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ....
__________________
Σ'αγαπαω με τοση δυναμη οση εχει ενας πολυστροφος διχρονος
κινητηρας και η αγαπη μου θα εχει τοση διαρκεια ζωης οση εχει ενας κινητηρας της BMW... Δηλαδη δεν πεθαινει ποτε... Α ρε αθανατη ΜΠΕΜΠΑ...3 - 6 - 2006http://www.bmw-motorsport.gr/forums/signaturepics/sigpic3622_1.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 320i cabrio 07 : 03-09-09 στις 18:24
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-09-09, 18:50
Το avatar του χρήστη geobas
geobas Ο χρήστης geobas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-08-2008
Μηνύματα: 125
geobas is on a distinguished road
Ε92 - Περιπέτειες – ρεταρίσματα – μειωμένη απόδοση κινητήρα

--------------------------------------------------------------------------------

Περιμένοντας να έρθει ο Σεπτέμβρης για να το πάω για service και να επιμείνω στην αποκατάσταση του προβλήματος του ρεταρίσματος , πέρασα το καλοκαίρι κάνοντας αρκετά χιλιόμετρα με το πρόβλημα να παρουσιάζεται σπάνια , αλλά να υπάρχει .
Δευτέρα 31/8 στην ΕΟ Κορίνθου-Αθήνας , χτυπάνε τα κουδούνια και αναβοσβήνει το ενδεικτικό της μηχανής , σβήνει , αναβοσβήνει μετά από κάποια χιλιόμετρα κ.ο.κ μέχρι που φτάνω στην κίνηση στον Πειραιά που ανάβει και μένει αναμμένο , με την μηχανή να βογκάει και το αυτοκίνητο να σέρνεται πηγαίνοντας με κάποιο κύλινδρο off . Είδα κι’ έπαθα μέχρι να φτάσω στο Παλιό Φάληρο , και πριν φτάσω σπίτι το ενδεικτικό σβήνει και το αυτοκίνητο πάει μια χαρά . Τρίτη πρωί πάω Γλυφάδα για μια δουλειά στην παραλιακή άρχισε πάλι να αναβοσβήνει το ενδεικτικό της μηχανής στο γυρισμό πάω κατ’ ευθείαν Σπανό στη Συγγρού , ώρα 13.30.
Βρίσκω το αρχιμάστορα , αρχίζω τις φωνές , περιγράφω τα συμβάντα .
-- Μάλλον αλλαγή πολλαπλασιαστή θέλουμε , μου λέει . Φέρε το αύριο το πρωί να το δούμε .
-- Δεν πάω πουθενά , του λέω , το παρατάω εδώ φτιάχτε μου το αυτοκίνητο και πάρτε με τηλέφωνο όταν είναι έτοιμο να έρθω να το πάρω . Και επί τη ευκαιρία μια και έχω 22000 χιλιόμετρα (18 μήνες) κάντε μου και το πρώτο service .
Στις 12.30 σήμερα το αυτοκίνητο έτοιμο .
Service 113.87 ευρώ . με αλλαγή λαδιών και αλλαγή φίλτρου λαδιού , και κάποιες ροδέλλες.
Διάγνωση .
Στο διαγνωστικό παρουσιάστηκε
Βραχυκυκλωμένος πολλαπλασιαστής , που αλλάχτηκε . Νo charge
Σε ερώτηση μου γιά το ρετάρισμα που παρουσιαζόταν χωρίς να ανάβει το ενδεικτικό της μηχανής η απάντηση ήταν πως αν το βραχυκύκλωμα είναι στιγμιαίο !!!! κάνει το ρετάρισμα
αλλά σε κάποια φάση αν είναι διαρκείας !!!! ανάβει το ενδεικτικό και σταματάει την λειτουργία κάποιος κύλινδρος .
Μηχανικός δεν είμαι , μακράν , αλλά αυτό το στιγμιαίο και διαρκείας βραχυκύκλωμα δεν ξέρω αλλά δεν μου ακούγεται και τόσο καλά .
Το αυτοκίνητο τώρα πάει μιά χαρά . Το μέλλον θα δείξει , οπότε ίδωμεν και πράττουμε αναλόγως .

ΥΓ Να υποθέσω ότι όσοι έχουν/είχαν κατά καιρούς το πρόβλημα του ρεταρίσματος έχουν και πρόβλημα βραχυκυκλώματος πολλαπλασιαστή αλλά είναι στιγμιαίο !!! και δεν το πιάνει
το διαγνωστικό ????????
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-09-09, 19:05
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
τελικά από ότι έχω καταλάβει τα πιο συχνά μηχανικά προβλήματα σε 320 με τα 170 άλογα είναι μπεκ και πολλαπλασιαστές.

Τα μπεκ τα καταλαβαίνω λίγο αφού τα γιουνανιστάν καύσιμα δεν κάνουν ούτε για έμμεσου ψεκασμού κινητήρες, πόσο μάλλον για άμεσου αλλά αυτούς τους πολλαπλασιαστές τους ακούω να χαλάνε σε όλες τις 3 εδώ και 5 χρόνια τουλάχιστον
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-09-09, 01:26
Το avatar του χρήστη tzimiani
tzimiani Ο χρήστης tzimiani δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Μηνύματα: 254
tzimiani is on a distinguished road
E93/2007 με 42000km, εισαγωγής από Γεμανία:

- 16000 km update εγκεφάλου (είχε ανάψει λαμπάκι μειωμένης απόδοσης).
- 19000 km αλλαγή μπεκ (πάλι λαμπάκι μειωμένης απόδοσης)
- 34000 αλλαγή πολλαπλασιαστή (ρετάρισμα και μόνιμο λαμπάκι κινητήρα)
- από την αρχή μέχρι τώρα κομπιάσματα στις διάστημα 1500 -2200 στροφών με απότομο πάτημα γκαζιού
- ʽδάκρυσμαʼ από το τζάμι οδηγού και συνοδηγού κατά το πλύσιμο μόνο (ευτυχώς!)

Και τα δύο βασικά προβλήματα (κομπιάσματα και στάξιμο νερού) δεν διορθώθηκαν ποτέ, παρά τις αλλεπάλληλες επισκέψεις μου στην αντιπροσωπεία…

Η επιβεβαίωση του κανόνα: όλα τα καινούρια περνάνε τις παιδικές τους ασθένειες στην αρχή… άρα άσε ένα μοντέλο να κυκλοφορήσει 2-3 χρονάκια και μετά πάρʼτο!
(τάδε έφη στέλεχος της BmwHellas)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzimiani : 04-09-09 στις 01:39
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-09-09, 08:31
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
είναι γεγονός αυτό με τις παιδικές ασθένειες και ισχύει για όλες τις μάρκες.

Στο δικό μου Ε93 Αύγουστος 2008 εχω δει πολλές αλλαγές ορατές με το μάτι σε σχέση με μοντέλα 2007. 'Απο κάτω' σίγουρα είναι και άλλες οι αλλαγές
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-09-09, 10:38
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geobas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε92 - Περιπέτειες – ρεταρίσματα – μειωμένη απόδοση κινητήρα

--------------------------------------------------------------------------------

Περιμένοντας να έρθει ο Σεπτέμβρης για να το πάω για service και να επιμείνω στην αποκατάσταση του προβλήματος του ρεταρίσματος , πέρασα το καλοκαίρι κάνοντας αρκετά χιλιόμετρα με το πρόβλημα να παρουσιάζεται σπάνια , αλλά να υπάρχει .
Δευτέρα 31/8 στην ΕΟ Κορίνθου-Αθήνας , χτυπάνε τα κουδούνια και αναβοσβήνει το ενδεικτικό της μηχανής , σβήνει , αναβοσβήνει μετά από κάποια χιλιόμετρα κ.ο.κ μέχρι που φτάνω στην κίνηση στον Πειραιά που ανάβει και μένει αναμμένο , με την μηχανή να βογκάει και το αυτοκίνητο να σέρνεται πηγαίνοντας με κάποιο κύλινδρο off . Είδα κι’ έπαθα μέχρι να φτάσω στο Παλιό Φάληρο , και πριν φτάσω σπίτι το ενδεικτικό σβήνει και το αυτοκίνητο πάει μια χαρά . Τρίτη πρωί πάω Γλυφάδα για μια δουλειά στην παραλιακή άρχισε πάλι να αναβοσβήνει το ενδεικτικό της μηχανής στο γυρισμό πάω κατ’ ευθείαν Σπανό στη Συγγρού , ώρα 13.30.
Βρίσκω το αρχιμάστορα , αρχίζω τις φωνές , περιγράφω τα συμβάντα .
-- Μάλλον αλλαγή πολλαπλασιαστή θέλουμε , μου λέει . Φέρε το αύριο το πρωί να το δούμε .
-- Δεν πάω πουθενά , του λέω , το παρατάω εδώ φτιάχτε μου το αυτοκίνητο και πάρτε με τηλέφωνο όταν είναι έτοιμο να έρθω να το πάρω . Και επί τη ευκαιρία μια και έχω 22000 χιλιόμετρα (18 μήνες) κάντε μου και το πρώτο service .
Στις 12.30 σήμερα το αυτοκίνητο έτοιμο .
Service 113.87 ευρώ . με αλλαγή λαδιών και αλλαγή φίλτρου λαδιού , και κάποιες ροδέλλες.
Διάγνωση .
Στο διαγνωστικό παρουσιάστηκε
Βραχυκυκλωμένος πολλαπλασιαστής , που αλλάχτηκε . Νo charge
Σε ερώτηση μου γιά το ρετάρισμα που παρουσιαζόταν χωρίς να ανάβει το ενδεικτικό της μηχανής η απάντηση ήταν πως αν το βραχυκύκλωμα είναι στιγμιαίο !!!! κάνει το ρετάρισμα
αλλά σε κάποια φάση αν είναι διαρκείας !!!! ανάβει το ενδεικτικό και σταματάει την λειτουργία κάποιος κύλινδρος .
Μηχανικός δεν είμαι , μακράν , αλλά αυτό το στιγμιαίο και διαρκείας βραχυκύκλωμα δεν ξέρω αλλά δεν μου ακούγεται και τόσο καλά .
Το αυτοκίνητο τώρα πάει μιά χαρά . Το μέλλον θα δείξει , οπότε ίδωμεν και πράττουμε αναλόγως .

ΥΓ Να υποθέσω ότι όσοι έχουν/είχαν κατά καιρούς το πρόβλημα του ρεταρίσματος έχουν και πρόβλημα βραχυκυκλώματος πολλαπλασιαστή αλλά είναι στιγμιαίο !!! και δεν το πιάνει
το διαγνωστικό ????????
Στιγμιαίο βραχυκύκλωμα???έλεος....και απο τι βραχυκυκλώνει? υπάρχουν υγρασίες;παραπάνω ρεύμα;
Βραχυκυκλώνει γιατί είναι προβληματικός ο πολλαπλασιαστής ή γιατί κάτι δεν γίνεται σωστά απο πριν με αποτέλεσμα να την πληρώνει ο πολλαπλασιαστής; το ρωτώ γιατί αν αλλάζεις πολλαπλασιαστή και είναι αλλού η αιτία τότε δεν κάνουμε τίποτα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.